Chore ryby jaka przyczyna Wiciowce, Przywry, Nicienie? Pomocy.

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Awatar użytkownika
Scheriff
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 14 stycznia 24, 09:31

Chore ryby jaka przyczyna Wiciowce, Przywry, Nicienie? Pomocy.

Postautor: Scheriff » 14 stycznia 24, 13:19

Witam serdecznie mam na imię Kriss akwarystyka zajmowałem się od dziecka.
Miałem 10 lat przerwy ze względu na prace.
Po latach wróciłem z takim zbiornikiem.
Prosze o pomoc.

Litraż akwarium 350l
250x50x30
-filtracja hypermax 4500 filtr kubelkowy
Skimer
Napowietrzanie deszczownica plus ruch tafli z przeciwnej strony US dwa kamienie nap.

-obsada zbiornika 6 paletek, 2agasiza 3skalary,20 neonek,10 jarzency 4 Glonojady 4 Kirysy 4Ramirezy,2 Kakadu 2barwniaki cz. 2krwqetki filtrujące, 4kosiarki 2 bocje

Akwarium założone dwa miesiące temu.
Od początku wszystko było ok żadnych problemow.
10 dni temu dokupiłem trzy paletki od hodowcy z Częstochowy - byłem osobiście w akwarium pływało że 100 szt w świetnej kondycji chciały się pozabijać jak dostały jedzenie. Jednak po ich wpusxczeniu do mojego zbiornika zaczęła się moja gehenna -
wtedy się zaczęło.
W ciągu pieciu dni od ich wypuszczenia padło 8 neonow 2agasizy 7jarzency 2 Glonojady
2 Ramirezy 1Kakadu - bez jakich kolwiek objawów - jedyne to godzinę przed padnięciem ciężki oddech.
Nie wszystkie od razu tylko po 2-3 dziennie o różnych porach zawsze w nocy.
Reszta paletek które posiadałem po dwóch dniach zrobiły się osowiale mniej jedzą chowają się, pociemnialy straciły kolor i mają takie delikatne jasne plamy - nie nalot tylko jak by wyblakniecia.
Te nowo kupione od początku nie jadły kilka dni jednej zrobiło się wyłupiaste oko pozostałe dwie pływały przy powierzchni slabnac z dnia na dzień, ciężko oddychały. Przed wczoraj czyli 5 dni po wpuszczeniu padła pierwsza z nowych paletek ta której zrobiło się wyłupiaste jedno oko pływała normalnie na godzinę przed śmiercią zaczęła pływać przy powierzchni.
Wczoraj czyli 6 dni po wpuszczeniu padły pozostałe z nowego zakupu jedna rano druga wieczorem ta która padła ostatnia miała że oskrzeli takie jakby delikatne glutowate nitki jakby glon czy coś w podobie.
-pokarmy, którymi karmię podopiecznych - mrożony solowiec, mieszanka z sercem dla paletek od hodowcy, granulat od hodowcy, płatki tropikal, rozwielitka i ochotka suszona
-temperatura wody i jej parametry temp 28
Ph 7 - 7.5
Kh 5
Gh 6
No2 - 0,025
No3 - 5
Co2 - 20

-opieka sprawowana nad zbiornikiem
Podmiany raz w tygodniu 1/3 wody
Woda kranowa przez cztery filtry węgiel wluknina i obniżające ph nie osmoza.
Podawane CO2 w ilości 2 bomble na sekundę.

Woda do podmiany ph-7.5 gh-7
kh-6
-zmiany w zachowaniu ryby - ryby osowiale, chowają się niebieskie paletki pociemnialy i plamy jak opisałem wyżej, inne ryby zauważalny przed padnięciem ciężki oddech.
Neony i Ramirezy traciły kolor i pływały przy powierzchni dwa Neony wyłupiaste oczy jak ta jedna paletka.

Nie mam pojęcia co robić.
Żaden weterynazrz w okolicy nie chce przebadać padniętych ryb które zamroziłam kilka minut po śmierci.

Dziś na szybie zauważyłem takiego robala długość około 3cm.
Zlapalem go do kieliszka nie jest tak rozciągnięty jak na szybie skurczył się do 1 cm i nabrał ciemniejsza pomarańczowo brązowo czerwony kolor. :zdziwko:

Czy to może być przyczyną?
Bo tu dla mnie diagnoza to podstawa do jakich kolwiek działań.
Co robić? Jakie podjąć kroki?

Prosze o pomoc.
W załączeniu link do filmików na których uwiecznilem robala.

https://youtube.com/shorts/8un8uR_jil0? ... 26AOdxDfRP

https://youtube.com/shorts/WRtjbPvOLqI? ... 0XFt_XRnt9
AKWA Kriss :D :D :)

Awatar użytkownika
Szoch146
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 18 stycznia 24, 08:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chore ryby jaka przyczyna Wiciowce, Przywry, Nicienie? Pomocy.

Postautor: Szoch146 » 18 stycznia 24, 08:56

Z opisu wynika, że mogło dojść do infekcji po wprowadzeniu nowych ryb. Często nowe ryby mogą być nosicielami patogenów, które nie wpływają na nie same, ale mogą być szkodliwe dla innych mieszkańców akwarium. Zalecam dokładne sprawdzenie parametrów wody, w tym poziomu azotanów i azotynów Niewłaściwe warunki wodne mogą przyczyniać się do osłabienia ryb i zwiększać ryzyko chorób. Warto również sprawdzić, czy w akwarium nie ma nadmiernego nagromadzenia substancji organicznych, które mogą prowadzić do rozwoju patogenów.Co do robala którego znalazłeś może to być pasożyt lub inny organizm, który dostał się do akwarium. Jeśli jesteś w stanie zrób zdjęcie lub filmik i pokażx go doświadczonemu akwarysty lub weterynarzowi specjalizującemu się w rybach.

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości