Brązowy osad na wyjściu filtra kubełkowego

[Przemo]
Ryba
Ryba
Posty: 108
Rejestracja: 23 stycznia 10, 02:42
Lokalizacja: Kraków

Brązowy osad na wyjściu filtra kubełkowego

Postautor: [Przemo] » 24 lutego 10, 20:49

Akwa dopiero kończy dojrzewać, wczoraj mierzyłem NO2 i było 0.3, dzisiaj patrze a tu 0.7, zaniepokojony chciałem zaglądnąć do gąbki w filtrze czy tam coś zbytnio nie gnije. Jednak gąbka wejściowa jest w normie, natomiast zaniepokoiło mnie to co zobaczyłem na wyjściu filtra czyli tam gdzie woda leci już do akwarium, zobaczyłem to od razu po otwarciu filtra, nie trząsłem nim wcześniej. Coś jakby drobniutki jasno-brązowy muł w postaci grubszego pudru lub drobnych ziarenek na kulkach plastikowych i też na ceramice, gdy poruszałem zrobiły się z tego jakby plamy na powierzchni wody:

Obrazek

Na wężach wlotowym i wylotowym do filtra jest nalot (ale nie wiem czy to to samo):

Obrazek
Obrazek

Nie wiem czy się martwić czy nie?
Czy to może okrzemki czy co?
Martwi mnie to, że jest to na wylocie filtra a tam powinno być czysto bo ie ceramika zatyka :/ W filtrze są standardowo dwie gąbki, na wejściu i prawie pod koniec, dołożyłem tam trochę dodatkowej ceramiki oraz zamieniłem węgiel aktywny na zeolit.
Ostatnio zmieniony 26 lutego 10, 02:07 przez [Przemo], łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Brązowy osad na wyjściu filtra kubełkowego

Postautor: Tomek83 » 24 lutego 10, 20:50

Jest to całkiem normalne, myślę, że każdy ma w swoim filtrze i w wężach taki osad.

[Przemo]
Ryba
Ryba
Posty: 108
Rejestracja: 23 stycznia 10, 02:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Brązowy osad na wyjściu filtra kubełkowego

Postautor: [Przemo] » 24 lutego 10, 20:53

Dzięki za informację :) Ciekawe co to, czy to żywe czy nie ?

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Brązowy osad na wyjściu filtra kubełkowego

Postautor: Tomek83 » 24 lutego 10, 20:54

Wydaje mi się, że jest to osad, który zbiera się w procesie filtracji mechanicznej, więc raczej żywe to nie jest.

[Przemo]
Ryba
Ryba
Posty: 108
Rejestracja: 23 stycznia 10, 02:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Brązowy osad na wyjściu filtra kubełkowego

Postautor: [Przemo] » 24 lutego 10, 20:58

To na pewno wylatuje do akwarium, musi to powodować mniejsza przezroczystość wody. Może środki, które klarują wodę jakoś to wiążą?

Awatar użytkownika
koteczek555
Ryba
Ryba
Posty: 248
Rejestracja: 27 stycznia 10, 20:36
Lokalizacja: Ustroń, woj. śląskie

Re: Brązowy osad na wyjściu filtra kubełkowego

Postautor: koteczek555 » 24 lutego 10, 21:02

Do wylatuje do akwarium tylko wtedy, gdy np wyłączymy i włączymy filtr lub gdy kombinujemy z przepływem i nie ma wpływu na jej przejrzystość
Proszę o wsparcie finansowe na pokrycie kosztów operacji mojej suni: http://www.allegro.pl/item1042664322_po ... racje.html

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Brązowy osad na wyjściu filtra kubełkowego

Postautor: deXter » 24 lutego 10, 21:04

Może nie lej chemii bo z tego co ja kojarzę są to kolonie bakterii nitryfikacyjnych, które po prostu się oderwały od ceramiki lub raczej biobala ;]
Przecież biobale są samoczyszczące :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
caporegime
Ryba
Ryba
Posty: 498
Rejestracja: 24 września 08, 21:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Brązowy osad na wyjściu filtra kubełkowego

Postautor: caporegime » 24 lutego 10, 21:40

U mnie ten brązowy osad jest przysmakiem młodych wąsaczy kolczastych. Moim zdaniem to jakaś biomasa z mieszanki bakterii, glonów, jakiś rozkładających się resztek.
200L:Colisa lalia, Apistogramma cacatoides, Ancistrus cf. cirrhosus, Corydoras aeneus, Corydoras albinos, Otocinclus affinis

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości