Bardzo twarda woda

Awatar użytkownika
Kreczek
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 2 stycznia 09, 19:45
Lokalizacja: Gołdap

Bardzo twarda woda

Postautor: Kreczek » 11 lutego 09, 11:20

Witajcie. Jak zapewne niektórzy wiedzą mieszam na Mazurach a dokładniej w Gołdapi. Mamy czyściutką wodę bakteriologicznie jednak niesamowicie twardą- chyba najtwardszą w całej Polsce. I właśnie z tym wiąże się moje pytanie: co byłoby najlepszym sposobem na zmiękczeniem jej oprócz stosowania filtra RO. Czytałem podobne tematy, jednak mam nadzieję, że tutaj też mi pomożecie. Wczoraj w końcu dorobiłem się testów- po przeprowadzeniu okazało się, że woda ma PONAD 21 stopni GH- skończyła się podziałka (testy renomowanej firmy JBL). Tak się składa z w tym tygodniu prawdopodobnie czeka mnie generalne czyszczenie akwarium. Dzisiaj za oknem zima- więc pomyślałem sobie, żeby może śniegu nałapać na 112l wody? ;P Co o tym myślicie? Czekam na wasze porady- już raz mi bardzo pomogliście, mam nadzieje że tym razem będzie tak samo. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Bardzo twarda woda

Postautor: Jaro69 » 11 lutego 09, 11:54

Kreczek pisze:PONAD 21 stopni GH- skończyła się podziałka (testy renomowanej firmy JBL)

Jak czytam 'podziałka' przy testach na twardość to już wiem, że są to testy paskowe.
Odstaw je i kup normalne testy, wtedy konkretnie będziemy mogli podyskutować.
Kreczek pisze:pomyślałem sobie, żeby może śniegu nałapać na 112l wody? ;P Co o tym myślicie?

Już ty więcej nie myśl ;)

Oprócz RO można spróbować z kolumną filtracyjną i kationitem w niej, ale o tym jest cały wątek w dziale Zrób to sam.

Awatar użytkownika
Kreczek
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 2 stycznia 09, 19:45
Lokalizacja: Gołdap

Re: Bardzo twarda woda

Postautor: Kreczek » 11 lutego 09, 12:18

Ale dlaczego odnosisz się tak sceptycznie do tego śniegu? Pamiętam, że kiedyś do doświadczeń w szkole używaliśmy wody śniegowej albo deszczowej bo była miękka. Oczywiście wszystko bym przeprowadził poza miastem, gdzie nie ma dużego zapylenia.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Bardzo twarda woda

Postautor: Jaro69 » 11 lutego 09, 12:21

Kreczek pisze:Ale dlaczego odnosisz się tak sceptycznie do tego śniegu?

Bo ze śniegiem jes to samo co z deszczem, czyli zanieczyszczenia.
Kreczek pisze:Oczywiście wszystko bym przeprowadził poza miastem, gdzie nie ma dużego zapylenia.

A to dobre, a o działaniu wiatru pewnie słyszałeś, zetem wyobraź sobie, że w całym kraju jest teraz ciężko o nieskażone i czyste powietrze. Więcej nie będę tego rozwijał, o deszczówce kiedyś chyba na forum było.

Awatar użytkownika
Kreczek
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 2 stycznia 09, 19:45
Lokalizacja: Gołdap

Re: Bardzo twarda woda

Postautor: Kreczek » 11 lutego 09, 12:28

Ale w Gołdapi jest najczystsze w Polsce ;P Zielone płuca Polski w końcu... ;P

P.S. Właśnie dokonałem pomiaru parametrów wody śniegowej:
NO3- 0
NO2- 0
GH- bliskie zera
KH- bliskie zera
PH- prawie obojętne- potem sprawdze jeszcze specjalistycznymi testami do badania PH substancji chemicznych :>

MatRyt04
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 7 lutego 09, 14:02
Lokalizacja: Gołdap

Re: Bardzo twarda woda

Postautor: MatRyt04 » 11 lutego 09, 12:44

Kreczek nie jesteś sam też amm z tym problem no w końcu Gołdap:)

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Bardzo twarda woda

Postautor: Jaro69 » 11 lutego 09, 12:44

Kreczek pisze:NO3- 0
NO2- 0
GH- bliskie zera
KH- bliskie zera
PH- prawie obojętne

I to są wg Ciebie wszystkie potrzebne informacje jakie powinieneś znać o wodzie, tak?
To nie wiem po co pytasz, skoro i tak na siłę forsujesz swoje racje.
OK, bierz śnieg, nie jest przecież nigdzie powiedziane, że racja jest po mojej stronie, ale obyś tylko tego nie żałował.

Tylko na przyszłość już więcej nie zakładaj watków tego typu, gdzie niby pytasz, a i tak sam sobie odpowiadasz, bo wiesz to lepiej. :?

Awatar użytkownika
Kreczek
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 2 stycznia 09, 19:45
Lokalizacja: Gołdap

Re: Bardzo twarda woda

Postautor: Kreczek » 11 lutego 09, 13:04

Nie udzieliłem sam sobie odpowiedzi, nadal czekam na Wasze rady. Niestety nie mam możliwości bakteriologicznego sprawdzenia wody, jednak mam dostęp do aktualnych badań wszystkich pyłów i są one naprawdę dobre. Jeżeli woda śniegowa odpada to może destylarka? Tylko nie uśmiecha się oglądanie potem rachunku za prąd... :P A co myślicie o przegotowaniu wody?

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Bardzo twarda woda

Postautor: Jaro69 » 11 lutego 09, 13:13

Kreczek pisze:Jeżeli woda śniegowa odpada to może destylarka?

Powtarzam:
Kreczek pisze:Oprócz RO można spróbować z kolumną filtracyjną i kationitem w niej, ale o tym jest cały wątek w dziale Zrób to sam.

Kosz 1l kationitu (otrzymasz z tego 600-700l wody o twardości '0') + koszty wysyłki i rura =~25zł.
Kreczek pisze:Tylko nie uśmiecha się oglądanie potem rachunku za prąd... :P A co myślicie o przegotowaniu wody?

Po gotowaniu nie dostaniesz rachunku? Aby zbić twardość gotując wodę, musisz to robić ładnych parę godzin, i tak zbyt wiele nie osiągniesz.

MatRyt04
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 7 lutego 09, 14:02
Lokalizacja: Gołdap

Re: Bardzo twarda woda

Postautor: MatRyt04 » 11 lutego 09, 16:18

Panowie też mam ten problem.
Więc co będzie trzeba zrobić aby woda nadawała się do akwarium roślinnego??

Awatar użytkownika
Hero
Ryba
Ryba
Posty: 461
Rejestracja: 23 lipca 07, 08:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Bardzo twarda woda

Postautor: Hero » 11 lutego 09, 16:30

sorry za OT, ale bardzo mnie interesuje źródło pochodzenia tak taniego kationitu.

Jaro69 pisze:Kosz 1l kationitu (otrzymasz z tego 600-700l wody o twardości '0') + koszty wysyłki i rura =~25zł.


Nie wiem skąd Jaro wziąłeś te ceny, ale sam kationit to przecież około 30zł, rura 20zł + koszt wysyłki. Możesz podać link do sklepu bo jestem zainteresowany podaną przez Ciebie ceną? :)

Pozdrawiam
.: Old loves they die hard, old lies they die harder :.

Awatar użytkownika
Pac
Ryba
Ryba
Posty: 409
Rejestracja: 9 listopada 08, 17:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bardzo twarda woda

Postautor: Pac » 11 lutego 09, 16:58

Ja zapłaciłem za kationit dokładnie 16zł + przesyłka - 30 zł w sklepie czystawoda.pl, ale jak niektórzy wiedzą dostałem nie dokładnie ten, co chciałem :lol:
Rura 40mm 1,5m z kolankiem 12 zł. Czyli ~42 zł, Jaro się bardzo nie pomylił ;-)
25l krewetkarium: RC
112l LT

216l: Channa gachua

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Bardzo twarda woda

Postautor: Jaro69 » 11 lutego 09, 16:59

Hero pisze:Nie wiem skąd Jaro wziąłeś te ceny, ale sam kationit to przecież około 30zł, rura 20zł + koszt wysyłki.

Troszkę mnie tym rozbawiłeś. To ja nie wiem jak ludzie poruszają się po necie i nie moga znaleźć takich cen jaką podałem i zapłaciłem sam.
Hero pisze:Możesz podać link do sklepu bo jestem zainteresowany podaną przez Ciebie ceną?

A proszę bardzo: http://www.czystawoda.pl/index.html?sea ... e=kationit za wysyłkę płaciłem na allegro chyba 6zł, a rura kanalizacyjna PVC już wybacz, ale to za darmo idzie skołować/znaleźć.

[ Dodano: Sro 11 Lut, 2009 5:00 pm ]
Pac pisze:Rura 40mm 1,5m z kolankiem 12 zł.

Tego nawet nie liczę, bo w co drugiej rupieciarni się znajdzie. Jeśli ktoś chce, zapraszam do Goleniowa na takie zakupy. ;)

Awatar użytkownika
Hero
Ryba
Ryba
Posty: 461
Rejestracja: 23 lipca 07, 08:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Bardzo twarda woda

Postautor: Hero » 11 lutego 09, 19:00

No fakt, szukałem głównie po akwarystycznych. Tylko jest jeden mały szkopuł w tym kationicie od czystejwody.pl. Z tego ca tam pisze wynika, że jest to kationit sodowy. Chyba średnio nadaje się do akwarium, ponieważ sprzyja to odkładaniu się jonów sodu w zbiorniku (tak wynika z tego wątku: http://www.akwarium.net.pl/forum/index. ... ic=1316.45 ). Jednakże muszę przyznać, że nie znalazłem jaki ma to negatywny wpływ na akwarium i dlaczego kationit sodowy jest odradzany. Może EyeQueue jak się zjawi to to wyjaśni.
.: Old loves they die hard, old lies they die harder :.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Bardzo twarda woda

Postautor: Jaro69 » 11 lutego 09, 19:15

Hero pisze:Z tego ca tam pisze wynika, że jest to kationit sodowy.

Masz przecież wybór, ja na stronie którą podałem widzę zarówno sodowy Kationit Purolite C-100E do zmiękczania jak i 4 produkty niżej wodorowy Kationit Purolite C100H do zmiękczania, więc w czym dalej problem? :?
Hero pisze:Chyba średnio nadaje się do akwarium, ponieważ sprzyja to odkładaniu się jonów sodu w zbiorniku

A nawet gdyby, w czym Ci to przeszkadza? Kationit ten zbija tylko TwO bez zmiany TwW i ph, czego niektórzy nie potrzebują w swoich zbiornikach.
Hero pisze:Jednakże muszę przyznać, że nie znalazłem jaki ma to negatywny wpływ na akwarium i dlaczego kationit sodowy jest odradzany.

Bo nie ma, a w czym to ma przeszkadzać pytam jeszcze raz?
Hero pisze:Może EyeQueue jak się zjawi to to wyjaśni.

Już mam to z Nim wyjaśnione. :ok:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości