Umierający welon-teleskop?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Banannnn
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 17 czerwca 14, 22:06

Umierający welon-teleskop?

Postautor: Banannnn » 17 czerwca 14, 22:09

Witam,
mam akwarium 70 l, z filtrem AquaEl Fan 1 plus, temperatura wody 21 stopni, a w nim 2 welonki, teleskopa i złotą rybkę. Teleskop od 1.5 roku do około miesiąca temu żył z inną złotą rybką, która nagle zmarła, bez jakichkolwiek objawów, bez wyspki lub wybroczyn, wieczorem jeszcze normalnie jadła i pływała a rano znalazłam ją pływającą do góry brzuchem. W obawie o teleskopa wybrałam się do sklepu akwarystycznego, gdzie Pani szczegółowo wypytała mnie o wszystko i stwierdziła, że żadnej choroby w akwarium nie wydaje się być, że może rybka była jakaś wadliwa i tak niestety bywa. W związku z tym, że rybki te ciągle żyły razem, Pani poleciła mi dokupić nową towarzyszkę dla teleskopa, więc od miesiąca jest w akwarium nowa złota rybka. Obie rybki zaprzyjaźniły się od razu, pływały ramię w ramię, ale od kilku dni teleskop unosi się na dnie akwarium, wyglądając jakby odpoczywał. Kiedy podejdzie się do akwarium, on natychmiast się unosi i albo szaleje przy powierzchni, albo zaczyna żerować na dole, całkiem normalnie. Jednak kiedy się odejdzie i w pokoju jest cisza i spokój, on znowu osiada na dnie. Je normalnie, odchody wyglądają równie normalnie, żadnych zmian temperatury czy karmy czy czegokolwiek innego nie było. Czy to depresja czy początek jakiejś choroby? Dodam, że obserwuje go pilnie codziennie, żadnych zmian skórnych nie widać, stan się nie pogarsza, a druga rybka śmiga po akwarium jak zwykle. Nie wiem co mam robić, bardzo proszę o radę.

Zdjęcie rybki:

https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hph ... 1985_n.jpg

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: Umierający welon-teleskop?

Postautor: Fatty » 18 czerwca 14, 07:03

Czym karmisz?

Ryby mają prostszy układ nerwowy i na szczęście depresja ich nie dotyczy ;) .
Podłoże mi sie nie podoba, masz takie kanciaste kamyczki - podczas przekopywania przez rybę podłoża, ryba może albo poranić sobie pysk albo połknąć kamyk - jak nie da rady go wydalić, albo porani jej wnętrzności to finish.

Czy on ma cos na płetwach? Oczy nie zamglone? I jak dbasz o akwarium? (podmiany etc)
Are you sure, you want to exist?


Banannnn
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 17 czerwca 14, 22:06

Re: Umierający welon-teleskop?

Postautor: Banannnn » 18 czerwca 14, 07:46

Goldfish colour flakes z tropicala, oczy ma zamglone od urodzenia, wydaje mi się, że słabo widzi od początku, na płetwach nie ma nic, akwarium jest lekko zakurzone od zewnątrz po prostu. Wymieniam raz na cztery-trzy tygodnie 25 % odstanej przez 24h wody, myję przy tym ścianki, odkrzuam dno porządnie.

Dzisiejszej nocy zaobserwowałam nową rzecz. Po zgaszeniu światła ryba odżyła całkiem, zaczęła pływać, żerować, bawić się z tą małą. Światło jest nadal zgaszone i ryba nadal pływa, ani razu nie wisiała, czy to może mieć jakiś związek ze światłem? światłowstręt?


Sugerujesz zmianę tych kamyczków? Faktycznie welony je wciągają i wypluwają, więc istnieje ryzyko połknięcia, nie pomyślałam o tym, tylko jak je teraz wymienić? Przecież nie mogę nagle nasypać nowych;/ powinny odstać na w niewielkiej ilości wody z akwarium?

4listnakoniczyn
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 12 czerwca 14, 05:01
Lokalizacja: Kielce

Re: Umierający welon-teleskop?

Postautor: 4listnakoniczyn » 18 czerwca 14, 19:31

A może faktycznie odpoczywa? Welonki lubią spać wieczorem, a czasem i w dzień-opadają swobodnie na dno ( u mnie często jedna śpi na liściu, a druga na niej)

Aliena
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 21 listopada 13, 19:39
Lokalizacja: Wawa

Re: Umierający welon-teleskop?

Postautor: Aliena » 18 czerwca 14, 23:32

Te kamyczki wyglądają przede wszystkim na ostre. Widziałąm w Kakadu w Galerii Mokotów welony, ktróe tak samo pokłądały się na dnie, a jednak były zdrowe. W sumie co taka ryba m arobić, albo je , albo szuka żarcia, albo poleguje :)

Kaef'son
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 893
Rejestracja: 27 stycznia 11, 19:08

Re: Umierający welon-teleskop?

Postautor: Kaef'son » 19 czerwca 14, 00:04

Zbiornik za mały, filtr za słaby, woda syfiasta, złe podłoże. Posiadasz jakieś rośliny? Zmierz parametry wody.

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: Umierający welon-teleskop?

Postautor: Fatty » 19 czerwca 14, 08:19

Banannnn, a masz coś pod tym podłożem? Ziemię, substrat czy coś?

Można by spróbować podmienić podłoże "na raty", tak aby równowagi zbiornika specjalnie nie zaburzać.

Banannnn pisze: Wymieniam raz na cztery-trzy tygodnie 25 % odstanej przez 24h wody,


przy tych zbójach warto częściej.
Are you sure, you want to exist?


Banannnn
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 17 czerwca 14, 22:06

Re: Umierający welon-teleskop?

Postautor: Banannnn » 19 czerwca 14, 11:52

Wiem, że za małe, niedługo będzie wieksze.

Wczoraj wymieniłam wodę i kupiłam nową lampę pod pokrywę, ponieważ moja lampa bardzo się nagrzewała, miała 5 lat, a wyczytałam, że należy zmieniać lampy co 1-2 lata. Roślinki mam, kupuję często, ponieważ wszystkie są zjadane w szybkim tempie :) rybka odżyła, już nie siedzi na dnie, zachowuje się normalnie. Wydaję mi się, że miała za gorąco, że stara lampa ją parzyła.

Co do podłoża, to mam te kamyczki, na samym dnie 1-2 mm, a wyżej większe, nawet do 1 cm i faktycznie są ostre. Kupiłam wczoraj żwirek o granulacie 1-3 mm, ale czytałam dużo na ten temat i nie wiem czy go zmienić, ponieważ ludzie dzielą się na 2 grupy, jedni piszą, że tylko mały granulat, a inni, że przeciwnie, bo ryby się duszą i dławią takim małym żwirkiem. Nie wiem co mam zrobić.

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: Umierający welon-teleskop?

Postautor: Fatty » 21 czerwca 14, 21:47

Piaskiem sie nie udławią, przeleci przez skrzela, albo drugim końcem. ;)
Are you sure, you want to exist?


Aliena
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 21 listopada 13, 19:39
Lokalizacja: Wawa

Re: Umierający welon-teleskop?

Postautor: Aliena » 22 czerwca 14, 13:27

Zmieniaj na ten, który kupiłaś :)

paula86
Narybek
Narybek
Posty: 86
Rejestracja: 18 listopada 13, 17:19

Re: Umierający welon-teleskop?

Postautor: paula86 » 4 lipca 14, 19:59

To fakt welony to leniuchy ;)
Z tymi rybkami obcuje juz od 14lat i uwierzcie miałam taką staruszkę ( 14 lat) która uwielbiała leniuchowac za roslinkami. Zeby nie bylo, ze byla chora , dobre 6 lat tak odpoczywala, a gdy wrzucalam karmę szalała jakby miala adhd :)

Teraz tez mam mlode welonki i tez czsami sie zawieszaja ;)

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Umierający welon-teleskop?

Postautor: osama » 4 lipca 14, 21:13

paula86 pisze:uwierzcie miałam taką staruszkę ( 14 lat)
To nie jest staruszka, jest to jeszcze całkiem młoda ryba.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

PlamekAkwariowy
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 13 września 14, 20:29
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Umierający welon-teleskop?

Postautor: PlamekAkwariowy » 13 września 14, 21:00

Dla welonów polecam rośliny: anubias oraz mikrozorium oskrzydlone. Polecam także specjalny piasek akwariowy. najlepiej kilka rozdajów karm np. płatki, szuszona dafnia oraz gammarus :) Welony potrzebują akwarium co najmniej 150l. Mój teleskop też wieczorem śpi przy dnie. Żeby welonki nie żarły tak roślin kup karmę SUPER SPIRULINA FORTE 36% spiruliny.
Pozdrawiam
Plamek

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Umierający welon-teleskop?

Postautor: osama » 14 września 14, 10:58

PlamekAkwariowy pisze:płatki, szuszona dafnia
Dla welonów należy polecać ciężkie żarcie, takie jak robale typu artemia.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: Umierający welon-teleskop?

Postautor: Fatty » 14 września 14, 12:07

osama pisze:Dla welonów należy polecać ciężkie żarcie, takie jak robale typu artemia.


raz na jakiś czas.

Jednak to mocno roślinożerna ryba,kiedyś na prelekcjach widziałam bardzo fajnie przedstawioną tabelę dotyczącą zapotrzebowania pokarmowego ryb - Welon ma małe zapotrzebowanie na białko zwierzęce, to co innym rybom służy jego szybko otłuszczy.
Are you sure, you want to exist?


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości