Bojownik syjamski i chore oko

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Bojownik syjamski i chore oko

Postautor: wespazjan » 26 września 17, 12:53

AquaAgent pisze:Takie pytanko mam jeszcze. Czy będę mógł opisać później postęp leczenia i jak go leczyłem aby, że tak powiem innym mogło to pomóc? Bo nie wiem czy to dozwolone będzie, ponieważ jestem nowy tutaj jak widać. :)

Zdawanie relacji z kuracji i jej postępów oraz zdjęcia są zawsze mile widziane. Nie ma nic bardziej wkurzającego niż trafienie przez Google na temat kogos, kto miał taki problem jak wyszukujący i nie ma w nim rozwiązania :p
Tylko po prostu używaj opcji "edytuj post" jak chcesz coś dopisać a Twoja wiadomość jest ostatnią
Obrazek

AquaAgent
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 25 września 17, 06:31

Re: Bojownik syjamski i chore oko

Postautor: AquaAgent » 26 września 17, 19:37

Po dzisiejszej obserwacji jestem w stanie stwierdzić, że bojownik ma się coraz lepiej. Widzi już na te oko co miał chore. Zaczyna jeść już i jest już coraz bardziej aktywny. W czwartek na koniec leczenia podam mu sól Sanital Aloe Vera i BactoActiv. Zgodnie z poradami zmieniłem mu dietę na bardziej urozmaiconą.

AquaAgent
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 25 września 17, 06:31

Re: Bojownik syjamski i chore oko

Postautor: AquaAgent » 27 września 17, 05:54

Bojownik dzisiaj od rana tryska energią. Plywa a wręcz szaleje po akwarium jak zawsze więc jestem pewien że jest w 100% zdrowy już. Jedyna rzecz jaka została to resztki tego bąbla. Myślę że lada moment ich nie będzie. Mam teraz takie pytanie: czy mogę zakończyć leczenie za pomocą CMF i Halthosan szybciej niż przewiduje producent czyli 3 dni? Na koniec leczenia mam zamiar podać tą sól Sanital i BactoActive.

AkwaMichał
Narybek
Narybek
Posty: 68
Rejestracja: 2 sierpnia 17, 11:50

Re: Bojownik syjamski i chore oko

Postautor: AkwaMichał » 27 września 17, 07:31

Nie, leczenie kontynuujesz do końca, czyli tyle ile zaleca producent. Jeśli to był bakterie / grzyby to postępowanie jest takie jak przy braniu antybiotyku przez ludzi. Potem powstają superbakterie i nie wiadomo czym to leczyć.
Pomysł z solą jak najbardziej w porządku. BaktoAktive tak jak mówiłem należy podać by odnowić biologię w akwarium zniszczoną przez leki.

AquaAgent
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 25 września 17, 06:31

Re: Bojownik syjamski i chore oko

Postautor: AquaAgent » 27 września 17, 07:49

Okej to przy najbliższej podmianie mogę podać sól i BaktoActive obok tych leków?

AquaAgent
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 25 września 17, 06:31

Re: Bojownik syjamski i chore oko

Postautor: AquaAgent » 27 września 17, 14:06

Bąbel się odsłonił jednak oko nie wygląda jeszcze najlepiej. Jest powiększone i wygląda ono dość dziwnie. Wystaje z niego coś czerwonego a oko jest jak by jeszcze mętne. Czy to kwestia regeneracji ? Podrzucę zaraz zdjęcia.

AquaAgent
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 25 września 17, 06:31

Re: Bojownik syjamski i chore oko

Postautor: AquaAgent » 27 września 17, 16:10

Okej! To zdjęcie oka na stan dzisiejszy. Zdjęcia oka na wprost mi się nie udało zrobić dlatego zrobiłem z góry tego czerwonego miejsca bo bojownik pomimo tego co mu się z okiem teraz dzieje funkcjonuje bardzo dobrze. Je i pływa bardzo dużo a pływanie nie stanowi problemu. Może to się zagoić? I czy to może stanowić jakieś zagrożenie zdrowotne dla bojownika? Bo tak jak powiedziałem bojownik dzisiaj funkcjonuje jak zawsze. Jest bardzo aktywny i zjadł dzisiaj jedzenie bez problemu rano.

Link do zdjęcia na OneDrive: https://1drv.ms/i/s!Aoz6kFRrWhOvtW0HONNE1WX1qjRk

AkwaMichał
Narybek
Narybek
Posty: 68
Rejestracja: 2 sierpnia 17, 11:50

Re: Bojownik syjamski i chore oko

Postautor: AkwaMichał » 27 września 17, 20:27

Podawanie BaktoAktive w trakcie kuracji lekami na pewno zmniejszy jego spektrum działania, ale jedną dawkę możesz dać.

Zastanawia mnie ten wytrzeszcz oka. To pasuję mi do trzech chorób: posocznica, mykobakterioza i choroba gazowa.
Jak u Ciebie odbywa się napowietrzanie wody?

Opisz mi bardzo szczegółowo zachowanie ryby, w wolnej chwili usiądź i obserwuj ją nawet i 45 minut. Powiedz mi czy ona widzi gdzie płynie, jak zdobywa jedzenie itd. Wiem, że to trudne, ale spróbuj wyczuć czy ryba nie robi tego przypadkiem na czuja.
Możesz pomachać jej delikatnie przed oczyma jakimś listkiem czy coś i sprawdzić czy na pewno dobrze reaguje. Być może to ślepota, choć zdarza się naprawdę bardzo rzadko.

Ty karmisz suchym pokarmem? Jakiej firmy? W najlepszym wypadku to tak jak mówisz, może to się zagoi. Może to była zmiana bakteryjna / grzybicza i preparaty od Tropical pomogły (a widać, że stan się polepszył z tego co piszesz).

W razie czego będzie trzeba powtórzyć kurację w najlepiej osobnym zbiorniku / dużym pojemniku, by bojownik miał do czego wracać, chodzi mi o to, by miał dojrzały zbiornik z dobrą biologią, a nie niszczoną przez leki.

AquaAgent
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 25 września 17, 06:31

Re: Bojownik syjamski i chore oko

Postautor: AquaAgent » 27 września 17, 21:15

Obserwuję go od 14:30 I powiem tak, do jedzenia dopłynął natychmiast bez problemu. Porusza się też bez problemu. Napowietrzanie w tej chwili ma bardzo dobre bo Healthosan tego wymaga. Otwarte co się da aby miał dobre napowietrzanie plus pompka jest z napowietrzaniem wody. Jedynie od czasu do czasu zdarza mu się o coś otrzeć albo próbować wpłynąć pomiędzy kamienie mimo tego że się nie udaje mu to ale to bardzo rzadko. Zaobserwowałem takie 3 zachowania może dzisiaj od 14:30. Jednak chyba to nie jest jakiś poważny sygnał bo z tego co wiem to ponoć bojowniki lubią się wciskać w różne miejsca. Zrobiłem test machając ręką od strony chorego oka i zareagował bo zaczął się poruszać. Pomimo tego że ma dziwne te oko nie zauważyłem jakichś dużych problemów z funkcjonowaniem. Pływać pływa znacznie więcej niż wczoraj. Owszem w dzień odpoczywa w swojej ulubionej roślince co jakiś czas ale pomimo tego wybiera się też na spore przechadzki po akwarium. Rano jak odsłoniłem rolety i mnie zobaczył przy akwarium przypłynął na przywitanie szybko a jak się najadł pływał po akwarium. Wróciłem ze szkoły to tak samo wypłynął z kryjówki I pływał. I tak parę razy się chował aby zaraz pływać. Aktualnie przemieszcza się wokół swojej kryjówki i nie widzę aby miał jakieś problemy. Czyli na razie z bakteriami się wstrzymać? A sama sól może być? Ogólnie zastanawia mnie czy gdyby to były tego typu choroby to czy by zaatakowały jego oko w przeciągu kilku godzin? Bo w dniu kiedy się to pojawiło to funkcjonował bez problemu aż do momentu kiedy ten bąbel nie urósł. Pokarm tak jak pisałem wcześniej Tropical Supervit i zaopatrzyłem się w pokarm mrożony zgodnie z poradami.

AquaAgent
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 25 września 17, 06:31

Re: Bojownik syjamski i chore oko

Postautor: AquaAgent » 4 października 17, 22:07

Czas na informacje co ciekawego u mojego pupila! Oko się zagoiło i wróciło do normalnych rozmiarów. :) Ewidentnie na nie widzi choć jeszcze ma resztki tego bąbla na nim. Dzisiaj postanowiłem powrócić do starej temperatury 27 stopni i po 8 dniach leczenia kończąc z podawaniem leków postanowiłem wymienić sporą część wody ponieważ zostały tylko te ślady po bąblu na oku. Bojownik bardzo chętnie je i bardzo dobrze funkcjonuje. Jestem ciekaw teraz jak będzie wszystko postępować i czy choroba została pożegnana raz a dobrze.

AquaAgent
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 25 września 17, 06:31

Re: Bojownik syjamski i chore oko

Postautor: AquaAgent » 10 października 17, 21:34

Udało się wszystko przywrócić do normy! Bojownika oko jest już w porządku. I po dłuższej obserwacji mam już 100% pewność że z bojownikiem jest wszystko w porządku. :-)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości