zgony kirysków

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
pawel39
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 5 lutego 11, 02:23

zgony kirysków

Postautor: pawel39 » 13 lutego 12, 14:23

Cześć. od wczoraj padają jedne po drugim. Nie maja sił pływać kręcą sie w okół własnej osi. Wczoraj trzy, dzisiaj jeden z ośmiu, młode sztuki pandy.

Temperatura 26, NO2- pokazuje najjaśniejszy zółty - 0,0, NO3 - 1-10, karmione suchym, artemią, oczlikiem, wodzień, kryl. Pokarmu mało shcodzi więc juz długo jest uzywany ale zamarznięty cały czas. Obsada to nie dobrana para akar z maroni x9, 9 tetry czarnej i 3 pozostałości po amandach. Filtr przelewowy aquaszut 750.

Co to może być? Myslałem że to uszkodzenie pęcherza pławnego, ale u połowy kryskow.

Pozdrawiam

addemczuk
Ryba
Ryba
Posty: 160
Rejestracja: 21 marca 11, 16:56

Re: zgony kirysków

Postautor: addemczuk » 13 lutego 12, 14:31

jak duże akwarium i jakie parametry wody(twardość, zakwaszenie). Jeśłi są tak słabe, to albo się karlą, albo mają złe parametry wody...

[ Dodano: 13 Luty 12, 14:32 ]
z pęcherzem pławnym też możesz mieć racje...

pawel39
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 5 lutego 11, 02:23

Re: zgony kirysków

Postautor: pawel39 » 13 lutego 12, 14:35

akwarium 100x40x50-200l, więcej parametrów nie podam, testów nie mam.

addemczuk
Ryba
Ryba
Posty: 160
Rejestracja: 21 marca 11, 16:56

Re: zgony kirysków

Postautor: addemczuk » 13 lutego 12, 14:36

to raczej będą złe parametry, albo uszkodzenie pęcherza pławnego

[ Dodano: 13 Luty 12, 14:37 ]
Jakie uzdatniacze używasz do wody

pawel39
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 5 lutego 11, 02:23

Re: zgony kirysków

Postautor: pawel39 » 13 lutego 12, 14:45

żadnych uzdatniaczy nie używam. Padają tylko pandy, jeden nanus który pozostał zdrowy, przynajmniej na razie. wsadzić torf do jednej przegrody w filtrze? Dzisiaj będzie podmiana 25litrów.

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: zgony kirysków

Postautor: polak.krk » 13 lutego 12, 14:58

Kiedy je wpusciles? Niedawno?
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

pawel39
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 5 lutego 11, 02:23

Re: zgony kirysków

Postautor: pawel39 » 13 lutego 12, 15:09

z dwa miesiące już są. Ryby miały trudny transport, woda spadła dosyć nisko, tak mi się wydaję, nie które amandy w drodze padły, ale to kawałek czasu już minęło.

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: zgony kirysków

Postautor: polak.krk » 13 lutego 12, 16:06

Dziwne objawy. Czy zmieniales cos w ostatnim czasie w akwarium?
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

Aublet
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 686
Rejestracja: 3 grudnia 11, 22:45

Re: zgony kirysków

Postautor: Aublet » 13 lutego 12, 16:07

Jak mierzyłeś NO2? Kirysy są rybami dennymi a tam największe jest stężenie NO2 ... czy filtr dobrze miesza wodę czy są strefy zaciszone?

Możliwe, że to jakieś skutki uboczne przeziębienia. Zapalenie pęcherza pławnego. Podciągniej gdyby co temperaturę o 3-4 *. Na pewno nei zaszkodzi. Poza tym daj witamin - to także nie zaszkodzi. Obserwuj dalej ryby i jak zobaczysz jakieś objawy typu ciągnące się odchody, zaczerwienienia skóry, opuchnięcie brzucha itp .. cokolwiek co jest nietypowe, pisz.

pawel39
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 5 lutego 11, 02:23

Re: zgony kirysków

Postautor: pawel39 » 13 lutego 12, 17:13

W akwarium nic nie zmieniałem.

Testy mam sera. Co do filtra, od początku nie byłem pewny, jest pompa 750, nie wiem czy to ma wpływ ale pompa ciągnie wodę do akwa przez 30cm wąż, wyjście jest ustawione na wprost lekko do góry, może inaczej ustawić? Co konkretnie dać rybom?

Aublet
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 686
Rejestracja: 3 grudnia 11, 22:45

Re: zgony kirysków

Postautor: Aublet » 13 lutego 12, 19:53

Póki nie ma jednoznacznej diagnozy to zrób to co napisałem.

pawel39
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 5 lutego 11, 02:23

Re: zgony kirysków

Postautor: pawel39 » 23 lutego 12, 15:23

Nie wiem czy to ma jakieś powiązanie ale chyba ryby mają zapalenie przewodu pokarmowego.

Wszystkie mają mniej lub bardziej czerwono wzdłuż tułowia i przy płetwie ogonowej.

Stawiam na stare mrożonki, pokarm urozmaicony wydaje mi się-artemia, wodzien, spirulina kryl, oczlik i dafnia czasami ochotką, raz dziennie.

Co o tym myślicie?

Aublet
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 686
Rejestracja: 3 grudnia 11, 22:45

Re: zgony kirysków

Postautor: Aublet » 23 lutego 12, 15:29

Możliwe, że to po mrożonej ochotce. Osobiście tego świństwa rybom bym nie dał. Wywal to i unikaj podawania. A jak ryby?

Zapalenie przewodu pokarmowego nie ma nic wspólnego z czerwonymi śladami na zewnatrz. Zazwyczaj ryba puchnie, robi się apatyczna, nie przyjmuje pokarmu ... czerwone ślady na zewnątrz świadczą bardziej o niewłaściwych warunkach, uszkodzeniach mechanicznych lub jakimś pasożycie (także grzybice).

pawel39
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 5 lutego 11, 02:23

Re: zgony kirysków

Postautor: pawel39 » 23 lutego 12, 16:05

czyli w chorobę nie trafiłem.

Ślady nie są na zewnątrz, tak przyglądam się tetrą czarnym na innych zdjęciach i jak maja jasne ubarwienie to tez maja takie pręgi, więc możliwe że to ich naturalne ubarwienie, choć nie wiem co im nie odpowiada, że są tak jasno ubarwione. akary za to wszystkie mają czerwono przy płetwie ogonowej i tutaj nie mam pomysłu dlaczego.

Ryby chętnie przyjmują jedzenie, są aktywne.

Awatar użytkownika
zdzislaw
Ryba
Ryba
Posty: 130
Rejestracja: 19 grudnia 10, 09:44
Lokalizacja: Rzeszów

Re: zgony kirysków

Postautor: zdzislaw » 23 lutego 12, 21:41

pawel39, ogranicz zdecydowanie karmienie "mięchem" - Twoje ryby oczekują więcej pokarmów roślinnych, zwłaszcza kirysy i C.Maronii! Na dziś polecam rybom 3-dniową głodówkę.

Pozdrawiam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości