Filtr wewnętrzny podżwirowy DIY do dużego akwarium

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Filtr wewnętrzny podżwirowy DIY do dużego akwarium

Postautor: Greek » 5 września 15, 09:31

Czołem!

Przedstawiam projekt filtra, który zmontowałem do nowego 450l.
Po zabawach z buczącym i przeciekającym JBL-em powiedziałem stanowcze nie filtrom zewnętrznym i zacząłem kombinować co tu zrobić zamiast. Oczywiście do takiego litrażu potrzeba sporego przepływu jak i sensownej pojemności złoża.
Pierwszy wybór padł na filtr hamburski. W zasadzie byłem już zdecydowany, ale porzuciłem ten pomysł.
Potem planowałem takiego mini-wewnętrznego sumpa. Jednak podobnie jak w powyższym przypadku o rezygnacji zadecydowało miejsce zajmowane wewnątrz zbiornika.

No i wreszcie przyszedł finalny projekt.
Zdecydowałem się użyć do napędzenia tego młyna pompy Aquael Circulator 2000.
Oprócz tego potrzebowałem jeszcze czegoś w rodzaju kasety(?) do instalacji wentylacyjnych, rurki PVC, dwóch kolanek oraz redukcji na rurkę.
Ponadto potrzebna była gąbka na wejście oraz na zatkanie kasety.
Całkowity koszt nie przewyższa zatem o wiele kosztów zakupu Aquaela, bo cała reszta to kilkanaście złotych.
Co najważniejsze - skonstruowanie tego filtra jest tak proste, że poradzi sobie z tym całkowity techniczny inwalida! Jedyna czynność, którą trzeba umieć wykonać to docięcie rurki piłką na odpowiednią długość.

Tutaj cały potrzebny zestaw:
Obrazek

W gąbce robimy tapeciakiem małe nacięcia "na krzyżyk" i wciskamy tam rurkę z nasadzonym kolankiem:
Obrazek

Całość wsadzamy do kasety i sypiemy lawę od Huntera :mrgreen:
Obrazek

Tak to wygląda z zewnątrz:
Obrazek

Dopełniamy ceramiką:
Obrazek

Z drugiej strony zrobimy ten sam manewr z gąbką zatykającą kasetę i rurką wciśniętą w nią. Jednakże, jako że tutaj woda będzie zasysana, warto zastosować coś co zapobiegnie ewentualnemu zassaniu czegoś i zatkaniu wylotu. Może to być np. koszyczek od filtra. Ja zastosowałem znaleziony gdzieś w akwarystycznych odmętach dziubek do karmienia :grin:
Założyłem go od wewnątrz kasety, tak by ceramika w miarę trzymała go w miejscu.
Obrazek

Tak prezentuje się cała wypełniona kaseta:
Obrazek

A tak całość z zamontowaną już pompą:
Obrazek

I przysypane piaskiem:
Obrazek

Na wlot oczywiście wyląduje gąbka.
Kaseta ma wymiar 500x120x60mm co daje sensowną pojemność złoża. Lepiej nie pakować go po brzegi, zostawmy tam pewien luz.
Warto pamiętać, że pod naporem piasku gąbki mogą wleźć jakiś centymetr do środka, zatem dłuższą rurkę można wepchnąć nieco głębiej (tak by wystawała ten centymetr z gąbki do wewnątrz).

Mam nadzieję, że się podoba :smile:
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Filtr wewnętrzny podżwirowy DIY do dużego akwarium

Postautor: Hunter » 5 września 15, 15:20

Super! Ma to jakiś sens :D
No i nowa odsłona filtrów podżwirowych ;) dla mnie zawsze to był system rurek połączonych ze sobą na całej powierzchni dna i przysypanych żwirem. Nie wiem tylko czy te niecałe 3,6l wkładu uciągnie taki litraż? ;)

Myślę od dawna nad Malawi i nad podobnym systemem filtracji. Z tym, że piach łatwo jest zasysany do tego typu konstrukcji. Eheim wpadł na super pomysł odwracają bieg wody. Tzn do swoich podżwirówek tłoczą wodę, a nie zasysają ją :) Chwalą się przy tym, że podłoże nie jest zamulane i dostatecznie natlenione.

U Ciebie będzie tradycyjnie zasysało, czy tłoczyło?

Będzie trochę roboty z czyszczeniem wkładów jeśli zajdzie taka potrzeba :) Nie wyobrażam sobie tego w akwarium z roślinami, ale Malawke jak najbardziej można przekopać w piachu :D
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Filtr wewnętrzny podżwirowy DIY do dużego akwarium

Postautor: Greek » 5 września 15, 15:35

Hunter pisze:Nie wiem tylko czy te niecałe 3,6l wkładu uciągnie taki litraż? ;)

Myślę, że spokojnie, bo obsada brudząca nie będzie. Poza tym jak policzyłem ile jest netto wody to wychodzi 360l (178x53x38cm słupa wody) i to nie biorąc pod uwagę wystroju. Więc w praktyce jeszcze mniej.

Hunter pisze:U Ciebie będzie tradycyjnie zasysało, czy tłoczyło?

Tradycyjnie pompa na wylocie zasysa.

Hunter pisze:Będzie trochę roboty z czyszczeniem wkładów jeśli zajdzie taka potrzeba :)

Też mnie to trochę przeraża, dlatego wszystko dwa razy sprawdziłem i zadbałem żeby nie było jakiejś awarii. Bo jakby mi tam zassało piachu to kaplica :mrgreen:

Hunter pisze: Nie wyobrażam sobie tego w akwarium z roślinami,

W tym projekcie mam oświetlone pół akwarium, zatem tylko na tej połowie będą rosnąć rośliny. Druga, surowa, to właśnie ta, gdzie jest kaseta z wkładami, więc przynajmniej o tyle mniej rozwałki ewentualnie będzie :)
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Filtr wewnętrzny podżwirowy DIY do dużego akwarium

Postautor: Hunter » 6 września 15, 18:56

Ciekaw jestem czy piach nie zamuli gąbki. Daj znać za jakiś czas jak filtr sie sprawuje ;)
chyba postawię coś podobnego, ale raczej wodę będę tłoczył niż zasysał. Jakoś tak wolę przeczyścić raz w tygodniu prefiltr z gąbki na wlocie, niż grzebać w podłożu ;) z drugiej strony całkiem możliwe, że piach będzie twoim prefiltrem :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Filtr wewnętrzny podżwirowy DIY do dużego akwarium

Postautor: Greek » 6 września 15, 19:03

Ale ale, chyba coś Ci umknęło ;)
Przez gąbkę na wlocie do kasety nie będzie wciągana woda. Ona jest tam tylko, aby oddzielić wkład od piasku. Jest na tyle gęsta, że jako prefiltr byłaby bezużyteczna, bo zbytnio hamowałaby przepływ. Rurka pobierająca wodę przechodzi przez gąbkę do kasety i wypuszcza wodę już wewnątrz :) Natomiast wlot jest tak jak widać na ostatnich dwóch zdjęciach - przez normalny koszyczek, który był w zestawie z pompą. No i na to oczywiście idzie gąbka, już o dużej ziarnistości, by jak najmniej zmniejszała przepływ. Jako że jest ponad piaskiem to nic nie muli i będzie oczywiście łatwa do wyczyszczenia.

Ach, już wiem dlaczego tego nie zauważyłeś. Na obu z tych zdjęć koszyk pokrywa się idealnie z czarnym silikonem na rogu akwarium. Maskowanie idealne! :grin:

Filtr już chodzi od kilku dni i na razie wszystko gra, nie zauważyłem żadnego zmniejszonego przepływu.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Filtr wewnętrzny podżwirowy DIY do dużego akwarium

Postautor: deXter » 7 września 15, 16:41

Mając taką przestrzeń nie lepiej było zrobić koryto na całą długość akwarium ;>
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Filtr wewnętrzny podżwirowy DIY do dużego akwarium

Postautor: Greek » 7 września 15, 17:04

Można było, ale akurat takie coś było do kupienia w takim wymiarze, a jakoś nie chciało mi się bawić w łączenie dwóch takich :) A taka pojemność i tak mi starcza.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Filtr wewnętrzny podżwirowy DIY do dużego akwarium

Postautor: deXter » 7 września 15, 17:06

Ja lubię nadmiary :)
Rurkę, która idzie z podłoża do głowicy trzeba było okleić czarną folią matową, albo nałożyć termokurcza :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Filtr wewnętrzny podżwirowy DIY do dużego akwarium

Postautor: Greek » 7 września 15, 18:14

Przydałoby się, ale ja nie z tych estetycznych :P Poza tym nie chce mi się tła przyklejać, a ścianę za akwarium mam pod kolor rurki, więc na razie jest gites ;]
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Filtr wewnętrzny podżwirowy DIY do dużego akwarium

Postautor: deXter » 8 września 15, 13:06

Jak miałem moja Tanganikę i 3 ładne białe rurki to na forum była afera, że ble.
Ehh jak dobrze, że ludzie dorastają :D

Tylko jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia.
Nie martwisz się o braki ruchu wody czy planujesz jakieś cyrkulatory jeszcze.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Filtr wewnętrzny podżwirowy DIY do dużego akwarium

Postautor: Greek » 8 września 15, 13:11

E tam brak ruchu, wylot jest na powierzchnię (bo nie chcę walić prosto na rośliny) i są fale jak na Śniardwach :P Woda obiega całą powierzchnię spokojnie (mimo oczywistej redukcji przepływu przez gąbkę + media), a i w toni paprochy latają wte i wewte :) A jakby nie ta gąbka na wlocie to by dopiero była prala, ale niestety musi być, co parę dni się ją wypłucze i przepływ wróci do normy, a tak by mi zapchało kasetę to by go przytkało trwale :neutral:

Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby zrobienie "rzeki", czyli woda płynie tylko w jednym kierunku i nie ma żadnych wirów ani prądów wstecznych, ale to by wymagało:
- dwóch pomp
- mocniejszych pomp
- większej ilości kombinacji z systemem rurek i dwoma wlotami
- raczej jednak uboższej ilości złoża

Teraz tak sobie myślę, że mogłem zrobić tak jak pisałeś - dłuższe koryto - i wysypać to z większym luzem niż tutaj. Byłaby lepsza pralka. No, ale już 'po ptokach', przynajmniej było prostsze :)
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Filtr wewnętrzny podżwirowy DIY do dużego akwarium

Postautor: deXter » 8 września 15, 14:13

Greek pisze: wysypać to z większym luzem niż tutaj. Byłaby lepsza pralka. No, ale już 'po ptokach', przynajmniej było prostsze

To idąc tym tokiem rozumowania przydałoby się coś co unosi się, bo leżące luźno rozłożone złoże nie ma aż tak sensu :)

Mając piach trzeba było zrobić fbf w rogu akwarium :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Filtr wewnętrzny podżwirowy DIY do dużego akwarium

Postautor: Hunter » 8 września 15, 14:44

deXter pisze:To idąc tym tokiem rozumowania przydałoby się coś co unosi się, bo leżące luźno rozłożone złoże nie ma aż tak sensu

To z kolei spowodowałoby zassanie całego złoża ku wylocie z kasety :P Pływające złoże poleci wraz z prądem wody, zatem połowę kasety byłoby puste.

Ktoś ma pomysł jak fachowo nazywa się ta "kaseta"? Byłem w Casto na dziale z wentylacjami, ale nic podobno nie znalazłem. W sieci też mi ciężko wyszukać nie znając nazwy :P
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Filtr wewnętrzny podżwirowy DIY do dużego akwarium

Postautor: Greek » 8 września 15, 14:48

deXter pisze:To idąc tym tokiem rozumowania przydałoby się coś co unosi się, bo leżące luźno rozłożone złoże nie ma aż tak sensu :)

Ojtam, przepływa woda przecież :P

deXter pisze:Mając piach trzeba było zrobić fbf w rogu akwarium :)

No tak, nad tym też się zastanawiałem, ale postawiłem na autorski projekt :)

Hunter pisze:Ktoś ma pomysł jak fachowo nazywa się ta "kaseta"? Byłem w Casto na dziale z wentylacjami, ale nic podobno nie znalazłem. W sieci też mi ciężko wyszukać nie znając nazwy :P


Kurczę, wywaliłem folię z tego, a było tam napisane. Ale poszperam.

EDIT:
Mam: https://www.obi.pl/decom/product/Vents_ ... cm/2253896
A to kanał :mrgreen:
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Filtr wewnętrzny podżwirowy DIY do dużego akwarium

Postautor: deXter » 8 września 15, 14:55

Kanał wentylacyjny lub poszukaj koryt na przewody elektryczne, są tez duże :)

Hunter pisze:To z kolei spowodowałoby zassanie całego złoża ku wylocie z kasety

Oj tam xD
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości