Wzmocnienie szafki

sei
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 23 stycznia 10, 23:02

Wzmocnienie szafki

Postautor: sei » 3 listopada 11, 10:29

Zlikwidowałem akwa 240l, jednak moja rodzicielka naoglądała się w necie fot paludariów i akwaterrariów i poprosiła o to, żebym to 240 na takie coś jej przerobił.
Problemem jest szafka, na której to to ma stać. Szafka ma ok. 30cm szerokości, na długość idealna. Boczki ma grube, bo po 5,5cm każdy, frezowane, cuda wianki ;-) więc o to się specjalnie nie martwię, blat ma 4cm grubości, ale brak porządnych plecków (zwykła płyta cienka, jak to przy meblach) i jakiegokolwiek wzmocnienia przez środek.

Co zrobić z blatem? Wystarczy, jak położę na to deskę 22mm grubości (z przodu i tyłu będzie "zwisać" ~5cm), na to styropian, a w ramach wzmocnienia konstrukcji z tyłu na środku i po bokach zamontuje kantówki?

Akwa nie będzie całe wypełnione wodą - część wodna będzie mniej więcej do połowy długości akwa, z obliczeń mi wynika, że pojemność będzie w granicach 65l (wody 25cm). W tej chwili na szafce stoi 54l.

Awatar użytkownika
OKO
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 697
Rejestracja: 6 sierpnia 11, 22:03
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wzmocnienie szafki

Postautor: OKO » 3 listopada 11, 16:22

sei, najlepiej iść do jakiegoś speca stolarza który umiał by tuningować takie cudo.

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wzmocnienie szafki

Postautor: EyeQueue » 3 listopada 11, 17:01

Przy tej długości (zakładam, że 120cm) bez podparcia w środku nie powinno być. Nie chodzi tu o jakiś straszny ciężar, lecz o ugięcie blatu i dna akwarium. Podparcie to powinno sięgać do podłogi, gdyby spód szafki w tym miejscu "wisiał" trzeba dać nóżkę, najlepiej regulowaną. Kantówki mogą też wystarczyć, ale odpowiednio grube będą co najmniej 7cm. Nie zapomnij o wzmocnieniu konstrukcji tak, by nie mogła się złożyć. Najczęściej daje się tu pełne plecy, ale mogą być też kątowniki.
Tak na marginesie, czy te "frezowane cuda wianki" są z litego drewna, czy z WPC (zazwyczaj polipropylen z mączką drzewną jako wypełniaczem)? Bo w tym drugim przypadku można jednak się zacząć martwić. To samo pytanie do blatu (4cm?): drewno, płyta meblowa, czy HDF? Obejrzyj szafkę od tyłu, może będzie widać materiał, z którego jest zrobiona.
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

sei
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 23 stycznia 10, 23:02

Re: Wzmocnienie szafki

Postautor: sei » 3 listopada 11, 19:07

EyeQueue pisze:Przy tej długości (zakładam, że 120cm) bez podparcia w środku nie powinno być. Nie chodzi tu o jakiś straszny ciężar, lecz o ugięcie blatu i dna akwarium.

Dokładnie, dlatego kombinuję z tą kantówką po środku tyłu. Z przodu nic się zrobić nie da, bo szafka ma na dole szufladę na całą długość.
Kantówki mogą też wystarczyć, ale odpowiednio grube będą co najmniej 7cm. Nie zapomnij o wzmocnieniu konstrukcji tak, by nie mogła się złożyć. Najczęściej daje się tu pełne plecy, ale mogą być też kątowniki.

Dzięki, właśnie o takie rady mi chodziło. Zapomniałem o możliwości, że cała konstrukcja się przechyli i złoży jak cholernie cięzki domek z kart.
drewno, płyta meblowa, czy HDF? Obejrzyj szafkę od tyłu, może będzie widać materiał, z którego jest zrobiona.

Tyle co udało mi się obejrzeć (a raczej pomacać) z tyłu, to płyta. To nie wiem, lepiej będzie nie cudować i obić to od tyłu OSB 18-22mm?

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wzmocnienie szafki

Postautor: EyeQueue » 3 listopada 11, 22:23

Skoro nie da się podeprzeć w połowie długości blatu, dałbym ten dodatkowy wysunięty całkowicie do tyłu, wtedy środek ciężkości akwarium będzie bliżej podparcia. Poza tym spróbuj usiąść na środku i zmierzyć, jak duże jest wygięcie blatu, bo 4cm płyty to sporo.
Ze względu na oszczędność miejsca w szafce, gdyby konieczne było jednak wzmocnienie blatu z przodu szafki, pomyśl o stalowym profilu T lub C - będzie niższy niż belka drewniana.
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Wzmocnienie szafki

Postautor: deXter » 4 listopada 11, 12:06

Szczerze jak jest to np. Medel z ikei wykonany jak te stoliki po 20 zl to jednak balbym sie chyba cos na tym postawic.
Optycznie jest to grube, ale budowa plyt, z ktorych jest ta szafka wykonan to jak dowmki w stanach, drewniany stelaz obity plyta ;) ostatnio tuningowalem pulke z ikei grubosc ze 4 cm szkoda tylko, ze jest w srodku pusta. To jest to o czym pisal IQ ;) mozesz zrobic tak polozyc plyte na szafce jak chciales wziac ze 2 kolegow i przetestowac. Posiedzice pobujacie sie troche, a kobieta/zona niech oceni czy szafka przypadkiem sie nie buja, niech sprawdzi ugiecie. Jak wytrzyma ~200 kg to i okolo 100 bo ciezsze to paludarium nie bedzie, tez powinna wyrzymac.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Wróć do „Zrób to sam”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości