Szafka pod akwarium [200l]

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Szafka pod akwarium [200l]

Postautor: leopard33 » 29 stycznia 12, 17:02

Witam

Nadszedł czas na nowy baniak 100x40x50, wczoraj skręciłem szafkę i pojawił się niestety problem, firma docinająca mi płyty pomyliła się w wymiarze bocznych desek o 1mm przez co szafka dostała "garba" na środku.
Czy taka różnica jest dopuszczalna czy należało by to poprawić, jedyny i najprostszy sposób to "zheblować" środkowe podpórki.
Na razie postawiłem szafkę tylko na czterech skrajnych nóżkach, docelowo będą jeszcze cztery na środku, chcę zobaczyć czy szafka "usiądzie" ten milimetr na środku ale obawiam się że nic z tego, tylne wzmocnienia są dosyć solidnie skręcone i nawet po odpuszczeniu śrub nic z tego.
Co byście zrobili na moim miejscu??

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Szafka pod akwarium [200l]

Postautor: marrkus85 » 29 stycznia 12, 20:21

W formatkach, które są zbyt krótkie możesz przykleić okleinę grubości 1mm. Możesz zrobić to sam za pomocą kleju kontaktowego. Są też okleiny na gorąco, które przyklejasz używając żelazka, tylko że te chyba nie mają 1mm, są cieńsze.
Możesz też przyciąć środkowe podpórki o ile masz dostęp do piły formatowej.

Jednak jak na moje oko możesz nic z tym nie robić. Szafka nie posiada środkowych nóżek, dlatego płyta powinna ustąpić pod ciężarem akwa. Dodatkowo mata pod baniakiem zniweluje różnice 1mm.

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: Szafka pod akwarium [200l]

Postautor: leopard33 » 29 stycznia 12, 23:30

marrkus85 pisze:W formatkach, które są zbyt krótkie możesz przykleić okleinę grubości 1mm. Możesz zrobić to sam za pomocą kleju kontaktowego. Są też okleiny na gorąco, które przyklejasz używając żelazka, tylko że te chyba nie mają 1mm, są cieńsze.

Zdecydowanie odpada ponieważ musiałbym wtedy również rozwiercać otwory pod komfirmaty aby płyta pod blatem poszła również o 1mm do góry po bokach, sprawdzałem i śruby ją ściągają w do dołu.
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
marrkus85 pisze:Możesz też przyciąć środkowe podpórki o ile masz dostęp do piły formatowej.


obawiam się że przyciąć 1mm chyba się nie da, jeżeli już miałbym rozkręcać szafkę to poszedłbym żeby docięli mi nowe płyty, ale o to chodzi że wolę nie rozkręcać szafki i zostawić tak jak jest.
marrkus85 pisze:Jednak jak na moje oko możesz nic z tym nie robić. Szafka nie posiada środkowych nóżek, dlatego płyta powinna ustąpić pod ciężarem akwa. Dodatkowo mata pod baniakiem zniweluje różnice 1mm.

Nóżki po środku będą, muszą być mam bardzo nierówną podłogę i z jednej strony regulacja wykręcona jest o 1cm albo lepiej, szafka będzie na 8 nóżkach aby ciężar się bardziej rozłożył.
Zrobię tak, na razie postawie na 4 nóżkach, baniak będę zalewał po woli stopniowo, jak blat się wyrówna dopiero wyreguluję 4 środkowe nóżki.
Zły jestem bo miała być szybka akcja, przestawienie 126l w inne miejsce, wstawienie szafki, postawienie 200l, zalanie częściowo wodą ze 126l które było przestawiane i jutro wpuszczenie ryb, a tak to będą się męczyły jeszcze w kostce 42l.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Szafka pod akwarium [200l]

Postautor: marrkus85 » 30 stycznia 12, 21:16

leopard33 pisze:obawiam się że przyciąć 1mm chyba się nie da

Da się bez problemu nawet dziesiąte części milimetra przyciąć.

Nic bym z tą szafką nie kombinował, tylko pościeliłbym grubszą matę i stawiał baniak, nie ma co przejmować się milimetrem różnicy.

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: Szafka pod akwarium [200l]

Postautor: leopard33 » 30 stycznia 12, 22:50

marrkus85 pisze:Da się bez problemu nawet dziesiąte części milimetra przyciąć.

A to dobrze wiedzieć, myślałem że dokładność jest dużo mniejsza.
Nie zmienia to faktu że wolę nic z nią nie robić. Zalałem póki 90l i blat się "wyprostował" poczekam tak jeszcze z jeden dzień i zacznę powoli dolewać wody, dziennie tak po 20l.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Re: Szafka pod akwarium [200l]

Postautor: Rama » 31 stycznia 12, 07:14

Szafka będzie otwarta czy przewidziane są drzwiczki.
Jeśli będą drwi to będzie nie równa szpara pomiędzy płytami.

Swoją drogą to ja bym to przyciął dla świętego spokoju, ale mnie to łatwo mówić => Patrz opis.

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: Szafka pod akwarium [200l]

Postautor: leopard33 » 31 stycznia 12, 08:29

Rama pisze:ale mnie to łatwo mówić => Patrz opis.

:) no tak, ja też bym się nie zastanawiał mając takie możliwości :)
Rama pisze:Szafka będzie otwarta czy przewidziane są drzwiczki.

Na środku będą szuflady, po bokach drzwiczki
.
Rama pisze:będzie nie równa szpara pomiędzy płytami.

Nie będzie chyba aż tak źle :) ten 1mm jakoś zgubię na regulacji, z jednej strony 0,5mm i z drugiej 0,5mm, bardziej się obawiałem czy szafka "usiądzie" i ten "garb" przeniesie się na podstawę.
Generalnie szafkę rozkręcałbym tylko w ostateczności, ale jeżeli jest to nie potrzebne to wolę tego uniknąć ze względu na ryby które czekają na nowy domek. Chociaż nie powiem będzie mnie to gryzło że coś takiego zostawiłem, mam nauczkę aby przy odbiorze jednak sprawdzać od razu wymiary.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Szafka pod akwarium [200l]

Postautor: deXter » 31 stycznia 12, 11:45

leopard33 pisze: Chociaż nie powiem będzie mnie to gryzło że coś takiego zostawiłem, mam nauczkę aby przy odbiorze jednak sprawdzać od razu wymiary.

Rozkręcenie tego i skręcenie długo nie zajmie, a spokój będziesz miał.
Jak Ci szafka zaczęła pracować, to może się okazać, że np. szuflady będą ciężko chodzić, zależy od tego jakie są prowadnice :P
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: Szafka pod akwarium [200l]

Postautor: leopard33 » 31 stycznia 12, 22:48

deXter pisze:Rozkręcenie tego i skręcenie długo nie zajmie, a spokój będziesz miał.

No długo nie zajmie, ale co pierwszy montaż to pierwszy, nominał :) po rozkręceniu i ponownym skręceniu zawsze już śruby tak nie trzymają, łatwo przekręcić gwint :)
deXter pisze:Jak Ci szafka zaczęła pracować, to może się okazać, że np. szuflady będą ciężko chodzić, zależy od tego jakie są prowadnice :P

Właśnie z tego powodu zalewam stopniowo wodę aby szafka się "utrwaliła" a fronty i szuflady zrobię za jakiś czas.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Wróć do „Zrób to sam”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości