Tęczanki - mięsne guzki na ciele

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Santo1982
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 1 lutego 11, 19:08

Tęczanki - mięsne guzki na ciele

Postautor: Santo1982 » 1 lutego 11, 20:26

Witam , ma problem z tęczankami, nie jestem do końca pewien co to jest, dlatego proszę po poradę.
Akwarium 300l.
Tempteratura stała: 25 stopni Celsiusza.
Filtraca/napowietrzenie: Filtr zewnętrzny, filt wewnetrzny, brzeczek napowietrzający.
Podmiany wody: cotygodniowo ok. 20% pojemności zbiornika + dodawanie soli akwariowej lub parę kropel MFC.
Pokarm: Tropical Vitality & Color, Tropical Krill Flake, czasami suszona dafnia, mrożony kryll 2-3 razy w tygodniu, mrożona ochotka 1-2 razy w tygodniu.
Obsada: niezmienna od ponad roku - ok. 25 tęczanek różnego gatunku, ok 8 kirysków, 2 bocje wspaniałe.

Oto mój, a raczej rybi problem:
parę dni temu zauważyłem u jednej z niebieskich tęczanek brak łuski na grzbiecie (tak to wyglądało, myślałem , że może podczas 'gonitwy' zgubiła), dwa dni później u jednej boesemna zauważyłem narośl (guzek, jakby pryszcz) za skrzelem... i po baczniejszym przyjrzeniu się stwierdziłem, że niebieska nie ma straconej łuski tylko też taka narośl. Guzki wyglądają jakby po prostu bulwa mięsna, podskórna, koloru blado-różowego, a przyglądając się uważniej można dostrzec malutkie białe punkciki w tym mięsku. Nie wiem co to jest za choroba czy jakiś pasożyt, i co z tym robić...? W zachowaniu ryb nie stwierdzam niczego budzącego niepokój, normalnie pływają, gonię się i pobierają pokarm. Proszę o jakąś diagnozę.
Dołączam fotki rybek, troszkę słaba jakoś i problem z uchwyceniem ryb w ciągłym ruchu, ale może coś pomoże (na fotkach wygląda to troszkę jak otarcia ale są to ewidentne mięsne guzki).
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc :)

Obrazek

Obrazek

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości