Ospa w akwarium

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
fresner
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 8 grudnia 14, 14:00

Ospa w akwarium

Postautor: fresner » 8 grudnia 14, 14:03

Mam problem z ospą w akwarium.
Jestem początkujący w tej kwestii.
Zakładałem swoje pierwsze akwarium.(72 litry)
Zakupiłem 20 neon inesia, 5 brzanek pięciopręgich, 5 brzanek różowych, 1 x glonojad
Po 10 dniach od wpuszczenia rybek do akwarium zaatakowała je ospa na chwilę obecną przetrwały tylko brzanki różowe i glonojad.
Choroba trwała szybko max 2 dni.
Moje pytanie to co mogło spowodować tą ospę ?
Gdzie mogłem popełnić błąd ?
Co teraz zrobić w akwarium żeby zminimalizować zagrożenie zarażenia kolejnych rybek ?
Czy należy teraz przeczekać i dopiero wpuścić nowe rybki jeśli tak to jak długo.
Jeśli brakuje wam jakiś informacji chętnie podam wszystkie jakie są niezbędne.
Proszę o pomoc.

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Ospa w akwarium

Postautor: KAMYK32 » 8 grudnia 14, 16:00

fresner pisze:Jestem początkujący w tej kwestii.
Zakładałem swoje pierwsze akwarium.(72 litry)

Po jakim czasie od zalania wpuściłeś obsadę?
fresner pisze:Moje pytanie to co mogło spowodować tą ospę ?
Gdzie mogłem popełnić błąd ?

Kwarantanna była? pewnie nie ;-) mogłeś przynieść ją z zoologa,wychłodzenie, złe parametry wody,osłabienie,stres.
fresner pisze:Co teraz zrobić w akwarium żeby zminimalizować zagrożenie zarażenia kolejnych rybek ?

Jakieś oznaki są na tych rybach?
fresner pisze:Czy należy teraz przeczekać i dopiero wpuścić nowe rybki jeśli tak to jak długo.

Czekać.

una
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 20 grudnia 14, 12:27

Re: Ospa w akwarium

Postautor: una » 20 grudnia 14, 15:38

Podłączę się do tematu, bo mam podobny problem. Dopiero zaczynam przygodę z akwarystyką, mam rybki od tygodnia. Wczoraj pojawiły się objawy ospy - przynajmniej tak przypuszczam - na ciele i płetwach neonków pokazały się białe kropki.

Akwarium 70 l, sporo roślinek.
Obsada:
16x neon czerwony
7x danio
3x skalar platynowy
1x zbrojnik niebieski
Rybki mają na razie 2-3 cm długości, zbrojnik ok. 5 cm

Karmione Tetra Rubin w płatkach, co drugi dzień mała tabl. ze spiruliną (Hikari Mini Alge Wafers), dwa razy dostały żywą dafnię.

Temperatury wody była ustawiona na 24 st. C, po zauważeniu pierwszych objawów choroby podniosłam stopniowo do 30 st. + napowietrzanie ustawione na maksa (flitr Fan-2 plus). Na razie nie podawałam rybom pokarmu i ograniczam zapalanie światła (gdzieś wyczytałam, że tak trzeba).

Parametry wody sprawdzone dopiero dziś... Mój błąd, że nie kupiłam testów od razu. Mierzone testem paskowym. Pomiary nie są hiper dokładne, dlatego podaje zakres wartości:
Cl - 0
pH - 6,8 - 7,2
KH 6-10
GH 14-21
NO2 10 mg/l !!!
NO3 250 mg/l !!!

Już wiem, że głównym problemem są azotyny i azotany = przekarmiłam ryby. Na razie podmieniłam 10% wody w zbiorniku. Jutro mam zamiar powtórzyć ten manewr. Zdaje się nie najlepiej też się prezentuje twardość wody. Z tym nie bardzo wiem jak sobie poradzić.

Poza zmianami na ciele u neonków nie zauważyłam innych niepokojących objawów. Rybki są aktywne, chętnie jedzą. Czytając o rybiej ospie dowiedziałam się, że jednym z objawów jest ocieranie się o rośliny. Dania ocierały się od samego początku - sądziłam, że po prostu tak mają, ale może już były chore. Akurat one i skalary są takiej barwy, że ciężko będzie na nich zobaczyć białe plamki. Jedno danio padło w ciągu 48h od zakupu, na kilka godzin przed śmiercią pływało przy samej powierzchni, szybko oddychało i miało szkliste spojrzenie. Z innymi rybkami nic się nie działo aż do wczoraj.

Akwarium było zalane tydzień przed wpuszczeniem obsady. W dniu zalania poszedł uzdatniacz, przez kolejny tydzień biostarter.

Z pytań, które mam na teraz:
- Po pierwsze to co robić, a czego nie robić?
- Kiedy zacząć karmić ryby, czym w jakiej ilości?
- Co sądzicie o podawaniu soli akwarystycznej w takiej sytuacji? Wstępnie dostałam informację, że przy takiej obsadzie nie ma sensu i że tak się robi raczej w przypadku pielęgnic. Nie ukrywam, że jeśli ma to jakiś sens to chętnie spróbuje, bo jednak ta metoda leczenia wydaje mi się najbardziej naturalna.
- Czy zieleń malachitowa jest bezpieczna dla posiadanych przeze mnie rybek? Traktuje ją raczej jako rozwiązanie rezerwowe, gdyby inne środki zawiodły, ale wole się zapytać zawczasu.
- Czy w filtrze który posiadam jest węgiel? W instrukcji nie znalazłam nic na ten temat (jest tylko o gąbce). To też pytanie na ew. przyszłość.

Z trochę innej beczki - czy obsada akwarium jest dobra? Docelowo miało być jeszcze 6 platek, ale wstrzymałam się z zakupem po śmierci danio. Teraz wstrzymam się tym bardziej. Dobierając obsadę sugerowałam się przelicznikiem 1l wody na 2 cm ryby i pod tym względem niby jest ok, ale mam wątpliwości czy nie jest ich zbyt dużo.

I jeszcze jedno - czy przyczyną wysokiego stężenia azotynów i azotanów może być wadliwe działanie filtra? Mam wątpliwości co do jego skuteczności. Teoretycznie powinien wystarczać do akwarium 2x większego niż moje, a zalaniu woda pozostawała mętna przez prawie 2 dni. Filtr niby pracuje cały czas, ale momentami głośno brzęczy.

Uff.. To chyba tyle na ten moment. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie. Pozdrawiam

una
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 20 grudnia 14, 12:27

Re: Ospa w akwarium

Postautor: una » 21 grudnia 14, 12:44

Poczytałam trochę forum od wczoraj. Że też nie trafiłam tu przed zakupieniem rybek :(
Już wiem, że problemem jest niedojrzałe i przerybione akwarium. Podpowie mi ktoś jak teraz sobie z tym poradzić?

Neony wyglądają równie kiepsko, ale nie widzę żeby zachowywały się inaczej. Pozostałe rybki wyglądają normalnie, może u jednego danio jest biała kropka na płetwie ogonowej. Sprawiają wrażenie bardzo głodnych. Miały 48h głodówkę. Nie wiem jak długo można ich nie karmić, więc rano wrzuciłam do akwarium 2 tabl. z algami - wychodzę z założenia, że mniej związków azotowych powstanie po pokarmie roślinnym niż zwierzęcym. Rybki dosłownie rzuciły się na jedzenie. Jedynie skalary nie były zainteresowane zbieraniem z dna, za to wydaje mi się, że bardziej skubią rośliny.

Parametry wody trochę lepsze - dziś na pasku NO3 ok 50, NO2 ok 5.

Awatar użytkownika
Aquamaster
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 20 grudnia 14, 15:52
Lokalizacja: Ełk

Re: Ospa w akwarium

Postautor: Aquamaster » 21 grudnia 14, 14:04

Nie wszyscy postępują tą metodą ,ale ja stosuję tzw. kalik. Są to takie małe tabletki, które po rozpuszczeniu są fioletowe. Można go kupić w aptece. W takim rozpuszczonym kaliku ''kąpie się'' ryby każdą po 5 min. Ja tak miałem i na drugi dzień wszystkie były szczęśliwe i zdrowe- polecam.

tere1
Narybek
Narybek
Posty: 44
Rejestracja: 17 listopada 14, 23:12
Lokalizacja: Dębica

Re: Ospa w akwarium

Postautor: tere1 » 21 grudnia 14, 15:24

Aquamaster pisze:Nie wszyscy postępują tą metodą ,ale ja stosuję tzw. kalik. Są to takie małe tabletki, które po rozpuszczeniu są fioletowe. Można go kupić w aptece.

To nie jest nic innego jak nadmanganian potasu
450l - 150x50x60 Malawi
Nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem

Awatar użytkownika
Aquamaster
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 20 grudnia 14, 15:52
Lokalizacja: Ełk

Re: Ospa w akwarium

Postautor: Aquamaster » 21 grudnia 14, 16:10

No to chyba oczywiste.

Valgaph
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 17 grudnia 14, 17:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Ospa w akwarium

Postautor: Valgaph » 21 grudnia 14, 19:01

Witam

W moim akwarium mam ospe rybią. Podałem dzisiaj lek Sera costaforte.

Moje pytanie brzmi czy 3 dnia mam też podmienić 30% wody czy to tylko tyczyło się 1 dnia?

Nie mam dużego doświadczenie w akwarystyce.

Proszę o pomoc.

una
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 20 grudnia 14, 12:27

Re: Ospa w akwarium

Postautor: una » 22 grudnia 14, 10:36

Dzięki. Moje rybki nadal wyglądają słabo :(. Spróbuje z nadmanganianem. Podpowiecie jak intensywna powinna być barwa roztworu?

tere1
Narybek
Narybek
Posty: 44
Rejestracja: 17 listopada 14, 23:12
Lokalizacja: Dębica

Re: Ospa w akwarium

Postautor: tere1 » 22 grudnia 14, 11:15

Ja parę lat temu podczas ospy u ryb stosowałem Ichtio z Tropicala. Pomogło i nie było nawrotu choroby. Pamiętaj o podniesieniu temperatury w akwarium. Po skończonej kuracji węgiel do filtra
450l - 150x50x60 Malawi
Nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości