Jak wkońcu jest z tym dojrzewaniem

KrzysiekPili
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 3 stycznia 09, 21:36

Jak wkońcu jest z tym dojrzewaniem

Postautor: KrzysiekPili » 26 stycznia 09, 19:43

Witam

Mam kolejne z pytań dotyczące przeprowadzki. Chodzi o to jak poznać ,że akwa jest dojrzałe? Moje pytanie bierze się stąd, że mam już jedno akwarium dojrzałe, które chcę przenieść do większego, stąd przygotowałem podłoże- wygotowałem (żwirek rzeczny), jedank nowe akwarium nie dojechało w terminie, dlatego nie chcąc tracić czasu zalałem to podłoże ( wiaderko) wodą odstaną przygotowaną do nowega akwa, podłączyłem napowietrzanie i wypłukałem w niej wkład filtrujący z filtra z akwarium dojrzałego. Jak spradzić czy w podłożu są juz bakterie nitryfikacyjne, które skrócą mi okres dojrzewania akwarium. Co powoduje powstanie środków szkodliwych dla ryb NO2 NH3? Kiedy one powstają i od czego? Dokonałem pomiarów po weekendzie "dojrzewania" i wykazuje wszytsko jak najlepiej, NO2 prawie nie ma No3 =0 Nh3=0. Czy podłoże po przeniesieniu do wiekszego akwa i dodaniu reszty z akwa dojrzałego pozwoli na zarybienie zbiornika? Wodę mam przygotowaną odstałą (4dni). Zakładam również stare filtry. Bardoz proszę o każdą informację.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak wkońcu jest z tym dojrzewaniem

Postautor: Jaro69 » 26 stycznia 09, 20:08

KrzysiekPili pisze:Chodzi o to jak poznać ,że akwa jest dojrzałe?

Bardzo łatwo: testami. Testy PH3/PH4 i NO2 na poziomie '0' NO3 powyżej '0'.

KrzysiekPili pisze:Co powoduje powstanie środków szkodliwych dla ryb NO2 NH3? Kiedy one powstają i od czego?

Odchody, gnijące szczątki.

[ Dodano: Pon 26 Sty, 2009 8:11 pm ]
KrzysiekPili pisze:NO2 prawie nie ma No3 =0 Nh3=0.

To wcale nie są dobre wyniki. Brak NO3 oznacza, że zbiornik jest niedojrzały. Czy w akwarium były jakieś rośliny lub czy może sypałeś jakąś karmę/pożywkę dla bakterii?

KrzysiekPili
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 3 stycznia 09, 21:36

Re: Jak wkońcu jest z tym dojrzewaniem

Postautor: KrzysiekPili » 26 stycznia 09, 20:14

Więc zabiegi, które przeprowadziłem pozwolą na zarybienie zbiornika po przeniesieniu wszytskiego do nowego akwa, jeśli parametry będą na odpowiednim poziomie?? Czy może mieć coś jeszcze wpływ na zminę parametrów wody??

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak wkońcu jest z tym dojrzewaniem

Postautor: Jaro69 » 26 stycznia 09, 20:17

KrzysiekPili pisze:Czy może mieć coś jeszcze wpływ na zminę parametrów wody??

Parametrów? Nie jeśli chodzi o twardość, zasadowość i odczyn, natomiast poziom amoniaku, azotynów i/lub azotanów może się zmienić np. z powodu przerybienia, a co za tym idzie załamania równowagi biologicznej.

KrzysiekPili
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 3 stycznia 09, 21:36

Re: Jak wkońcu jest z tym dojrzewaniem

Postautor: KrzysiekPili » 26 stycznia 09, 20:17

Pomyliłem No2 z no3 literówka No2 jest 0 No3 pojawai się ale jest niskie. Płuczę tam filtr z akawium, czy coś dodać jeszcze do tej wody?

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak wkońcu jest z tym dojrzewaniem

Postautor: Jaro69 » 26 stycznia 09, 20:18

KrzysiekPili pisze:czy coś dodać jeszcze do tej wody?

Co masz na myśli? Co chcesz dodawać?

KrzysiekPili
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 3 stycznia 09, 21:36

Re: Jak wkońcu jest z tym dojrzewaniem

Postautor: KrzysiekPili » 26 stycznia 09, 20:22

Tak wiem ,że parametry się zmienią użytkuję akwarium i wiem czym to grozi, ale całe moje zabiegi dotyczą zmiany akwaria czyli jego dojrzewania bez ryb, stad zabiegi jaki przeprowadziłem. Czy to pozwoli na "natychmiastowe" zarybienie po przeniesienie wszystkiego do nowego akwarium.

[ Dodano: 26 Styczeń 09, 18:26 ]
Jaro69 pisze:czy może sypałeś jakąś karmę/pożywkę dla bakterii?


no dla bakterii czy coś dodać do wody..

Awatar użytkownika
Michał_
Narybek
Narybek
Posty: 67
Rejestracja: 15 stycznia 09, 11:14
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak wkońcu jest z tym dojrzewaniem

Postautor: Michał_ » 27 stycznia 09, 09:42

Podepnę się do wątku, ponieważ też mam pytanie dot. dojrzewania.
Czy w czasie dojrzewania zbiornika podmieniać wodę ?
Dzisiaj mija tydzień od kiedy zalałem akwa (126litrów) i posadziłem rośliny.
Przy zarybionym zbiorniku pewnie co tydzień pasowałoby podmienić wodę a jak to jest
przy dojrzewaniu ?
Parametry wody, które mierzę:
ph 7,5
KH 6,7
GH 6,7
NO2/NO3 niestety nie mam testów (tzn mam ale w paskowym zestawie 5w1 Tetry)

ps. Przy okazji przywitam się bo to mój pierwszy post, mimo że od kilku tygodni śledzę forum i czytam, czytam i chłonę wiedzę akwarystyczną :mrgreen:

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak wkońcu jest z tym dojrzewaniem

Postautor: Jaro69 » 27 stycznia 09, 10:07

Witamy na Forum.

Michał_ pisze:Czy w czasie dojrzewania zbiornika podmieniać wodę ?

Nie.
Michał_ pisze:NO2/NO3 niestety nie mam testów (tzn mam ale w paskowym zestawie 5w1 Tetry)

Bez tego w takim razie niech zbiornik bezpiecznie dojrzewa 3,5-4 tygodnie, pod warunkiem że jest obsadzony roślinnością, bez tego czasem i 6 tygodni trzeba na to.

Awatar użytkownika
Michał_
Narybek
Narybek
Posty: 67
Rejestracja: 15 stycznia 09, 11:14
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak wkońcu jest z tym dojrzewaniem

Postautor: Michał_ » 27 stycznia 09, 10:14

Jaro69 pisze:Bez tego w takim razie niech zbiornik bezpiecznie dojrzewa 3,5-4 tygodnie, pod warunkiem że jest obsadzony roślinnością, bez tego czasem i 6 tygodni trzeba na to.


Jest obsadzony dość mocno (przynajmniej moim zdaniem). Nawet zastanawiam się czy nie przesadziłem z ilością roślin. Jak podliczyłem zasadziłem ok. 70 sadzonek a i tak jeszcze nie wszystkie gatunki udało mi się zdobyć, więc będzie jeszcze więcej.
Jak się rozrośnie będzie zielono ;-)

Dzięki za rade w sprawie wody.
A testy NO2/NO3 zakupię...

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości