Biały nalot na gałkach ocznych

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
zararaka
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 29 października 10, 10:59

Biały nalot na gałkach ocznych

Postautor: zararaka » 29 października 10, 11:47

Od 2-ch dni obserwuję u części pyszczaków następujące zmiany na gałce ocznej, u jednego na obu:

1. http://img513.imageshack.us/img513/8007/obraz001cs.jpg
2. http://img513.imageshack.us/img513/8007/obraz001cs.jpg

Uzupełniając informacje - ryby pływają w akwarium ok 50-60cio litrowym, ogrzewanym do temp. 22-23 stopni (na czas tej zmiany profilaktycznie podciągnąłem temp o 3-4 stopnie) i napowietrzanym najzwyklejszym filtrem z wkładem gąbkowym. Obsada to 7 pyszczaków ( jak na zdj. powyżej) oraz jeden glonojad (zbrojnik niebieski). Ryby karmione są pokarmami płatkowymi formy tropikal. Woda podmieniana 1-2 razy w m-cu, w razie potrzeby częściej.
A teraz do rzeczy. Ryby (albo ich część) mogą być osłabione i zestresowane i bardziej narażone na niekorzystne czynniki. 2 tygodnie temu rozszczelniło mi się akwarium. Cała obsada na tydzień powędrowała do 15-sto litrowego zbiornika zastępczego,a uszkodzone akwarium do szklarza. Po tygodniu do posklejanego akwarium nalałem najzwyklejszej kranówki,odczekałem aż osiągnie temp. pokojowa i urządziłem cała resztę. Po 12-stu godzinach wpuściłem ryby. Przez 5 dni brak było jakichkolwiek objawów, aż do niedawna.
Nalot pojawił się tylko u pyszczaków i jak dotąd u 3 z 7-miu. Z innych objawów to brak apetytu (lub zmniejszony apetyt) oraz trzymanie się blisko powierzchni (chociaż może to byc spowodowane zapędami dominującego samca). U jednej, może dwóch na ciele występują śladowe białe punkciki (najprawdopodobniej ospa - ale to akurat nie stanowi problemu).

Moje pytanie brzmi, czy ktoś miał już u siebie w akwarium podobny przypadek? Jeśli tak to z czym się ów nalot wiąże? Czy to wina wody wodociagowej? Czy tez jakaś konkretna jednostka chorobowa? A jeśli to ta druga opcja, to czy może być zaraźliwa? I jak wygląda wyleczalność?

Dodam, że już wcześniej, chociaż bardzo sporadycznie dało się zauważyć u 1 lub 2 pyszczaków delikatną mgiełkę na oku, która jednak znikała samoistnie po kilku dniach. Z tak zaawansowanym przypadkiem mam do czynienia po raz 1-szy.

Awatar użytkownika
Virtus
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 1 grudnia 09, 15:11
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów

Re: Biały nalot na gałkach ocznych

Postautor: Virtus » 29 października 10, 12:46

zararaka pisze:50-60cio litrowym

zararaka pisze:7 pyszczaków ( jak na zdj. powyżej) oraz jeden glonojad

Żarty sobie robisz??
zararaka pisze:Woda podmieniana 1-2 razy w m-cu,
zararaka pisze:napowietrzanym najzwyklejszym filtrem z wkładem gąbkowym

:czacha:
zararaka pisze:odczekałem aż osiągnie temp. pokojowa i urządziłem cała resztę. Po 12-stu godzinach wpuściłem ryby. Przez 5 dni brak było jakichkolwiek objawów

:czacha:

Ogólnie rzecz biorąc to przyczyną choroby jest Twoja głupota :cons: (chyba bezgraniczna) :zly:
[center]112l Akwa Ogólne[/center]
[center]Posadź drzewo - kliknij;)[/center]

zararaka
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 29 października 10, 10:59

Re: Biały nalot na gałkach ocznych

Postautor: zararaka » 29 października 10, 13:48

Virtus pisze:
zararaka pisze:50-60cio litrowym

zararaka pisze:7 pyszczaków ( jak na zdj. powyżej) oraz jeden glonojad

Żarty sobie robisz??
zararaka pisze:Woda podmieniana 1-2 razy w m-cu,
zararaka pisze:napowietrzanym najzwyklejszym filtrem z wkładem gąbkowym

:czacha:
zararaka pisze:odczekałem aż osiągnie temp. pokojowa i urządziłem cała resztę. Po 12-stu godzinach wpuściłem ryby. Przez 5 dni brak było jakichkolwiek objawów

:czacha:

Ogólnie rzecz biorąc to przyczyną choroby jest Twoja głupota :cons: (chyba bezgraniczna) :zly:


Jeśli nie masz nic do powiedzenia to nie pisz wcale. Pytanie zostało jasno i precyzyjnie sformuowane toteż oczekuję konkretnej odpowiedzi.

Uprzedzając powyższe wpisy, to zdaję sobie sprawę z warunków w akwarium (że nie są książkowe). Ale hoduję te pyszczaki już ponad 2 lata ( trafiły do mnie przez przypadek). Przez ten czas nie miałem ani jednego śmiertelnego przypadku. Ryby rozmnażają się regularnie i gdyby nie moja interwencja pewnie byłoby ich znacznie znacznie więcej :) Do wody nie dodaję żadnej chemii, żadnych uzdatniaczy,a jeśli chodzi o filtr to jest od niedawna, wcześniej była zwyczajna kostka napowietrzająca. Zdaję sobie sprawę z niedostatecznych wymagań środowiskowych więc darujcie sobie powyższe komentarze...
Tym samym pisząc to pragnę zaznaczyć, że ryby zaadaptowały się do tych warunków i że to nie one są najprawdopodobniej przyczyną tej dolegliwości (no chyba, że coś było w wodzie wodociągowej).
Interesują mnie tylko konkretne odpowiedzi na postawione w pierwszym poście pytania.
Bo fakty sa na razie dwa: duży ponadtygodniowy stres związany z roszadami - mogący wywołać chorobę (jeśli tak to jaką) lub całkowita wymiana wody ( czyli coś co jest lub mogło być w kranówce). Ale ta druga opcja jest mniej prawdopodobna bo to nie pierwsza taka wymiana w ich życiu.

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Biały nalot na gałkach ocznych

Postautor: polak.krk » 29 października 10, 14:55

Wydaje mi sie ze woda dojrzewa razem z filtrem i rybami w srodku.... :czacha:
Nic dobrego z tego nie wyniknie dla ryb..

Awatar użytkownika
Virtus
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 1 grudnia 09, 15:11
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów

Re: Biały nalot na gałkach ocznych

Postautor: Virtus » 30 października 10, 19:12

zararaka pisze:Jeśli nie masz nic do powiedzenia to nie pisz wcale. Pytanie zostało jasno i precyzyjnie sformuowane toteż oczekuję konkretnej odpowiedzi.

To odpowiadam.
zararaka pisze:Moje pytanie brzmi, czy ktoś miał już u siebie w akwarium podobny przypadek?

Nie bo żaden PRAWDZIWY akwarysta nie trzymałby ryb w takich warunkach.
zararaka pisze:Jeśli tak to z czym się ów nalot wiąże?

Z Twoją nieodpowiedzialnością.
zararaka pisze:Czy to wina wody wodociagowej?

Nie, to Twoja wina.
zararaka pisze:Czy tez jakaś konkretna jednostka chorobowa?

Tak, to nowa choroba Twoich pyszczaków, a mianowicie zararaka.
zararaka pisze:A jeśli to ta druga opcja, to czy może być zaraźliwa?

Tak, jest zaraźliwa i przenoszona przez niekompetentnych sprzedawców w sklepach zoologicznych.
zararaka pisze:I jak wygląda wyleczalność?

Niestety, dopóki człowiek nie zmądrzeje to jest ona zerowa.

To są konkretne odpowiedzi na Twoje pytania.
[center]112l Akwa Ogólne[/center]
[center]Posadź drzewo - kliknij;)[/center]

gazownik
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 551
Rejestracja: 24 lutego 10, 18:47

Re: Biały nalot na gałkach ocznych

Postautor: gazownik » 30 października 10, 20:44

Zrób kilkudniową kąpiel w soli niejodowanej...ja taka kąpiel robię w 80 litrach wlewam tam pół szklanki soli.Objawy znikają jednak nie do końca z tym że po powrocie do zbiornika z czasem objawy ustepują.

Co do tego że rybki Ci się przystosowały to szczerze wątpię-raczej jestem skłonny stwierdzić że gdyby dały rade to dawno by spakowały tobołki i pożegnały to szkło...

Co do podmian to trzymaj się jakiegoś harmonogramu i rób przynajmniej co drugi tydzień.

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości