Mam chyba zbyt wysokie parametry wody

pepsi441
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 21 lutego 10, 13:37

Mam chyba zbyt wysokie parametry wody

Postautor: pepsi441 » 4 kwietnia 10, 13:53

Witam wszystkich mam problem z parametrami wody chyba zbyt wysokie :niewiem:
ph- 8,0 mg/l
po4- 5,0 mg/l
no3- 20 mg/l
Co sądzicie o tych parametrach
Strasznie marnieją mi roślinki co mogę z tym zrobić

Awatar użytkownika
drizzt
Ryba
Ryba
Posty: 188
Rejestracja: 30 października 08, 00:16
Lokalizacja: Siedlce

Re: Mam chyba zbyt wysokie parametry wody

Postautor: drizzt » 5 kwietnia 10, 09:48

Napisz jeszcze jaką masz wielkość zbiornika i jakie oświetlenie. Jakie podłoże, czy stosujesz CO2 , nawożenie ?

Awatar użytkownika
sajki
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 1 stycznia 09, 11:28
Lokalizacja: Elbląg

Re: Mam chyba zbyt wysokie parametry wody

Postautor: sajki » 5 kwietnia 10, 09:50

ph- 8,0 mg/l

Że niby co?

Awatar użytkownika
drizzt
Ryba
Ryba
Posty: 188
Rejestracja: 30 października 08, 00:16
Lokalizacja: Siedlce

Re: Mam chyba zbyt wysokie parametry wody

Postautor: drizzt » 5 kwietnia 10, 09:51

Bo może jakiś inny czynnik powoduje marnienie roślin.

pepsi441
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 21 lutego 10, 13:37

Re: Mam chyba zbyt wysokie parametry wody

Postautor: pepsi441 » 5 kwietnia 10, 12:17

zbiornik mam 240l, światło mam jeszcze małe 2x30W, a podłoże to żwirek 2/3 mm, co2 nie stosuję , a nawożenie nie stosuję ponieważ pod podłożem mam jakiś żwirek z nawozem nie znam nazwy ale ponoć do tego nie trzeba stosować nawozów ( tak powiedzieli mi w sklepie) jak zakładałem akwarium jakieś 8-9 miesięcy temu. Jestem załamany bo nie mogę dać sobie z tym rady

[ Dodano: 5 Kwiecień 10, 13:23 ]
A co do światła to teraz kupiłem jeszcze jedną belkę oświetleniową ( na dniach mi ją przyślą) 2x 58W Sylwania 6500K daylight . Już kiedyś pisałem na forum to kazali mi podwyższyć światło i sprawdzić parametry, ale nie wiem co dalej. Błagam pomóżcie bo szkoda mi roślinek może da radę je uratować

[ Dodano: 5 Kwiecień 10, 13:24 ]
sajki pisze:
ph- 8,0 mg/l

Że niby co?

pisali mi że ph powinno być 6,5-7,0
a reszta parametrów

veetak
Ryba
Ryba
Posty: 306
Rejestracja: 7 sierpnia 09, 12:50
Lokalizacja: Łódź

Re: Mam chyba zbyt wysokie parametry wody

Postautor: veetak » 5 kwietnia 10, 13:51

Parametry to inaczej cechy - nie ma za wysokich lub za niskich sa najwyżej odpowiednie lub nie do naszych celów. Parametr pH podaje się w wartościach liczbowych od 1 do 14 bez żadnej jednostki, gdyż jest to wartość lologarytmiczna określająca proporcję jonów H+ do OH- w wodzie, gdzie poziom 7 określa stan ich równowagi.
Jeżeli zakupiłeś dodatkową belkę T8 2x58W, to ona ci się nie zmieści, gdyż jej długość będzie większa od 150 cm.
Wg mojej oceny parametry są w normie, jednak trudno oczekiwać dobrego wzrostu roślin przy tak małym oświetleniu i braku nawożenia solami i CO2. Z drugiej strony Podawanie teraz nawozów bez światła nie ma sensu.
Jeżeli chciałeś, zeby rośliny ci dobrze rosły, to trzeba było wtedy zadac pytanie, założyć dodatkowe światło i dystrybucję CO2, a później sadzić rośliny. W tej kolejności..
HodujęWF: Heterandria formosa, Neoheterandria elegans, Micropoecilia parae, bifurca, Gerardinus metallicus, Poecilia reticulata, wingei, Phallichthys amates. Limia nigrolineata, Ilyodon whitei, Ameca splendens

pepsi441
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 21 lutego 10, 13:37

Re: Mam chyba zbyt wysokie parametry wody

Postautor: pepsi441 » 5 kwietnia 10, 16:44

veetak pisze:Parametry to inaczej cechy - nie ma za wysokich lub za niskich sa najwyżej odpowiednie lub nie do naszych celów. Parametr pH podaje się w wartościach liczbowych od 1 do 14 bez żadnej jednostki, gdyż jest to wartość lologarytmiczna określająca proporcję jonów H+ do OH- w wodzie, gdzie poziom 7 określa stan ich równowagi.
Jeżeli zakupiłeś dodatkową belkę T8 2x58W, to ona ci się nie zmieści, gdyż jej długość będzie większa od 150 cm.
Wg mojej oceny parametry są w normie, jednak trudno oczekiwać dobrego wzrostu roślin przy tak małym oświetleniu i braku nawożenia solami i CO2. Z drugiej strony Podawanie teraz nawozów bez światła nie ma sensu.
Jeżeli chciałeś, zeby rośliny ci dobrze rosły, to trzeba było wtedy zadac pytanie, założyć dodatkowe światło i dystrybucję CO2, a później sadzić rośliny. W tej kolejności..

Belka z opisu producenta pasuje na akwarium szerokości od 118cm do 150cm noto z tym nie powinno być problemu akwarium mam 120 cm. Zestawy co2 są trochę drogie dlatego nie kupiłem, myślałem że dam sobie radę , ale widzę że muszę się jeszcze dużo nauczyć, dobrze że powstały fora i piszą na nich tacy ludzie jak ty.
Veetak jak myślisz jak zamontuję dodatkowe światło i zacznę stosować jakieś nawozy (bez co2 ) to roślinki dojdą do siebie. Jeżeli tak to co mogę stosować do nawożenia

Awatar użytkownika
drizzt
Ryba
Ryba
Posty: 188
Rejestracja: 30 października 08, 00:16
Lokalizacja: Siedlce

Re: Mam chyba zbyt wysokie parametry wody

Postautor: drizzt » 5 kwietnia 10, 17:50

Dla wszystkiego podaj jeszcze jakie masz rośliny . Bo jedne są mniej wymagąjce drugie bardziej.
Ostatnio zmieniony 5 kwietnia 10, 17:52 przez drizzt, łącznie zmieniany 1 raz.

Marek77
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 7 marca 10, 11:37

Re: Mam chyba zbyt wysokie parametry wody

Postautor: Marek77 » 5 kwietnia 10, 18:01

Zgadzam się, że są rośliny mniej wymagające lub bardziej. Ja sam mam akwarium 112 litrów i standardowe oświetlenie, a jednak rośliny mi ładnie rosną.
Mimo iż kupiłem specjalne podłoże do roślin (filtus start, filtus) to i tak stosuje nawozy.
Napisałeś, że założyłeś zbiornik jakieś 8-9 miesięcy temu i nie stosujesz nawozów to się nie dziw, że roślinki marnieją. W/g mnie rośliny pobrały sobie minerały zawarte w podłożu a teraz nadzwyczajnie w świecie brakuje im nawozu.
Ja podaje potas do akwarium wskazaną dawkę codziennie, dodatkowo trzy razy w tygodniu podaję samo żelazo, a przy cotygodniowej podmianie wody osmozą dodatkowo nawóz z pozostałymi minerałami.
I mimo iż mam podstawowe oświetlenie, nie podaje co2 to rośliny mi ładnie rosną.
Wydaje mi się, że to może być przyczyna marnięcia roślin, brak nawozów.

pepsi441
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 21 lutego 10, 13:37

Re: Mam chyba zbyt wysokie parametry wody

Postautor: pepsi441 » 5 kwietnia 10, 18:36

Roślinki jakie mam to:
-Lotos tygrysi czerwony
-Anibus Conkensis
-Sagittaria Platyphylla
-Echinodorus Horemani
-Alternanhera Sessilis
-Lagarosyfon Madagaskarski
i podajże żabienice
Crypocoryne crispatula
Cryptocoryne x willisi
Jeżeli popełniłem błędy w pisowni nazw to przepraszam

[ Dodano: 5 Kwiecień 10, 19:42 ]
I panowie jeszcze jedno Marek77 pisze o cotygodniowej podmianie wody, ja wodę podmieniam 1/2 co dwa/trzy tygodnie ,aż mi głupio że akwarium mam już tak długo, a tak mało wiem o akwarystyce

Awatar użytkownika
drizzt
Ryba
Ryba
Posty: 188
Rejestracja: 30 października 08, 00:16
Lokalizacja: Siedlce

Re: Mam chyba zbyt wysokie parametry wody

Postautor: drizzt » 5 kwietnia 10, 18:54

Napisz jeszcze jaki masz filtr. Oświetlenie przydało by sie przynajmniej ok. 0,5W na litr. Wodę podmieniamy raz w tygodniu ok 20 - 25 %.

[ Dodano: 5 Kwiecień 10, 17:58 ]
I nie martw sie ja akwarium mam 14 miesięcy i niby staram się czytać ile mogę a i tak w porównaniu do innych forumowiczow to czuję, że brakuje mi jeszcze wiele lat praktyki, żeby im dorównać wiedzą. Więc nie masz co się wstydzić :)

[ Dodano: 5 Kwiecień 10, 18:06 ]
Jakiś nawóz by się przydał, to może kto inny doradzi. Ja mam akwarium na ziemi ogrodowej i nie stosuję nawożenia a rosliny trzymają się ok. CO2 nie stosuję bo na zestaw mnie nie stać a bimbrownia powyżej 100l podobno się nie opłaca. Używam preparatu EasyCarbo. Niby to nie to samo co CO2, i nie którzy skrytykują ale myslę, że to lepsze niż nic. Zwłaszcza przy braku wiekszych funduszy jednorazowo. Przy regularnym stosowaniu widać jakieś efekty.

Marek77
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 7 marca 10, 11:37

Re: Mam chyba zbyt wysokie parametry wody

Postautor: Marek77 » 5 kwietnia 10, 19:22

Jak pisałem wcześniej moim zdanie przyczyną marnięcia roślin jest brak nawozów.
Podawałbym potas raz dziennie rano lub wieczorem np.
http://www.allegro.pl/item970294790_aqu ... ml#gallery
choć równie dobrze może być jakiś inny. Ja jak nie mam tego to podaje również ten specyfik
http://www.allegro.pl/item975284147_tro ... oslin.html
To jest podstawowy składnik, którego brakuje roślinom po starcie zbiornika.
Do tego drugi brakujący składnik czyli, żelazo
http://www.allegro.pl/item974974065_aqu ... _supe.html
Ja stosuje ten specyfik produkcji polskiej, bo uważam go za dobry i podaję go raz na trzy dni.
A do tego jeszcze mikroelementy podawane dwa, trzy razy w tygodniu
http://www.allegro.pl/item970038922_jbl ... nawoz.html
ja podaje ten, ale może być każdy inny.

Ważne jest przy podawaniu żelaza, aby na początek nie podawać pełnej dawki tylko połowę, gdyż można podłapać glony.

Na koniec mała uwaga.... jeśli któreś roślinki zaczną pokazywać niedobory-typowe: żółknięcie liści, plamy na liściach, ciemne czy jasne, jakieś dziury, czy gnicie brzeżnie wtedy zacznij podawać trochę więcej dawki (np. 1,5 tego co zazwyczaj)...

Pamiętaj o nienapowietrzaniu wody a tylko ruchu tafli wody z filtra skierowanego ku górze....

a wtedy w ogóle powinno być ok....

no i podmienia się wodę raz na tydzień 20-25% a nie połowę co trzy tygodnie.

pepsi441
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 21 lutego 10, 13:37

Re: Mam chyba zbyt wysokie parametry wody

Postautor: pepsi441 » 5 kwietnia 10, 19:46

Filtr jaki posiadam jest firmy AQUAEL Unifilter o wydajności 1000 l/h ponoć do akwarium od 250 do 350 litrów z wkładem filtrującym BIO ,posiada gąbkowy wkład filtrujący.
A co do podanych nawozów to właśnie się z nimi zapoznaję ale jeżeli są potrzebne to na pewno będę je stosował pewnie trochę to potrwa zanim je zakupię z allegro , chyba że będą w moim sklepie zoologicznym,

[ Dodano: 5 Kwiecień 10, 21:03 ]
MAREK77 czy ja mam zacząć stosować wszystkie nawozy jakie mi podałeś, a potas do wyboru ( który jest lepszy )

Marek77
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 7 marca 10, 11:37

Re: Mam chyba zbyt wysokie parametry wody

Postautor: Marek77 » 5 kwietnia 10, 21:04

Tak moim zdaniem powinno się stosować wszystkie te nawozy mniej więcej w takiej częstotliwości jak podałem. Choć uważam, że dawki na początek powinny być mniejsze no chyba, że rośliny są w tak fatalnej kondycji, że potrzebują więcej nawozu. Nie widząc ich nie jestem w stanie powiedzieć ile i jakiego specyfika podawać.
Oczywiście nie musisz podawać dokładnie tych specyfików co ci podałem. Ważne jest tylko podawanie potasu (i taki specyfik trzeba zakupić), żelaza (i ten co podałem jest niezły) no i pozostałe związki mikro i to powinno załatwić sprawę.
Potem trzeba obserwować rośliny jak wyglądają i po wyglądzie ocenić czego może im brakować a czego jest za dużo.
Przy 240 litrowym zbiorniku przydałoby się jednak podawanie co2 niezbędnego do procesu fotosyntezy. Choć jak nawet poszukasz sobie na tym forum to są zwolennicy i przeciwnicy podawania co2.
Mnie nie stać na kupno butli (koszt koło 300 zł) dlatego na początku zrobiłem bimbrownie, ale ze względu na problemy z jej opanowaniem już u mnie nie działa. Teraz w ogóle nie podaję co2 a jakoś roślinki rosną.
Po za tym niektóre rośliny jakie posiadasz mają inne wymagania wody, aby lepiej rosły.
Możesz sobie poszukać w google o poszczególnych roślinkach co do ich wymagań i wtedy dostosujesz parametry wody specjalnie pod nie.

pepsi441
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 21 lutego 10, 13:37

Re: Mam chyba zbyt wysokie parametry wody

Postautor: pepsi441 » 6 kwietnia 10, 07:35

Panowie na razie wam bardzo dziękuję teraz zacznę stosować to co mi podał MAREK77 , oczywiście najpierw zamontuję drugie światło i zacznę wymieniać częściej wodę za jakiś czas się odezwę i napiszę jak poszło :dzieki:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 75 gości