Leczenie antybiotykiem w akwarium

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Maron18

Leczenie antybiotykiem w akwarium

Postautor: Maron18 » 8 grudnia 18, 15:03

Moje bojowniki od jakiegoś czasu mają biały nalot na łuskach, potem dostają posocznicy, jedną odseparowałem, podałem metronidazol i jej pomogło, niestety biały nalot na niej pozostał, w związku z tym chyba powinienem zastosować antybiotyk w akwarium (ryby po leczeniu złapią chorobę w akwarium), ale jaki antybiotyk nie zaszkodzi krewetkom (amano i filtrującej) i rakowi CPO. Po antybiotyku będę musiał przefiltrować wodę przez filtr z węglem aktywnym. Niestety kupione omniforte chyba w ogóle nie pomaga (śmierć ryby).

Bella
Narybek
Narybek
Posty: 55
Rejestracja: 27 kwietnia 18, 09:46

Re: Leczenie antybiotykiem w akwarium

Postautor: Bella » 8 grudnia 18, 23:26

Możesz przesłać zdjęcia rybek? I więcej informacji?

Maron18

Re: Leczenie antybiotykiem w akwarium

Postautor: Maron18 » 11 grudnia 18, 15:01

https://m.fotosik.pl/zdjecie/7fc2d10404dc60b3
Zdjecie jest stare, ale cały czas im to dolega, bo niestety nikt tutaj mi nie pomógł :(

Kupiłem metronidazol, podobno nie zaszkodzi on krewetkom.

Bella
Narybek
Narybek
Posty: 55
Rejestracja: 27 kwietnia 18, 09:46

Re: Leczenie antybiotykiem w akwarium

Postautor: Bella » 12 grudnia 18, 14:43

Na zdjeciu niewiele widać niestety.
Leczenie metro jest często używane jako antidotum na wszelkie zło, ale skoro nalot pozostał, to chyba nie tędy droga.
Moim zdaniem trzeba wyeliminować przyczynę. Jeśli wlejesz metronizodal do akwarium ogólnego to niekoniecznie pozbędziesz się problemu. Samo działanie antybiotyku będzie osłabione przez obecność roślin. A w podłożu i tak coś się może zachować np. bakteria.
Ile czasu leczyłeś rybkę?
Jakie są inne objawy choroby?
Możesz podać więcej danych o akwarium: jakie podmiany itd?

Maron18

Re: Leczenie antybiotykiem w akwarium

Postautor: Maron18 » 13 grudnia 18, 16:34

Niestety większość ryb, które zaczynałem leczyć dostawały posocznicy i umierały (było za późno na leczenie), jedną leczyłem metronidazolem i mimo początkowej fazy posocznicy (jak sądzę) przeżyła i jej się poprawiło. Niektóre ryby miały nawet
Zauważyłem, że jedna ryba ma malutkie białe kropki na całym ciele. Wygląda jak polana białą farbą, ale kropki są od siebie oddalone i nieregularnie występują. Takie same punkciki pływają w akwarium, nawet na powierzchni. Czy to może być ospa rybia?
, a obrzeża mają białawe obwódki. Nie dotyka to młodych ryb, tylko tych starszych. Ostatnio jedną rybę leczyłem omniforte, bo miała dużą ranę na brzuchu, ale przeżyła.
Obecnie trzymam jedną rybę oddzielnie, bo ma posocznicę i dzisiaj podam jej trzecią dawkę metronidazolu. Nie wiem, czy jej pomaga, ale ciągle żyje, chociaż ma ciągle nastroszone łuski.
Akwarium ma 30l, ostatnio podmieniam około 30% wody raz w tygodniu, kupiłem nowy filtr i akwarium stało się dużo czystsze, ale to za mało.
Chyba nie sądzisz, że powinienem wyrzucić wszystko z akwarium łącznie z podłożem?

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Leczenie antybiotykiem w akwarium

Postautor: jurkin » 13 grudnia 18, 18:37

Akwarium ma 30l
Chyba nie sądzisz, że powinienem wyrzucić wszystko z akwarium łącznie z podłożem?

Przy tym litraźu nawet by się nie zastanawiał.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Leczenie antybiotykiem w akwarium

Postautor: barttsw » 13 grudnia 18, 19:22

30l to nie dosc ze grosze to restart 20 minut

Bella
Narybek
Narybek
Posty: 55
Rejestracja: 27 kwietnia 18, 09:46

Re: Leczenie antybiotykiem w akwarium

Postautor: Bella » 13 grudnia 18, 20:10

Tak uważam. Wszystko wyrzuć. Daj nowe podłoże plus roślinność. Wszystkie urządzenia dokładnie umyj, a nawet wyparz wrzątkiem, ale ostrożnie, bo niektóre plastiki nie wytrzymują. Gąbki z filtra wygotuj. Szkło też trzeba dokładnie umyć.

Jaką masz obsadę w akwarium?

Maron18

Re: Leczenie antybiotykiem w akwarium

Postautor: Maron18 » 13 grudnia 18, 21:29

barttsw pisze:30l to nie dosc ze grosze to restart 20 minut

Łatwo powiedzieć :roll: Ostatnio kupiłem e-gniazdko do sterowania oświetleniem, filtr, muszę kupić oświetlenie, a samo specjalistyczne podłoże tanie nie było. Każda roślina w sklepie akwarystycznym kosztuje 15-20 zł. Lotos to już około 80 za kilka sadzonek.
W akwarium rośnie lotos tygrysi, pozostałości po mchach, rotala walichii, ostatnio kupiłem Monte Carlo i M. callitrichoides.
Wolałbym najpierw spróbować z jakimiś lekami, bo co jeśli znowu pojawi się ten problem? Wymiana podłoża raz w miesiącu? Polećcie mi lepiej jakiś uniwersalny środek, który jest w miarę bezpieczny dla krewetek, żebym mógł go użyć w akwarium.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Leczenie antybiotykiem w akwarium

Postautor: barttsw » 13 grudnia 18, 21:32

Zaprwnic warunki ryba takie jakie maja byc to nie bedziesz mial chorob
A ze placisz za roslinh jak za zboze to nie moj ptoblem

Maron18

Re: Leczenie antybiotykiem w akwarium

Postautor: Maron18 » 13 grudnia 18, 21:37

barttsw pisze:Zaprwnic warunki ryba takie jakie maja byc to nie bedziesz mial chorob
A ze placisz za roslinh jak za zboze to nie moj ptoblem

Czyli jak przyniosę jakąś chorobę wraz z roślinami lub krewetkami to wystarczy im zapewnić odpowiednie warunki i nic się nie stanie? Jakich niby warunków potrzebuje bojownik, których mu u mnie brakuje?
Mam zabić wszystkie zwierzęta w akwarium, krewetki, ryby, ślimaki tylko po to, bo to może pomóc?
Widzę, że znowu nie znajdę tu pomocy, bo ja o jednym, a Wy o drugim. Szukam jakiegoś leku, a nie rozwiązania ostatecznego.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Leczenie antybiotykiem w akwarium

Postautor: barttsw » 13 grudnia 18, 21:40

Kwarantanna sie klania
Jakich mu brakuje odpowiedniej wody mocno torfowej to ryba zyjaca na torfowiskach
Woda bardzo miekka kwasna oraz bardzo ciepla

Maron18

Re: Leczenie antybiotykiem w akwarium

Postautor: Maron18 » 13 grudnia 18, 22:30

Wybacz nie mam dziesięciu akwariów, w których mógłbym trzymać krewetki i ślimaki przez kilka dni. Akurat woda jest ciepła, bo cały czas jest w akwarium grzałka, która grzeje wodę do określonej fabryczie temperatury.

Tak w ogóle to mam zabić wszystkie zwięrzeta w akwarium i zniszczyć wszystkie rośliny, a przecież to żebym miał pewność, że te ewentualne bakterie zginęły musiałbym zarówno szkło, jak i filtr wstawić do autoklawu, a po pierwsze takowego nie posiadam, a po drugie ciekawe jak wyglądałby filtr po wyjęciu. W innym wypadku zabicie zwierząt byłoby zwykłym znęcaniem się nad zwierzętami i to bez żadnego powodu.

Bella
Narybek
Narybek
Posty: 55
Rejestracja: 27 kwietnia 18, 09:46

Re: Leczenie antybiotykiem w akwarium

Postautor: Bella » 14 grudnia 18, 08:08

Filtr i inne urządzenia okażamy chlorem np. Aktivchlor z akwarystycznego. Gąbki się wymienia lub gotuje.
Nowe rośliny przez dobę trzymam w CMF, ale niektórzy robią ekspresową płukankę w nadmanganianie potasu. Nadmanganianem też można odkażać urządzenia.
Rośliny zawsze można otrzymać na forach akwarystycznych za grosze lub za darmo.
Pytasz o złoty środek, a podajesz mało informacji na temat zbiornika.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Leczenie antybiotykiem w akwarium

Postautor: jurkin » 14 grudnia 18, 08:20

Akurat woda jest ciepła, bo cały czas jest w akwarium grzałka, która grzeje wodę do określonej fabryczie temperatury.

Czyli jakiej? Różne ryby potrzebują innej temperatury, skąd fabryka wiedziała jakie ryby będziesz mieć? Ruba żyjąc w nie odpowiedniej dla niej wodzie jest osłabiona, jest podatna na choroby, a i leczenie jest trudniejsze a czasem nie możliwe.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości