Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Awatar użytkownika
Setrion
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 20 stycznia 15, 13:03

Re: Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Postautor: Setrion » 23 czerwca 15, 20:28

Dla ryb czy właściciela ? :mrgreen:
Nie będziesz używał akwarium bez grzałki, filtra roślin i oświetlenia.
Nie będziesz kupował rybek na chybił trafił.
Pamiętaj aby dzień podmiany wody był dniem świętym.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Postautor: barttsw » 23 czerwca 15, 22:20

luki174 pisze:
Jak porazi właściciela - trudno. Ale ryb szkoda:/

Już nie bądź tak okrutny ;)


moze by wyszlo mu to na dobre

patryk103
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 26 czerwca 14, 05:52

Re: Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Postautor: patryk103 » 25 czerwca 15, 12:22

Skoro tak krytykujecie, to postaram się zmienić ta pokrywę, ale funduszy brak. Jakoś ja się nie obawiam, jakiekolwiek przedostatnie się prądu tam gdzie nie powinien i zaraz wyskakują korki w całym domu.
A mam chociaż jedną prośbę, mógłby ktoś mi przedstawić jak wykonać pokrywę z PowerLedow i jaki jest kosz tego wszystkiego do akwarium 112l?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Postautor: abiba » 25 czerwca 15, 13:38

Po pierwsze powinieneś zrezygnować z drewna a zwaszcza surowego drewna . Jeżeli drweno to odpowiednio przygotowane .
Chodzi o kilka kwestii:
- bezpieczeństwo (niezabezpieczone drewno chłonie wilgoć i zawilgocone przestaje być izolatorem)
- higiena - niezabezpieczone drewno staje sie w tych warunkach dobrym podłożem do powstawania plesni i innych tego typu syfów które w sprzyjających okolicznościach mogą być toksyczne i/lub żródłem zapachu
- kwestię estetyki pozostawiam bo o gustach sie nie dyskutuje

Po drugie: jeśli już rujnujesz sie na ledy to warto zrobić jakiś nawet uproszczony bilans energetyczny oraz zaprojetować odpowiednie widmo .
Niedwno była dośc sympatyczna (konstruktywna) wymiana informacji na forum więc nie ma sensu jej tutaj powtarzac lub nawet streszczać.
Dobór żródeł światła poniżej max wydajności 100 i wiecej l/W i efektywnej poniżej 80-90lm/W od razu stawia pod znakiem zapytania całe przedsięwzięcie

Tak więc sdam musisz wypracować jakąś koncepcję i jestem na 100% pewien że otrzymasz rzetelną pomoc na forum ad. jej realizacji

Na początek wybierz materiał na pokrywe i określ ile tego światła potrzebujesz .

Moja sugestia ad . wyboru materiału :
Z uwagi na ograniczony budzet proponuję spienione PCV. Jest łatwo obrabialne, posiada dore własciwości izolacyjne a gotowe kształtki w dość sympatycznych cenach możesz zamówić na allegro .
Daje sie to również b. dobrze malować

Awatar użytkownika
luki174
Ryba
Ryba
Posty: 395
Rejestracja: 11 lutego 15, 11:24
Lokalizacja: Jasło

Re: Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Postautor: luki174 » 25 czerwca 15, 14:14

Polecam to spienione PCW.
Sam z bratem taka pokrywę do swojego akwarium z tego właśnie materiału wykonałem.
Mnie na moje 240l wyszło za materiał bodajże 150 zl plus oczywiście okleina, wkręty, klej, ceowniki aluminiowe do wzmocnienia itp.
Sprawdza się bdb, łatwe w obróbce itd.
Jakbyś miał jakieś pytania to pisz na pw, na pewno pomogę ;)
Ogólnie pokrywa mnie wyszła razem ze statecznikami, świetlówkami i wszystkim ok 350-400zł.(Pokrywa 120x40, oświetlenie 2x54W).

Awatar użytkownika
Setrion
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 20 stycznia 15, 13:03

Re: Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Postautor: Setrion » 26 czerwca 15, 20:58

Jakie masz wymiary twojego akwarium chodzi mi o szerokość i długość ?
Nie będziesz używał akwarium bez grzałki, filtra roślin i oświetlenia.
Nie będziesz kupował rybek na chybił trafił.
Pamiętaj aby dzień podmiany wody był dniem świętym.

patryk103
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 26 czerwca 14, 05:52

Re: Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Postautor: patryk103 » 26 czerwca 15, 21:31

80x35 cm

Awatar użytkownika
luki174
Ryba
Ryba
Posty: 395
Rejestracja: 11 lutego 15, 11:24
Lokalizacja: Jasło

Re: Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Postautor: luki174 » 26 czerwca 15, 21:57

120x40
Pokrywe podzielilem na 2 czesci na szerokosc. Jedna ma bodajze 10, a drugs 30 cm szerokosci I ta szersza jest uchylna :)

Awatar użytkownika
miliion90
Narybek
Narybek
Posty: 71
Rejestracja: 21 września 09, 09:44
Lokalizacja: Suwałki

Re: Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Postautor: miliion90 » 17 lutego 16, 23:14

Temat chyba umarł:) Patryk daj znać czy coś się zmieniło. Projekt nie jest zły sam w sobie, fajnie, że są ludzie, którzy są kreatywni :mrgreen: myślę, że skoro nie masz funduszy to postaraj się o szybę aby zakryć lustro wody przed ewentualnym dostaniem się żarówki w dół lub wilgoci bezpośrednio w górę ;-) Pozdrawiam!

patryk103
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 26 czerwca 14, 05:52

Re: Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Postautor: patryk103 » 22 lutego 16, 14:30

Pokrywa cały czas jest ta sama, drewno pokryte lakierem a od strony tafli wody jest na nim silikon akwarystyczny, szczelnie pokrywający całość. 7 ledow jest 6500k, a 2 ledy chyba 4000k, od tej zmiany rośliny jak dla mnie wyśmienicie rosną, anubias zakwitl, od kryptokryny karbowanej nie mam miejsca na tafli wody, a echinodorus puszcza co dwa dni nowe liście.

Awatar użytkownika
Tomal
Ryba
Ryba
Posty: 263
Rejestracja: 18 grudnia 15, 08:14
Lokalizacja: Chorzów

Re: Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Postautor: Tomal » 22 lutego 16, 14:50

patryk103 pisze:Pokrywa cały czas jest ta sama, drewno pokryte lakierem a od strony tafli wody jest na nim silikon akwarystyczny, szczelnie pokrywający całość. 7 ledow jest 6500k, a 2 ledy chyba 4000k, od tej zmiany rośliny jak dla mnie wyśmienicie rosną, anubias zakwitl, od kryptokryny karbowanej nie mam miejsca na tafli wody, a echinodorus puszcza co dwa dni nowe liście.

Czytam czytam, ale nie widzę fotek tej pokrywy, też mam oświetlenie ledowe jako uzupełnienie T5. Dołożyłem 10 SMD 3W 3 czerwone 2 niebieskie i białe.

patryk103
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 26 czerwca 14, 05:52

Re: Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Postautor: patryk103 » 22 lutego 16, 15:01

Pokrywa niedługo będzie rozebrana i na miejscu tego akwarium 112l, stanie 180l prawdopodobnie BW, odkryte, więc wasze obawy niedługo znikną. Zdjęcia były na początku wstawione.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości