Ospia rybia i pasożyt(nicienie?)

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Kingolka12345
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 9 grudnia 22, 14:47

Ospia rybia i pasożyt(nicienie?)

Postautor: Kingolka12345 » 14 grudnia 22, 22:20

Dzień dobry
mam dojrzałe akwarium 450l z 5 zbrojnikami pospolitymi oraz tydzień temu dokupiłam 11 skalarów i 10 danio pręgowanych. Nie mam żadnego zbiornika na kwarantannę i dlatego żałuję, że odrazu wrzuciłam rybki...

od 2 dni(5 dni po wpuszczeniu) jedna rybka była oddzielona od stada w rogu. Wiedziałam, co się święci, lecz rybka normalnie jadła(choć z daleka) oraz miała czyste płetwy i skrzela z tego, co widziałam. Dziś zmieniła miejsce (+ ma lekko "gorsze" kolory) i siedzi często przy szybie. Obejrzałam ją dokładnie no i dostrzegłam długie, przezroczyste, ledwo widoczne odchody. Wystraszyłam się, bo jedyne co mi się kojarzyło to pasożyty. Z tego co wyszukałam przez 2 godziny nie jestem pewna, lecz to chyba nicienie? Mam bardzo dobry mikroskop, ale nie wiem jak wyglądają te pasożyty. Pomyślałam, że umieszczę zdjęcie tutaj, ale teraz rybka nie ma już tych odchodów(więc nie mogłam ich zbadać). Chyba się oderwały? Jestem na 100% pewna, że widziałam te odchody (i że to ta rybka). Jutro sprubuję obejrzeć odchody, bo chyba zdąży trochę wyprodukować, skoro je (lub jadła, nie karmiłam od tego czasu) normalnie.

Jedyne co mam, to wiadro 10l i wielkie pudło (około 25l). W akwarium mam rośliny i zbrojniki, słyszałąm, że niektóre leki im szkodzą. Nie wiem, jak używać tych lekarstw, postąpie jak na opakowaniu. Jeśli taka kuracja trwa więcej niż 1 dzień, to czy rybka może byc w tym wiadrze lub pudle? Nie będzie za ciasno? Napowietrzanie i grzałka będzie, ustawię stopniowo na 30 stopni, wleję wodę z akwarium. Nie wiem czy to dobry plan, leczenie ryby robię 3 raz w życiu i wcześniej była to tylko ospa. Jutro planuję kupić jakieś lekarstwo. No i czy to znaczy, że muszę wyjąć wszystkie rybki czy tylko tą z objawami? Te pasożyty szybko się przenoszą?



Również dzisiaj zauważyłam, jak rybki dziwnie skubią innego skalara. Otarł się tylko raz czy dwa o roślinkę, żadnych innych oznak, dopiero jak się przyjrzałam, zauważyłam ospę (około 10 białych kropek na ciele i płetwach, no i wyciera się czasem o rośliny). Teraz już jestem załamana. Muszę znowu zbierać pieniądze i kupić zbiornik do kwarantanny/leczenia. Jestem pewna, że nie był chory 2 dni temu, bo jest moim ulubionym skalarem i często mu się przyglądam. Na tym forum pisało o podniesieniu temperatury do 32 stopni, ale czy danio dadzą radę? Lubią max 24 i nie wiem co się stanie przy takim podniesieniu... Od jutra myślę o tym, żeby przełożyc skalara do wiadra/pudła, a jeśli trzeba wszystkie rybki leczyć to danio przełożyć do wiadra i kąpać w lekarstwie na ospę. Napowietrzanie, temperatura 24 stopni, woda z akwarium. W akwarium bez danio podniosę wtedy temperaturę do 32 stopni na jeden dzień.

Jak mówiłam, nie znam się na leczeniu ryb, nie wiem czy zrobię to prawidłowo. Dlatego proszę o pomoc, jutro postaram się o zdjęcie z mikroskopu

zbiornik
-450 litrów
-piasek, kilka kamieni, duży korzeń, wiele małych jeszcze roślin
-temp 24 stopnie
-ph 7.2 testy kropelkowe
-twardosc 25n (będę próbować coś z tym zrobić, woda za twarda)
-filtr z węglem aktywnym 1000l/h nie pamiętam marki (nie mam opcji aktualnie sprawdzić)

Bardzo proszę nie złościć sie na moje ogromne błędy, wiem, że robię ich dużo, ale człowiek uczy się na błędach. Wiem, że to w większości moja wina, że rybki są chore, ale naprawdę nie stać mnie narazie na kolejny zbiornik.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Ospia rybia i pasożyt(nicienie?)

Postautor: jurkin » 14 grudnia 22, 22:49

Kurację powinny przejść wszystkie ryby, przy leczeniu ospy musisz podnieść temperaturę, i nie stety prawdopodobne danio padną, musisz z tym się pogodzić. Na przyszłość powinnaś bardziej rozważniej dobierać obsadę zwracając uwagę na parametry wody. Jaki konkretnie jest filtr? 1000 l i węgiel nic nie muwi, a przy tej obsadzie co masz to jest warzna rzecz.

Kingolka12345
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 9 grudnia 22, 14:47

Re: Ospia rybia i pasożyt(nicienie?)

Postautor: Kingolka12345 » 15 grudnia 22, 11:46

Tak, przepraszam za obsadę. Danio dostałam dzień po skalarach od ojca jako prezent swiateczny, nie planowałam ich mieć i wiem, że potrzebują innych warunków. Dlatego temperaturę ustawiłam na 24 stopnie, aby miały jakieś szanse. Nie chciałam odrzucać prezentu, a i tak planowalam kupić inne akwarium, ale pomyślałam, że dadzą radę ten miesiąc czy dwa zanim uzbieram pieniądze(lub że koleżanka przyjmie jak jej akwa dojrzeje). Źle zrobiłam i następnym razem jak dostanę taki "prezent" to odrazu oddam rybki do zoologicznego.

Skalary przenoszę do pudła 25l i daję leki na ospę, a danio zostawiam w akwa 32 stopnie lub ewentualnie dam im leki w wiadrze(nie chce by skalary skubały danio, jeśli padną a ja nie zdążę wyłowić).


Nie wiedziałam, czy najpierw zająć się pasożytem powodującym dziwne odchody czy ospą. Wszystkie rybki leczę na ospę, tą z innymi pasożytami leczę najpierw od pasożytów, po wyleczeniu zostawię ją odizolowaną i później poddam leczeniu na ospę. Skalary bez objawów pasożytów też planuje poddać leczeniu(po leczeniu na ospę).

Jeszcze raz przepraszam za błędy i złą obsadę oraz dziękuję za odpowiedź

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości