Bimbrownia DIY

Awatar użytkownika
Aras
Ryba
Ryba
Posty: 134
Rejestracja: 24 lipca 06, 08:58
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: Aras » 30 sierpnia 06, 22:13

w ciemności rośliny pobierają z wody tlen a wydalają dwutlenek węgla i ryby tez więc to jusz nie jest symbioza :twisted:
w dzień rosliny w procesie fotosyntezy pobierają dwutlenek węgla a wydalają tlen, natomist ryby niezmiennie pobierają tlen a wydalają dwutlenek węgla i to jest symbioza- jaki z tego morał?? że bimbrowie na noc najlepiej odłonczy ponieważ niemamy w nocy pełnej kontroli nad akwa, i symbioza między rybami a roslinami nie jest pełna ponieważ "działa" tylko w dzień

hmmm... teraz następne zagadnienie, niewiem czy mam rację ale może coś do sprawy to wniesie. Kiedy weźmiemy szklankę z wodą i będziemy tam sypac np. sól i mieszając to po penym czasie sól przestanie sie rozpuszczac i to będzie tzw. roztwór nasycony i wydaje mi sie że z gazami jest tak samo- morał?? używanie napowietrzacza i bimbrowni naraz nie jest za mądre bo woda zbytnio nasyci się tlenem a na dwutlenek węgla miejsca jusz niebędzie ponieważ tlen jest wodzie rozpuszczany i dodatkowo wtłaczany poprzez filtr a gdy jeszcze dochodzi napowietrzacz to wszystko mówi samo za siebie.
moge się myli ale takie jest moje zdanie.
-----------------------------------------------------
pozdrawiam, Aras

Awatar użytkownika
metylek
Narybek
Narybek
Posty: 82
Rejestracja: 25 czerwca 06, 23:02
Lokalizacja: znienacka:P

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: metylek » 31 sierpnia 06, 11:59

Bardzo przydatna informacja, Aras. To wlasnie jest sedno mojego tematu.
Wynika chyba z tego, ze roztwor nasycony kazdego z gazow oddzielnie nie bedzie taki sam jak roztwor nasycony tychze gazow razem (rozpuszczalnosc wody jest ograniczona).

Co do pobierania tlenu przez rosliny to jestem szczerze zaskoczony :o ale nie pierwszy i nie ostatni raz :)
Tez jasno z tego wynika, ze CO2 nie powinno byc dostarczane w nocy :o

Pozdrawiam
metylek
moo-Shell-ka

Awatar użytkownika
Aras
Ryba
Ryba
Posty: 134
Rejestracja: 24 lipca 06, 08:58
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: Aras » 31 sierpnia 06, 13:07

metylek, dokładnie i dziękuje za uznanie- prosto i krótko mówiąc woda ma granice rozpuszczalności, nawet jeśli chodzi o gazy. A tak pozatym to własnie biorę się do zrobienia bimbrowni- ciekawe co z tego wyjedzie.
-----------------------------------------------------
pozdrawiam, Aras

Awatar użytkownika
metylek
Narybek
Narybek
Posty: 82
Rejestracja: 25 czerwca 06, 23:02
Lokalizacja: znienacka:P

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: metylek » 4 września 06, 19:07

I co ? Cos wyszlo ? Czy wszystko wypiles :lol:
Taki zacier moze sie przydac do innych rzeczy :D

Pozdrawiam
metylek

[ Dodano: 2006-09-04, 20:09 ]
:o Zapomnialem, ze masz dopiero 13 lat :oops: . Lepiej nie probuj :mrgreen:

Pozdr
moo-Shell-ka

Awatar użytkownika
Aras
Ryba
Ryba
Posty: 134
Rejestracja: 24 lipca 06, 08:58
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: Aras » 4 września 06, 19:16

:lol:, wzszło, troche sałbo bombluje, ale do dzisiaj działa.

metylek pisze:Taki zacier moze sie przydac do innych rzeczy


Musze sprbowac... :lol: :lol:
-----------------------------------------------------
pozdrawiam, Aras

Awatar użytkownika
metylek
Narybek
Narybek
Posty: 82
Rejestracja: 25 czerwca 06, 23:02
Lokalizacja: znienacka:P

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: metylek » 4 września 06, 19:27

Nieeee! Prosze, nieeee! :shock:

Bede mial wyrzuty sumienia. pls

metylek
moo-Shell-ka

Awatar użytkownika
Aras
Ryba
Ryba
Posty: 134
Rejestracja: 24 lipca 06, 08:58
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: Aras » 4 września 06, 19:54

Trzeba wszystkiego spróbowac... :lol: :lol: metylek, spokojnie, nie umre-chyba :shock:
-----------------------------------------------------
pozdrawiam, Aras

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: Dave » 4 września 06, 20:38

W serii o Jakubie Wędrowyczu Andrzeja Pilipiuka pisało, że zacier ma ok 10% procent, więc chyba nie umrzesz. :wink: Mnie sam zapach odrzuca, ale jak chcesz to spróbuj.

PS. Sorry za offtopic, ale forum nie musi być śmiertelnie poważne, dopóki posty w miarę trzymaja się tematu.

Awatar użytkownika
metylek
Narybek
Narybek
Posty: 82
Rejestracja: 25 czerwca 06, 23:02
Lokalizacja: znienacka:P

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: metylek » 4 września 06, 20:51

Tematu sie trzymamy (pionowo), ciekawe jak jeszcze dlugo :?

pozdrawiam
metylek
P.S. chyba zmienie ksywe na "fenol" :lol:
moo-Shell-ka

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: Dave » 19 września 06, 20:26

Nie wiem czy to dobry pomysł, ale można zpróbować. Zawsze szkoda mi byłoby CO2 uciekającego do atmosfery podczas nocy, więc wymyśliłem coś takiego (jutro zrobię rysunek): bimbrownia była normalna-jeden wężyk, który prowadzi do filtra (bufora, lub po prostu drugiej butelki). Ta z koleji miałaby mieć 3 wężyki, jeden doprowadzający i 2 wyprowadzające. Jeden z wyprowadzających prowadziłby do akwarium i byłby odkręcany (można cos takiego zrobić za pomocą regulowanego trójnika) na dzień, a zakręcany na noc. Natomiast drugi (odkręcany na noc, prowadziłby do "magazynu", który należałoby zrobić, albo z balona, albo z butelki minimum 5 l. Balon jest moim zdaniem lepszy, gdyż gdy jest pusty, i napełnia się go dwutlenkiem węgla to w środku jest prawie 100 % CO2, a gdy napełnia się butelke to zostaje w niej powietrze. Następnie z magazynów (mozna podpiąć szeregowo kilka balonów) CO2 szedłby węzykiem do akwa.

Chdozi o to, zeby gaz w dzień szedł do akwarium, a przez noc gromadził się w magazynach, które byłyby powoli opróżniane za dnia.

Awatar użytkownika
Aras
Ryba
Ryba
Posty: 134
Rejestracja: 24 lipca 06, 08:58
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: Aras » 20 września 06, 15:10

Dave, niezły pomysł. moja bmbrownia, nie wyszła zbyt dobrze i te bombleki wolno leca więc ja nie 'odłanczam' bimbrowni na noc. Ale naprawdę działa, moja crtyptocoryne balansa wypusciła chyba z 5 nowych pędów w przeciągu tych kilku tygodny, a zawsze wypuszczała mx 1 na miesiąc.
-----------------------------------------------------
pozdrawiam, Aras

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: Dave » 20 września 06, 17:24

Moja bimbrownia jest przystosowana do dobrego dyfuzora np. oryginalnej kostki lipowej, nad którą jest dzwon. Przy słabym dufuzorze taki bajer to tylko niepotrzebna strata czasu.

Awatar użytkownika
Haitauer
Ryba
Ryba
Posty: 129
Rejestracja: 25 czerwca 06, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: Haitauer » 4 października 06, 21:37

Ja chciałem tylko zauwazyć, że jak dałem ten zawór przeciwzwrotny, to dawał taki opór, że bombelki nie szły prawie wcale :(( Ale jak go zdjąłem, to jest wyśmienicie- bombluje jak szalone :) Więc nie polecam zaworków (przynajmniej u mnie nie działało z jego uzyciem).

Pozdrawiam.

A dodam tylko, że jak się ustawi butelki powyżej linii wody akwa, to nie ma możliwości, aby woda z akwa została zassana do wężyka i zalała mieszkanie.

Awatar użytkownika
Aras
Ryba
Ryba
Posty: 134
Rejestracja: 24 lipca 06, 08:58
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: Aras » 5 października 06, 19:29

Haitauer, hmmm... albo masz zły zaworek albo go na odwrót dałeś :lol:
-----------------------------------------------------
pozdrawiam, Aras

Awatar użytkownika
Haitauer
Ryba
Ryba
Posty: 129
Rejestracja: 25 czerwca 06, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: Haitauer » 6 października 06, 22:58

Aras, proszę, nie rób ze mnie idioty... ;) Mam zaworek TETRA założony w DOBRĄ stronę. Ale dawał za duzy opór. Możliwe, że gdzieś ciśnienie spadało na łączeniu wężyków z korkiem. Ale teraz działa jak należy, bombelki po woli lecą, jestem zadowolony.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości