Zatwardzenie u Gibicepsa

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
sigurd89
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 25 października 21, 22:11

Zatwardzenie u Gibicepsa

Postautor: sigurd89 » 25 października 21, 23:14

Witam wszystkich
To mój pierwszy post na tym forum, a sprowadza mnie tu niestety obawa o stan zdrowia mojej kropki.


Więc zgodnie z regulaminem:
    -litraż akwarium
250 l. Wiem, że to za mało jak na taką rybę, ale warunki mieszkaniowe nie pozwolają mi na większe akwa. Od jakiegoś czasu szukam dobrych rąk i dużego akwarium dla mojego "wielorybka".
    -filtracja
2x AQUAEL PAT MINI (do 120l) do filtracji mechanicznej
AQUAEL MULTIKANI 800 z 4 pojemnikami, dwoma pompa po 650l/h (teoretycznie) i deszczownicą
W pojemnikach 2x zeolit (w sumie prawie 10 kilo), 1x cermika, 1 x biobale
    -obsada zbiornika
Jedna Kropka, czyli około 40cm Gibiceps. Ma niecałe 5 lat, skończy w grudniu (mam nadzieję). Innych ryb brak.
    -pokarmy, którymi karmię podopiecznych
Najczęściej Algae Wafers, ale czasami dostaje jakieś warzywo np sałatę, pomidora czy ogórka. Najbardziej lubi pomidorki podjadać. Warzywa oczywiście zanim trafią do akwa są dokładnie myte.
    -temperatura wody i jej parametry (jeżeli je znasz)
Temp 26 stopni - termometr potwierdza to co ustawione na grzałece z termostatem.
Parametry:
Chlor 0
pH 6,4
KH 7-8 zasadowość ~140 ppm
GH 5-6
NO2 0
NO3 ~100 mg/l ppm

Dużo NO3 prawdopobnie przez brak roślinności. Teraz mogło podskoczyć przez mniejszy apetyt.

    -opieka sprawowana nad zbiornikiem (podmiany, odmulanie etc.)
Podmiany z usuwaniem odchodów z dna 2 do 3 razy na tydzień 15-20 litrów.
    -zmiany w zachowaniu ryby
Kropka piąty dzień nie załatwiła się. Wcześniej robiłem małe podmianki co 2-4 dni z uwagi na ilość odchodów na dnie, teraz nie ma absolutnie nic.
    -zmiany na jej ciele
Rybka prowadzi raczej nocny tryb życia. Miała tendencję do tarzania się w piasku w nocy jak teraz, ale przez ostatnie noce nie widziałem, że tak się bawiła. Obniżenie, lecz nie całkowity brak apetytu. Zaokrąglony brzuch. Coś przy odbycie (zapalenie?) widoczne na zdjęcia. Nie widzę żadnych zmian w umaszczeniu, na płetwach, innych zmian chorobowych poza załączoną.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Da się jej jakoś pomóc? Będę wdzięczny za każdą sensowną radę.

sigurd89
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 25 października 21, 22:11

Re: Zatwardzenie u Gibicepsa

Postautor: sigurd89 » 2 listopada 21, 00:44

Temat można zamknąć.

Udało mi się znaleźć w Szczecinie lekarza zajmującego się rybami - dr Małgorzatę Olszewską. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z pomocy Pani Doktor to przyjmuje w Specjalistycznej Przychodni Weterynaryjnej Małych Zwierząt na ul. Mieszka I 62.

Co spowodowało problemy?
Za mało urozmaicona dieta. Pomidorki, ogórki czy sałata są Okey, ale trzeba bardziej urozmaicać. O marchewkę, o buraka, o kiełki (najlepiej samodzielnie wychodowanie), o groszek (wystarczy przepłukać pod bieżącą wodą i możemy wrzucać do akwarium).

Jak leczyć zatwardzenie?
Zmiana diety natychmiast jak zobaczymy objawy. Zrobić z siemienia lnianego coś na kształt tabletek i podawać wyłącznie siemię lniane i groszek. Do tego sól gorzka do akwarium - nie mylić z solą akwarystyczną. Dostępna w zielarskich i niektórych aptekach. Stężenie - 75 g na 250l przy kąpieli długoterminowej (wg zaleceń weterynarza). Do tego jeśli dacie radę możecie śmiało pomasować brzuch - wyjąć rybkę na chwilę z wody i spróbować pomasować. To wyzwanie, jak się nie uda - serio rozumiem. Jeśli to wszystko zawiedzie to niestety zostaje tylko weterynarz. Kropka dostała lek na receptę, który podaję jej raz dziennie doustnie (dopyszczkowo?). Widać, że pomaga - byłem w piątek u lekarza, a z dnia na dzień widać poprawę.

Mam nadzieję, że nikt nie będzie miał takich problemów jak moja Kropka, ale jeśli to przynajmniej tutaj znajdzie podstawowe informacje.

Pozdrawiam i temat do zamknięcia

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Zatwardzenie u Gibicepsa

Postautor: osama » 2 listopada 21, 07:33

Dziękujemy za podzielenie się z nami powyższymi informacjami pomimo braku odzewu/braku wiedzy na ten temat ze strony użytkowników forum.
Świetnie, że udało Ci się znaleźć lekarza, który był w stanie pomóc rybie.

Aby obniżyć NO3 kup albo wkłady typu purigen, albo rośliny szybko rosnące typu rogatek a na ten moment rób częste podmiany.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

sigurd89
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 25 października 21, 22:11

Re: Zatwardzenie u Gibicepsa

Postautor: sigurd89 » 6 listopada 21, 21:36

@osama Jest jeden mały problem z roślinami. Bardzo smakują Kropce. ;) Próbowałem kryptokoryny i inne roślinki, ale najwyżej utrzymywały się Anubiasy. Jeden prawie miesiąc męczyła zanim zmęczyła do końca. I niestety mając do wyboru roślinkę/suche/warzywka moja Glonia potrafiła wybierać właśnie roślinki. Bo tak. :P (Bardzo kobieco z jej strony swoją drogą :wink: ) Przeżarła zielsko przynajmniej za 300 zł. Wtedy... Spasowałem z roślinkami. Może ewentualnie doradzisz coś co będzie miało twardsze łodygi/liście od anubiasa heterophylla? Szukałem odmiany gigantea, ale niestety nie mogłem znaleźć. :(

Ogólnie co do stężenia NO3 jest mniej więcej o połowę mniejsze niż w chwili wykonywania tamtego testu, tak wysoki poziom był spowodowany mniejszym apetytem i większą ilością niezjedzonego suchego. Już jest lepiej. Zeolit + podmianki wody dają radę utrzymać w miarę stabilne i dobre parametry wody.

Pozdrawiam
Sigurd

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Zatwardzenie u Gibicepsa

Postautor: osama » 7 listopada 21, 14:18

Rośliny doniczkowe mogę polecić z zanurzonymi korzeniami w wodzie lub aquaponikę.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości