pyszczaki pomocy

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Awatar użytkownika
august8
Ryba
Ryba
Posty: 270
Rejestracja: 1 czerwca 04, 11:33
Lokalizacja: Andrychów

pyszczaki pomocy

Postautor: august8 » 22 listopada 15, 10:24

witajcie po długiej przerwie
mam problem z pysczakami, ryby są tydzień w akwarium i pojawił się problem u acei i red blue pływają cały czas przy wylocie z kubła i mają jakieś plamy jak na foto.

AKWA 280l ryby płwają tydzień akwa stoi 3 tygodnie wlane na starcie STABILITY firmy SEACHEM
filtacja jbl e1501 +wew aqua szut n750
temp. 26C
pH 7,6
NO2 - było poza skalą teraz po podmianie 3x60l 0,5mg/l (brak testów na początku, filtr surowy)

oto obsada
acei 8szt
saulosi 1+4
red blue 1+4
red red 4szt (młode )
ocierają się o piasek
http://zapodaj.net/66e4139ff93b8.jpg.html
Ostatnio zmieniony 22 listopada 15, 11:14 przez august8, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: pyszczaki pomocy

Postautor: osama » 22 listopada 15, 10:54

http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=18370

Nikt tu szklanej kuli nie ma, żeby postawić diagnozę.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: pyszczaki pomocy

Postautor: abiba » 22 listopada 15, 13:14

Klasyka
Zbiornik nie dojrzały
Piszesz że NO2 poza skalą wiec już masz diagnozę .

Wyjście z sytuacji - najlepiej przenieśc ryby do stabilnego zbiornika a temu pozwolić dojrzeć ale to podejrzewam opcja najtrudniejsza logistycznie do przeprowadzenia .
Pozostają codzienne podmianki i pilnowanie NO2 . Wprawdzie wydłuży to czas dojrzewania ale dasz rybom szanse na przeżycie

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: pyszczaki pomocy

Postautor: Dhuz » 22 listopada 15, 13:20

W takim stanie zbiornika zaopatrzenie się w materiały filtracyjne z dojrzałego i działającego już dłużej akwarium, nie byłoby złym pomysłem. :/

Awatar użytkownika
august8
Ryba
Ryba
Posty: 270
Rejestracja: 1 czerwca 04, 11:33
Lokalizacja: Andrychów

Re: pyszczaki pomocy

Postautor: august8 » 22 listopada 15, 13:33

hmm takie podejrzenia też miałem ale wolałem się upewnić, ciężko będzie z jakimś materiałem z czyjegoś filtra, trzeba by na FB popytać znajomych może się coś znajdzie.
Teraz będę robić co dzień podmianę 50l i chyba pomyśle nad budową hydroponiki choć budżet już wyczerpany :/

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: pyszczaki pomocy

Postautor: abiba » 22 listopada 15, 13:45

august8 pisze:chyba pomyśle nad budową hydroponiki choć budżet już wyczerpany

możesz uznać że jestem bezczelny ale podejrzewam że skoro nie ogarnąłeś startu zbiornika to i hydroponiki nie ogarniesz (tym bardziej )

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: pyszczaki pomocy

Postautor: KAMYK32 » 22 listopada 15, 13:45

Z taką obsadą problemy w zbiorniku będą zawsze ;-) acei to dość "duża" ryba która potrzebuje zbiorniczka od dł. min. 150cm,a ten zapewne takiej nie ma .Proponuję również monitorować poziom NO3 bo po wpuszczeniu takiej ilości ryb na raz(jeżeli tak było) będą skoki-ograniczyć jedzenie.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: pyszczaki pomocy

Postautor: Dhuz » 22 listopada 15, 14:50

Przede wszystkim zredukuj obsadę, to pójdzie łatwiej. Kolega Kamyk wspomniał o acei i w sumie możesz je sobie odpuścić na starcie. Ułatwi to trochę proces dojrzewania zbiornika. Mnie się w ogóle ta obsada wydaję trochę zbyt przesadzona, ale nie znam się na 'kontrolowanym przerybieniu' więc tutaj malawijczycy lepiej to ogarną. ;)

Awatar użytkownika
august8
Ryba
Ryba
Posty: 270
Rejestracja: 1 czerwca 04, 11:33
Lokalizacja: Andrychów

Re: pyszczaki pomocy

Postautor: august8 » 22 listopada 15, 15:17

fakt popełniłem dwa podstawowe błędy:
1. Brak cierpliwości za wczesne zarybienie, pewny byłem że 2 tygodnie wystarczą
2. Co do obsady radziłem się osoby która z sukcesem prowadzi akwarium przerybione. Niestety moja wiedza odnośnie Malawi jest w sumie tylko teoretyczna i to nie zbyt bogata, muszę poszukać chętnych na część ryb.
Te plamy ze zdjęcia są efektem złych parametrów wody i wynikającego z nich zachowania ryb ?

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: pyszczaki pomocy

Postautor: Dhuz » 22 listopada 15, 15:24

Jak na moje, to plamy i zachowanie są objawem zatrucia/poparzenia związkami azotu. Co wyżej opisane testy tylko potwierdzają, biorąc pod uwagę poziom NO2. Amoniaku nie mierzyłeś?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: pyszczaki pomocy

Postautor: abiba » 22 listopada 15, 15:52

Możesz prowadzić przerybione akwarium ale musisz zadbać o nadfiltracje w tym szczególny nacisk musisz połozyć na nadmiarowe złoże biologiczne aby większe niż normalnie sie stosuje podmiany wody nie zaburzały biologii.

Alternatywa dla zwiększonych podmian wody są np specjalne złoża w tym np biopolimery do redukcji azotanów .

To co napisał kamyk jest oczywiście racją jeśli nie weźmiesz pod uwagę powyższego .

august8 pisze:Te plamy ze zdjęcia są efektem złych parametrów wody i wynikającego z nich zachowania ryb ?

zdecydowanie tak - nawet bez robienia testów ocieranie się ryb o dno/skały jest sygnałem że dochodzi do podrażnienia
Owszem - jakieś pojedyńcze otarcie sie o dno mozna uznać za w miarę normalne ale jeśli sie to powtarza ...

ps
obawiam sie że dopóki nie uzdzrowisz sytuacji w zbiorniku nie znajdziesz miejsca na ryby bo wątpię aby ktoś chciał nawet za darmo chore ryby

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości