Czy to dziurawica?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
danielo
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 7 listopada 21, 12:41
Lokalizacja: P-ce

Czy to dziurawica?

Postautor: danielo » 7 listopada 21, 13:28

Cześć.

Prawdopodobnie wiciowce zaatakowały mi akwarium. Jakieś 3 miesiące temu zdechł mi jeden z 3 samców glonojada/zbrojnika. Na jego ciele były dziury, które przekształciły się w owrzodzenia. Jak jeszcze żył to próbowałem go ratować stosując kąpiel w Healthosan z tropicala. Niestety zdechł. Z braku czasu (niestety praca) zbagatelizowałem problem i zostawiłem powód tej choroby licząc że to inne ryby mu to zrobiły.
Niestety ostatnio zauważyłem u skalara białe kropki na głowie, a wczoraj u samicy glonojada podobne owrzodzenia jak u poprzedniego (zdjęcia poniżej). Dwa samce prawdopodobnie również mają takie kropki.

[*]Glonojad który kilka miesięcy temu zdechł
Obrazek
[*]Glonojad który obecnie choruje. Mam nadzieję, że widać owrzodzenia.
Obrazek
[*]Skalar - mam nadzieję, że będzie widać te białe kropki.
Obrazek Obrazek

Dane akwarium:
- 120l
- obsada: 8 neonków, 1 skalar, i 3 glonojady/zbrojniki (2 samce i 1 samica + obecnie ikra)
- temperatura podniesiona do 28,5 (zwykle jest 25,5)
- ostatnia podmiana wody 16 października - około 15%. Podmiany dokonuję co około 4-6 tygodni. Podczas podmiany dodaję sól akwarystyczną Sanital z Tropical (kiedyś - czyli 2 lata temu - jeszcze stosowałem chemię z sery). Dodatkowo podczas podmiany odmulam podłoże bo nie wszystko zawsze wyciągne.
- filtr: sera fil 120, z 2 pojemnikami ceramiki i 2 pojemnikami gąbki (w jednym znajduje się od ostatniej podmiany siporax aglovec)
- pokarm z tropicala płatki, oraz raz na tydzień 1 tabletka green algae wafers

Objawy:
- białe kropki w okolicach głowy
- owrzodzenia na górnej części ciała u glonojada
- glonojady mają długie i ciągnące się odchody. Czasami są one "puste" i mają kilkanaście centymetrów długości

Mam zamiar kupić Protosol z Zoolek 30ml i wlać połowę opakowania.

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości