Przeróbka pokrywy na LED

el_muerte
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 542
Rejestracja: 26 grudnia 13, 18:24
Lokalizacja: Toruń

Przeróbka pokrywy na LED

Postautor: el_muerte » 15 maja 15, 19:06

Żarty się skończyły, bo za miesiąc remont, a po remoncie restart. Wszystko co potrzebne już mam, chciałbym tylko, żeby nowa pokrywa była na LED-ach. Akwarium będzie miało 63 litry, roślinność to żabienice, heterantera, strzałka skrzydlasta, moczarka argentyńska i kilka innych o podobnych niewielkich wymaganiach co do oświetlenia. Pierwsze pytanie jakie mam, to jakie dokładnie LED-y dobrać? Moc, barwa, temperatura światła? Może mi ktoś pokazać palcem? :) Jak będę to wiedział, to przejdę do kolejnego etapu pt. jak to ze sobą połączyć i upchnąć w pokrywie. Dodam przy tym, że w planach jest zasilanie z fotowoltaiki :)
www.dlabartka.pl - prośba o przekazanie 1% podatku

Akwarium 54 l a w nim:
10 x Paracheirodon innesi, 3 x Corydoras pygmaeus, 3 x Macrotocinclus affinis,
2x Apistogramma borellii, 1 x Pomacea diffusa

Awatar użytkownika
Setrion
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 20 stycznia 15, 13:03

Re: Przeróbka pokrywy na LED

Postautor: Setrion » 15 maja 15, 20:57

Ja mam Światło diodowe dwie listwy. w jednej mam dwa rzędy 7000 K i 3200 k i w drugiej tez dwa 6500k tylko ze zbiornik mam 30l :D Jak juz sie wszystkiego dowiesz i zlozysz to fotowoltaiczne koniecznie musisz to przdstawic tutaj :D
Nie będziesz używał akwarium bez grzałki, filtra roślin i oświetlenia.
Nie będziesz kupował rybek na chybił trafił.
Pamiętaj aby dzień podmiany wody był dniem świętym.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Przeróbka pokrywy na LED

Postautor: abiba » 15 maja 15, 22:04


el_muerte
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 542
Rejestracja: 26 grudnia 13, 18:24
Lokalizacja: Toruń

Re: Przeróbka pokrywy na LED

Postautor: el_muerte » 16 maja 15, 06:32

Dzięki za odpowiedzi. Jaka powinna być sumaryczna moc diod, tak by osiągnąć odpowiednik tych powiedzmy 0,5-0,6 W/l światła ze świetlówek?

Co do fotowoltaiki to przy okazji remontu położę dedykowany do tych celów kabel w ścianie, potem zależnie od chęci i czasu poskładam jakąś mini-rozdzielnię i na końcu zlecę komuś, bo sam już nie podołam, mechaniczny montaż panelu na dachu. Wszystko o tyle fajne, że diody są stworzone do zasilania prądem stałym niskiego napięcia, więc odpada na przykład konieczność stosowania przetwornicy.
www.dlabartka.pl - prośba o przekazanie 1% podatku

Akwarium 54 l a w nim:
10 x Paracheirodon innesi, 3 x Corydoras pygmaeus, 3 x Macrotocinclus affinis,
2x Apistogramma borellii, 1 x Pomacea diffusa

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Przeróbka pokrywy na LED

Postautor: abiba » 16 maja 15, 17:02

el_muerte pisze:więc odpada na przykład konieczność stosowania przetwornicy.


żebyś sie nie zdziwił

el_muerte
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 542
Rejestracja: 26 grudnia 13, 18:24
Lokalizacja: Toruń

Re: Przeróbka pokrywy na LED

Postautor: el_muerte » 16 maja 15, 18:20

Być może. Na razie muszę znać sumaryczną moc diod, by dobrać resztę komponentów. Wie ktoś jak to przeliczyć by uzyskać 0,5 czy 0,6 W/l światła ze świetlówek (akwarium ma 63 l)?
www.dlabartka.pl - prośba o przekazanie 1% podatku

Akwarium 54 l a w nim:
10 x Paracheirodon innesi, 3 x Corydoras pygmaeus, 3 x Macrotocinclus affinis,
2x Apistogramma borellii, 1 x Pomacea diffusa

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Przeróbka pokrywy na LED

Postautor: abiba » 16 maja 15, 19:47

Z jakich świetlówek?
Róznica miedy T5 a T8 to 20-35% w zależności od porównywanych modeli plus kila % zależne od sposobu zasilania plus kilka -kilkanaście % w zależności od rodzaju odbłysnika

Zakładając bardzo kierukowe światło z LED oraz zamiar pokrycia widma proponuję przyjąć 30W

el_muerte
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 542
Rejestracja: 26 grudnia 13, 18:24
Lokalizacja: Toruń

Re: Przeróbka pokrywy na LED

Postautor: el_muerte » 17 maja 15, 08:50

Dziękuję za odpowiedzi.

Hmm, założyłem jak widać błędnie, że z 1 W mocy LED uzyskam więcej światła niż z 1 W mocy T5.

No OK, 30 W, teraz zależy mi na dwóch rzeczach. Po pierwsze ponieważ całość chcę umieścić w pokrywie, nie może to być zbyt dużo punktów świetlnych (da radę wyrobić się w 10?), po drugie nie wiem nic na dwa tematy:

- odpowiednia temperatura barwowa, tak by osiągnąć jednocześnie miły dla oka efekt oraz dobre warunki dla roślin i ryb

- no i związane z powyższym stosowanie czerwonych i niebieskich diod dla wsparcia fotosyntezy


Kupował będę pewnie diody CREE i zapewne tu:
Klik

Jakie produkty dobrać?
www.dlabartka.pl - prośba o przekazanie 1% podatku

Akwarium 54 l a w nim:
10 x Paracheirodon innesi, 3 x Corydoras pygmaeus, 3 x Macrotocinclus affinis,
2x Apistogramma borellii, 1 x Pomacea diffusa

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Przeróbka pokrywy na LED

Postautor: abiba » 17 maja 15, 12:16

Podałem kilka postów wyżej link do odpowiedniej diody .
Diody RGBW są w tej chwili jedynym sensownym rozwiazaniem dla akwarystyki a wszelkie konstrukcje z dodaaniem kolorowych światełek to moim zdaniem bzdura .
Oczywiście że można tym sposobem dostarczyć roslinkom brakujacego widma ale po pierwsze nikt w sposób wiarygodny dotychczas nie sprawdził jakie diody pomieszać a wszystkie te konstrukcje które są prezentowane na YT badź forach to zabawki a całe badania ograniczają sie do stwierdzenia że coś tam rośnie a coś nie - wystarczy zmienic roślinki i po zawodach

Po drugie (jak dla mnie ) nie do przyjecia jest że rybka ma inne kolory w zależności od tego pod którą akurat diodą przepływa . Przyznasz że taka iluminacja to troche odpustem zalatuje ? :)

Skoro wdrażasz ambitny projekt z fotowoltaiką itp to zakładam że to oświetlenie ma być bardziej ambitne /profesjonalne od tej całej masy gadżetów stąd moje propozycje co do doboru diod (chociażby)

el_muerte
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 542
Rejestracja: 26 grudnia 13, 18:24
Lokalizacja: Toruń

Re: Przeróbka pokrywy na LED

Postautor: el_muerte » 17 maja 15, 13:34

Przekonałeś mnie :) Rzeczywiście zależy mi na tym, by miało to ręce i nogi, a koszty jakoś przełknę. Muszę tylko tak pomyśleć, by dało się do przełożyć potem do większego akwarium.

Teraz pytanie za 100 punktów: jak policzyć moc jednej diody RGB, skoro są tam cztery diody zasilane napięciem 2,25 - 3,1 - 3.3 V x 1 A daje zakres pomiędzy 2,25 W a 3.3 W? Czy mogę założyć 3 W na diodę i tym samym zmieścić się w tych 10 punktach świetlnych?

Dziękuję za podzielenie się wiedzą :)

PS
I finalnie, jak już mam wydać te trzy setki

Która z tych dwóch? :)
https://www.maritex.com.pl/pl/diody-moc ... iews=&form[131][]=819&spos[131]=0&spos[132]=0&spos[133]=0&spos[671]=0&spos[679]=0

Obie mają tą samą DTR-kę.
www.dlabartka.pl - prośba o przekazanie 1% podatku

Akwarium 54 l a w nim:
10 x Paracheirodon innesi, 3 x Corydoras pygmaeus, 3 x Macrotocinclus affinis,
2x Apistogramma borellii, 1 x Pomacea diffusa

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Przeróbka pokrywy na LED

Postautor: abiba » 17 maja 15, 14:14

Popełniasz typowy bład w rozumowaniu zakładając że zasilając takim samym napięciem kilka diod to na każdej będzie sie odkładała taka sama moc - nic bardziej mylnego
Sprawdź w karcie katalogowej charakterystykę każdej struktury oddzielnie a dodatkowo załóż że struktura W będzie zasilana mocą znamionową zaś struktury R,G oraz B będą zasilane prądem takim jakie widmo chcesz uzyskać a ścislej rzecz ujmujac jakie widmo korekcyjne zamierzasz dodać do widma struktury W.
Brawurą jest założenie że struktury RGB będą zasilane mocą znamionową - sadzę że śmiało mozna założyć 60% (70% max) mocy sumarycznej RGB. Sądzę również że tą moc korekcyjną (tak to nazwijmy) można pominąc w szcunkach i dalszym operowanu wskaźnikiem W/litr ponieważ wiarygodność oraz dokładnośc tego wskaźnika jest taka jak przelicznik 1litr wody /cm ryby albo odległość z poznania do wrocławia to ok 2godziny albo zimą jest zimno (przeważnie poniżej zera) a latem jest ciepło (przeważnie)

el_muerte
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 542
Rejestracja: 26 grudnia 13, 18:24
Lokalizacja: Toruń

Re: Przeróbka pokrywy na LED

Postautor: el_muerte » 17 maja 15, 14:51

Jeśli (podkreślam jeśli :) ) dobrze czytam, to dioda biała zasilana jest napięciem 3.1 V, 1 A czyli ma moc 3.1 W. Reszta to moc korekcyjna, która mi pozwoli wysterować odpowiednie widmo dodając lub odejmując kolory RGB i tego nie bierzemy po uwagę (i słusznie). Przepraszam, że może nie chwytam w lot, ale dlatego właśnie pytam. Nie chcę utopić swojej pracy z powodu niewiedzy, a jednocześnie zależy mi na produkcie high-end z maksymalnym zakresem konfiguracji. Innymi słowy, jeśli już robię sam, to chcę mieć coś, czego nie kupię w sklepie.
www.dlabartka.pl - prośba o przekazanie 1% podatku

Akwarium 54 l a w nim:
10 x Paracheirodon innesi, 3 x Corydoras pygmaeus, 3 x Macrotocinclus affinis,
2x Apistogramma borellii, 1 x Pomacea diffusa

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Przeróbka pokrywy na LED

Postautor: abiba » 17 maja 15, 15:32

Tak to własnie należy rozumieć ale jesli chcesz takie cos kupić to owszem kupisz ale pod warunkiem że nieźle zarabiasz :)

Zdaje śię sance coś pisał o kosztach porzadnej lampy

misiek1784
Ryba
Ryba
Posty: 481
Rejestracja: 31 stycznia 15, 20:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Przeróbka pokrywy na LED

Postautor: misiek1784 » 17 maja 15, 20:37

Widziałem kilka baniaków na 1W power ledach z kolorowym pasmem dla roślin i wszystko ładnie rosło. Pooglądaj baniaki z oświetleniem led na yt które robi emi18wawa napisz do niego a na pewno coś doradzi czy warto iść w diody RGB...

Awatar użytkownika
Brajanero
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 788
Rejestracja: 4 marca 14, 19:32

Re: Przeróbka pokrywy na LED

Postautor: Brajanero » 17 maja 15, 21:45

misiek1784 pisze:Widziałem kilka baniaków na 1W power ledach z kolorowym pasmem dla roślin i wszystko ładnie rosło. Pooglądaj baniaki z oświetleniem led na yt które robi emi18wawa napisz do niego a na pewno coś doradzi czy warto iść w diody RGB...

Typowy tekst emiego "pasmo dla roślin " i zwyczajne 6500 nie są już dla roślin ;o
Robi estetyczne lampki ,ale do tej pory nie wiem po co wali tyle koloru jak na choinkę .
Biały kolor jest białym bo zawiera już w sobie czerwony,niebieski i zielony .
Daj człowiekowi rybę a nakarmisz go na jeden dzień ,daj mu zatrutą rybę a nakarmisz go do końca życia.
Belka LED
Mój kawałek natury.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości