Szok z PH

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szok z PH

Postautor: EyeQueue » 6 stycznia 09, 06:50

mabihg pisze:W kranie mam 5.0 Ph
osama pisze:Nie możesz mieć w kranie pH 5,0 ponieważ norma dopuszcza, jeśli dobrze pamiętam, pH w granicach 6,5-8,5.

6,5-9,5. Dolna granica wynika z korozyjności wody, a nie ze względów zdrowotnych. Autor nie napisał, skąd ma wodę. Jeśli z wodociągu, nie powinien mieć tak niskiego pH. Jednak jeśli jest to ujęci własne, wynik jest jak najbardziej możliwy.
osama pisze:Za takie pH w swoim kranie dałbym się pokroić.
Lepiej nie, bo zazwyczaj taka woda średnio nadaje się do picia. Moi rodzice mają pH=5,2 i NO3=112ppm (sam sprawdzałem). Co też będzie wnioskiem skierowanym do Autora, mabihg, w trosce o własne zdrowie sprawdź w swoim kranie NO3 i PO4!
mabihg pisze:Czy warto kupic ten preparat do podwyzszenia ph wody?
osama pisze:Nie, nie lejemy zbędnej chemii do akwa.
Chyba że ta chemia jest niezbędna... Jeśli ma to być Malawi, bez zwiększenia pH się nie obędzie (tu jeszcze raz podkreślę NO3 - jeśli są w kranie, zapomnij o Malawi i nastaw się na holender). Nie należy dodawać "preparatów" na zwiększanie twardości (w ogóle nie należy zwiększać twardości!). Co do preparatu "na wzrost pH" to jest to zwykła soda oczyszczona (NaHCO3) i krzywdy w akwarium nie zrobi, choć jako "preparat" kosztować będzie kilkadziesiąt razy więcej niż w spożywczym...
Jaro69 pisze:EyeQueue :ok: dokona ich [testów] porównania
Poprawka - to Wy, AquaForyści tego dokonacie, ja tylko przygotowuję Wam wzorce.

Na koniec cytat dnia:
mabihg pisze:nie myślę co pisze
Cóż...

Pozdrawiam

PS.
Jaro69 pisze:von EyeQueue
Wasza Wysokość na Mostku, Kapitanie Jarosławie, jako urodzony prusofob uprzejmie proszę o niewciskanie mi między imię a pseudonim jakichś obrzydliwych germanizmów... (chyba że miało być won... a to sobie już idę):wychodzi nadęto-obrażony:
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Szok z PH

Postautor: osama » 6 stycznia 09, 13:50

Andrzeju:
osama pisze:
mabihg pisze:Akwa dojrzewa od 5 dni i narazie ph wynosci 7.0 ale to jest wciąż za malo
Za takie pH w swoim kranie dałbym się pokroić.



Skąd w takim razie pH ok 7 w zbiorniku? Musi coś wodę zatwardzać, coś musi podnosić jej pH. A może rozpuszczone CO2 w kranovicie tak mocno zafałszowuje wyniki testu?
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

daf
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 21 sierpnia 08, 13:46

Re: Szok z PH

Postautor: daf » 6 stycznia 09, 16:16

Takimi testami to możesz zmierzyć.... :D Kup jakieś JBLa. O ile dobrze widzę że do dekoracji użyłeś korzenia który obniża PH jeśli tak to wyjmij go. Co do obsady to PH 7.5 wystarczy osiągniesz je jak dodasz jeszcze troche kamieni- wapienie i piaskowece. Obsada taka sobie. Proponowałbym ci taką; Pseudotropheus Saulosi(pyszczak saulosa) 2+4, Labidochromis Caeruleus(yellow) 2+4, Iodotropheus Sprengare (pyszczak rdzawy) 2+4. To oczywiście zależy od filtracji- jak masz filtry przeznaczone do akwariów 200 litrów które ledwo uciągną to wybierz z tego co podałem wyżej 2 gatunki ale jak masz nadfiltracje i filtry przeznaczone do akwa 300 litrów plus (zarówno biologiczną i mechaniczną) to możesz pokusić sie o te 3 gatunki co podałem wyżej. Przy pyszczakach pamiętaj że wewnętrzny musi być i to bardzo wydajny.. bardzo brudzą ale cóż :) Na początek kup po 10 sztuk z każdego gatunku i poczekaj aż sie wybarwią - potem najładniejsze okazy w określonych proporcjach zostawisz a nadwymiarowe ryby oddasz do akwarystycznego albo do kolegi ;)

mabihg
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 31 października 08, 22:44

Re: Szok z PH

Postautor: mabihg » 6 stycznia 09, 17:04

Idę kupić nowe testy i zdam zaraz relacja :)

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Szok z PH

Postautor: Jaro69 » 6 stycznia 09, 17:54

daf pisze:O ile dobrze widzę że do dekoracji użyłeś korzenia który obniża PH jeśli tak to wyjmij go.

daf, nie uwierzę, że komuś udało się korzonkiem zakwasić tak wodę.
W zbiorniku 50l miałem twardość niemierzalną (testy kropelkowe Tetra), korzenie, liście dębu, ketapang, szyszki olchy i filtracja przez torf, a ph było 6-6,5 (również testy Tetra).
Faktem jest, że korzenie do Malawi zbytnio nie pasują, ale również nie będą miały wpływy na zmianę jakiegokolwiek parametru.

mabihg
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 31 października 08, 22:44

Re: Szok z PH

Postautor: mabihg » 6 stycznia 09, 18:06

Mieliście rację testy które miałem są do niczego. W sklepie pracuje mój znajomy i mi zrobił testy ph wyszło ok 7.6 może 7.8. Wiem że to jest minimum na pysie ale może jednak jakiś preparat na podwyższenie ph? Chociaż tak do 8.0 Co wy na to?

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szok z PH

Postautor: EyeQueue » 6 stycznia 09, 18:34

Cóż, w tej sytuacji dalsza dyskusja o kwaśnej wodzie z kranu stała się bezprzedmiotowa. (Osama, zakładając sytuację opisaną na początku, wiązałbym wzrost pH w akwarium z obecnością wapieni raczej, niż z "naturalną mineralną")

Co do pH w Malawi, 99% napisze: dorzuć skałki. Ja napiszę: nie, jeśli mają posłużyć tylko zmianie wody. Czy w jeziorze dno jest wapienne?
Przeczytaj jeszcze raz, co napisałem wyżej o zwiększaniu pH.
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

mabihg
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 31 października 08, 22:44

Re: Szok z PH

Postautor: mabihg » 6 stycznia 09, 18:44

Rozumiem Ciebie, ale czy mógłbyś mi napisać jeszcze raz to bo nie zbyt zrozumiałem. No chciałbym jeszcze ph podwyższyć. Czy wlać do akwarium poprostu sodę oczyszczoną? Czy lepiej jakiś preparat ( woda dojrzewa od tygodnia jeszcze min 2 tyg planuje nie wpuszczać nic tam) Może jakaś chemie? Jak radzisz?

Awatar użytkownika
adam246
Ryba
Ryba
Posty: 164
Rejestracja: 29 września 05, 10:00
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Szok z PH

Postautor: adam246 » 7 stycznia 09, 08:44

Ja używam sody oczyszczonej. Dwie łyżki dodaje do litrowego garnka i to wlewam do akwarium.

mabihg
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 31 października 08, 22:44

Re: Szok z PH

Postautor: mabihg » 7 stycznia 09, 18:54

Witam. Zwykła soda oczyszczona którą sie kupuje w sklepie? chce podnieść ph o 0,5 ile trzeba tej sody?

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szok z PH

Postautor: EyeQueue » 7 stycznia 09, 21:54

30mg NaHCO3 potrzeba na litr wody, by KH wzrosło o 1°. Na 200L wody trzeba zatem 6g. Nie sypiesz do akwarium (jak już będą ryby, rzecz jasna), tylko rozpuszczasz w jakimś naczyniu i dodajesz porcjami po te 6g (coś koło 2 łyżeczek). Po każdym dodaniu poczekaj pół dnia i sprawdź pH (czyli najlepiej w cyklu rano-wieczór). Jak będą rybki, preparujesz wyłącznie wodę do podmian.
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 78 gości