Bimbrownia DIY

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Bimbrownia DIY

Postautor: Suonko » 5 maja 05, 12:13

No to odważę się jako pierwsza :)

Na razie bez obrazków, ale w późniejszym terminie wkleję.

Co będzie nam potrzebne do wykonania instalacji ?

:arrow: 2 butelki plastikowe z zakrętkami - jedna może być litrowa lub nawet pół-litrowa - jako bufor, natomiast druga litrowa lub bardziej wskazana większa (może być nawet 2,5L) do zacieru
:arrow: wężyki akwarystyczne takie jak do pompki napowietrzającej (ilość zależy od tego, jak daleko bimbrownia będzie stała od akwarium)
:arrow: zaworek przeciwzwrotny (osobiście kupiłam za 10 zł Tetry - tylko taki był w moim sklepie)
:arrow: kamień napowietrzający

Do prac potrzene jest:

:arrow: wiertarka lub wkrętarka z wiertłem o jedno oczko mniejszym niż średnica wężyka akwarystycznego, ewentualnie inne narzędzie, którym można zrobić otworki
:arrow: nóż lub nożyczki

Do zrobienia zacieru potrzebne jest:

:arrow: Drożdże
:arrow: Cukier
:arrow: Woda


Wykonanie:

Odkręcamy nakrętki z butelek. W jednej nakrętce (tej, która będzie na butelce z zacierem) wiercimy jeden otworek. W drugiej nakrętce (tej, która będzie w butelce buforowej) wiercimy 2 otworki. Jeden wężyk przekładamy z nakrętki z jednym otworkiem (tu wężyka zostawiamy około 1cm) do nakrętki z dwoma otworkami (wężyka zostawiamy tyle, żeby po zakręceniu nakrętki dotykał on praktycznie dna butelki). Drugi wężyk mocujemy w nakrętce z dwoma otworami i zostawiamy go od strony butelki około 1cm. Z drugiej strony wężyk dajemy taki długi, żeby swobodnie sięgał do wnętrza akwarium. W połowie długości (albo w okolicach lustra wody) wężyk przecinamy i montujemy tam zaworek przeciwzwrotny. Trzeba pamiętać, że zaworek taki przepuszcza powietrze tylko w jedną stronę i trzeba sprawdzić, czy dobrze go zakładamy. Zaworek taki ma przeciwdziałać ewentualnemu zassaniu wody z akwarium i wylaniu się jej na zewnątrz. Na końcu wężyka montujemy kamień napowietrzający i umieszczamy go tak, żeby bańki CO2 wydostawały się w okolicach wylotu filtra. Takie dozowanie CO2 jest mało wydajne, ale wystarczające jako pierwszy wariant.
Do mniejszej butelki nalewamy do połowy zimnej wody i zakręcamy ją (nakrętka z 2 otworkami). Do drugiej butelki musimy wrzucić składniki na zacier, z którego będzie produkowany CO2. Ilość zacieru jest ściśle związana z wielkością butelki. Standardowe proporcje są takie: Na 1/4 kostki drożdży piekarskich, dajemy 2 szklanki cukru i 1 litr wody. Można użyć też drożdże instant (suszone w saszetkach, trzeba wtedy przeliczyć ilość). Niektórzy proponują dodać łyżeczkę sody oczyszczonej, żeby roztwór się nie zakwaszał. Woda powinna być o temperaturze pokojowej. Po włożeniu wszystkiego do butelki należy trochę zamieszać, żeby się połączyło i zakręcić nakrętkę (tą z jednym otworem). Roztworu powinno być co najwyżej 2/3 wielkości butelki, ponieważ w czasie fermentacji tworzy się piana. Żeby piana nie dostała się do akwarium jako bufor mamy butelkę z wodą.
Po jakimś czasie roztwór zacznie bąbelkować. Efektem jest pojawianie się bąbelków w butelce z wodą, a następnie bąbelków unoszących się z kamienia napowietrzającego.

Zacier wystarcza na około 2 tygodnie i po tym czasie należy butelki opróżnić, wypłukać i ponownie uzupełnić w/w składnikami.

Ja mam postawione u siebie 1-litrowe butelki (tylko takie miałam). Zacieru mam połowę dawki, ale na moje 112L jest to ilość wystarczająca do tego, żeby rośliny oszalały ;)

Obrazek
Ostatnio zmieniony 9 maja 05, 12:18 przez Suonko, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Ka@sia
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 27 kwietnia 05, 18:27

bimbrownia

Postautor: Ka@sia » 7 maja 05, 16:32

Zrobiłam wszystko tak jak jest opisane.Drozdze fermentują,w małej butelce bąbelki lecą a do akwa nic.Otworki uszczelniłam silikonem i dodatkowo okleiłam taśmą.Co jest nie tak? :oops: :twisted:

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: Aigel » 8 maja 05, 23:22

Ucieka gaz, bimbrownia jest nie szczelna.
Pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: Suonko » 9 maja 05, 08:52

A może zaworek zwrotny jest odwrotnie ?? :twisted:
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Awatar użytkownika
AnUBiS
Ryba
Ryba
Posty: 107
Rejestracja: 9 marca 05, 17:22
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: AnUBiS » 12 maja 05, 22:20

Przyda mi sie... ja mialem z tym problemm bo mi przestalo fermentowac po 3 dniach :shock: sproboje jeszcze raz zrobic wedlog tego opisu...
Tak jeszcze zapytam dla pewnosci... mam 2 butle po 2L... do jednej zimna woda to ok... a chodzi mi o to ile i czego dac do zacieru?
I czym dobrze to uszczelnic? :?
100l:
25 neonkow innesa, para ramirez, 4 kiryski pstre i 1 albinos, 2 zbrojniki niebieskie, 1xmieczyk, 4xMinorka (chyba), 2x prętniki;
Aquael FAN-2; 2x20W - Sun Glo i Power Glo;
Kabomba, moczarka, Żabienica opacus, Skrzydłokisć, mech jawajski i inne...

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: Suonko » 13 maja 05, 08:42

Przepis na 1L wody powinien być w 2- litrowej butelce OK.
Bimbrownia czasami przestaje działać, jak jest za zimno. Ja mam taką metodę, że wkładam butelkę z zaczynem w dzbanek z ciapłą wodą i wtedy zaczyna nieźle bulgotać.
A jeżeli chodzi o uszczelnienie, to ja nie mam niczym uszczelnione. Widocznie robota była dobrze wykonana i nic mi się nie rozszczelniło. No ale w cięższych przypadkach można posmarować wszystkie łączenia rurek z nakrętkami silikonem akwarystycznym.
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Awatar użytkownika
AnUBiS
Ryba
Ryba
Posty: 107
Rejestracja: 9 marca 05, 17:22
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: AnUBiS » 16 maja 05, 15:05

Zrobie zacier tak...
mam 100 gram drozdzy piekarskich...
do 2L: 1/2 kostki drozdzy (50 gram) i 4 szklanki cukru... moze byc ?
Woda zagotoowana czy nie koniecznie?
100l:
25 neonkow innesa, para ramirez, 4 kiryski pstre i 1 albinos, 2 zbrojniki niebieskie, 1xmieczyk, 4xMinorka (chyba), 2x prętniki;
Aquael FAN-2; 2x20W - Sun Glo i Power Glo;
Kabomba, moczarka, Żabienica opacus, Skrzydłokisć, mech jawajski i inne...

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: Suonko » 16 maja 05, 15:25

Ja daję ciepłą kranówę i działa.
Jak za mało bąbelków leci, to butelkę z zacierem wstawiam w dzbanek z ciepłą wodą (trzeba uważać, żeby woda się nie wylała, jak się do niej wstawi butelkę).

Wieczorem odkręcam nakrętkę w butelce z wodą i na noc bąbelki lecą "w kosmos". Ale z tym trzeba też uważać - jak ktoś nie ma zaworka przeciwzwrotnego, to może zlać wodę z akwa !!!!!!!! Także bez zaworka trzeba wyjąć wężyk z akwarium albo przełożyć wężyk na brzęczyk do napowietrzania.

Ale teraz wymyśliłam takie coś "Bimbrownia dla leniwych":
Ponieważ nie chce mi się odkręcać tej nakrętki i nie wiem czy będę o tym zawsze pamiętać, to sobie wykombinowałam, że zakupię jeszcze jeden zaworek, trójnik i brzęczyk.
Drugi zaworek chcę wstawić zaraz za butelką z wodą, a między zaworkami trójnik. Pod trójnik chcę wstawić pompkę napowietrzającą, a samą pompkę podłączyć pod programator, żeby się włączała na noc. Czyli w nocy przez kamień leciałby O2 i CO2 razem, ale z dużą przewagą ilościową O2. Rano pompka OFF i wtedy do akwa leci tylko CO2. Tak sobie pomyślałam, że jeszcze trzebaby było wstawić jeden zaworek między trójnikiem i pompką, żeby CO2 nie uciekał tą drogą, jak pompka byłaby wyłączona.

Co o tym myślicie ???? Proszę o konstruktywne ocenienie mojego pomysłu :) :lol:
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Awatar użytkownika
End
Ryba
Ryba
Posty: 155
Rejestracja: 6 lutego 05, 12:55
Lokalizacja: Węgrów

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: End » 19 maja 05, 17:43

A gdzie mozna kupic taki zaworek? :roll:

Awatar użytkownika
galo
Narybek
Narybek
Posty: 43
Rejestracja: 24 kwietnia 05, 11:04
Lokalizacja: Włodawa

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: galo » 19 maja 05, 22:15

zaworek można kupić w każdym zoologicznym sklepie
112l: 10x Neon Inessa 6x Razbora klinowa 2x Gupik + dzieciaki (2 mioty=mnóstwo małych) 2x Kirysek albinos 2x Pielęgnica Kakadu 2x Zbrojnik niebieski

http://guraminek.cba.pl

Awatar użytkownika
dadi321
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 24 lutego 05, 23:29
Lokalizacja: sosnowiec

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: dadi321 » 19 maja 05, 22:26

tlen i co2 nie mają ze sobą nic wspólnego rozpuszczają się niezależnie wiec jesli co2 bedzie dozowane to jego poziom w wodzie i tak w nocy wzrośnie ale jeśli masz dobrze napowietrzona wode to nie ma się czego obawiać u mnie dozowaniem co2 zajmuje się phkomputer a i tak co2 dozowany jest praktycznie cały czas gdyż ph w nocy nie spada poniżej dolnej zadanej granicy
360L z kominem 2Xhqi150W zwinniki , teczanka ,kosiarki,zbrojniki ,kiryski, barwniak czerwonobrzuchy
filtracja sump60l filtr wewnętrzny resun 3800L 2000l/h podłączony do filtra podżwirowego hagen PHkontroler lajon120 z regulacją temperatury

Awatar użytkownika
End
Ryba
Ryba
Posty: 155
Rejestracja: 6 lutego 05, 12:55
Lokalizacja: Węgrów

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: End » 28 maja 05, 13:43

Czy opłaca robić się bimbrownie do 240l?Czy trzeba raczej jakąś butle wysokociśnieniową?

Awatar użytkownika
dadi321
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 24 lutego 05, 23:29
Lokalizacja: sosnowiec

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: dadi321 » 28 maja 05, 19:20

duża bimbrownia powinna jeszcze wystarczyć ja miałem w 200l z butelki po 5l wodzie mineralnej i stały test pokazywał ok a czasem nawet był zółty czyli za dużo co2 (najlepiej kup stały test co2 np z sery i zrób bimbrownie po jakimś czasie zobaczesz czy jest wszystko ok) wrazie czego bimbrownia to prawie zerowy koszt a to co trzeba do niej kupić przyda sie i przy butli :wink:

[ Dodano: 2005-06-05, 22:58 ]
załączam wam ciekawy post na temat produkowania co 2 może komuś się to przyda zamiast kupowac butle jednorazowe
<From: "mafiozo" <REMOVETHISmafiozo@it.pl
Subject: CO2 (prawie) za darmo

Proponowana metoda pozyskiwania CO2 w postaci czystej, przy umiarkowanych kosztach (20litrow za ok 1pln) polega na przereagowaniu sody z kwasem np. octowym. Polecam wszystkim zainteresowanym (a takze ciekawym) eksperyment. Jak latwo jest udowodnic, soda, czyli kwasny weglan sodu pod wplywem kwasu przereaguje dajac kwas weglowy, ktory (ku naszej uciesze) jest na tyle nietrwaly, ze natychmiast rozpada sie na wode i CO2. Wydajnosc reakcji jest wystarczajaca - torebka sody (u mnie w sklepie 80gr) i pol szklanki kwasu octowego daje ok. 20l gazu. Proponuje przeprowadzic w/w reakcje w butelce PET szybko zamykajac korek. Jak skonczy bulgotac mozna otworzyc, ale uwazajcie na korek i... butelke - za pierwszym razem korek zostal mi w reku a butelka... odleciala dobre 20m. Polecam wszystkim eksperyment - koszt praktycznie rzaden, a mozna szybko uzyskac cenny "nawoz".
360L z kominem 2Xhqi150W zwinniki , teczanka ,kosiarki,zbrojniki ,kiryski, barwniak czerwonobrzuchy
filtracja sump60l filtr wewnętrzny resun 3800L 2000l/h podłączony do filtra podżwirowego hagen PHkontroler lajon120 z regulacją temperatury

Awatar użytkownika
bragpupik
Narybek
Narybek
Posty: 59
Rejestracja: 19 stycznia 05, 21:20

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: bragpupik » 21 czerwca 05, 15:01

a ile tygodni trzeba czekać żeby mikstura zaczeła działać? ja miałem dwie butelki 0,5 litra i wlałem do niej 2/3 roztworu z tym że roztwór przygotowywałem na litr wody bo nie chciałem się bawić w proporcje aha i drożdże z cukrem roztrzepałem mikserem więc mam płynną substancje.

Awatar użytkownika
dadi321
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 24 lutego 05, 23:29
Lokalizacja: sosnowiec

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: dadi321 » 21 czerwca 05, 16:58

działa po kilku minutach
360L z kominem 2Xhqi150W zwinniki , teczanka ,kosiarki,zbrojniki ,kiryski, barwniak czerwonobrzuchy
filtracja sump60l filtr wewnętrzny resun 3800L 2000l/h podłączony do filtra podżwirowego hagen PHkontroler lajon120 z regulacją temperatury

Wróć do „Zrób to sam”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości