Ospa potrzbna konsultacja

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Zbychu
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 1 listopada 14, 21:44

Ospa potrzbna konsultacja

Postautor: Zbychu » 12 stycznia 15, 13:48

Witam,

znow walcze z choroba w Akwarium. Tym razem po zakupie neonow zauwazylem po 2 dniach od wpuszczenia 2-3 biale kropki na nowo zakupionych osobnikach. Wiec pierwsze co pomsyslalem to ze to ospa. Rozkrecilem grzlke i pojechalem do zoologa. Kupilem Formisol (MFC, FMC jak kto woli.) i wlalem zalecana dawke wczesniej usuwajac wegiel z filtra.

Po doslownie godzinie moze dwoch po bialych plamkach nie bylo sladu.
Pytanie czy to mozliwe zeby tak szybko preparat zadzialal? Wiem ze to dopiero poczatek cyklu rozwojowego Kulorzeska ale i tak wydaje mi sie to zbyt szybko.

Pytanie kolejne co dalej? Po ilu dniach podac nastepna dawke? Czy przed kolejna dawka robic podmiane?

Po leczeniu zakladam ze moj filtr bedzie martwy co robic? Lac bakterie?

Dodam ze od 2 dni nie swiece w baniaku, od jutra zamierzam lekko swiecic jakies 20W na 112l.

Filtr: zew. 302 kubel. Gabka + 2xceramika

Pozdrawiam i dziekuje za wszystkie porady.

el_muerte
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 542
Rejestracja: 26 grudnia 13, 18:24
Lokalizacja: Toruń

Re: Ospa potrzbna konsultacja

Postautor: el_muerte » 12 stycznia 15, 14:37

Po doslownie godzinie moze dwoch po bialych plamkach nie bylo sladu.


Kulorzęsek opuścił żywiciela i rozmnaża się na dnie akwarium, podatny na lek będzie gdy młode osobniki będą szukały żywiciela; wtedy i tylko wtedy.
www.dlabartka.pl - prośba o przekazanie 1% podatku

Akwarium 54 l a w nim:
10 x Paracheirodon innesi, 3 x Corydoras pygmaeus, 3 x Macrotocinclus affinis,
2x Apistogramma borellii, 1 x Pomacea diffusa

Zbychu
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 1 listopada 14, 21:44

Re: Ospa potrzbna konsultacja

Postautor: Zbychu » 12 stycznia 15, 14:54

no tak wiem tylko zastanawia mnie szybkosc w jakim opuscil ryby.....
a co z dawkowanie MFC? Kiedy druga dawka podmienic wode przed druga dawka?

Madzia_Alanek
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 12 marca 16, 16:46
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Ospa potrzbna konsultacja

Postautor: Madzia_Alanek » 12 marca 16, 16:56

Hej! Jestem tu nowa, bo też i moja przygoda z akwarium trwa od niedawna.

Mam problem z moim bojownikiem. Pięknie sobie rósł, aż do zeszłego tygodnia. Chyba dopadła go ospa...
2 tyg. temu dorzuciliśmy mu 2 otoski, po czym jeden z nich padł po 3 dniach.
W wtorek wieczorem na bojowniku pojawiły się białe kropki. Od razu następnego dnia skoczyłam do sklepu po grzałkę i Formisol. Zwiększyłam mu temp. do 30 st ( stopien co godzinę, nie wiem czy dobrze, ale gdzieś tak wyczytałam), do tego czasu miał temp. wody ok 22 st. Może przez to był osłabiony?

Dodam, że widać zmianę w zachowaniu, jest osłabiony, leży na dnie no i strzępią mu się płetwy i ogon... :cry:
Kropki jakby trochę zniknęły, ale nie do końca.

Moje pytanie, czy dawkę Formisolu muszę powtórzyć i po jakim czasie?

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Ospa potrzbna konsultacja

Postautor: Dhuz » 12 marca 16, 17:20

Po pierwsze: bojowniki trzymamy w temperaturze 26-28 stopni. W 22 akwarysta prosi się o pleśniawki, ospy i inne popularne choroby.

Po drugie: jeśli nie mamy pewności, że mamy przed sobą otoski gatunku ciepłolubnego, NIE kupujemy otosków do bojownika, bo to delikatne ryby - wiele z nich pochodzi z odłowu i w kranówie zwyczajnie zdychają.

Jakie akwarium? Filtracja? jakiekolwiek parametry mierzysz? (choćby azotany i azotyny) Nie wiemy nic o sytuacji i możesz próbować walczyć z objawami, a nie przyczynami choroby.

Formisol stosuj wedle zaleceń producenta. Jeśli objawy nie ustąpiły, kontynuuj leczenie. Ten preparat morduje florę bakteryjną w akwarium, więc pilnuj podmian wody i zaopatrz się w testy kropelkowe na amoniak, NO2 i NO3, by móc kontrolować co się tak naprawdę w zbiorniku dzieje. Strzępiące płetwy mogą oznaczać martwicę - chorobę często towarzyszącą nagłemu pogorszeniu warunków w akwarium, co może być równoległe z leczeniem ospy i pojechaniem po filtracji biologicznej przez wytrucie bakterii.

Madzia_Alanek
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 12 marca 16, 16:46
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Ospa potrzbna konsultacja

Postautor: Madzia_Alanek » 12 marca 16, 17:40

Teraz już doczytałam, że w temp. 28 st. W sklepie zoologicznym twierdzili, że niekoniecznie... :neutral:
Więc akwarium małe, 15 l. Filtr wew. Aquael Fan Filter mikro plus, grzałka Hap pet AquaT 25W, Moduł oświetleniowy Leddy Tube 3 W Aquael. Połówka kokosa, żwirek nie wiem jaki, ale chyba sztuczny, bo pomarańczowy ;-) jakieś roślinki, nazwy nie znam.

Parametrów wody nie mierzyłam, jak pisałam jestem w tym nowa. Ale też tak pomyślałam, że może złe warunki wody są przyczyną choroby... Co kupić aby je zbadać? Test 6 w 1 wystarczy?

Producent Formisolu zaleca dodać pół dawki po tygodniu, z tego co rozumiem...

Aaa, to kiedy powinnam tę wodę teraz podmienić? Podobno przy kuracji Formisolem nie powinno się tego robić, dopiero po?

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Ospa potrzbna konsultacja

Postautor: Dhuz » 12 marca 16, 17:43

Madzia_Alanek pisze:Więc akwarium małe, 15 l.
Za małe na bojownika o kilkanaście litrów. Na otoski o kilkadziesiąt. Przemyśl kupno chociaż 30l szkiełka, bo w 15l początkującej osobie ciężko utrzymać równowagę biologiczną, do tego ryba niezbyt ma gdzie pływać. Filtr przemyśl wymianę na kaskadę - np. FZN-1. mikro plus to właściwie sama pompka bez możliwości filtracji biologicznej. Żwirek bym bez zastanowienia wymienił.

Testy kup sobie KROPELKOWE, paski to syf. Zooleka na NO2, JBL lub Sera na NO3. Na GH, KH i PH przyjdzie czas jak ogarniesz podstawy.

Madzia_Alanek
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 12 marca 16, 16:46
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Ospa potrzbna konsultacja

Postautor: Madzia_Alanek » 12 marca 16, 17:53

To więc Formisol dopiero po tyg. od pierwszej dawki, tak? A wody część podmienić przed dodaniem tej drugiej dawki?

Coś bojownikowi podać na te postrzępione płetwy?

Akwarium akurat wtedy nie mieli większego w sklepie, więc wyszło takie. A ja się dopiero teraz dokształcam, bo zostałam postawiona przed faktem dokonanym. Akwa mamy od stycznia...

Co do podmiany wody, jedni twierdzą, że lepiej częściej a mniej inni, że rzadziej, więc co ile byś radził? I lepiej na odstaną, czy wystarczy kranówa z uzdatniaczem wody Esklarin?

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Ospa potrzbna konsultacja

Postautor: Dhuz » 12 marca 16, 18:08

Madzia_Alanek pisze:To więc Formisol dopiero po tyg. od pierwszej dawki, tak? A wody część podmienić przed dodaniem tej drugiej dawki?

Coś bojownikowi podać na te postrzępione płetwy?
Na chwilę obecną nie wiem, co doradzić, bo nie leczyłem do tej pory martwicy płetw razem z kulorzęskiem. Wpierw zająłbym się pasożytami, potem martwicą. Daj formisolu wedle zaleceń po tygodniu, podmiana 50% przed podaniem na świeżą wodę.

Madzia_Alanek pisze:Akwarium akurat wtedy nie mieli większego w sklepie, więc wyszło takie. A ja się dopiero teraz dokształcam, bo zostałam postawiona przed faktem dokonanym. Akwa mamy od stycznia...
Szczerze powiedziawszy, to marny ten sklep, skoro największe akwa to 15l. W znajomych sklepach akwaria mniejsze od 25l mają od wielkiego dzwonu, bo im nawet nie schodzą. :P Zbiornik dojrzał 3-4 tygodnie przed wpuszczeniem ryby, czy bojek był wrzucony 'na pałę' od zalania? To dość ważne, bo mogło zaważyć o obecnym stanie zdrowia zwierzaka.

Madzia_Alanek pisze:Co do podmiany wody, jedni twierdzą, że lepiej częściej a mniej inni, że rzadziej, więc co ile byś radził? I lepiej na odstaną, czy wystarczy kranówa z uzdatniaczem wody Esklarin?
Ja robię co tydzień ~30% albo, jak mam dość czasu, co 3 dni ~20%. Rzadkie podmiany można sobie pozwolić tylko w porządnie dojrzałym i stabilnym biologicznie akwarium, w tym przypadku robiłbym podmiany 30% dwa razy w tygodniu choćby ze względu na to, że filtracja jest taka, że prawie jej nie ma. Nie wiem, jaką masz wodę w kranie - u siebie leję prosto ze słuchawki prysznica i do akwarium. W uzdatniacze od lat się nie bawię, ale jeśli nie wiesz, czy np. nie masz chloraminy w kranie, to użyj Esklarin.

Madzia_Alanek
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 12 marca 16, 16:46
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Ospa potrzbna konsultacja

Postautor: Madzia_Alanek » 12 marca 16, 18:15

Cóż, wstyd się przyznać, ale był wlany od razu, bez dojrzewania akwarium...
Rybka czuła się dobrze, aż do momentu wprowadzenia otosków. Zaczęła się dziwnie zachowywać. Wczesniej podpływała do karmienia i czekała na robaczki, a od tego czasu, jakby się bała, że jej zjedzą ;-) Łapała i uciekała.
Wodę mam raczej marną, bo mnie samą po kąpieli skóra swędzi... Więc lepiej i odstana i z uzdatniaczem?

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ospa potrzbna konsultacja

Postautor: Marcinus71 » 12 marca 16, 18:28

Madzia_Alanek pisze:Cóż, wstyd się przyznać, ale był wlany od razu, bez dojrzewania akwarium...
:zly: :zly: :zly: :zly: :zly: :zly: :zly: :zly: :zly: :zly: :zly: :zly:

Poczytaj to dokładnie to będziesz wiedziała co się teraz dzieje w twoim akwarium.

Madzia_Alanek pisze:Rybka czuła się dobrze, aż do momentu wprowadzenia otosków.

Bo w niedojrzałym akwarium doszło więcej odchodów. W akwarium 15L to nawet tego jednego bojka bym nie trzymał, bo mało miejsca a co dopiero jeszcze inne ryby...

Masz możliwość je oddać do sklepu? to może zrób to a z akwarium zacznij od podstaw i kup większe lub w tym zrób sobie małe krewetkarium najwyżej....
Ostatnio zmieniony 12 marca 16, 18:32 przez Marcinus71, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
noovaa
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1556
Rejestracja: 8 września 09, 16:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Ospa potrzbna konsultacja

Postautor: noovaa » 12 marca 16, 18:30

Madzia_Alanek, za małe akwarium z marną filtracją ... przy samym bojowniku było kiepsko, ale jakoś dawał radę. Kolejne ryby, to więcej syfu .. filtr nie wyrabia więc pływają w odchodach i wszystkim co z rozkładem odchodów związane. Poza tym stres spowodowany ciasnotą, również osłabia rybę.


Podmień 50% wody przed podaniem drugiej dawki leku. Później podmieniaj 2x w tygodniu .. tak jak już napisane. W między czasie, kup porządne akwarium ( przy otoskach nie szukałabym mniej niż 45-54L) i filtr - używane można kupić za grosze a informacje na stronie pomogą Ci dobrać sprzęt. Poczytaj o zakładaniu akwarium, roli roślin, oświetleniu... załóż akwarium jak trzeba i pozwól mu dojrzeć ( o dojrzewaniu wody również poczytaj ). Po tym czasie wpuść ryby do nowego domu i będziemy się zastanawiać co można tam jeszcze dokupić by nie było pusto, a było dobrze ;) . Pooglądaj też akwaria użytkowników, inspiracja dużo daje.

Nigdy nie słuchaj sprzedawcy. On ma sprzedać towar, nie musi wiedzieć o rybach nic ;) .

Marcinie, złość piękności szkodzi.
"Cała superrzeczywistość przemieniła się w zupę grzybową"

Madzia_Alanek
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 12 marca 16, 16:46
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Ospa potrzbna konsultacja

Postautor: Madzia_Alanek » 12 marca 16, 18:39

Dzięki za porady! Mam nadzieję, że rybki przeżyją :? Pomyślę nad większym zbiornikiem.

Chciałam dodać zdjęcia tych płetw bojownika, ale nie wiem jak :neutral:

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ospa potrzbna konsultacja

Postautor: Marcinus71 » 12 marca 16, 18:43

Chciałam dodać zdjęcia tych płetw bojownika, ale nie wiem jak


Wrzucasz na np fotosik.pl a tu w tekscie wstawiasz link do niego ale przez URL (nie przez img)


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości