Sparaliżowany bojownik?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Bellatrix
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 2 października 09, 20:57
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Sparaliżowany bojownik?

Postautor: Bellatrix » 23 stycznia 10, 12:41

1. Ile litrów ma akwarium? - 72l
2. Od kiedy funkcjonuje zbiornik? - ponad 1,5 roku
3. Czy zbiornik ma pokrywę? - tak z pleksy
4. Czy masz grzałkę/jaką? - 75w Jager
5. Jaka jest temperatura? - 26*
6. Jaką masz obsadę zbiornika? (czy z bojownikiem są inne rybki/jakie?) - 14 razborek, 6 amanek, 2 zbrojniki niebieskie
1 ampularia, 1 helenka
7. Jaki masz filtr? - Mini Kani 120 i Aqua Szut Super Mini 280 jako napowietrzacz
8. Jakie jest podłoże, rośliny inne dekoracje? - żwirek kwarcowy + kulki torfowe + pałeczki Filtus, roślin sporo, korzeń, liście ketapang
9. Jakie są parametry wody? - NO3 - ok. 5 do 7mg/l, ph - ok. 7,4; PO4 - ok. 0,4; GH - ok. 14; KH - ok. 10
10. Jak wyglądają podmiany? (ile litrów podmieniasz, jak często robisz podmiany, kiedy była ostatnia podmiana?) -
15 - 20 co 4 - 5 dni ostatnia podmiana w środę
11. Dokładny opis objawów. - od czwartku mój bojownik zachowuje się tak jakby mu sparaliżowało tylną część ciała. Jeśli już
pływa to bardzo niemrawo i jakoś tak dziwnie lekko powyginany, ogon ciągnie mu do dołu. Najczęściej jednak siedzi
w jakim kącie pod powierzchnią wody. Na razie chętnie zjada to co mu podaje. Wygląda tak jakby poruszał się tylko dzięki
płetwom piersiowym, reszta (do tej pory dość giętkiego ciała) jest prawie nieruchoma, jeśli nie liczyć jakby mimowolnych
ruchów - jakby go wyginało na bok (nie umiem tego dokładnie określić).

12. Jakich zmian dokonałeś ostatnio w akwarium? Kiedy? Opisz je dokładnie (nowe rybki, nowe roślinki, nowy nawóz, restart zbiornika, przeniesienie części obsady, itp.) - 2 tygodnie temu zaczęłam podawać nowy nawóz EasyCarbo i Planta Aktiv
Mikro w ilości EC - 0,5 do 0,75 ml na dzień, Mikro - 1 naciśnięcie na dzień (podałam tylko 3 razy)

13. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? - żaden żyjątek nie był na nic leczony
bo wszystkie były zdrowe do tej pory. W niedzielę znalazłam martwą 1 amankę, była dość jaskrawo pomarańczowo -
biała a kropeczki na niej były jaskrawo czerwone. Wśród innych krewetek nie zauważyłam nic niepokojącego.

14. Jakie preparaty i jak często dodajesz do wody/w podłoże/na wkłady filtra? (nawozy, uzdatniacze, itp.) - dodaję Sera
Fishtamin 2 x w tygodniu, a oprócz w/w nawozów dodaję potas Planta Aktiv - 1 naciśnięcie na dzień, wcześniej było KSO4
ok. 3,5 ml na dzień. Ostatni raz podawałam nawozy w sobotę i środę przy ostatniej podmianie. Od niedzieli do wtorku nic
nie lałam bo się przestraszyłam jak zobaczyłam martwą krewetkę i wczoraj i dziś też nic ze względu na bojusia. Nie mam
pewności czy to te nawozy nie zaszkodziły.
Mam jeszcze bimbrownie. Tydzień temu trochę przesadziłam z zacierem i ph spadło mi do poziomu 6,8; ale najgorzej
zniosły to zbrojniki reszta obsady zachowywała się normalnie.

15. Czym, jak często i w jakich ilościach karmisz rybkę? - raz - dwa razy dziennie w zależności od tego czy się rano obudzą.
Pokarm rozmaity - suchy - kilka rodzajów w tym roślinny, mrożonki - 3 rodzaje, żywy - wodzień.

16. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? - ok. 1 roku
17. Czy masz zdjęcie chorej rybki? Jeśli tak, to wklej je.
18. Czy coś niepokojącego działo się ostatnio w Twoich zbiornikach? (choroby, padnięcie ryb, pleśń, mętnienie wody, awaria sprzętu, uszczelnianie akwa silikonem, inne problemy) - Jak opisałam już wyżej padła 1 amanka. Problemem jest tworzący
się korzuch bakteryjny na powierzchni wody, ale problem ten mam prawie od początku istnienia akwa.



Czy ktoś już spotkał się z czymś podobnym? Zaczynam podejrzewać EasyCarbo, czy to możliwe że to ten nawóz powoduje takie sensacje? Ale czytałam na forum krewetkowym, że ludzie podają go nawet do zbiornika z RC. A może mieszanina podanych wyżej nawozów tworzy jakiś szkodliwy związek, ale reszta obsady jest OK, więc to może tylko zbieg okoliczności?
Co powinnam zrobić? Czy ktoś może mi pomóc?
Jesteśmy zarozumiałymi ignorantami zapatrzonymi w swoje "człowieczeństwo", które zamiast otworzyć nam szerzej oczy na otaczający nas świat, przysłoniło je mgłą pychy.

Awatar użytkownika
zegarsky91
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 510
Rejestracja: 28 marca 09, 21:45
Lokalizacja: Grójec k.Wa-wa

Re: Sparaliżowany bojownik?

Postautor: zegarsky91 » 23 stycznia 10, 12:48

nie po zainteresowaniu sie tym produktem EasyCarbo i poczytaniu opinii akwarystów stwierdzam iż jak to pisali "najczulsze krewetki nie padły". Easycarbo nie wpływa na zmiany parametrów wody więc je możesz wykluczyć ;-)

Awatar użytkownika
noovaa
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1556
Rejestracja: 8 września 09, 16:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Sparaliżowany bojownik?

Postautor: noovaa » 23 stycznia 10, 17:09

Myślę że rybki podtruły się za wysokim poziomem CO2 w wodzie i tu tkwi problem. Ja też kiedyś przesadziłam z zacierem ( a dokładniej używałam innych drożdży i wyszedł mocniejszy), kilka rybek padło, kilka miały trudności z pływaniem.. kreweta wyglądała jakby miała sparaliżowane odnóża. Po jakimś czasie, rybki które wtedy się podtruły bardzo źle reagowały później nawet na małą dawkę CO2. Część kilka niestety jeszcze padło, resztę oddałam do akwarium gdzie CO2 się nie stosuje, a sama wzięłam całkiem zdrowe.

Zdrowe ryby nie reagują w żaden sposób na nawożenie.
"Cała superrzeczywistość przemieniła się w zupę grzybową"

Bellatrix
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 2 października 09, 20:57
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Sparaliżowany bojownik?

Postautor: Bellatrix » 23 stycznia 10, 18:13

Myślę że rybki podtruły się za wysokim poziomem CO2 w wodzie i tu tkwi problem. Ja też kiedyś przesadziłam z zacierem ( a dokładniej używałam innych drożdży i wyszedł mocniejszy), kilka rybek padło, kilka miały trudności z pływaniem.. kreweta wyglądała jakby miała sparaliżowane odnóża. Po jakimś czasie, rybki które wtedy się podtruły bardzo źle reagowały później nawet na małą dawkę CO2. Część kilka niestety jeszcze padło, resztę oddałam do akwarium gdzie CO2 się nie stosuje, a sama wzięłam całkiem zdrowe.

Zdrowe ryby nie reagują w żaden sposób na nawożenie.


Brałabym ten fakt pod uwagę gdyby bojuś zachorował zaraz po sensacjach z bimbrownią, ale jak już pisałam tylko zbrojniki źle to zniosły, reszta obsady w tym krewetki zachowywały się normalnie. Bojownik zachorował tydzień po tym jak już wszystko wróciło do normy. Reszta obsady jest zdrowa.
Jesteśmy zarozumiałymi ignorantami zapatrzonymi w swoje "człowieczeństwo", które zamiast otworzyć nam szerzej oczy na otaczający nas świat, przysłoniło je mgłą pychy.

Awatar użytkownika
Natrix
Ryba
Ryba
Posty: 271
Rejestracja: 18 stycznia 09, 12:52
Lokalizacja: Toruń

Re: Sparaliżowany bojownik?

Postautor: Natrix » 26 stycznia 10, 16:00

A mi się nasuwa pytanie, jak bojek mógłby zachorować przez to CO2 skoro jest rybą labiryntową ?

Awatar użytkownika
noovaa
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1556
Rejestracja: 8 września 09, 16:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Sparaliżowany bojownik?

Postautor: noovaa » 26 stycznia 10, 16:19

Z tego co się orientuje labirynt jest jakby dodatkiem. Każda z ryb labiryntowych oddycha skrzelami w pierwszym okresie swojego życia więc wydaje mi się że w jakimś tam stopniu później też mogłyby ich używać.

Chociaż moich bojowników CO2 nie ruszyło.
"Cała superrzeczywistość przemieniła się w zupę grzybową"

Bellatrix
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 2 października 09, 20:57
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Sparaliżowany bojownik?

Postautor: Bellatrix » 26 stycznia 10, 20:01

A mi się nasuwa pytanie, jak bojek mógłby zachorować przez to CO2 skoro jest rybą labiryntową ?

No może nie CO2 samym w sobie, ale jak napisałam w pierwszym poście zaczęłam podawać EasyCarbo i Mikro. Przedtem nie stosowałam EC a mikro które podawałam było innej firmy. Myślałam, że może któryś z tych nawozów albo ich mieszanka spowodowała jakieś sensacje, ale chyba nie, bo reszta obsady łącznie z krewetkami ma się dobrze.
Nie wiem co mu jest, ma apetyt, chętnie przypływa do jedzenia, ale jest niemrawy i kryje się po krzakach. W dodatku dzisiaj zauważyłam, że od wczoraj strasznie wystrzępiły mu się płetwy. Czy to możliwe, że to już starość? Mam go dopiero od roku, no i nikt nie strzeje się z dnia na dzień :sad:
Jesteśmy zarozumiałymi ignorantami zapatrzonymi w swoje "człowieczeństwo", które zamiast otworzyć nam szerzej oczy na otaczający nas świat, przysłoniło je mgłą pychy.

sekibun
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 879
Rejestracja: 25 stycznia 09, 12:54

Re: Sparaliżowany bojownik?

Postautor: sekibun » 26 stycznia 10, 22:00

Jeśli nie podawałeś za dużo EC (czyli >2x więcej niż na ulotce) to nie jest to powód. Jeśli mikro podawałeś tak jak dostałeś w instrukcji to też nie jest powód. Jakie to są mrożonki? Czy przed chorobą bojownika kupowałeś nowe jedzenie? Ruszałeś może dno?
Obrazek

Bellatrix
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 2 października 09, 20:57
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Sparaliżowany bojownik?

Postautor: Bellatrix » 26 stycznia 10, 22:09

Czy przed chorobą bojownika kupowałeś nowe jedzenie? Ruszałeś może dno?

Nie.
Jakie to są mrożonki?

Czarny komar, ikra, sporadycznie wodzień bo zwykle dostają żywego. Od dawna te same.
Jeśli nie podawałeś za dużo EC (czyli >2x więcej niż na ulotce) to nie jest to powód

Podawałam 0,5 - 0,75 ml na akwa 72l
Jesteśmy zarozumiałymi ignorantami zapatrzonymi w swoje "człowieczeństwo", które zamiast otworzyć nam szerzej oczy na otaczający nas świat, przysłoniło je mgłą pychy.

sekibun
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 879
Rejestracja: 25 stycznia 09, 12:54

Re: Sparaliżowany bojownik?

Postautor: sekibun » 27 stycznia 10, 08:30

Bellatrix pisze:Podawałam 0,5 - 0,75 ml na akwa 72l

No to EC możesz na 100% wykluczyć bo podawałeś dużo mniejsze dawki niż na ulotce.
Obrazek

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości