Czy duże stężenie NO2 może doprowadzić to widocznych objawów

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
L00K
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 30 grudnia 09, 18:02

Czy duże stężenie NO2 może doprowadzić to widocznych objawów

Postautor: L00K » 25 stycznia 10, 23:17

Witam,
domyślam się, że za chwile pojawią się słowa że odpowiedź mogę znaleźć w wyszukiwarce.
Owszem, z tym że, moje pytanie nie jest do końca związane z choroba jako taką.
Więc proszę o wyrozumiałość.
A więc po koleji.

Jakiś tydzień temu urodziły mi się 3 molinezje. Zadowolony nowym pokoleniem zakupiłem (polecany przez sprzedawcę) preparat do karmienia narybku. Liquiftry No.2. Zgodnie z załączoną ulotka podawałem 1 krople na 4 litry wody. Powtarzałem czynność od worku do niedzieli (2 razy dziennie). W niedziele zrobiłem test wody i okazało się ze poziom NO2 skoczyl do 5mg/l a NO3 do 50mg/l.Dodam ze przedtem miałem 0,0.
Czy miał ktoś z Was do czynienia z takim pożywieniem dla narybku, i czy to może aż tak popsuć parametry wody?

Czym prędzej podmienilem 40% wody, dodalem Nitrivec i poziom NO2 i NO3 troszkę opadł. Nie karmiłem ryb przez dobe. Dzisiaj po powrocie do domu wymieniłem wkład węglowy w filtrze, podmieniłem jeszcze raz wodę (10%) i dodałem nitrivec.
No i tutaj zaczęły się schody. Jeden z samczyków molinezji dostał kilku białych plamek na pletwie ogonowej oraz końcówki płetw bocznych zrobił się jak by białe.

Leksykon chorób klasyfikuje to jako ospe, ale zachowanie ryby wcale na to nie wskazuje (może jeszcze za wcześnie). Jest żywa i je. Fakt ze ostatnio walczyła z innym samcem, który teraz notabene ją całkowicie ignoruje, ale czy takie były by efekty walki?

Stad też moje pytanie. Czy wyżej wspomniane objawy są jednak oznaką ospy czy może jakiegoś zatrucia NO2??

Czy zatem mimo wszystko profilaktycznie powinienem podać Ichtiosan/Costapur?
Na ta chwilę staram się podnieść temperaturę.

Dołączam parametry akwarium:
Juwel Record 800 - 112L
Oswietlenie 2x 18W Juwel
Filtr Juwel Bioflow Super - weglowy
Obsada:
4x Molinezja (+ 3 male)
20x Neon Innesa
7x Kirys Panda

Światlo 10 godz dziennie

Z góry dziękuję za wyrozumiałość i cenne porady.
Pozdrawiam

Kadav
Moderator
Moderator
Posty: 1824
Rejestracja: 29 kwietnia 09, 13:27
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czy duże stężenie NO2 może doprowadzić to widocznych objawów

Postautor: Kadav » 26 stycznia 10, 09:29

Skoro wykazuje Ci NO2 w 5mg/l znaczy, że masz albo niewydajny filtr albo nie robisz cotygodniowych podmian, albo grzebałeś za bardzo w podłożu, albo wszystko na raz.

Ryby pewnie zostały wpuszczone do niedojrzałego zbiornika?

Jaką temperaturę utrzymujesz w akwarium? Ryby to ja bym wyłowił do czasu ustabilizowania NO2. Chorym zafundował kwarantanne, a zdrowe oddał komuś na przechowanie.
lecimy od zera :)
PeIHa

L00K
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 30 grudnia 09, 18:02

Re: Czy duże stężenie NO2 może doprowadzić to widocznych objawów

Postautor: L00K » 26 stycznia 10, 15:39

Witam,
i szybko odpowiadam na pytania. A więc:

Akwarium mam od połowy grudnia. Akwarium dojrzewało 2 tyg, woda miała doskonałe parametry. Od momentu założenia do zeszłego tygodnia poziom NO2 i NO3 (0,0) - gdyby nie obumarłe roslinki nie musialbym im podmieniać wody co tydzien - w kranie mam wode źródlana.

Wszystko się zaczeło po dodaniu płynnego pokarmu dla narybku.

1. podmiana wody co tydzień, ok 30%, do tego za każdym razem dodaje nitrivec.
2. W podłozu nie robiłem nic od momentu założenia akwarium
3. temp 24-26 stopni
4. problem jest, że nie mam gdzie ich przenieść ani komu oddać :(

Rano podałem jeszcze SERA toxivec, po pracy sprawdzę czy udało się zbić NO2.
Wymieniłem wkładkę węglową w filtrze, zacząłem podnosić temp (rano miałem 25stopnie) ale wydaję mi się, że bez drugiej grzałki nie podciagne wyżej.

Myślę, że mimo wszystko profilaktycznie podam im Ichtiosan. Trochę się boję że jeśli faktycznie to ospa to przejdzie na inne ryby.
Na innym forum wyczytałem, że jesli pojawia się ospa to raczej powinno się przeprowadzić leczenie na całym akwarium i nie odseparowywac chorych ryb.

Bellatrix
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 2 października 09, 20:57
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Czy duże stężenie NO2 może doprowadzić to widocznych objawów

Postautor: Bellatrix » 26 stycznia 10, 22:04

Po pierwsze - 2 tygodnie to żadne dojrzewanie. Powinno dojrzewać ze 4. Często się zdarza, że w trakcie dojrzewania NO2 spada a potem znowu wzrasta. Z tego co piszesz wynika, że za szybko zarybiłeś akwa. W pirwszej fazie rozruchu zbiornika wpuszcza się po 2 - 3 sztuki rybek co parę dni, żeby bakterie nitryfikacyjne mogły wyrobić.
Po drugie - na plaster ci węgiel w filtrze? Powinna być gąbka i ceramika. Węgiel wtyka się do usunięcia pozostałości lekarstw po leczeniu ryb lub jakiś szkodliwych substancji, które przez przypadek mogły dostać się do akwa. Na co dzień węgiel jest niewskazany.
Być może tak jak napisał przedmówca twój filtr jest niewydajny, no i brak w nim odpowiednich wkładów.
Prawdopodobnie również mogłeś podać za dużo tego rybiego żarcia i niezjedzone rozkłada się produkując NO2.
Po trzecie - to, że masz wodę ze źródła to nie znaczy, że ma ona dobre parametry. Sprawdź je.
I moim zdaniem niepotrzebnie lejesz uzdatniacze - to przecież chemia jak by na to nie patrzeć - wystarczy, że odstawisz wodę na 24 godz.
Teraz żeby pozbyć się kłopotu powinieneś podmieniać wodę co drugi dzień 30 - 40%.
Odradzam również podawania profilaktycznie lekarstw jeśli nie jesteś pewny diagnozy. Może to przynieść więcej szkody niż pożytku, sam przecież nie łykasz profilaktycznie antybiotyków.
Jesteśmy zarozumiałymi ignorantami zapatrzonymi w swoje "człowieczeństwo", które zamiast otworzyć nam szerzej oczy na otaczający nas świat, przysłoniło je mgłą pychy.

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Czy duże stężenie NO2 może doprowadzić to widocznych objawów

Postautor: marrkus85 » 27 stycznia 10, 00:12

L00K pisze:do tego za każdym razem dodaje nitrivec

Obok zbyt dużej ilości rozkładającego się jedzenia, niedojrzałego filtra oraz przedwczesnego zarybienia, to właśnie częste lanie tego środka powoduje wysoki poziom NO2.

L00K pisze:Od momentu założenia do zeszłego tygodnia poziom NO2 i NO3 (0,0)

Zerowe NO3 świadczy tylko o tym, że akwa jest niedojrzałe.

Jeżeli stwierdzisz ospę u swoich ryb, to leczenie ich z węglem w filtrze nic Ci nie da. Musisz również podnieść temperaturę.
Ostatnio zmieniony 27 stycznia 10, 10:11 przez marrkus85, łącznie zmieniany 1 raz.

L00K
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 30 grudnia 09, 18:02

Re: Czy duże stężenie NO2 może doprowadzić to widocznych objawów

Postautor: L00K » 27 stycznia 10, 06:54

Dzięki za cenne uwagi.


Z filtrem to niestety prawda. Jego wydajność spadła do tego stopnia ze widać pływające w wodzie drobiny. Tak więc pierwszą rzecz jaką zrobie to nowy filtr (Eheima).
Czy po podłączeniu powinienem go jakos przygotować? Zaszczepić bakterie itp?


Po drugie - na plaster ci węgiel w filtrze?
Fabrycznie była w filtrze porowata gąbka węglowa. Filtr to Juwel Bioflow 3.0 / Compact.

Wode z kranu sprawdzam testerem JBL 5w1. Parametry ok (nie pamietam wartosci).
Woda w akwarium posiadała wczoraj wieczorem poziom NO2 miedzy 2 a 5
NO3 - 20.

Teraz żeby pozbyć się kłopotu powinieneś podmieniać wodę co drugi dzień 30 - 40%

Ok i tak zrobie.

Odradzam również podawania profilaktycznie lekarstw jeśli nie jesteś pewny diagnozy. Może to przynieść więcej szkody niż pożytku, sam przecież nie łykasz profilaktycznie antybiotyków.


A jednak to ospa. Chory samczyk dostał kolejnych kropek, teraz juz wzdłuż tułowa.
Jeżeli stwierdzisz ospę u swoich ryb, to leczenie ich z węglem w filtrze nic Ci nie da. Musisz również podnieść temperaturę.

Temperature juz podnosze - aktualnie jest 27stopni.
Kurcze, w sklepie twierdzili, że gąbka węglowa nie bedzie miała wpływu na leczenie. Ehh ci fachowcy - okazuje się, że oni o niczym nie maja pojęcia.

kbtor
Narybek
Narybek
Posty: 93
Rejestracja: 29 listopada 07, 16:55
Lokalizacja: Łask

Re: Czy duże stężenie NO2 może doprowadzić to widocznych objawów

Postautor: kbtor » 27 stycznia 10, 07:09

L00K pisze:Wode z kranu sprawdzam testerem JBL 5w1. Parametry ok (nie pamietam wartosci).
Woda w akwarium posiadała wczoraj wieczorem poziom NO2 miedzy 2 a 5
NO3 - 20.

A ja bym zalecał zakup porządnego testu, kropelkowego, bo paskowe to potrafią pokazywać różne, dziwne rzeczy.

Kadav
Moderator
Moderator
Posty: 1824
Rejestracja: 29 kwietnia 09, 13:27
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czy duże stężenie NO2 może doprowadzić to widocznych objawów

Postautor: Kadav » 28 stycznia 10, 10:29

L00K pisze:Woda w akwarium posiadała wczoraj wieczorem poziom NO2 miedzy 2 a 5
to się powinno równać szybkiej reakcji sporej podmiany wody.
lecimy od zera :)
PeIHa

L00K
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 30 grudnia 09, 18:02

Re: Czy duże stężenie NO2 może doprowadzić to widocznych objawów

Postautor: L00K » 1 lutego 10, 22:32

Uff udało się :) Dodatkowy filtr (600l/h) + podmiana 50% wody pomogła...stężenie NO2 - 0,
NO3 miedzy 0 a 10 :)))
Pozostałe parametry prawidłowe.

Dziękuje wszystkim za cenne uwagi :)

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości