Bardzo twarda woda

Awatar użytkownika
Hero
Ryba
Ryba
Posty: 461
Rejestracja: 23 lipca 07, 08:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Bardzo twarda woda

Postautor: Hero » 11 lutego 09, 21:11

Jaro69 pisze:wodorowy Kationit Purolite C100H


Rzeczywiście jest podane w tabelce, nie doczytałem.

Jaro69 pisze:Bo nie ma, a w czym to ma przeszkadzać pytam jeszcze raz?

Skieruj to pytanie do pana Sebastiana, moderatora na akwarium.net.pl - to jest jego teoria i szukam jakiegoś jej potwierdzenia i jak widać nie mogę znaleźć. Z tego więc wniosek, że problemu nie ma.

Pozdrawiam i kończę ten piękny OT. :D
.: Old loves they die hard, old lies they die harder :.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Bardzo twarda woda

Postautor: Jaro69 » 11 lutego 09, 21:15

Hero pisze:Skieruj to pytanie do pana Sebastiana, moderatora na akwarium.net.pl - to jest jego teoria i szukam jakiegoś jej potwierdzenia i jak widać nie mogę znaleźć. Z tego więc wniosek, że problemu nie ma.

Nie będę nic kierował, bo to jakaś bzdura w niczym nie przeszkadzająca.
A problemu faktycznie nie ma.

miktor
Ryba
Ryba
Posty: 115
Rejestracja: 16 grudnia 07, 22:02
Lokalizacja: Świdnik

Re: Bardzo twarda woda

Postautor: miktor » 11 lutego 09, 23:52

Jest dosyć duża różnica między kationitem sodowym a wodorowym, prosta sprawa że sodowy powoduje odkładanie się sodu w wodzie i jego kumulację przez zastępywanie jonów wapnia i magnezu jonami sodu,ja sam nigdy takiego nie stosowałem więc nie wiem czym mogło by się to objawiać, lepiej by było gdyby wypowiedział się na ten temat ktoś kto z niego korzysta/korzystał, natomiast w tym przypadku warto dodać informację, iż jesli zdecydujesz się na sodowy - nie będziesz miec większych problemów z jego regeneracją, natomiast, jeśli zdecydujesz się na formę wodorową do regeneracji będziesz musiał używać kwasu solnego który niekoniecznie może być już tak ogólnodostępny (ja swój zdobyłem bez większego problemu, ale nie wiem jak z tym będzie u ciebie).

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Bardzo twarda woda

Postautor: Jaro69 » 12 lutego 09, 08:23

miktor pisze:ja sam nigdy takiego nie stosowałem więc nie wiem czym mogło by się to objawiać, lepiej by było gdyby wypowiedział się na ten temat ktoś kto z niego korzysta/korzystał

No i wypowiadam się. W dalszym ciągu nie rozumiem w czym widzicie szkodliwość? Nie ma takiej. Zastosowanie kationitu Na ma oczywiście zastosowanie w akwarystyce. Są bowiem zbiorniki, w których woda powinna być miękka, a przy tym lekko alkaliczna, co wtedy zrobić? Użyć właśnie kationitu sodowego.
miktor pisze:jeśli zdecydujesz się na formę wodorową do regeneracji będziesz musiał używać kwasu solnego

A dlaczego akurat solnego? Mógłbyś to jakoś umotywować?

miktor
Ryba
Ryba
Posty: 115
Rejestracja: 16 grudnia 07, 22:02
Lokalizacja: Świdnik

Re: Bardzo twarda woda

Postautor: miktor » 12 lutego 09, 10:54

A czym innym możesz zregenerowac kationit wodorowy?

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Bardzo twarda woda

Postautor: Jaro69 » 12 lutego 09, 10:59

miktor pisze:A czym innym możesz zregenerowac kationit wodorowy?

A innym kwasem, np. siarkowym. :P

miktor
Ryba
Ryba
Posty: 115
Rejestracja: 16 grudnia 07, 22:02
Lokalizacja: Świdnik

Re: Bardzo twarda woda

Postautor: miktor » 12 lutego 09, 12:14

Heh :), no tak faktycznie, można jak najbardziej, więc doprecyzuję, że po prostu chodzi mi o dostępność środków do regeneracji kationitów.

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bardzo twarda woda

Postautor: EyeQueue » 15 lutego 09, 09:02

Dopiero dziś zabiorę głos, bo wcześniej mnie nie było...
Co do dostępności kwasów: katalog.
Co do kationitu w formie sodowej:
Twardość się zmniejsza, ale ogólna ilość soli w wodzie nie. Większości ryb to nie przeszkadza, ale jeśli porównać z wodą ze środowiska naturalnego, to jest dość wyraźna różnica. Woda w rzekach rzadko kiedy zawiera więcej niż 15mg/L jonów Na+. Tymczasem zmiękczenie wody o GH=10 wprowadzi do wzrostu stężenia Na+ o 80mg/L. Gdyby ktoś chciał hodować neony czerwone z odłowu (słyszał w ogóle ktoś o takich?), to już nie będzie dobrze.
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 64 gości