Problem z rybami

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
djsiny
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 30 grudnia 20, 19:41

Problem z rybami

Postautor: djsiny » 30 grudnia 20, 19:51

Witam
Posiadam zbiornik 112l wodę podmieniam co tydzień ok 25l. akwarium 2mc, ryby od 3 tygodni.
Filtr wewnętrzny Thead 750 gąbkowy
Temperatura 25-26C
pożywienie suche płatkowe
Testy kropelkowe
Ph 7.6
GH 24
KH 12
Nh3 1 (0,02)
No2 0,025
No3 20
Po4 0
Fe 0.1
Obsada
2 meczyki samiec samica
2 gupiki
4 molinezje
5 kosiarek
glonojad
9 neonkow
10 narybka gupika ok 1cm.

Mam problem z 3 rybami z tej obsady
Molinezja ma jak by guza na głowie dziś pojawiło czerwona kropka na nim (krew?)
Gupik na ogonie tak jakby kawałek płetwy brakowało
zaś mieczyk samiec schował się za korzeń i lezy na dnie od rana

Dodam iż 3 dni temu zdechł mi gupik jeden zaś tydzień temu molinezja nie widać było żadnych oznak chorób zachowanie ich było normalne

https://zapodaj.net/f20dffcf98f5f.jpg.html
https://zapodaj.net/9e34b5e25e57b.jpg.html
https://zapodaj.net/7cca65dba842e.jpg.html

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Problem z rybami

Postautor: Arturrro » 30 grudnia 20, 20:03

Nie martwi Cię fosfor na zerowym poziomie ? Balansujesz na krawędzi ;)

djsiny
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 30 grudnia 20, 19:41

Re: Problem z rybami

Postautor: djsiny » 30 grudnia 20, 20:12

Arturrro pisze:Nie martwi Cię fosfor na zerowym poziomie ? Balansujesz na krawędzi ;)

Jedni mówili żeby tak było "fachowcy" ale czy to by był wpływ na zachowanie ryb?.

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Problem z rybami

Postautor: Arturrro » 30 grudnia 20, 21:25

Zerowy fosfor przy Twoim Azocie na poziomie 20 lub odwrotnie nie wróży nic dobrego. Jeśli będziesz widział zielenice punktowe (często na szybach i roślinach) to będziesz już wiedział, że to wina braku fosforu przy dodatnim azocie. To tylko uwaga bo na chorobach ryb się nie znam.

Jak mam problem z rybą to ją po prostu odławiam i nie rozkminiam nad jej chorobą chyba, że może to zagrozić całej obsadzie.

Co do NO2, NH3 i NH4 jeśli ewidentnie testy nie wskazują zero to oznacza, że jest za mało bakterii aby przekształcać te związki w NO3. W Twoim wypadku sam filtr gąbkowy może okazać się niewystarczający. Molinezje i gupiki to śmierdziuchy. Przy rybach żyworodnych wskazana jest lepsza filtracja.

djsiny
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 30 grudnia 20, 19:41

Re: Problem z rybami

Postautor: djsiny » 30 grudnia 20, 21:35

Arturrro pisze:Zerowy fosfor przy Twoim Azocie na poziomie 20 lub odwrotnie nie wróży nic dobrego. Jeśli będziesz widział zielenice punktowe (często na szybach i roślinach) to będziesz już wiedział, że to wina braku fosforu przy dodatnim azocie. To tylko uwaga bo na chorobach ryb się nie znam.

Jak mam problem z rybą to ją po prostu odławiam i nie rozkminiam nad jej chorobą chyba, że może to zagrozić całej obsadzie.

Co do NO2, NH3 i NH4 jeśli ewidentnie testy nie wskazują zero to oznacza, że jest za mało bakterii aby przekształcać te związki w NO3. W Twoim wypadku sam filtr gąbkowy może okazać się niewystarczający. Molinezje i gupiki to śmierdziuchy. Przy rybach żyworodnych wskazana jest lepsza filtracja.


Obecnie dodaje do akwarium Easy Life Easystart
jeśli chodzi o glony to pojawiają się białe nitki na szybie tylnej oraz brązowy plamy( łatwo usuwalne z szyby) też na szybie + na roślinach brązowy nalot, dziury ogólnie kondycja roślin mizerna...

Czyli proponuje Pan dodać trochę fosforu do zbiornika?.

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Problem z rybami

Postautor: Arturrro » 31 grudnia 20, 09:02

Artur jestem, na Pana nie zasłużyłem :)

Dolej fosfor tylko stopniowo aby nie zaburzyć równowagi w akwarium. Przez pierwszy tydzień bardzo delikatnie, dzienną dawkę wylicz na 0,05mg/l. Po tygodniu przed podmianą zmierz sobie PO4. Jeśli będziesz miał go w okolicach 0,3 to dawkę w kolejnym tygodniu zwiększ. Obserwuj sobie różnice bo jest to ważny wskaźnik dozowania. Np. po tygodniu (przed podmianą) okaże się, że fosforu w wodzie masz 0,1 po dozowaniu 0,05mg/l dziennie. Oznacza to, że rośliny pobrały 0,25+to co wyprodukowały ryby/resztki roślin itp. W tym momencie widzisz jaką masz podaż na fosfor i jeśli nic nie zmienisz w akwarium (w tym więcej ryb - większa ilość ryb= więcej zanieczyszczeń czyli więcej PO4) to taka podaż będzie się utrzymywała i nie będziesz produkował dodatkowo fosforu.

Podsumowując:
* pierwszy tydzień dozuj 0,05mg/l dziennie fosforu. W dniu podmiany zmierz (przed podmianą wody) jego poziom. Oblicz zużycie fosforu przez rośliny. Podmień wodę 30%.
* drugi tydzień zwiększ dawkę do 0,08. Zasada jak wyżej.
* w trzecim tygodniu już masz pewność jaka jest podaż na fosfor w akwarium i masz pewność, że nie doprowadzisz do dysproporcji w stosunku do azotu. Jeżeli np. zostało Ci w akwarium 0,4 fosforu to 0,2-0,3 dzielisz na 7 dni i tyle dozujesz do akwarium dziennie czyli w tym przykładzie wyjdzie około 0,04mg/l dziennie. Później możesz już nie mierzyć tych parametrów chyba, że coś złego będzie się działo w akwarium.

Nie zapomnij, że fosfor konkuruje z azotem o to jaki glon Ci się pojawi w akwarium. Nie musisz tabelkowo się trzymać wartości ale większe odchylenia spowodują brak równowagi i glony. Pomoże Ci w tym tabelka redfielda ale pamiętaj, że NIE JEST ona wyznacznikiem idealnego akwarium. Są to tylko zbliżone wartości, które podpowiadają akwaryście w jakim kierunku powinien zmierzać.

Inny wariant, który występuje tylko w przerybionych akwariach jest taki, że ryby śmierdziuchy czyli w/w żyworodne produkują tyle pierwiastków, że w zupełności pokrywają one tygodniowe zapotrzebowanie dla roślin i wystarczy robić regularne podmiany wody i też będzie to grało i buczało.

djsiny
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 30 grudnia 20, 19:41

Re: Problem z rybami

Postautor: djsiny » 31 grudnia 20, 10:01

Super fajnie dzięki. Jeszcze aby się upewnić
Obecnie jak dodałem po podmianie bakterie Easy Life Easystart oraz żelazo. To nie będzie przeszkadzać by dozowanie ten fosfor? .

djsiny
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 30 grudnia 20, 19:41

Re: Problem z rybami

Postautor: djsiny » 2 stycznia 21, 21:05

witam dziś rano ukazał się zielony nalot
https://zapodaj.net/9822cbad37022.jpg.html
https://zapodaj.net/e325cca94fb9b.jpg.html

czy mogą to być sinice ??

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Problem z rybami

Postautor: Arturrro » 3 stycznia 21, 00:22

Tak sinice z powodu małej ilości Azotu względem Fosforu. Ile masz Azotu w wodzie ?

djsiny
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 30 grudnia 20, 19:41

Re: Problem z rybami

Postautor: djsiny » 3 stycznia 21, 19:02

Test przed dzisiejsza podmianą wody
Ph 7.5 - 7.6
No3 10
No2 0
Nh3 0
Po4 0
Fe 0

djsiny
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 30 grudnia 20, 19:41

Re: Problem z rybami

Postautor: djsiny » 5 stycznia 21, 21:23

Nie wiem co teraz dalej robić zaczynają mi sie pojawaić różne rodzje glonów nitki, naloty i prawdopodobnie sinice

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Problem z rybami

Postautor: Arturrro » 6 stycznia 21, 01:28

Masz dwa wyjścia:

1. Prowadzić dalej akwarium nie spiesząc się ze wszystkim. Każdy proces wymaga czasu. Szybko i zbyt raptownie nic nie zdziałasz. W końcu się wszystko unormuje o ile nie popełnisz błędów. Najważniejsza jest stabilizacja parametrów. Odpowiedni serwis. Czas.

2. Restart.

djsiny
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 30 grudnia 20, 19:41

Re: Problem z rybami

Postautor: djsiny » 6 stycznia 21, 12:48

Raczej bym chciał uniknąć restartu.
Obecni wyrzuciłem kamienie na którym miałem ten zielony nalot nie dało się niczym go pozbyć z nich. Nie widzę żeby się rozprzestrzeniało to(sinice). Jedynie zielone nitki na korzeniu się pojawiają które ciężko zerwać z niego

Obecnie dozuje niewielkie dawki Fosforu jak kolega wyżej sugerował oraz cos takiego https://zapodaj.net/9b416faeaf30c.jpg.html polecono mi dodać na to bezpośrednio Carbo

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Problem z rybami

Postautor: Arturrro » 6 stycznia 21, 19:00

Jak dozujesz carbo ze strzykawki to pamiętaj aby wyłączyć na ten czas filtry (ogólnie powinien być zerowy ruch wody w akwarium).

djsiny
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 30 grudnia 20, 19:41

Re: Problem z rybami

Postautor: djsiny » 6 stycznia 21, 19:02

Zakupiłem dziś przez internet właśnie carbo i o wyłączeniu filtra na min 10 minut też doczytałem.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości