Choroba skalarów

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
eib
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 4 kwietnia 10, 17:48
Lokalizacja: Słupsk

Choroba skalarów

Postautor: eib » 4 kwietnia 10, 18:32

Witam na forum.

Jestem początkującym akwarystą i akwarium posiadam od 2 miesięcy, które jest wielkości 250l. Akwarium nabyłem wraz z obsadą i do dziś nie miałem żadnych problemów z rybami. Temperatura wody utrzymywana jest w wysokości 25 stopni, a ph 7,5. Napowietrzana jest filtrem wewnętrznym AQUAEL FAN3 oraz dotleniana napowietrzaczem.

Opis problemu:
Od dwóch dni skalary pływają z pyszczkami przy powierzchni wody. Dziś jeden skalar zdechł. Co może być tego przyczyną? Od początku w akwarium nie były wprowadzane żadne zmiany poza cotygodniową podmianą wody w ilości około 20-30%.

Pozdrawiam

Muczo1994
Ryba
Ryba
Posty: 130
Rejestracja: 21 stycznia 10, 16:28
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Choroba skalarów

Postautor: Muczo1994 » 4 kwietnia 10, 18:45

Czym karmisz rybki?
112l - thorichthys ellioti (samiec)+ około 100-150 narybku 2-3 cm. + 1+2 zbrojnik niebieski.

eib
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 4 kwietnia 10, 17:48
Lokalizacja: Słupsk

Re: Choroba skalarów

Postautor: eib » 4 kwietnia 10, 18:54

Rybki są karmione suchym pokarmem firmy Tropical: dafnia oraz pokarmem wysokoproteinowym w płatkach

gazownik
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 551
Rejestracja: 24 lutego 10, 18:47

Re: Choroba skalarów

Postautor: gazownik » 4 kwietnia 10, 20:31

czasem nie przekarmiasz ryb??
pływanie pod powierzchnią z otwartymi pyszczkami wskazuje między innymi na brak tlenu czyli sporo azotu z niezjedzonego rozkładającego się pokarmu do tego odchody szczątki roślin itd...fakt robisz podmiany ale jeśli pokarmu szuflujesz to podmiany sytuacji nie uratują...skalary jedzą raczej niewiele patrząc na ich gabaryty i w dodatku delektują się pokarmem często go wypluwając co leci już na dno...

Speker
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 27 grudnia 09, 21:26

Re: Choroba skalarów

Postautor: Speker » 4 kwietnia 10, 21:35

A czy masz coś takiego jak napowietrzacz ?
Nie trzymajcie ryb w kuli !
Moje ulubione ryby : Pielęgniczka Kakadu i Pielęgnica Severun Gold :]

eib
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 4 kwietnia 10, 17:48
Lokalizacja: Słupsk

Re: Choroba skalarów

Postautor: eib » 5 kwietnia 10, 08:28

Mam napowietrzacz.

Jedzenie, które opadnie na dno jest zjadane przez inne rybki, które na powierzchnię nie wypływają.

W nocy z kolei zdechł kolejny skalar. Dziwne było jednak to, że wieczorem "dziubała" go mała rybka, a on się dawał...Dodam tylko, że ten skalar był naprawdę bardzo duży.

veetak
Ryba
Ryba
Posty: 306
Rejestracja: 7 sierpnia 09, 12:50
Lokalizacja: Łódź

Re: Choroba skalarów

Postautor: veetak » 5 kwietnia 10, 13:36

Prawdopodobnie (brak pomiaru), skok amonów. Nie karm suszoną dafnią żadnych ryb. Inna hipotgeza to robaki w skrzelach, ale u 2 skalarów naraz mało prawdopodobne. Porządnie odmul akwarium i wymień chociaż 1/3 wody. Jeżeli dalej będą ryby padac pojedyńczo, to stawiam na robaki (Dactylogyrus lub Gyrodactylus - wszystko jedno).
HodujęWF: Heterandria formosa, Neoheterandria elegans, Micropoecilia parae, bifurca, Gerardinus metallicus, Poecilia reticulata, wingei, Phallichthys amates. Limia nigrolineata, Ilyodon whitei, Ameca splendens

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości