Masowy pomór... bez powodu?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Masowy pomór... bez powodu?

Postautor: Guayaseal » 25 sierpnia 21, 06:19

Najpierw miałem gupiki. Juwel Rio125 z filtracją BioFlow. Podmiana tygodniowa 15-20l (RO + mineralizacja JBL). Testy makro i mikro kropelkowe JBL 2-3 razy w tygodniu.Gęsto obsadzone roślinnością, pH 7.4, twardość węglanowa 6, ogólna 12. Azot, fosfor, żelazo, magnez, mikro wymagały czasem suplementacji - raczej były w dolnych granicach normy. Oświetlenie 8h dziennie. Akwarium śliczne!

Pierwotnie były gupiki i dożywały nawet do ponad 2 lat! Jako, że same samce, stado po nastu miesiącach od zakupu zaczęło się przerzedzać.

Kupiłem 12 nowych gupików. Przez około 5-6 tygodni było idealnie. Potem w ciągu 2-3 tygodni padły wszystkie. Co więcej niemal 100% bezobjawowo: żadnych! zmian skórnych, żadnych! zmian kształtu, koloru, żadnych! zmian zachowań, nic. 100% zdrowa ryba. I nagle zaczyna pływać jakby "nie miała sił", chybotliwie, ogon spada w dół, słabo trzyma równowagę i po 2-3 godzinach jest martwa.

Uznałem OK, wadliwa partia gupików. Kupiłem drugą. Identycznie. Przy spadku liczebności do 9 przerzuciłem do innego zbiornika i zacząłem próbować lekami na ślepo: formisol? protosol? capiforte? Został 1. (żyje do dziś)

Nieznana choroba? Chińskie gupiki są tak badziewne? Przez 9 miesięcy! akwarium stało bez rybek, regularnie podmieniałem wodę. Postanowiłem zmienić obsadę na Razbory, więc stopniowo zmieniłem parametry: pH 7.2, twardość węglanowa 4, ogólna - 6, dodałem rośliny pływające. Kupiłem 18 razbor. 5-6 tygodni były idealnie. Po czym zaczęły padać jak wcześniej gupiki. Gdy liczba spadła do 13 dałem do osobnego zbiornika, najpierw formisol, potem protosol. Dziś mam już tylko 7.

Rozwiązanie 1: wywalić wszystko: akwarium, sprzęt, podłoże, rośliny i założyć całkowicie od nowa.

Rozwiązania 2: ? No właśnie..?
Ostatnio zmieniony 25 sierpnia 21, 06:27 przez Guayaseal, łącznie zmieniany 1 raz.

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Masowy pomór... bez powodu?

Postautor: Guayaseal » 25 sierpnia 21, 06:24


Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Masowy pomór... bez powodu?

Postautor: osama » 25 sierpnia 21, 11:00

Pytanie, czy na pewno chcesz mieć gupiki?
Jeśli nie koniecznie, to nie ruszałbym nic w akwarium tylko wprowadził nowy gatunek.
Dlaczego? Bo właśnie chińskie gupiki są badziewne.
Zdychają bardzo często w kilka tygodni bez żadnych objawów.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Masowy pomór... bez powodu?

Postautor: Guayaseal » 25 sierpnia 21, 12:57

Ależ piszę, że zmieniłem na razbory... i mam to samo. Tez myślałem, że wina gupików, ale teraz widzę, że nie.

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Masowy pomór... bez powodu?

Postautor: Guayaseal » 5 października 21, 10:38

Wydaje się, że jednak jakieś pierwotniaki (może wiciowce?). Zaciemnienie na 5 dni + protosol, potem podmianka i 2 dni oczyszczania węglem, powtórka, wymiana wszystkich wkładów i zaszczepienie bakterii i od 7 tygodni mam 0 (słownie: zero) śnięć.

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości