2 w 1 Ospa +... jak to leczyć?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
agawkl
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 9 lipca 09, 23:46
Lokalizacja: Częstochowa

2 w 1 Ospa +... jak to leczyć?

Postautor: agawkl » 10 marca 10, 23:32

Zaczęło się od tego, że w zeszłym tygodniu kupiłam otoski i w momencie wpuszczania ich do akwa zauważyłam,że mają ospę. Zbiornik kwarantannowy miałam akurat zajęty , a sklep z którego kupowałam rybcie był "sprawdzony" (trzy lata współpracy i żadnych problemów) :zly: Otoski udało się szybko złapać,ale na wodę z woreczka sposobu już nie było. Rybcie okazały się solidnie zaprawione, zmiana otoczenia podwyższenie temperatury też im się zapewne przysłużyły i padły w ciągu nocy. Pięć dni później ospa pojawiła się w dużym akwarium. Standardowe leczenie pod tytułem "28st +ICHTIO Tropicala + napowietrzać ile wlezie" stosowane od soboty daje przeciętne rezultaty: z jednych ospa złazi, na drugich się pojawia,ale to jestem w stanie zrozumieć, jak również straty w postaci czterech neonek (jest wojna, to i są ofiary :twisted: ) Ale wczoraj na sumiku i duchu pojawił się jasny nalot,jakby się w czymś wytarzały. Duch, przed paroma godzinami opuścił ten świat, a ponieważ kropek ospowych miał zaledwie kilka podejrzewam dodatkowo jakieś inne dziadostwo.Wygląda to mniej więcej tak:
Obrazek
Im bardziej się temu przyglądam, tym bardziej przypomina mi to oodinozę, innych pomysłów nie mam. Wiem, że zasadniczo nie powinno się łączyć leków, stąd pytanie, jak to razem zwalczyć?
PS.Wiem, że obsada nie jest najlepsza i pracuję nad tym.
-akwarium 170l
- 4 bocje wspaniałe, 2 zbrojniki niebieskie, 1otosek, 2danio, 9 neonów (czarne + innesa), 3bojowniki (2+1), 1gurami, 2sumiki rekinie, 1 wielkopłetw
- karmione:Bio-vit w płatkach, mrożonki: wodzienie i dafnia
- temp.23-24, NO3 ok.35, pH ok8
- podmiana wody co ok.3tyg 30%
- filtr Fluval 205

11.03-dzisiaj jest już całkowita masakra,drobne ryby w kropki, większe w kłaczki. Jest ktoś w stanie pomóc?

Icex
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 6 lutego 09, 12:44

Re: 2 w 1 Ospa +... jak to leczyć?

Postautor: Icex » 11 marca 10, 10:32

agawkl pisze:11.03-dzisiaj jest już całkowita masakra,drobne ryby w kropki, większe w kłaczki. Jest ktoś w stanie pomóc?

Mój sposób na ospę , FMC z Zooleku, plus temp bez zmian i pełna kuracja bez skracania. W przypadku szybko wykrytej ospy nie poniosłem żadnych strat w obsadzie...

agawkl
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 9 lipca 09, 23:46
Lokalizacja: Częstochowa

Re: 2 w 1 Ospa +... jak to leczyć?

Postautor: agawkl » 11 marca 10, 10:59

Kurczę, jakbym od razu pomyślała o FMC to może już by było po problemie, bo według opisu działa i na ospę i na oodinozę, a teraz boję się to połączyć z Ichtio. :sad:

veetak
Ryba
Ryba
Posty: 306
Rejestracja: 7 sierpnia 09, 12:50
Lokalizacja: Łódź

Re: 2 w 1 Ospa +... jak to leczyć?

Postautor: veetak » 11 marca 10, 11:51

Poszukaj po sklepach tremazol sery. Jest dość drogi (koło 50 zł), ale nic innego nie pomoże na tą mieszankę.
HodujęWF: Heterandria formosa, Neoheterandria elegans, Micropoecilia parae, bifurca, Gerardinus metallicus, Poecilia reticulata, wingei, Phallichthys amates. Limia nigrolineata, Ilyodon whitei, Ameca splendens

agawkl
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 9 lipca 09, 23:46
Lokalizacja: Częstochowa

Re: 2 w 1 Ospa +... jak to leczyć?

Postautor: agawkl » 11 marca 10, 12:02

Wczoraj usłyszałam w sklepie, że sery już nic nie dostanę, wszystko wycofali, ale dzięki, spróbuję poszukać gdzie indziej. A jeśli to wyłącznie choroba welwetowa? Mam stare 70-litrowe akwa, mogę spróbować przenieść ryby i wlać tam coś innego,a w międzyczasie wymienić całą wodę w dużym, ale boję się, że w tej 70 padną z samej ciasnoty.
I jeszcze jedno pytanie: jaki jest czas neutralizacji leku przez wkład węglowy?

veetak
Ryba
Ryba
Posty: 306
Rejestracja: 7 sierpnia 09, 12:50
Lokalizacja: Łódź

Re: 2 w 1 Ospa +... jak to leczyć?

Postautor: veetak » 11 marca 10, 13:46

Węgiel działa w miarę natychmiast - zależy od przepływu - 1-3 godziny. Sery nie ma (ja zrobiłem zapas - informowałem na forum, że tak będzie) Czynię strarania, żeby jednak leki były dostępne (płyny tropikala, zooleku i suma nie uważam za leki).
Przypuszczam, że zaraza u ciebie jest jest różnorodna.
HodujęWF: Heterandria formosa, Neoheterandria elegans, Micropoecilia parae, bifurca, Gerardinus metallicus, Poecilia reticulata, wingei, Phallichthys amates. Limia nigrolineata, Ilyodon whitei, Ameca splendens

agawkl
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 9 lipca 09, 23:46
Lokalizacja: Częstochowa

Re: 2 w 1 Ospa +... jak to leczyć?

Postautor: agawkl » 11 marca 10, 14:02

Stokrotne dzięki :dzieki: Teoretycznie więc po kilku godzinach filtrowania lek jest usunięty i można wlać inny? Dzisiaj mija szósty dzień leczenia,jakieś efekty powinny być widoczne a jest coraz gorzej,dlatego mam wrażenie,że to jednak nie ospa. Skoro sery się nie kupi, zoolek, tropical itp są do ekhm, do niczego, to czy mogę zrobić COKOLWIEK?
12.03 - Dwie bocje pływają już na lepszym ze światów, neonki przestałam liczyć, sumiki wyglądają tragicznie,reszta różnie. Od dobrej duszy dostałam Omnipur sery,neutralizacja poprzedniego leku węglem, częściowa podmiana wody (oczywiście na odstaną). No i czekamy...

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości