młode molinezje zdechły, musze znac przyczyne!

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
golden291
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 22 grudnia 08, 12:24

młode molinezje zdechły, musze znac przyczyne!

Postautor: golden291 » 22 grudnia 08, 12:31

Witam, od 1,5 roku mam akwarium 60l, 26st woda, filtr wewnętrzny do akwa 100l, pompkę. Po wpuszczeniu rybek do tej pory zdechły mi max 2-3 ale nigdy nie dopatrzyłem się młodych ryb ( nigdy też nie wsadzałem kotnych ryb do kotników) Ostatnio postanowiłem jednak to zrobić i udało mi się - po 18 miesiącach odizolowałem grubą molinezję i "miałem" ok 10 młodych. zostały one w głównym akwarium - odizolowane kotnikiem z siatką żyły sobie żyły już wcinały pokarm ale na święta musiałem wyjechać do domu. stare ryby zostawiłem (światło i pożywienie załatwiane jest przez technikę - termostat i karmnik automatyczny, filtr 24/h) a młode musiałem zabrać ze sobą - no bo nie miałem ich jak karmić - jedzenie z karmnika za duże a jak bym zostawił na 10 dni to by pozdychały. I tutaj zaczął się problem - ryby wziąłem w wodzie ze starego akwarium wsadziłem 2gą grzałkę i filtr. Wczoraj w nocy jeszcze jadły itp a dziś rano wszystkie nie żyją ( może to ruzga od mikołaja?) przez noc woda spadła z 26 do 24stopni ( tak wyregulowany był termostat) Co ciekawe to każda z tych rybek miała rano coś jakby guzek, napuchnięcie wielkości 1/5 całej rybki. Wiem, że z tego serwizu korzystają bardziej doświadczone osoby. Proszę powiedzcie mi jaki bład popełniłem i co im się stało co to za guzy? piszczcie na forum bądź mail - golden291. Wiem, że uczymy się na błędach ale szkoda małych rybek:( pozdrawiam mam doła na maksa a tu mam się cieszyć bo święta?

Awatar użytkownika
Onyx
Narybek
Narybek
Posty: 68
Rejestracja: 29 listopada 08, 20:13
Lokalizacja: Lubin

Re: młode molinezje zdechły, musze znac przyczyne!

Postautor: Onyx » 22 grudnia 08, 12:39

Witam.
Akwarium 60l nie nadaje się do molinezji.Rsną duże 10-12cm.Z Twojej wypowiedzi wniąskuje że ryby, były przez cały czas Twojego wyjazdu w woreczku?Z grzłką i z filtrem?
Co do guzków, tu masz link Obrazek może to ta choroba?

golden291
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 22 grudnia 08, 12:24

Re: młode molinezje zdechły, musze znac przyczyne!

Postautor: golden291 » 22 grudnia 08, 14:10

NIE- transportowałem je w mniejszym akwarum 15L w tym samym kotniku!! temp w aucie była ok 25st bo na termometr spoglądałem. Więc co to może być? Odnośnie akwarium 60l i molinezjii, znajomy ma juz 2 rok w takiej samek 60tce i od samego początku nie zdechła mu ani jedna z 10 sztuk. I nie rosną mu wcale większe. Wydaje mi się, że te molinezje które już od kilku pokoleń mieszkają w sztucznych hodowlach nie zdychają dlatego, że mają mało msc do pływania. sam już nie wiem co o tym wszystkim myśleć. Dzięki za artykuł o tych guzkach ale to chyba nie to......

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: młode molinezje zdechły, musze znac przyczyne!

Postautor: Jaro69 » 22 grudnia 08, 14:18

golden291 pisze:znajomy ma juz 2 rok w takiej samek 60tce i od samego początku nie zdechła mu ani jedna z 10 sztuk. I nie rosną mu wcale większe. Wydaje mi się, że te molinezje które już od kilku pokoleń mieszkają w sztucznych hodowlach nie zdychają dlatego, że mają mało msc do pływania. sam już nie wiem co o tym wszystkim myśleć.

A mi się niestety nie wydaje, tylko jestem tego pewien, że te ryby karłowacieją (co jest również chorobą) i żyją krócej. Jeśli ma je "już" drugi rok, to chciałbym wiedzieć ile jeszcze pożyją, a w każdym razie na pewno nie dożyją jak inne ryby z tego gatunku w trzymane normalnych warunkach.
golden291 pisze:Wczoraj w nocy jeszcze jadły itp a dziś rano wszystkie nie żyją

Zabił je prawdopodobnie amoniak. Ryby zatruły się własnymi odchodami, ot i całe wyjaśnienie.

golden291 pisze:ruzga

Rózga.

Awatar użytkownika
Onyx
Narybek
Narybek
Posty: 68
Rejestracja: 29 listopada 08, 20:13
Lokalizacja: Lubin

Re: młode molinezje zdechły, musze znac przyczyne!

Postautor: Onyx » 22 grudnia 08, 14:21

golden291 pisze:znajomy ma juz 2 rok w takiej samek 60tce i od samego początku nie zdechła mu ani jedna z 10 sztuk. I nie rosną mu wcale większe.

Nie rosną większe, bo karłowacieją.Trzymanie 10 sztuk w 60l to już udręka dla ryb, tymbardziej dla molinezji.

golden291
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 22 grudnia 08, 12:24

Zabił je prawdopodobnie amoniak. Ryby zatruły się własnymi o

Postautor: golden291 » 22 grudnia 08, 14:32

ale jak je mógł zabić skoro w akwarium jest woda ze starego akwa, jest filtr, który chodził w tej wodzie jakieś 4-5 dni zanim wpuściłem te małe ryby i są rośliny. przecież amoniak jest neutralizowany przez te wszystkie bakterie w bąbce filtru a poza tym ile tego amoniaku mogło się tam wytworzyć 8 małych rybek na ile jest w stanie zanieczyścić 15 litrów wody. Te rybki miały 2 tygodnie - po jakieś 1 max 1,5 cm!! gdzie tu logika? mi się wydaje, że to przez temperature jak wyłączałem światło to było 26 st a rano 24st ( tak termostat był ustawiony) ???

Awatar użytkownika
Onyx
Narybek
Narybek
Posty: 68
Rejestracja: 29 listopada 08, 20:13
Lokalizacja: Lubin

Re: młode molinezje zdechły, musze znac przyczyne!

Postautor: Onyx » 22 grudnia 08, 14:35

golden291 pisze:8 małych rybek na ile jest w stanie zanieczyścić 15 litrów wody. Te rybki miały 2 tygodnie

Źyworódki to straszne brudasy.Jak często podmieniasz wodę w akwa?
To co napisał Jaro to cała prawda.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: młode molinezje zdechły, musze znac przyczyne!

Postautor: Jaro69 » 22 grudnia 08, 14:38

golden291 pisze:ale jak je mógł zabić skoro w akwarium jest woda ze starego akwa, jest filtr, który chodził w tej wodzie jakieś 4-5 dni zanim wpuściłem te małe ryby i są rośliny

Bakterii nitryfikacyjnych w wodzie są znikome ilości, one są podłożu i dojrzałym filtrze, a 4-5 dni to zbyt mało aby kultury w nim się zasiedliły.

[ Dodano: Pon 22 Gru, 2008 2:40 pm ]
golden291 pisze:mi się wydaje, że to przez temperature jak wyłączałem światło to było 26 st a rano 24st

NA 100% nie. Latem temperatura skacze o 5*C i więcej, przy ospie podnosimy temperaturę o podobne wartości i ryby żyją. Nawet preferujące chłodniejszą wodę neony wytrzymają parę dni w temperaturze 33-34*C, więc nie to było powodem tylko zatrucie.

golden291
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 22 grudnia 08, 12:24

Re: młode molinezje zdechły, musze znac przyczyne!

Postautor: golden291 » 22 grudnia 08, 14:50

Czyli na przyszłość na tydzień przed zabraniem ryb wsadzić 2 filtr do głównego akwarium i niech pracuje, żeby te bakterie powstały i dopiero bawić się w przenosiny czegokolowiek? pozdrawiam! i dzięki za wszelkie pomysły!

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: młode molinezje zdechły, musze znac przyczyne!

Postautor: Jaro69 » 22 grudnia 08, 14:51

golden291 pisze:Czyli na przyszłość na tydzień przed zabraniem ryb wsadzić 2 filtr do głównego akwarium i niech pracuje

Tak.
golden291 pisze:żeby te bakterie powstały

Bakterie nie powstają. ;-)

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości