Choroba tęczanek

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Awatar użytkownika
edwinski
Narybek
Narybek
Posty: 65
Rejestracja: 18 grudnia 15, 21:26
Lokalizacja: Kraków

Choroba tęczanek

Postautor: edwinski » 4 maja 16, 09:38

Witam,

Mam problem. Od około 2-ch tygodni zdychają mi ryby. Co jakieś 4-5 dni znajduję martwą rybę przy powierzchni. Zwracam się do Was z prośbą o rozpoznanie, ponieważ nie pasują do niej opisy powszechnie występujących chorób. Padły już 4 z 15 ryb. Choroba atakuje tylko samice. Poniżej podaję parametry akwarium oraz w miarę szczegółowy opis objawów.

Parametry zbiornika:
-pojemność: 112l (80x35x40),
-filtracja wewnętrzna Aquael Fan 2,
-napowietrzanie- deszczownica,
-temperatura wody ok. 27 °C,
-zbiornik dosyć gęsto zarośnięty, nawożenia brak,
-pH ok. 8,0; Tww=10°n; Two=20°n,
-podmiana wody: co tydzień w ilości 20% objętości wody w akwarium; odstana min. 24 godz.

http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=42800 - zdjęcie na samym dole jest w miarę aktualne.

Obsada:
- 15 szt. Modrook słoneczny (Pseudomugil Furcatus), z czego 4 już padły,
- kilkanaście krewetek Red Cherry.

Karmienie:
- rano szusz,
- wieczorem pokarm mrożony w niewielkiej ilości.

Opis choroby:

Obrazek
Etap 0. Ryba normalnie je i pływa, nie widać żadnych zachowań odbiegających od normy ani zmian na ciele.

Obrazek
Etap 1. Zaczynają się pojawiać niewielkie trudności z pływaniem. Charakterystycznym objawem jest pływanie z głową uniesioną do góry. Ryba przestaje przyjmować pokarm. Brzuch staje się nieznacznie mniejszy niż u pozostałych ryb. Zmian na ciele nie widać.

Obrazek
Etap 2. Widać znaczne trudności z pływaniem. Co jakiś czas ryba dostaje nieregularnych drobnych konwulsji. Odłącza się od stada i nieśmiało kryje się w zaroślach. Nie przyjmuje pokarmu i traci kolory. Nerwowo porusza pyskiem.

Obrazek
Etap 3. Ryba praktycznie przestaje samodzielnie pływać. Prąd wody porywa ją i rzuca po całym akwarium. Co jakiś czas dostaje silnych drgawek.

Obrazek
Etap 4. Śmierć.


Proszę o pomoc w rozpoznaniu choroby i ewentualnym wskazówkom dotyczącym leczenia.

Pozdrawiam
Edwin

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Choroba tęczanek

Postautor: Marcinus71 » 4 maja 16, 09:51

filtracja wewnętrzna Aquael Fan 2
a NO3, NO2 i NH3/4 bo przy tylko malym filterku wewnetrznym to kiepsko widzę filtrację biologiczna ?
Takie zachowanie jak zaburzenia kierunku plywania mogly by wskazywać na zatrucie azotem. Nie widać zaczerwienienia skrzel?
PS Nie mialem tych ryb ale czy pH 8,0 i Two 20 to nie zdecydowanie za wysokie wartości dla tych ryb ?

Awatar użytkownika
edwinski
Narybek
Narybek
Posty: 65
Rejestracja: 18 grudnia 15, 21:26
Lokalizacja: Kraków

Re: Choroba tęczanek

Postautor: edwinski » 4 maja 16, 12:12

Marcinus71 pisze:a NO3, NO2 i NH3/4 bo przy tylko malym filterku wewnetrznym to kiepsko widzę filtrację biologiczna ?


Tych parametrów nie mam jak zmierzyć. Akwarium za założenia miało być Low-Techem, dlatego wybrałem taki filtr, dużo roślin i mało ryb niewielkich rozmiarów. Od grudnia do tej pory funkcjonowało dobrze.

Marcinus71 pisze:Nie widać zaczerwienienia skrzel?

Te ryby ogólnie mają czerwone przebarwienia w okolicach skrzel. Chore ryby, jeśli traciły barwy przed śmiercią to rzeczywiście skrzela nadal pozostawały względnie czerwone jak u pozostałych.

Marcinus71 pisze:Nie mialem tych ryb ale czy pH 8,0 i Two 20 to nie zdecydowanie za wysokie wartości dla tych ryb ?


Według Seriouslyfish parametry mieszczą się w granicach tolerancji.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Choroba tęczanek

Postautor: barttsw » 4 maja 16, 12:20

GH 20 ciekawe z tego co kojarzę to Pseudomugil Furcatus max 12 st a nie 20
popraw parametry i zapoatrz się w testy
filtacja tez nie powala raczej filt masz do 70l zbiornika a nie do 112

Awatar użytkownika
edwinski
Narybek
Narybek
Posty: 65
Rejestracja: 18 grudnia 15, 21:26
Lokalizacja: Kraków

Re: Choroba tęczanek

Postautor: edwinski » 4 maja 16, 13:02

barttsw pisze:GH 20 ciekawe z tego co kojarzę to Pseudomugil Furcatus max 12 st a nie 20


Na SF piszą, że GH 15°n to dolna granica.

barttsw pisze:popraw parametry i zapoatrz się w testy


W najbliższym czasie postaram się kupić testy.

Czyli wygląda to na zatrucie amoniakiem? Jeżeli tak to czy doraźnym rozwiązaniem mogłyby być częstsze (2 razy w tyg.) podmiany wody do czasu kupna lepszego filtra?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Choroba tęczanek

Postautor: barttsw » 4 maja 16, 13:06

edwinski, miałem je i mówie ci ze max to 12
testy mozesz kupic zooleka ale NO3 to JBL lub Serra oczywiscie kropelkowe

co do filtra zaopatrz się w lepszy

jeszcze jedno po jakim czasie wpusciles ryby ? zbiornik był dojrzały?

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Choroba tęczanek

Postautor: Marcinus71 » 4 maja 16, 13:23

edwinski pisze:Czyli wygląda to na zatrucie amoniakiem? Jeżeli tak to czy doraźnym rozwiązaniem mogłyby być częstsze (2 razy w tyg.) podmiany wody do czasu kupna lepszego filtra?

amoniakiem NO2 może tez skumulowało się w końcu za wysokie NO3. Ten filtr to tylko gabka mała więc bilogicznie nie wiele filtruje. Jeśli podejrzewamy amoniak czy NO2 NO3 to newet pierwsz podmiana wieksza typo 45-50% potem kolejne po ok 20% przez kilka dni - jeśli to zwłaszcza amoniak czy NO2, jesli tylko NO3 to jedna wieksza i nieco częstrze po 30% ale nie az tak jak powyżej napisałem... działanie w ciemno bez testów :(

PS ja w 112tce miałem FAN3 ale to tylko jako dodatkowy mechaniczny filtr, głównym był zewnętrzny kubeł JBL e701. Na samego FAN3 bym się nie zdecydował, a co dopiero na FAN2

Awatar użytkownika
edwinski
Narybek
Narybek
Posty: 65
Rejestracja: 18 grudnia 15, 21:26
Lokalizacja: Kraków

Re: Choroba tęczanek

Postautor: edwinski » 4 maja 16, 13:27

barttsw pisze:edwinski, miałem je i mówie ci ze max to 12


Eh, a specjalnie dobierałem takie ryby żeby nie zmieniać dla nich parametrów wody :neutral: .

barttsw pisze:jeszcze jedno po jakim czasie wpusciles ryby ? zbiornik był dojrzały?


Akwarium założyłem w grudniu a 6 ryb wpuściłem na początku lutego czyli po ok. miesiącu a kolejne 9 po następnych 3 tygodniach. Podejrzewam, że był dojrzały.

Marcinus71 pisze:działanie w ciemno bez testów

Postaram się kupić testy w przyszłym tygodniu ale tymczasem profilaktycznie podmienię wodę tak jak napisałeś.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Choroba tęczanek

Postautor: barttsw » 4 maja 16, 13:29

Pseudomugil Furcatus sa wrazliwe na skoki parametrow nie lubia świerzych zbiorników

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Choroba tęczanek

Postautor: Marcinus71 » 4 maja 16, 13:39

barttsw pisze:Pseudomugil Furcatus sa wrazliwe na skoki parametrow nie lubia świerzych zbiorników

Dlatego tak ważne jest aby miały dobra filtracje biologiczną :)
On ma dużo roślin w akwarium więc powinny wciamywac azot, no ale wiadomo co innego lekkie nadmiary NO3 a co innego niestabilność biologiczna ze skaczącymi NO2 NH3 czy dużym nadmiarem (kumulującym się przy zbyt małych podmianach) NO3

Awatar użytkownika
edwinski
Narybek
Narybek
Posty: 65
Rejestracja: 18 grudnia 15, 21:26
Lokalizacja: Kraków

Re: Choroba tęczanek

Postautor: edwinski » 4 maja 16, 18:32

Dzięki za rady. Testy będę miał w poniedziałek. Myślicie, że filtr FZN-3 byłby wystarczający do mojego akwarium z 15-20 Furcatusami (po uzupełnieniu)?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Choroba tęczanek

Postautor: barttsw » 4 maja 16, 18:36

lepiej jakis kubel

i nie dokupuj nic dopóki nie unormujesz parametrow

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Choroba tęczanek

Postautor: Marcinus71 » 4 maja 16, 18:54

i nie dokupuj nic dopóki nie unormujesz parametrow

Chodzi ci o ryby. A filtr jak najszybciej :) Żeby kolega nie zrozumiał źle.

Edwinski, z kublow to moge ci polecic unimaxa 250 a jak ma byc najtansza opcja to HW

Awatar użytkownika
edwinski
Narybek
Narybek
Posty: 65
Rejestracja: 18 grudnia 15, 21:26
Lokalizacja: Kraków

Re: Choroba tęczanek

Postautor: edwinski » 4 maja 16, 18:58

barttsw pisze:lepiej jakis kubel


Pewnie byłoby to najlepsze ale i najdroższe rozwiązanie.

barttsw pisze:i nie dokupuj nic dopóki nie unormujesz parametrow


Wiem, najpierw parametry później filtr a na końcu dokupię ryby ;-)

barttsw, mógłbyś napisać w jakich warunkach trzymałeś swoje Furcatusy?

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Choroba tęczanek

Postautor: Marcinus71 » 4 maja 16, 19:11

Wiem, najpierw parametry później filtr

No chyba nie do konca tak. Bez filtra ciezko będzie poprawic parametry chyba ze będziesz ciągle podmienial spore ilosci wody. To filtr ma spowodować poprawę parametrów.

To nie wyjdzie znaczaco drożej niz kaskasa a opinie sa OK.
http://allegro.pl/filtr-zewnetrzny-hw-302-1000l-h-wklady-gratis-i6103263751.html

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości