zgony kirysków

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
pawel39
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 5 lutego 11, 02:23

Re: zgony kirysków

Postautor: pawel39 » 28 lutego 12, 22:14

Mam nowe objawy, białe cienkie odchody, u dwóch największych akar przebarwienia na pysku koloru szarego. Ryby cały czas aktywne. Podajcie mi najłagodniejszy wymiar kary. Da się coś z tym zrobić bez lekarstw? NO3 - 1, NO2-0,0, temp, 25/26.

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: zgony kirysków

Postautor: polak.krk » 28 lutego 12, 22:27

Wiciowce? Nicienie? Generalnie to slabo. Leki od weta i odrobaczaj.
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

pawel39
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 5 lutego 11, 02:23

Re: zgony kirysków

Postautor: pawel39 » 28 lutego 12, 22:36

czekać jeszcze czy od razu działać? Jakie lekarstwa dokładnie?

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: zgony kirysków

Postautor: polak.krk » 28 lutego 12, 22:41

Na co czekac? Chyba na smierc. Generalnie poczytaj o tym, bo ja Twoich ryb nie widze, parametrów nie znam itd. Ja Ci podalem tylko mozliwosc. Encyklopedii w glowie nie mam i nie bede pisal bzdur na temat dawek itp. :)
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

Aublet
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 686
Rejestracja: 3 grudnia 11, 22:45

Re: zgony kirysków

Postautor: Aublet » 29 lutego 12, 07:53

Polecam Flubenol lub Levamisol załatwić u weterynarza. Dodatkowo załatw u weterynarza receptę na metronidazol i dodawaj go do jedzenia. Ciągnące się odchody świadczą o robalach w układzie pokarmowym.

Metronidazol - dawka - 1 tabletka na 50 l wody
Flubenol 3 mg/50 l wody
Levamisol polecam 2,5 ml/100 l wody

Awatar użytkownika
zdzislaw
Ryba
Ryba
Posty: 130
Rejestracja: 19 grudnia 10, 09:44
Lokalizacja: Rzeszów

Re: zgony kirysków

Postautor: zdzislaw » 29 lutego 12, 09:01

pawel39, Proszę Cię po raz drugi - przestań karmić "mięchem", przede wszystkim roślinożerców! Poczytaj:http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=10667
Za radami kolegów, pilnie wal do weterynarza po leki i zastosuj je zgodnie z wskazaniami.

pawel39
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 5 lutego 11, 02:23

Re: zgony kirysków

Postautor: pawel39 » 29 lutego 12, 09:36

Dzięki za informację. Dzisiaj idę po receptę.

Panie Zdzisławie czytałem i się dostosowałem do rady.

Jak wygląda podawanie i profilaktyka? Mam to zrobić jednorazowo czy powtórzyć zabiegi? Czytałem że po 7 dniach. Kiedy robić podmiany i jak często?

Pozdrawiam

Aublet
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 686
Rejestracja: 3 grudnia 11, 22:45

Re: zgony kirysków

Postautor: Aublet » 29 lutego 12, 20:05

Profilaktyka - witaminy, zróżnicowana dieta, dostosowana do gatunków, czeste podmiany wody.

Zabiegi powtarzać co tydzień 2-3 razy.

Dawkowanie - chyba już pisałem więc znajdź.

pawel39
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 5 lutego 11, 02:23

Re: zgony kirysków

Postautor: pawel39 » 1 marca 12, 17:23

Zdecydowałem się na levamisol, nie chciałem mieszać leków. Dostały lek do akwarium i namoczony w pokarmie.

Tetry i pozostałości po amandach i kiryskach pływają jak by nigdy nic. Akary po lekarstwie ukryte, ponoć żyją.

Jutro planowałem pierwszą podmianę, może mi podpowiedzcie, wymienić wodę czy daj im jutro albo pojutrze jeszcze raz levamisol do pokarmu i potem podmienić? Za miesiąc dla pewności wlać trochę tego do akwarium aby zabiło juz podrośnięte larwy w podłożu?

Pozdrawiam

Aublet
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 686
Rejestracja: 3 grudnia 11, 22:45

Re: zgony kirysków

Postautor: Aublet » 1 marca 12, 19:12

Nie podmieniaj przez trzy dni, później duża podmiana wody (ok 40%), po tygodniu ponów kurację i możesz jeszcze dać połowę porcji za dwa tygodnie.

pawel39
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 5 lutego 11, 02:23

Re: zgony kirysków

Postautor: pawel39 » 13 kwietnia 12, 18:11

Cześć. Jestem już po zastosowaniu levamisolu, wydawałby się że po chorobie, ale jedna z akar ma małe przebarwienie na pysku od kilku dni jest bez zmian (w trakcie choroby przebarwienia się powiększały i robiło się ich więcej), odchody nie są już białe i cienkie. Muszę obserwować tę akarę, ryby mają jeszcze na długość ciała czerwoną kreskę, raz mniej innym razem bardziej widoczną, nie wiem z jakiego powodu.

Może mam coś robić czy na razie tylko obserwować?

Mam też druga sprawę do Was. Chciałem powiększyć obsadę tetry czarnej, kupiłem 6 sztuk, w sklepie mimo że oglądałem uważnie w domu zobaczyłem, że jedna ma czarne plamki na płetwie odbytowej a 2 inne maja postrzępione płetwy odbytowe. Pokarm przyjmują, żywo pływają, umieściłem je w oddzielnym akwarium.

To są objawy jakiejś choroby? Nie chciałbym kolejnej.

Pozdrawiam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości