Odwapnienie muszli

Bellatrix
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 2 października 09, 20:57
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Odwapnienie muszli

Postautor: Bellatrix » 2 marca 10, 20:27

Mam dość twardą wodę: GH - ok. 14, KH - 10 a jednak muszla mojej ampularii coraz bardziej się odwapnia. Dlaczego? Czy ktoś ma jakieś sensowne wytłumaczenie tego zjawiska?
Jesteśmy zarozumiałymi ignorantami zapatrzonymi w swoje "człowieczeństwo", które zamiast otworzyć nam szerzej oczy na otaczający nas świat, przysłoniło je mgłą pychy.

kejt
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 27 lutego 10, 11:30

Re: Odwapnienie muszli

Postautor: kejt » 4 marca 10, 15:40

Może jest na cos chora?

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Odwapnienie muszli

Postautor: deXter » 4 marca 10, 16:11

A może brakuje Ci wapnia w wodzie?
Przecież twardość to nie tylko wapń zdaje mi się...
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Odwapnienie muszli

Postautor: marrkus85 » 4 marca 10, 18:52

deXter KH=10 świadczy o obecności wapnia w wodzie.
Bellatrix Napisz coś więcej o akwa. Nawozisz czymś baniak??

Bellatrix
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 2 października 09, 20:57
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Odwapnienie muszli

Postautor: Bellatrix » 4 marca 10, 22:39

72l, NO3 - ok. 5 - 7, PH - 7,4; PO4 - ok. 0,5. Nawożę potasem i czasem mikro Planta Activ a od niedawna Easy Carbo. CO2 - z bimbrowni, liście ketapangu w zbiorniku, temp. 26*C. Ampularia ma ponad rok i prawie od początku cały czas powoli muszla się odwapnia.
Nie pamiętam jak nazywa się taka kostka wapienna, którą podaje się czasem ślimakom, a muszę wiedzieć konkretnie co to ma być za produkt bo w zoologu pracują sami niekumaci.
Jesteśmy zarozumiałymi ignorantami zapatrzonymi w swoje "człowieczeństwo", które zamiast otworzyć nam szerzej oczy na otaczający nas świat, przysłoniło je mgłą pychy.

lenaadams
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 5 marca 10, 07:43

Re: Odwapnienie muszli

Postautor: lenaadams » 5 marca 10, 08:34

Ja kupiłam niedawno taką kostkę i to się prosi po prostu o wapienną"kostkę dla żółwi". Myślę, że sprzedawca powinien wiedzieć co to jest. Moja była biała w kształcie żółwika. Ja mam podobny problem z moimi ślimakami. Mniej więcej miesiąc temu kupiłam kilka Ampularii. Wcześniej miałam takie małe ślmaki, które nieustannie się mnożyływięc się ich pozbyłam. Z nimi też był ten problem, że ledwo podrosły bardzo szybko dziurawiły im się skorupki i pewnie zdychały bo całe dno miałam usiane szczątkami skorupek. Ampularie po miesiącu niesamowicie mi urosły co wydaje mi się bardzo dziwne, ponieważ kiedyś je miałam i rosły bardzo nieznacznie. Jednak starsza część skorupki jest cała nadżarta i ten proces posuwa się bardzo szybko. Kupiłam kostkę i tak jak zalecił sprzedawca włożyłam ją do akwarium. Nie widzę jednak zmian na lepsze. Co jeszcze może być w wodzie, że coś takiego się dzieje? Jak ją zbadać? Ja stosuję wodę wodociągową uzdatnioną preparatem "Aqua Safe".

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Odwapnienie muszli

Postautor: deXter » 5 marca 10, 14:37

Proponuję ugotowaną skorupkę kurzą zmielić na miał i dodawać do akwarium.
Ampularie zaraz się za nią wezmą ;] u moich nigdy nie widziałem problemu ze skorupami chyba, że takie kupiłem jak ostatnio...

A przyrost oczywiście większy jest bo budulca dostarczamy.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Bellatrix
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 2 października 09, 20:57
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Odwapnienie muszli

Postautor: Bellatrix » 5 marca 10, 20:20

Ja kupiłam niedawno taką kostkę i to się prosi po prostu o wapienną"kostkę dla żółwi". Myślę, że sprzedawca powinien wiedzieć co to jest.

No i to jest to o co mi chodziło :dzieki: W moim mieście większość sprzedawców w zoologach zna się na akwarystyce tak jak ja na astronomii :roll:
Proponuję ugotowaną skorupkę kurzą zmielić na miał i dodawać do akwarium.

Pomysł dobry, tylko nie chciałabym jeszcze bardziej zatwardzić wody w akwa. Kosteczkę mam zamiar powiesić tuż nad powierzchnią wody, żeby sobie ampulek skrobał. Nie wiem czy to dobry pomysł, przekonam się.
Jesteśmy zarozumiałymi ignorantami zapatrzonymi w swoje "człowieczeństwo", które zamiast otworzyć nam szerzej oczy na otaczający nas świat, przysłoniło je mgłą pychy.

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Odwapnienie muszli

Postautor: marrkus85 » 5 marca 10, 21:37

Zastanawiam się czy kwas węglowy (CO2+H2O) jest w stanie rozpuszczać muszle reagując z wapniem.

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odwapnienie muszli

Postautor: EyeQueue » 6 marca 10, 08:49

deXter pisze:A może brakuje Ci wapnia w wodzie?
Przecież twardość to nie tylko wapń zdaje mi się...

Nie tylko, ale głównie. W bardzo nielicznych sytuacjach (vide Tanganika) zawartość magnezu może być większa od wapnia. U nas chyba się nie zdarza. Inne jony (mangan, żelazo, glin...) są nieistotne z punktu widzenia zmiany wartości GH.
marrkus85 pisze:KH=10 świadczy o obecności wapnia w wodzie

KH świadczy wyłącznie o obecności węglanów, nic nie mówi o wapniu.
marrkus85 pisze:Zastanawiam się czy kwas węglowy (CO2+H2O) jest w stanie rozpuszczać muszle reagując z wapniem.

Jest:
CaCO3/s/ + H2O + CO2 = Ca2+ + 2HCO3

Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Bellatrix
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 2 października 09, 20:57
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Odwapnienie muszli

Postautor: Bellatrix » 6 marca 10, 12:47

CaCO3/s/ + H2O + CO2 = Ca2+ + 2HCO3–

Proszę do mnie pisać po polskiemu. Z chemii, fizyki i matematyki to ja jestem noga stołowa.
Jesteśmy zarozumiałymi ignorantami zapatrzonymi w swoje "człowieczeństwo", które zamiast otworzyć nam szerzej oczy na otaczający nas świat, przysłoniło je mgłą pychy.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Odwapnienie muszli

Postautor: deXter » 6 marca 10, 13:14

Z reakcji, która podał IQ wynika, ze jest możliwość iż jony wapnia zawarte w muszelkach są wysycane z nic i tworzą węglan wapnia.

Czyli tak jakby na moją głowę brakuje wapnia w wodzie.

Ale jak pisałem mogę się mylić to rzecz ludzka.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Bellatrix
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 2 października 09, 20:57
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Odwapnienie muszli

Postautor: Bellatrix » 6 marca 10, 19:13

Kurcze, że też zatoczkom nie brakuje wapnia :evil: mają piekne ślniące muszle i stanowią plagę w moim akwa.
Jesteśmy zarozumiałymi ignorantami zapatrzonymi w swoje "człowieczeństwo", które zamiast otworzyć nam szerzej oczy na otaczający nas świat, przysłoniło je mgłą pychy.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 26 gości