Glony

Awatar użytkownika
Ziomek177
Ryba
Ryba
Posty: 288
Rejestracja: 8 września 08, 17:54
Lokalizacja: z Olsztyna

Glony

Postautor: Ziomek177 » 9 lutego 09, 15:51

Mam problem z zielonymi glonami w akwarium 240l - Malawi, nie wiem czym je usunąć.
Jestem zdesperowany i ma pytanie czy mogę użyć i czy pomoże środek TertaPod AlgoRem?
60 l - krewetkarium
240 l - Malawi
http://www.arpegio.pl/anim/zwierzeta/r2.gif

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Glony

Postautor: Jaro69 » 9 lutego 09, 16:02

Żadna chemia. Jakie to glony, samo określenie "glony" niewiele jeszcze nam mówi.
Inna sprawa, że glony w Malawi to raczej normalna sprawa, brak roślin a przez to wysoki poziom azotanów i wysyp glonów.
Z reguły tylko usuwanie mechaniczne jest pomocne, poza tym ważne jest również źródło światła, jakie i jaka jest jego moc oraz filtracja.

Lil Jon
Fish Master
Fish Master
Posty: 1229
Rejestracja: 18 listopada 07, 14:17
Lokalizacja: Sułkowice/Myślenice

Re: Glony

Postautor: Lil Jon » 9 lutego 09, 16:03

Chemii nie lejemy do akwarium bo tylko szkodzi. Jak wyglądają te glony? Dasz rade foto dać?
Prawda wdeptana w ziemię odrośnie...

Awatar użytkownika
Ziomek177
Ryba
Ryba
Posty: 288
Rejestracja: 8 września 08, 17:54
Lokalizacja: z Olsztyna

Re: Glony

Postautor: Ziomek177 » 9 lutego 09, 16:22

Poziom azotanów i azotynów na pewno the best, bo testy rewelacja. Światło - dwie świetlówki 39W. Akwarium stoi tak, ze bezpośrednie światło słoneczne na nie nie pada. Krótki bok właśnie zasłoniłem czarną folią. Glony nie wyglądają - woda robi się po podmianie (nawet połowy) po dwóch dniach zielona, mętna i w obserwacji gęsta. Zakładam, ze to jednokomórkowe glony. Jak się uda wkleję foto.
60 l - krewetkarium
240 l - Malawi
http://www.arpegio.pl/anim/zwierzeta/r2.gif

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Glony

Postautor: Jaro69 » 9 lutego 09, 16:28

Ziomek177 pisze:Poziom azotanów i azotynów na pewno the best, bo testy rewelacja.

Czy naprawdę jest tak ciężko podać ile? Wielu użytkowników podaje " w normie", ale taka odpowiedź ani trochę nie satysfakcjonuje.
Ziomek177 pisze:Światło - dwie świetlówki 39W.

Również niewiele to mówi. Jakie?
Ziomek177 pisze:Glony nie wyglądają

Jak to "nie wyglądają"? Przez okno nie wyglądają czy co?
Ziomek177 pisze:w obserwacji gęsta.

No teraz to już przeszedłeś sam siebie, mówisz że widzisz gęstość wody?
Troszkę mnie tym rozbawiłeś. Obrazek

Awatar użytkownika
Ziomek177
Ryba
Ryba
Posty: 288
Rejestracja: 8 września 08, 17:54
Lokalizacja: z Olsztyna

Re: Glony

Postautor: Ziomek177 » 9 lutego 09, 17:00

Jaro 69 , bardzo smieszne, naprawdę. Oczywiście podam dokładnie te dane, tylko posprawdzam parametry świetlówek. Dodam, że korzystam z nicka 13 letniego syna - on sie wpisał na formu, a to co skomentowałeś pochodzi od 40 letniego faceta i to z doktoratem, więc proszę - rozmawiajmy na odpowiednim poziomie konkretności. Tymczasem - określenie "glony nie wyglądają" to odpowiedź na inny post, gdzie ktoś był uprzejmy spytać jak wygladają glony. Otóż powtarzam - nie wygladają, bo nie moga - to jednokomórkowce, więc nikt nie ma mikroskopu w oczach. Ale gdyby były nitkowate, to co innego. Trzeba było przeczytać to co było wyżej.
"Gesta woda" to potoczne okreslenie jej stanu, przeciez nie chodziło o jej gęstość faktyczną. Mówilem o tym, że jest gęsta jak wódka po zmrożeniu.
CZY TERAZ JEST JAŚNIEJ?
Ostatnio zmieniony 10 lutego 09, 14:54 przez Ziomek177, łącznie zmieniany 2 razy.
60 l - krewetkarium
240 l - Malawi
http://www.arpegio.pl/anim/zwierzeta/r2.gif

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Glony

Postautor: Jaro69 » 9 lutego 09, 17:05

a to co skomentowałeś pochodzi od 40 letniego faceta, z doktoratem, więc proszę - rozmawiajmy na odpowiednim poziomie konkretności.

Ja się wieku nigdy nie czepiam, ani tytułów również, zawodowo jednak zajmuję się cieczami, a dokładnie ich transportem, stąd też była moja reakcja na takie określenie.
Co do świetlówek - konkret: firma i model.
Jaka filtracja zbiornika i parametry - konkret również.

Awatar użytkownika
Ziomek177
Ryba
Ryba
Posty: 288
Rejestracja: 8 września 08, 17:54
Lokalizacja: z Olsztyna

Re: Glony

Postautor: Ziomek177 » 9 lutego 09, 17:09

Dobrze zostawmy na boku to co nieistotne. Zaraz podam szczegóły.

GLO-Life i GLO-Marine - obie 39W.
Podloże - grys koralowy
Skałki - piaskowce
NO2 - 0 mg/l
NO3 - 5 mg/l
Chyba dobrze określiłem, że to w porządku???

Filtr zewnętrzny EHEIM Professional 2226 i wewnętrzny CristalProfil i100
Zbiornik 240 l (120x40x50)
60 l - krewetkarium
240 l - Malawi
http://www.arpegio.pl/anim/zwierzeta/r2.gif

Awatar użytkownika
Benon
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 11 grudnia 08, 23:05
Lokalizacja: Wiry/Poznań

Re: Glony

Postautor: Benon » 9 lutego 09, 21:36

Zaciemnienie akwarium, a szczególnie minimalizacja oddziaływania światła słonecznego, to dobry krok, przy glonach "zielonych". Polecam zmierzyć poziom PO4, wysoki jego poziom powoduje występowanie glonów. Jeśli zbiornik przeszedł już etap okrzemków, to zbyt duża ilość światła(szczególnie słonecznego) może być przyczyną pojawienia się glonów zielonych.

Moim skromnych zdaniem należy odizolować zbiornik, na ile to możliwe od światła słonecznego, oraz zmierzyć poziom PO4.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Glony

Postautor: Jaro69 » 9 lutego 09, 22:19

Benon pisze:zmierzyć poziom PO4.

Wszystko dobrze, ale jakaś rada na wysoki poziom PO4 w rurovicie? Nadmienię, że nie tak dawno przerabialiśmy na Forum ten problem.

Awatar użytkownika
Ziomek177
Ryba
Ryba
Posty: 288
Rejestracja: 8 września 08, 17:54
Lokalizacja: z Olsztyna

Re: Glony

Postautor: Ziomek177 » 9 lutego 09, 23:12

Panowie, ale dodaliśmy Phosex rapid JBL na zbicie PO4 w dawce zalecanej przez producenta 3 dni temu i wczoraj i nic?!

Dlatego w desperacji myślę o AlgoRemie Tetry. Szanuję zdanie o tym, zeby chemii jak najmniej, ale zupy w baniaku z powodów estetycznych te nie jestem w stanie zaakceptować.

Dopełnię obrazu - co do obsady:
28 pyszczaków Mbuna z 4 gatunków plus 2 zbrojniki niebieskie
Pyszczaki wielkości 6-8 cm.

Jeszcze jedna rzecz, bo już nic więcej nie przychodzi mi do głowy - może kwestia skałek???
Mamy piaskowce. Bezpośrednio po włożeniu do wody były jasne, teraz po miesiącu zciemniały, tj. są brązowego koloru.

Fotki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

[ Dodano: 11 Luty 09, 15:49 ]
Witam!
Minęły 2 doby i cisza na forum. Szkoda, że nikt nie ma koncepcji co moglibyśmy zrobić. Skoro tak, to chciałbym podać, że zdecydowałem się na AlgoRem, wymieniłem 50% wody w baniaku i na razie jest spokój - zobaczymy jak długo?!

[ Dodano: 14 Luty 09, 11:06 ]
W trzeciej dobie po podaniu AlgoRemu znów zaczęło się mulić. Znów dodałem AlgoRem.
Nie mogę się tak bawić bez końca, chyba, że usuwając biologiczną substancję jaką są obumarłe glony, usunę także wreszcie zbyt wysoki poziom jakichś pierwiastków i uzyskam w ten sposób równowagę biologiczną. Dodam, że PO4 jest na poziomie zero.
60 l - krewetkarium
240 l - Malawi
http://www.arpegio.pl/anim/zwierzeta/r2.gif

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości