Wszystko powoli zdycha na to samo

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Marcia
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 2 stycznia 18, 13:17

Wszystko powoli zdycha na to samo

Postautor: Marcia » 2 stycznia 18, 14:03

Witam.
Z tego co posiadam w mojej szufladzie dla rybek zawiodło. Podejrzewam że coś jest nie w porządku skoro codziennie muszę spoglądać do rybek z obawy, że znowu zobaczę, że ta choroba dalej sieje w nim spustoszenie.
Mianowicie, chore rybki znajdują sobie miejsce koło termometra w rogu akwarium, tam gdzie ruch wody jest słaby. Jak widzę ta rybkę, to już wiem, że coś jest nie tak.

Objawy, w początkowej fazie:
-przyśpieszony oddech
-ocieranie się o przedmioty
-apatia, rybka jest osłabiona
-brak apetytu
-cienkie, przeźroczyste i ciągnące się odchody godzinami
W późniejszym stadium choroby:
- duży brzuch
- odstające łuski
- blaknący kolor

Dodam jeszcze, że choroba nie atakuje wszystkich rybek, tylko atakuje pojedynczo i z dnia na dzień. Czyli przykładowo, zachorował gurami, wyłowiłem, następnego dnia kolejny gurami siedzi już przy termometrze, a następnego dnia białe odchody w początkowym stadium, itd jak pisałam wyżej.
Padły mi najpierw wszystkie gurami marmurkowe ( przeżył samiec, ale po 2 dniach i tak padł :/ ) Potem wszystkie trzy samce Prętnika karłowatego na raz ( samice żyją). Dzisiaj padła samiczka bojownika, a za barwniakiem czerwonobrzusznym wije się biała nitka :/

Moja obsada:
6 skalarów ( bez pary)
6 neonek
Bojownik samiec , samiczka kaput
2 prętniki karłowate, samiczki
Dobrana parka dorosłych barwniaków czerwonobrzusznych
Dobrana parka dorosłych barwniaków szmaragdowych
2 bocje
2 kiryski
2 otoski
6 kosiarek
1 bojownik, samiec wyjątkowo przyjazny, ale padła mu dzisiaj samiczka.

Wszystkie rybki się jakoś dogadują, mają mnóstwo kryjówek, między kamieniami. Co prawda roślinki jeszcze się nie rozrosły, ale to tylko kwestia czasu, jak Kryptokoryna spowije akwarium.
O akwarium:
300l
Filtr kubełkowy 2000l/h ( wata, gabka, ceramika, keramzyt)
Co2 z bimbrowni
Piasek kwarcowy "0"
Łupek kwarcowy, szary "0"
Ziemia ogrodowa, torfowa z keramzytem, pod 5cm warstwą piasku (kryptokoryna,trawka brazylijska,hygrophilia)

Ph wody aktualnie 7,2, temperatura 25st. reszty parametrów nie znam.
Co 2 dzień czyszczę rurką odchody z powierzchni piasku, czyli podmieniam 10L wody. Stosowałam chemię multimineral, aquacid, bactoactive, aquaclar, bo miałam problemy ze zmętnieniem wody i odczynem wody, stał na poziomie 7,5ph

Co do lekarstw stosowałam, według zaleceń:
Sól jodowana ze zwiększeniem temperatury o 2-3st
jak i CMF - rybka w tym przypadku padała bardzo szybko.
Hearthosan - po 4 godzinach zgon
Jestem na etapie stosowania Capisolu...

@edit
Zgon po 2h ;/

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Wszystko powoli zdycha na to samo

Postautor: osama » 2 stycznia 18, 14:32

NO2 i NO3?

Jak wyglądał proces dojrzewania akwarium?
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Marcia
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 2 stycznia 18, 13:17

Re: Wszystko powoli zdycha na to samo

Postautor: Marcia » 2 stycznia 18, 14:59

Nie posiadam testów no. Zdaje się na przejrzystość wody i częste czyszczenie dna z tego co mechanik nie zassał.
Akwarium stoi miesiąc, w pierwszym tygodniu od zalania, Ph wody ładnie spadło do 6,8 , po czym wpuściłam kosiarki i otoski. Następnego dnia kiryski i bocje oraz po woli resztę. Kiedy kupek zaczęło przybywać, zrobiłam pierwszą podmiankę i wtedy zaczęły się problemy ze zmętnieniem wody ( pierwotniaki lubiące światło). Ph wody bardzo wzrosło , pojawił się też wysyp glonów zapychający rurki od filtra, takim śliskim jakby brązowawym śpikiem, który odrywając się od rurek pod wpływem ciśnienia wody, wpadał do akwarium. Kubełek byłam zmuszona zresetować jak i rurki, bo wata nie dawała rady, stąd zapchane węże.

Próbuję Sobie przypomnieć kiedy zaczęły się te objawy, jeśli chodzi o te przygody z chorobą i było to chyba zaraz po czyszczeniu szyb w akwarium i kubełka z tego śliskiego osadu.
Aktualnie woda wygląda bardzo ładnie jak dla mnie, Można śmiało przeczytać co pisze po drugiej stronie szyby 120cm dalej
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Wszystko powoli zdycha na to samo

Postautor: barttsw » 2 stycznia 18, 15:46

To nie żadna choroba to zakwit wody choć powinno wyskoczyć mleko dodawałam jakieś bakterie ?

Marcia
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 2 stycznia 18, 13:17

Re: Wszystko powoli zdycha na to samo

Postautor: Marcia » 2 stycznia 18, 16:15

Jestem pewna że to były pierwotniaki. Przyciemniałam akwarium w dzień i mocno napowietrzałam. Zmętnienie ustawało, z tym że to było jakoś z tydzień przed świętami, a że nie do końca byłam zadowolona z przejrzystości, przy podmiankach wody dodawałam parę kropel aquaklaru do wiaderka z wodą wodociągową. Woda po tym ładnie się wyklarowała, jednak problem choroby jakby zapalenia układu pokarmowego, czy posocznicy jest dalej.
Cztery dni tak klarowałam wodę, potem użyłam węgla aktywnego w w/w filtrze wewnętrzym i stosuję, zamiast aquaklaru, Aquacid żeby obniżyć Ph 0.2-0.3 na dobę, bo może w tym tkwi problem. Chociaż pierwsze padłyby neonki lubiące miękką wodę, a nie łatwe w hodowli gurami, czy prętniki :(
Ostatnio zmieniony 2 stycznia 18, 16:18 przez Marcia, łącznie zmieniany 1 raz.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Wszystko powoli zdycha na to samo

Postautor: barttsw » 2 stycznia 18, 16:17

gluty same nie zejda
i zrob porządek z obsada

Marcia
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 2 stycznia 18, 13:17

Re: Wszystko powoli zdycha na to samo

Postautor: Marcia » 4 stycznia 18, 13:00

A czy nie ejst to czasem wywołane brakiem drewna w akwarium? które służy rybkom do produkowania glukozy niezbędnej do odpowiedniego trawienia? albo z braku pożytecznych bakterii, które się tworzą z garbnikami, rybki są bardziej podatne na zachorowania?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Wszystko powoli zdycha na to samo

Postautor: barttsw » 4 stycznia 18, 13:04

wlasnie ci wywalilo bakterie a ty mowisz ze ich brak
szukaj gdzies lampy uv 36w zeby ci ktos pozyczyl na pare dni
czym dluzej czekasz tym gozej

Marcia
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 2 stycznia 18, 13:17

Re: Wszystko powoli zdycha na to samo

Postautor: Marcia » 4 stycznia 18, 13:43

Ale ja myślę o tych pozytywnych bakteriach.
A lampa kwarcowa się nada, bo taka mam?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Wszystko powoli zdycha na to samo

Postautor: barttsw » 4 stycznia 18, 14:59

a myslisz ze jakie ci bakterie wywaliło
dolewalas jakis bakterii jakas dojhrzała woda w duzych ilosciach

Marcia
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 2 stycznia 18, 13:17

Re: Wszystko powoli zdycha na to samo

Postautor: Marcia » 4 stycznia 18, 15:35

Do klarowania wody stosowałam nieorganiczne koagulanty, więc to nie są żadne bakterie, tylko proces mechaniczny polegający na odseparowaniu ścieków, od zdatnej wody. Stosowała w naprawdę małych ilościach, czyli 2 krople na 1 litr, a wiaderko mam 10L-rowe, stosowałam ze 2x przy podmianie wody.
Druga sprawa, to że nie zaobserwowałam, żadnych ścieków/glonów po tym zabiegu na powierzchni wody, czy w filtrze. Zbiornik jest zbyt nowy i zadbany jeśli chodzi o podłoże.
Co do BaktoActive, to przecież te bakterie można stosować przy każdej podmianie wody, a nie tylko po starcie akwarium. Ma pomóc w dojrzewaniu akwarium i usuwa zanieczyszczenia organiczne.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wszystko powoli zdycha na to samo

Postautor: Hunter » 4 stycznia 18, 17:00

Marcia pisze:A czy nie ejst to czasem wywołane brakiem drewna w akwarium? które służy rybkom do produkowania glukozy niezbędnej do odpowiedniego trawienia? albo z braku pożytecznych bakterii, które się tworzą z garbnikami, rybki są bardziej podatne na zachorowania?

Drewno jest niezbędne dla zbrojników, Ty ich nie masz.
A o jakie pożyteczne bakterie Tobie chodzi i co tworzą z garbnikami? Lejesz wodę torfową, albo humus do akwarium - chyba nie, więc o co chodzi?

Odstaw wszelaką chemię klarującą, czyszczącą czy bakterie... Mało kto używa takich preparatów, są praktycznie zbędne.
Wodę na podmianę odstaw dzień wcześniej i po problemie. Podmieniaj ok 30% tygodniowo. Zaopatrz się też w testy NO2 i NO3 tak jak radził Osama, bo najprawdopodobniej problem tkwi w przerybieniu / niewydajnej filtracji.
Napisz też czym karmisz i czy odchody ryb są ciągnące się i śluzowate czy zwarta kupa?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Marcia
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 2 stycznia 18, 13:17

Re: Wszystko powoli zdycha na to samo

Postautor: Marcia » 4 stycznia 18, 20:44

@up
Kupy są cieniutkie, przeźroczyste, ciągnące się.
Do tego dochodzą objawy, jak w pierwszym poście.

Dzisiaj zaglądałam do kubła, jest w nim w miarę czysto. Wata trochę ruda była, to wypłukałam pod kranem. W drugim filtrze użyłam węgla aktywnego, wcześniej opłukanego. Nie dodawałam nic do wody tym razem. Podmieniłam trzy wiadra wody odstanej, czyli 15L i zrobiło się mleko :cry:
Większość rybek nie ma już apetytu, tylko neonki i denne wyglądają na zdrowe :cry:

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Wszystko powoli zdycha na to samo

Postautor: barttsw » 4 stycznia 18, 21:39

Marcia pisze:Wata trochę ruda była, to wypłukałam pod kranem.
ze co wate wymieniaj
po drugie ja pluczesz gabki to tylko w wodzie z akwarium tym sposobem zabijasz biologie pewno zabilas biologie tym plukaniem jak tak robilas caly czas

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Wszystko powoli zdycha na to samo

Postautor: kodzaj11 » 5 stycznia 18, 19:35

Ja będę testował bakterie od nowego restartu, doradzono mi wziąć Microbe-Lift Special Blend, zobaczymy czy pomogą coś czy nie ale na pewno nie zaszkodzą.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości