Chora welonka

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
akitka
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 13 marca 16, 16:45

Chora welonka

Postautor: akitka » 13 marca 16, 16:48

Witam, jestem nowa na forum i nie wiem czy piszę w dobrym miejscu, ale chodzi mi o szybką pomoc. Mam akwarium 30l. W nim dwie welonki: czarnego teleskopa i jakąś biało-pomarańczowo. Do tego miałam 5 gupików ale dziś znalazłam jednego martwego. Gupiki mam od piątku. Oprócz tego dwa glonojady. W akwarium mam grzałkę na wszelki wypadek spadku temp. ustawioną na 22 stopnie. Filtr 200l/h. Na dnie biały żwir+ ciemne, niebieskie i ceramiczne kamyki. Do wystroju mam korzeń ( gotowany kilkanaście razy z solą) i dwie sztuczne roślinki oraz mały słoik. Zanim usłyszę, że moje akwarium jest za małe i mam oddać welonki proszę o pomoc w uratowaniu jednej z nich. Zdaję sobie sprawę, że potrzebuję akwarium 100+, lecz na razie nie mam ku temu warunków, a welony są małe. Co do welonki to czarna pływa żwawo, jest bardzo żarłoczna i czuje się dobrze, ale druga welonka zaczęła chorować. Jakiś tydzień temu leżała na dnie i nic nie jadła, nie pływała. Odłowiłam ją do innego zbiornika i zrobiłam jej głodówkę, następnie zastosowałam tropical aqua care cmf i po paru dniach rybka była normalna. ( dodam, że miała jakieś przezroczyste odchody) Ogl to bałam się, że wynika to z tego, że przed jej zachorowaniem włożyłam do akwa kamienie, ale uprzednio lane octem, żaden nie syczał i nie pienił się. W panice wyjęłam je i dolałam trochę przegotowanej wody, aby obniżyć twardość wody. Teraz wszystko było dobrze aż chyba do wczoraj. Moja welonka jest napęczniała, ma lekko nastroszone łuski, szybko oddycha i pływa głównie w jednym miejscu przy powierzchni, dziś nie była zainteresowana jedzeniem. Co to może być, skoro druga welonka jest w pełni sił? Karmiłam je od kilku miesięcy pokarmem sera vipan karma pełnoporcjowa i ochotką, ale w momencie choroby welonki odstawiłam ochotkę, gdyż dowiedziałam się jak może być szkodliwa. Od piątku razem z poprzednim pokarmem sypię pokarm tropical goldfish color flakes. Dodam również, że welonki często podkradają pokarm glonojadom, czyli wafelki firmy sera wels-chips z drewnem wierzby i olchy.

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Chora welonka

Postautor: slaeer » 13 marca 16, 16:53

Z tego co czytam to wiesz jaki jest problem. W akwarium, zwlaszcza z tymi gupikami padla biologia. Ryby plywaja w syfie. Po co chcesz je leczyc skoro za chwile sytuacja sie powtorzy. Filtracja w tym zbiorniku jest praktycznie zerowa. Jak czesto podmieniasz wode i ile ?
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Awatar użytkownika
noovaa
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1556
Rejestracja: 8 września 09, 16:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Chora welonka

Postautor: noovaa » 13 marca 16, 16:59

W tak małym litrażu, masz zbyt dużo ryb ... o zbyt szybkiej przemianie materii. Trują się własnymi odchodami, co powoduje osłabienie, choroby i śmierć. Najszybsze co możesz robić to podmieniać wodę ( nawet 50% co 2-3 dni ) bo filtracja nie ma szans tego przetrawić. Jeśli welonka jest "napęczniała" to poczytaj o posocznicy.

Ryby są póki co małe... i będą małe. W małym akwarium ryba nie rośnie, a karłowacieje, w związku z czym żyje krócej a całe swoje życie odczuwa ból związany z przerostem narządów wewnętrznych. Te ryby nie powinny mieszkać w tym akwarium, nawet póki są młode.
"Cała superrzeczywistość przemieniła się w zupę grzybową"

akitka
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 13 marca 16, 16:45

Re: Chora welonka

Postautor: akitka » 13 marca 16, 17:01

slaeer pisze:Z tego co czytam to wiesz jaki jest problem. W akwarium, zwlaszcza z tymi gupikami padla biologia. Ryby plywaja w syfie. Po co chcesz je leczyc skoro za chwile sytuacja sie powtorzy. Filtracja w tym zbiorniku jest praktycznie zerowa. Jak czesto podmieniasz wode i ile ?


Wodę podmieniam przeważnie raz w tygodniu ok. 8l i dodaję zawsze sól akwarystyczną. Woda nie jest przejrzysta, ale barwi mi trochę korzeń, poza tym nigdy nie doprowadzam do stanu brudu. Szyby są czyste, na dnie nie ma odchodów, pokarm się nie rozkłada. Filtr mam dokładnie AQUAEL model fan mini plus 260l/h przepraszam, z pamięci pomyliłam się wyżej. Filtr ustawiony na maksymalną pracę dużo bombluje.
Ostatnio zmieniony 13 marca 16, 17:10 przez akitka, łącznie zmieniany 1 raz.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Chora welonka

Postautor: barttsw » 13 marca 16, 17:04

30l i welonka bez komentarza pewno doradzili super hiper akwarysci ze sklepu

akitka
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 13 marca 16, 16:45

Re: Chora welonka

Postautor: akitka » 13 marca 16, 17:10

barttsw pisze:30l i welonka bez komentarza pewno doradzili super hiper akwarysci ze sklepu


Nikt mi tego nie doradził i wiem jakie są wymagania. Dostałam je w grudniu w 5l kotniku, jedyne co udało mi się zorganizować to te 30l w tej chwili zamierzam kupić 160l zbiornik, ale i tak zanim wpuszczę tam ryby musi się odstać te 3 tygodnie, a one muszą się jakoś przemęczyć w tym 30l. Do zoologicznego nie chcę oddać, ponieważ tam wcale nie będą miały lepiej nawet zanim je ktoś kupi, a poza tym chciałabym mieć akurat te dwie które mam.

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Chora welonka

Postautor: slaeer » 13 marca 16, 17:10

Syf o ktorym pisalem to nie glony czy kupa na piasku. Zaloze sie, ze w akwa masz wysoki poziom azotu, nh4, no2, no3. Takie male szambo w domu. Kup sobie testy kropelkowe i sama sprawdz jak nie wierzysz.

Edit.
Ja bedziesz miala akwa 160 to daj ryby zaraz po starcie. Lepiej tam niz w tych 30 l.
Takie moje zdanie nawet jak innym sie nie spodoba ;)
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Chora welonka

Postautor: barttsw » 13 marca 16, 17:12

welonki to brudasy i potrzebuja poteznej filtracji biologicznej i mechanicznej

akitka
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 13 marca 16, 16:45

Re: Chora welonka

Postautor: akitka » 13 marca 16, 17:15

Tak więc do sedna czy mogę zrobić coś oprócz tej podmiany wody zanim przełożę je gdziekolwiek indziej? Nie chcę lać środków na pałę, bo to nie ma sensu lać tego co pod ręką. Jeśli już mowa o tym 160l to jaki filtr w takim razie polecacie do takiego baniaczka? I czy wiecie może jaka musi być grubość blatu, ponieważ największym moim problem w tej chwili to chyba brak porządnej szafki pod takie wielkie akwa.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Chora welonka

Postautor: barttsw » 13 marca 16, 17:21

nic specjalnego
szafka to plyta 18 w calosci zwroc uwage by plecy byly z plyty 18 a nie z 3

co do filtra to z tanszych unimax 500 zapytasz dlaczego to juz wspomnialem welony to brudasy

a wode podmieniaj nic nie lej

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Chora welonka

Postautor: KAMYK32 » 13 marca 16, 17:25

Powyciągaj te wszystkie korzenie,kamienie i co tam jeszcze masz! no prócz podłoża i osprzętu ;-) tylko delikatnie,aby podłożem za bardzo nie ruszać-to choć troszkę więcej miejsca będzie do "pływania". Ogranicz karmienie do minimum-rybą nic się nie stanie !podmień 10l wody ,a potem co 3-5 dzień podmieniaj 5l wody(odstana) .Może coś przeżyje :neutral: .

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Chora welonka

Postautor: slaeer » 13 marca 16, 17:28

barttsw, unimax 500 do 160 l, troche Cie ponioslo. Wystarczy hw 302, jbl 901, kwestia zasobnosci portfela. Do tego mechanik i jak zawsze zachecam do hydroponiki. Co do podmian sprawe opisala noovaa . Jak zalezy Ci na welonach to oddaj reszte obsady. Co do tej chorej to raczej male szanse, nie bede slodzil.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Chora welonka

Postautor: Dhuz » 13 marca 16, 17:39

akitka pisze:w tej chwili zamierzam kupić 160l zbiornik
Nie rozdrabniaj się - kup od razu 120x50x50 lub coś w tych klimatach. Welonki to niemiłosierne brudasy, jeśli chcesz je trzymać, lepiej z miejsca się zabezpieczyć. Cenowo nie wyjdzie jakoś tragicznie drożej od 160l, a będziesz bezpieczniejsza, jednocześnie posiadając akwarium łatwiejsze w prowadzeniu. Brawa Ci za to, że zainteresowałaś się poprawą warunków u swoich ryb.

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Chora welonka

Postautor: slaeer » 13 marca 16, 18:17

Wiadomo wieksze lepsze ale tymi kosztami to nie tak do konca.
Wiekszy, drozszy, filtr, wiecej wat.
Oswietlenie, wiecej wat.
Woda, ewentualne ro.
Ogrzewanie.
Wszystko wchodzi w koszty miesieczne.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Chora welonka

Postautor: Dhuz » 13 marca 16, 18:20

Albo to, albo częstsze podmiany, czyszczenie prefiltra/mechanika. Przy welonkach w 160l będzie moim zdaniem stanowczo zbyt dużo zapieprzania a za mało cieszenia się funkcjonującym zbiornikiem. :P

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości