Mieczyk od 10 dni nie je , chudnie i ciemnieje ...pomocy...

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
SĄSIADKA
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 2 września 09, 10:36

Mieczyk od 10 dni nie je , chudnie i ciemnieje ...pomocy...

Postautor: SĄSIADKA » 9 września 09, 18:50

Bardzo proszę o pomoc ... dwa tygodnie temu założyłam pierwsze w życiu akwarium - opiszę je zgodnie z regulaminem :

akwarium 200 l

obsada - malutki glonojad , 4 mieczyki - samiec i samice , 4 molinezje- 1 samica i 3 samców , 12 gupików dorosłych i od kilku dni ok.20 młodych .

rośliny - małe 8 sztuk

pokarm - tropical vitality&color

temp.27 stopni

parametry wody w/g testow paskowych tetry w normie wszystkie oprocz ZAWYŻONYCH AZOTYNOW I AZOTANOW [ częściowa podmiana wody nic nie daje , więc zamowilam płyn tetry ]

Wszystkie ryby po wpuszczeniu mają koński apetyt i są bardzo żwawe - WSZYSTKIE OPROCZ SAMCA MIECZYKA .Od samego początku [ 10 dni !] nic nie je , najczęściej siedzi w kącie lub pływa sobie powoli , nie zwracając uwagi na samice . Cały czas ma skulone pletwy , rusza tylko ogonem - jest coraz chudszy i ciemnieje mu skóra , a na głowie robi mu się coś w rodzaju nadżerek , takich kanalikow na skórze .Coraz częściej wykonuje nerwowe ruchy i ociera się o dno . Ani razu się również nie załatwił .Jedna z samic mieczyka zaczyna zachowywać się podobnie , zaczyna się chować , kuli płetwy , chudnie , ciemnieje , na głowie ma nadżerki i ociera się o dno . Wszystkie samice mieczyka jedzą normalnie , ale odchody mają bardzo długie i ciągnące .Ocierać się zaczął również samiec molinezji i dwie samice gupika , ale na ciele nie mają najmniejszych zmian . Mam wrażenie , że wszystkie ryby są coraz bardziej niespokojne , czyżby chory mieczyk zarazil mi wszyskie ryby ?

Jestem kompletną amatorką - przeczytałam w internecie wszystko , co możliwe o chorobach ryb akwariowych - ale zupełnie nie potrafię jej zdiagnozować .Kupilam wszelkie możliwe leki firm SERA i TETRA i ... co dalej ... KTORE ZASTOSOWAĆ , WSZYSTKIE PO KOLEI ? W JAKICH ODSTĘPACH CZASU ? W JAKIEJ KOLEJNOŚCI ? JAK POZNAM , ŻE RYBY SĄ JUŻ ZDROWE , ŻEBY ZA WCZEŚNIE NIE PRZERWAĆ KURACJI ?

PROSZĘ - PORADŻCIE ... zrobię wszystko , co trzeba... tak marzyłam o rybach i tak się cieszyłam ...tyle chęci i pracy w to włożyłam ...płakać mi się chce z bezsilności :sad:
Proszę pisać poprawnie, bez użycia samych wielkich liter, oznacza to krzyk, a tu na nikogo krzyczeć nie trzeba. Tomek83
Ostatnio zmieniony 9 września 09, 18:51 przez SĄSIADKA, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
noovaa
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1556
Rejestracja: 8 września 09, 16:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Mieczyk od 10 dni nie je , chudnie i ciemnieje ...pomocy...

Postautor: noovaa » 10 września 09, 16:01

Na początek pewnie lepiej by było odizolować chore ryby.

Ściemnienie skóry jest jednym z objawów np. Ichtiosporidiozy

A co do azotynów i azotanów... są ponoć specjalne filtry (czy wkłady do filtrów).. i masa różnych sposobów na obniżenie (poszukać wystarczy ;))

SĄSIADKA
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 2 września 09, 10:36

Re: Mieczyk od 10 dni nie je , chudnie i ciemnieje ...pomocy...

Postautor: SĄSIADKA » 10 września 09, 19:21

Niestety , mieczyk zmarł przed chwilą :cry:

Czy ktoś mi podpowie , jakich leków użyć , żeby pozostale ryby [ najprawdopodobniej zakażone ] przeżyły ? :sad:

Awatar użytkownika
noovaa
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1556
Rejestracja: 8 września 09, 16:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Mieczyk od 10 dni nie je , chudnie i ciemnieje ...pomocy...

Postautor: noovaa » 10 września 09, 20:12

Myślę że jakby Ci się udało wstawić fotkę chorej rybki, to otrzymałabyś większą pomoc... Bo tak to trudno zgadywać co to może być.
"Cała superrzeczywistość przemieniła się w zupę grzybową"

Kadav
Moderator
Moderator
Posty: 1824
Rejestracja: 29 kwietnia 09, 13:27
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Mieczyk od 10 dni nie je , chudnie i ciemnieje ...pomocy...

Postautor: Kadav » 10 września 09, 20:20

odpowiem szybko.

NIE WPUSZCZA SIĘ RYBEK DO NOWEGO AKWARIUM! - możesz pogratulować sobie zabicie mieczyka.

Za wysokie NO2? Jak myślisz - dlaczego? Proponuję przejrzeć co nieco o zakładaniu akwarium
lecimy od zera :)
PeIHa

SĄSIADKA
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 2 września 09, 10:36

Re: Mieczyk od 10 dni nie je , chudnie i ciemnieje ...pomocy...

Postautor: SĄSIADKA » 10 września 09, 21:27

Ale ja je wpuściłam dopiero po tygodniu funkcjonowania akwarium - codziennie dodawałam Sera Bio Nitrivec , a w filtrze były tabletki Bactozym Tetry .Roślinki już w trzecim dniu ładnie się ukorzeniły i zaczęły momentalnie dawac przyrosty , gupiki się okociły już dwa razy , narybek ma się świetnie , molinezje szaleją - z moich obserwacji wynika , że przyciągnęłam jakieś choróbsko z mieczykami - dzisiaj się dowiedzialam w sklepie , że mieczyki z '' mojego ''' miotu '' mialy podobne objawy - sprzedawca kazał mi zaordynować Zoolek Capitox , powtórzyć po tygodniu - a jak nie będzie poprawy - podać im Bactopur Sery , a potem witaminy .Znajomy weterynarz przepisał mi Metronidazol - nie ukrywam , że się obawiam wyjałowić ledwo co dojrzewające akwarium antybiotykami , ale chyba nie mam wyjścia . Na razie będę obserwowala ryby , ze względu na lekarstwo nie mogę im podmieniać codziennie wody , więc będę codziennie dodawala Nitrivec - może poziom azotynow i azotanow się obniży :sad:
Pisz poprawnie! Tomek83
Ostatnio zmieniony 10 września 09, 21:29 przez SĄSIADKA, łącznie zmieniany 1 raz.

Kadav
Moderator
Moderator
Posty: 1824
Rejestracja: 29 kwietnia 09, 13:27
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Mieczyk od 10 dni nie je , chudnie i ciemnieje ...pomocy...

Postautor: Kadav » 10 września 09, 22:11

To ile już to chemii w akwarium?
Rodzi się też drugie pytanie: Ile od Ciebie wyciągnął sprzedawca, za Twoją niewiedzę. Ryba, tak jak i człowiek, jeśli żyje w niesprzyjających warunkach (a takim niesprzyjającym warunkiem zapewne było Twoje akwa - stąd skoki NO2 i NO3) jest bardziej podatny na różne choroby i infekcje.

Twój mieczyk pewnie miał podobnie. Żadna chemia nie zwalnia Cię z obowiązku zapewnienia Twoim rybom odpowiednich warunków, ale nie o tym.

Zachęcam gorąco do przejrzenia tematów o dojrzewaniu zbiornika. Zrozumiesz wtedy, że odrobina cierpliwości zaowocuje. Zobaczysz ;)
lecimy od zera :)
PeIHa

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości