Biaława woda

Awatar użytkownika
sajki
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 1 stycznia 09, 11:28
Lokalizacja: Elbląg

Biaława woda

Postautor: sajki » 8 kwietnia 09, 21:07

Mam problem z wodą. Od jakiegoś czasu woda nie jest krystalicznie czysta, tylko biaława, jakby unosił się w niej chlor, ale chlor to na pewno nie jest. Podejrzewam, że to może być zakwit wody. Akwarium ma 60l, filtr Fan 1 plus, wodę podmieniam co tydz. 25%. Oświetlenie: Aquarelle 15w+Sylvania LuxLine 865. Akwa ma 4 miesiące. Parametrów konkretnych teraz nie znam, ponieważ obecnie nie posiadam testów, choć parę tyg. temu, gdy mierzyłem wszystko było ok. Macie jakieś rady? Słyszałem, że pomocne może być zaciemnienie akwa, lub filtr z lampą uv, ale to raczej walka ze skutkami. Dzięki z góry za pomoc.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Biaława woda

Postautor: Jaro69 » 8 kwietnia 09, 21:25

sajki, a poszukaj sobie wątków o mlecznej/mętnej wodzie.

Awatar użytkownika
sajki
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 1 stycznia 09, 11:28
Lokalizacja: Elbląg

Re: Biaława woda

Postautor: sajki » 8 kwietnia 09, 21:36

Jarku, zawsze przed napisaniem posta staram się dokładnie przeszukać to forum. I teraz też tak zrobiłem, lecz tamte przypadki raczej dotyczą niedojrzałych lub nowozalanych zbiorników, zbyt słabego oświetlenia, lub włożenia czegoś do akwa co zabarwia wodę. Więc żadna z tych sytuacji mnie nie dotyczy.
Ostatnio zmieniony 8 kwietnia 09, 21:44 przez sajki, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Biaława woda

Postautor: Tomek83 » 8 kwietnia 09, 21:44

Pierwotniaki?

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Biaława woda

Postautor: Jaro69 » 8 kwietnia 09, 21:47

sajki pisze:Jarku, zawsze przed napisaniem posta staram się dokładnie przeszukać to forum.

Wierzę. ;)
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t ... ht=mleczna

Awatar użytkownika
sajki
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 1 stycznia 09, 11:28
Lokalizacja: Elbląg

Re: Biaława woda

Postautor: sajki » 8 kwietnia 09, 21:55

No właśnie prawdopodobnie pierwotniaki, choć widoczność jest niezła, ale mimo wszystko widać z bliska zmętnienie.
Ten link co Jaro podałeś też czytałem. ;-) Tylko z niego wynika parę rzeczy:

1. Kolega miał problem z CO2- ja nie podaję.
2. Usunięcie przerybienia- ja go nie mam.
3. Wymiana filtra- wychodzi na to.

Podsumowując, czy w moim przypadku ta woda jest spowodowana zbyt słabym filtrem? I czy wymiana go na lepszy rozwiąże problem pierwotniaków? Bo wydawało mi się, że na 60l Fan 1 plus wystarczy.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Biaława woda

Postautor: Jaro69 » 8 kwietnia 09, 22:23

Czy filtr za słaby? Hmm, może nie tytle za słaby, co nieodpowiedni. Dla mnie osobiście wszystkie filtry wewnętrzne zawsze były za słabe, ale jedyne co w tym momencie przychodzi mi do głowy to spróbować na ssaniu (grillu) zamocować w jakiejś siateczce węgiel aktywny. Chyba rozumiesz o co mi chodzi? Coś w rodzaju takiego plastra przepuszczającego wodę, zobaczysz co się stanie, choć nie gwarantuję, że woda stanie się krystalicznie czysta.
O diodach UV nawet nie myśl, to zwykły kicz.

Awatar użytkownika
sajki
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 1 stycznia 09, 11:28
Lokalizacja: Elbląg

Re: Biaława woda

Postautor: sajki » 8 kwietnia 09, 22:40

Jaro, dzięki za propozycję, jeśli będę miał możliwość to spróbuję.
Teraz zapytam się o coś za co pewnie zostane zakrzyczany, ale trafiłem na takie coś:
http://www.allegro.pl/item599339302_tro ... _szop.html
Wiem, chemia, sam jestem przeciwny i każdemu odradzam, lecz z czymś takim się nie spotkałem jeszcze, a czytałem, że daje rzeczywiście efekty. No i jest ponoć skuteczny właśnie na pierwotniaki. Może jeśli nic nie podziała to tego warto spróbować?
Aha- i jak z zaciemnieniem?

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Biaława woda

Postautor: Jaro69 » 8 kwietnia 09, 22:44

sajki pisze:Może jeśli nic nie podziała to tego warto spróbować?

Nic takiego nie dawaj, to zwykła słaba trucizna na pierwotniaki, a przy okazji 'podtrutka' dla ryb.
Niby na jakiej zasadzie to ma działać? Takie cuda to w bajeczkach. ;)
Zaciemnienie jest dobre w przypadku wody zielonej, czyli glony pływające, może to być jakiś ich rodzaj, ale ciemność na niewiele raczej się zda.

Awatar użytkownika
sajki
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 1 stycznia 09, 11:28
Lokalizacja: Elbląg

Re: Biaława woda

Postautor: sajki » 8 kwietnia 09, 22:49

Ech, widzę, że nie jest to łatwa sprawa. Postaram się spróbować tego sposobu co Ty podałeś. Mam nadzieję, że nie zniechęci mnie to do akwarystyki jak pewnego kolesia na innym forum, który walczył z tym samym problemem pół roku i w końcu się poddał... :(

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Biaława woda

Postautor: Suonko » 9 kwietnia 09, 11:52

Ja miałam tego typu problem kilka lat temu, jak startowałam swoje akwa. Tzn nie dokładnie na starcie, tylko właśnie po kilku tygodniach woda zmętniała i nic nie pomagało. Ani podmiany, ani wymiana świetlówek, ani napowietrzanie, ani zaciemnianie, ani chemia - no dokładnie nic ...
Dopiero wymiana filtra z wewnętrznego Fluvala 3+ na kubełek Fluval 204 pomogła. W ciągu jednej nocy woda się wyklarowała i do tej pory nie mam już takich przygód. A to już kilka dobrych lat ;)
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Awatar użytkownika
sajki
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 1 stycznia 09, 11:28
Lokalizacja: Elbląg

Re: Biaława woda

Postautor: sajki » 9 kwietnia 09, 12:15

Nad zmianą filtra na zewnętrzny też się cały czas zastanawiam, tylko martwi mnie to, że będę musiał przerabiać pokrywę.

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Biaława woda

Postautor: Suonko » 9 kwietnia 09, 12:25

Nie zastanawiaj się, tylko zmień filtr. Ja byłam zdruzgotana różnicą w filtracji. Po prostu nie ma porównania. A w filtrze żadnych cudów nie mam. Wata, ceramika, gąbka. Czasami wstawiam żwir amonowy. A woda super. Przy wewnętrznym ciągle gąbki były zatkane, trzeba było częściej czyścić, a woda i tak była nieciekawa.

A w pokrywie nie masz specjalnych wyjść na filtry i kabelki?
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Awatar użytkownika
sajki
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 1 stycznia 09, 11:28
Lokalizacja: Elbląg

Re: Biaława woda

Postautor: sajki » 9 kwietnia 09, 12:30

Mam taką pokrywę:
http://marketzoologiczny.pl/sklep/produ ... 557f5b7755
Jest tam takie miejsce na kabelki, ale z tego co się orientuję to i tak za mało żeby zamontować tam filtr zew. Nie wiem bo nigdy takowego nie miałem.

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Biaława woda

Postautor: Suonko » 9 kwietnia 09, 13:07

Jeżeli to wyjście na kabelki ma jakieś 8cm szerokości, to rurki od Fluvala wejdą razem z mocowaniami. Jeżeli ma mniej, to wejdą bez mocowań. Same rurki potrzebują jakieś 5cm na oko. Inne filtry mają pewnie podobną szerokość rur, także spokojnie powinno się wszystko zmieścić.

Specjalnie cyknęłam fotkę, jak to wygląda u mnie.

Obrazek

Ale chyba trochę odchodzimy od tematu i któryś z modów nam udzieli reprymendy :twisted:
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości