Ospa rybia

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Awatar użytkownika
drizzt
Ryba
Ryba
Posty: 188
Rejestracja: 30 października 08, 00:16
Lokalizacja: Siedlce

Ospa rybia

Postautor: drizzt » 23 grudnia 08, 13:20

Witam! Przepraszam, że piszę na tym forum jako mój mąż ale ja niestety jeszcze nie mam konta a sprawa jest (chyba) pilna. Mianowicie nasze neony czerwone są pokryte białymi małymi plamkami- tak jak czytałam to jest to rybia ospa. Ponieważ jednak mój luby jest w pracy ja mam problem :sad: . Jestem sama z dzieckiem w domu i nie mam możliwośći wyjścia z wielu powidów. Czy ta choroba może poczekać do jutra z leczeniem? Czy nic nie stanie sie rybkom jeżeli będą musiały poczekać do jutra czy powinnam ściągnąć męża z pracy? I napiszcie co najlepiej kupić i jak podawać żebyśmy wiedzieli.

Awatar użytkownika
Onyx
Narybek
Narybek
Posty: 68
Rejestracja: 29 listopada 08, 20:13
Lokalizacja: Lubin

Re: Ospa rybia

Postautor: Onyx » 23 grudnia 08, 13:23

A sprawdziłaś w tematach ważnych?Są zaraz nad Twoim wątkiem.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
drizzt
Ryba
Ryba
Posty: 188
Rejestracja: 30 października 08, 00:16
Lokalizacja: Siedlce

Re: Ospa rybia

Postautor: drizzt » 23 grudnia 08, 13:29

Tak sprawdziłam, ale tam nie jest napisane w jakim czasie od pojawienia się tych kropek ryby zaczną zdychać. A ponieważ mój mąż włożył dużo pracy w to akwarium to nie chcę żeby mu pozdychały. A w pracy też musi być bo ma 3 dziec i. Czy mógłbyś więc odpowiedzieć na moje (proste) pytania?

Awatar użytkownika
Onyx
Narybek
Narybek
Posty: 68
Rejestracja: 29 listopada 08, 20:13
Lokalizacja: Lubin

Re: Ospa rybia

Postautor: Onyx » 23 grudnia 08, 13:31

Ryby mogłyby poczekac do jutra, tylko że wtedy trzeba będzie szybko działac tzn: Zakupic leki i przeprowadzic kwarantanne w osobnym zbiorniku.Pozdrawiam.
Następny taki post i będzie ostrzeżenie. Tomek83
Ostatnio zmieniony 23 grudnia 08, 17:47 przez Onyx, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Ospa rybia

Postautor: Greek » 23 grudnia 08, 13:35

Na razie możesz podwyższyć temperaturę , nie wiem za bardzo jak neony na to zareagują , więc na początek ostrożnie - do 30*C. Jake ryby są w akwarium oprócz neonów?
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
drizzt
Ryba
Ryba
Posty: 188
Rejestracja: 30 października 08, 00:16
Lokalizacja: Siedlce

Re: Ospa rybia

Postautor: drizzt » 23 grudnia 08, 13:42

15 neonów czerwonych (one są właśnie chore)
4 mieczyki
2 kiryski
3 otoski
5 gupików
2 malutkie zbrojniki
akwa 112l
filtr tera ex 700
grzałka też tetry 150 W
temp w akwa teraz 26o

[ Dodano: 23 Grudzień 08, 11:43 ]
aha w razie czego to mamy jeszcze akwa 60l ale stoi puste. Czy powinnam je zalać wodą na wszelki wypadek?? Szczerze mówiąc to jestem strasznie spanikowana

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Ospa rybia

Postautor: Greek » 23 grudnia 08, 13:47

Hm, myślę że 30*C powinny wytrzymać (u mnie nawet kiryśniki z 33*C bez szwanku wychodzą) jednak więcej bym nie ryzykował. Jak już będzie możliwość zakupu jakiegoś lekarstwa to kup Sera Costapur.
Ostatnio zmieniony 23 grudnia 08, 13:49 przez Greek, łącznie zmieniany 1 raz.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
Onyx
Narybek
Narybek
Posty: 68
Rejestracja: 29 listopada 08, 20:13
Lokalizacja: Lubin

Re: Ospa rybia

Postautor: Onyx » 23 grudnia 08, 13:48

Proponuje prznieśc ye 15 neonów do 60l i tak jak zaproponował Greek, podwyższ tempraturę do 30*.Masz dodatkowy sprzęt do 60l?

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ospa rybia

Postautor: Jaro69 » 23 grudnia 08, 13:52

drizzt pisze:aha w razie czego to mamy jeszcze akwa 60l ale stoi puste. Czy powinnam je zalać wodą na wszelki wypadek?? Szczerze mówiąc to jestem strasznie spanikowana

Kulorzęsek i tak jest w zbiorniku. Neon czerwony należy do bardziej ciepłolubnych ryb.
Jeśli masz możliwość ustawienia na skali grzałki ponad 32*C będzie to najlepsze rozwiązanie i bez leków.
Masz obecnie 26*c, dołóż 2*, za 3-4 godziny po jeden stopień na 2 godziny. Do godziny pierwszej w nocy powinno być już 33* i to wystarczy na zabicie pasożyta, a ryby raczej powinny to wytrzymać. Temperatura 33*C do utrzymania 2 doby, podczas tego dobrze należy napowietrzać zbiornik, brzęczyk zatem mile widziany.

Awatar użytkownika
drizzt
Ryba
Ryba
Posty: 188
Rejestracja: 30 października 08, 00:16
Lokalizacja: Siedlce

Re: Ospa rybia

Postautor: drizzt » 23 grudnia 08, 13:52

Mam filtr ale niedojrzały, grzałki brak. Narazie jest puste. Przecież nawet jak napełnię je teraz to zdechną bo zbiornik niedojrzały. Co mogę zrobić jeszcze? Jak każecie to ja je przeniosę ale chciałabym żeby przeżyły a obawiam się, że mogą nie wytrzymać...

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ospa rybia

Postautor: Jaro69 » 23 grudnia 08, 13:53

Greek pisze:Hm, myślę że 30*C

Onyx pisze:podwyższ tempraturę do 30*

Ta temperatura nic nie da przy zwalczaniu pasożyta, przyspiesza jedynie jego rozwój. Ginie dopiero w temp. pow. 32*C.

[ Dodano: Wto 23 Gru, 2008 1:54 pm ]
drizzt pisze:Jak każecie to ja je przeniosę ale chciałabym żeby przeżyły a obawiam się, że mogą nie wytrzymać...

Nic nie przenoś, robota na darmo.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Ospa rybia

Postautor: Greek » 23 grudnia 08, 13:57

Jaro69 pisze:Ta temperatura nic nie da przy zwalczaniu pasożyta, przyspiesza jedynie jego rozwój. Ginie dopiero w temp. pow. 32*C.


Oczywiście ;-) , nie wiedziałem tylko czy reszta obsady wytrzyma wyższą temperaturę ale skoro mówisz że wytrzymają to bardzo dobrze :) .
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
drizzt
Ryba
Ryba
Posty: 188
Rejestracja: 30 października 08, 00:16
Lokalizacja: Siedlce

Re: Ospa rybia

Postautor: drizzt » 23 grudnia 08, 14:01

To ja Wam bardzo dziękuję Panowie za pomoc i mam nadzieję, że uda nam się uratować te tybki :dzieki: . :dzieki: Jeszcze raz dziękuję a temp juz podnoszę

[ Dodano: 23 Grudzień 08, 12:51 ]
No to zostało już tylko 14 neonów + cała reszta... Ciekawe kto przeżyje do powrotu mojego męża...

[ Dodano: 23 Grudzień 08, 13:14 ]
Samica mieczyka też już ma kropki... A temperatura rośnie jakby chciała a nie mogła...

[ Dodano: 23 Grudzień 08, 14:37 ]
Padł drugi neon... temperatura 28o:(

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości