Woda do podmian

poldzakson
Ryba
Ryba
Posty: 264
Rejestracja: 13 września 09, 17:02
Lokalizacja: Lublin / Londyn

Woda do podmian

Postautor: poldzakson » 8 maja 10, 13:37

Dwa pytania:
1. Czy trzymając wodę do podmiany przez 24h w plastikowym baniaku, mogę go zakręcić, czy lepiej, żeby był otwarty i woda miała dostęp do powietrza?
2. Przed dolaniem wody do akwarium, muszę podgrzać wodę. Czy mogę wlać do odstanej - przegotowaną, gorącą wodę tzn. czy woda z czajnika może w jakiś sposób wpłynąć na parametry wody do podmiany?

Awatar użytkownika
noovaa
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1556
Rejestracja: 8 września 09, 16:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Woda do podmian

Postautor: noovaa » 8 maja 10, 14:41

Musi być otwarty/uchylony pojemnik.
Wodę możesz podgrzać dolewając przegotowanej, lub tak jak robię to ja, podgrzać w garnku część odstanej wody.
"Cała superrzeczywistość przemieniła się w zupę grzybową"

poldzakson
Ryba
Ryba
Posty: 264
Rejestracja: 13 września 09, 17:02
Lokalizacja: Lublin / Londyn

Re: Woda do podmian

Postautor: poldzakson » 17 maja 10, 01:03

Tak, jak napisałem wyżej, woda stoi u mnie 24h. Dodatkowo dolewam jeszcze uzdatniacz.
Czy lepiej zrobić to przed odstaniem wody, czy ewentualnie po?

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Woda do podmian

Postautor: Jaro69 » 17 maja 10, 09:33

poldzakson pisze:Dodatkowo dolewam jeszcze uzdatniacz.

Jaki "uzdatniacz"?

dizzy_19
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 21 kwietnia 10, 14:33

Re: Woda do podmian

Postautor: dizzy_19 » 17 maja 10, 09:38

a ja mam takie pytanie ile musi stać woda tzw odstana zeby ja wlać do akwarium tak ok 10h czy więcej??

poldzakson
Ryba
Ryba
Posty: 264
Rejestracja: 13 września 09, 17:02
Lokalizacja: Lublin / Londyn

Re: Woda do podmian

Postautor: poldzakson » 17 maja 10, 09:55

Jaro69 pisze:Jaki "uzdatniacz"?


Seachem Prime

http://www.rybarium.pl/sklep//_105144.html

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Woda do podmian

Postautor: osama » 17 maja 10, 14:40

Po co dolewasz? W jakim celu? Jest to zupełnie zbędna chemia, która na pewno w niczym nie pomoże w przypadku odstanej wody.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Malawihobby
Ryba
Ryba
Posty: 306
Rejestracja: 14 lipca 09, 13:22

Re: Woda do podmian

Postautor: Malawihobby » 17 maja 10, 14:43

No nie wiem czy tak całkiem niepotrzebne uzdatnianie i nic nie pomoże.....

Były już tematy na forach,że ryby strasznie się ocierały a po uzdatnianej wodzie przestały. ;-)

poldzakson
Ryba
Ryba
Posty: 264
Rejestracja: 13 września 09, 17:02
Lokalizacja: Lublin / Londyn

Re: Woda do podmian

Postautor: poldzakson » 18 maja 10, 00:42

osama pisze:Po co dolewasz? W jakim celu? Jest to zupełnie zbędna chemia, która na pewno w niczym nie pomoże w przypadku odstanej wody.


No właśnie są dwie szkoły, jak ze wszystkim.

Cytat z działu ,,skorupiaki,, z dopiskiem ważne tematy (pogrubiłem o uzdatniaczu):

TWOJA WODA ZAWIERA CHLORAMINĂ�UŻYWANĄ DO JEJ DEZYNFEKCJI.
Większość wody płynącej z kranu jest wzbogacana w chloraminę zamiast chloru, co ma za zadanie dezynfekować wodę kranową. Zarówno chlor jak i chloramina są toksyczne dla krewetek i twoje krewetki umrą jedna po drugiej jeżeli wlejesz do zbiornika wodę zawierającą te związki.
SUGESTIE: Kup Seachem Prime (jakiś zagraniczny uzdatniasz chyba :P przyp. ciosek;P). O ile, z chlorem problem jest mniejszy bo możliwe jest odstanie wody na kilka dni by go usunąć, o tyle z chloraminą problem jest większy bo nie ulatnia się wraz z chlorem. Chloramina wymaga chemicznego związania i przejścia do mniej szkodliwych substancji. Umożliwiają to firmowe uzdatniacie wody. Jeżeli uzdatniacie nie będą używane, chloramina będzie się kumulować w zbiorniku wraz z każdą podmianą wody. Wtedy, jeżeli wprowadzisz nowo zakupione krewetki do takiego zbiornika, to padną jedna po drugiej w ciągu kilku dni. Powinieneś być pewien, że uzdatniacz którego używasz usuwa zarówno chlor i chloraminę. Jeżeli będziesz używał uzdatniacza który przystosowany jest do usuwania jedynie chloru, a twoja woda w kranie będzie zawierała także chloramine, oraz równie toksyczne związku azotu twoje krewetki prędko zdechną. Także niektóre uzdatniacze wydają się być szkodliwe dla krewet w zalecanych dawkach, więc musisz dostosować odpowiednią dawkę już na początku. Z moich doświadczeń wynika że” Seachem Prime” okazał się całkowicie bezpieczny i najbardziej ekonomiczny. Wprawdzie nie testowałem wszystkich produktów dostępnych na rynku, to mogę zatwierdzić ten produkt jako „krewetko-bezpieczny” (jakie ładne słówko mi wyszło ;P przyp. Ciosek;) ). Jeżeli masz dostęp do tego produktu, kupuj go, jeżeli nie, zamów w Internecie.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Woda do podmian

Postautor: osama » 18 maja 10, 18:53

poldzakson pisze:No właśnie są dwie szkoły, jak ze wszystkim.
Są dwie. Wydawać niepotrzebnie kasę lub nie wydawać...
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
myszkowski1989
Ryba
Ryba
Posty: 293
Rejestracja: 23 stycznia 10, 00:12
Lokalizacja: okolice torunia

Re: Woda do podmian

Postautor: myszkowski1989 » 20 maja 10, 01:55

Ja też jestem za tym aby nie dolewać żadnych uzdatniaczy albo odkażalników czy czego kolwiek. Kiedyś tak robiłem już nie robię .Wlać wodę do jakiegoś pojemnika w pojemniku dobrze by było jak by nie był szczelnie zamknięty żeby chlor mógł się utlenić. Moje zdanie że tych uzdatniaczy można używać jak ktoś od razu wlewa wodę prosto z kranu do akwa i nie chce mu się czekać ten dzień lub dwa. Druga sprawa że można przyspieszyć ,,odstanie wody ,, poprzez zainstalowanie pompki filtra czego kolwiek tak aby tafla wody się poruszała to znacznie przyspieszy utlenianie chloru .Myślę że wtedy wystarczy że woda postoi 12 h .
Pozdrawiam
375 L azja płd-wsch tetra tec 2400 Sumiki szkliste,cierniooczki,zbrojniki
ZAPRASZAM DO KOMENTOWANIA ! -> -> -
> http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=25558

Kuro
Ryba
Ryba
Posty: 360
Rejestracja: 22 sierpnia 09, 10:27

Re: Woda do podmian

Postautor: Kuro » 20 maja 10, 08:18

poldzakson. Ten cytat brzmi jak jakaś propaganda. "Jeśli tego nie użyjesz, to Ci wszystko padnie, łącznie z twoim, psem,kotem,roztoczami na twoim ciele i muchami przez które spać nie możesz" mniej więcej taki wydźwięk ma ten tekst... Poza tym inna kwestia gdzie potem ta chloramina znika, po dolaniu tego uzdatniacza? Przecież i tak zostanie w wodzie, conajwyżej w innej formie.

Swoją drogą, skoro woda kranowa jest aż tak zła, to już dawno wszyscy byśmy kipnęli z tego samego powodu, co te krewety w akwariach...

poldzakson
Ryba
Ryba
Posty: 264
Rejestracja: 13 września 09, 17:02
Lokalizacja: Lublin / Londyn

Re: Woda do podmian

Postautor: poldzakson » 20 maja 10, 13:52

Kuro pisze:poldzakson. Ten cytat brzmi jak jakaś propaganda. "Jeśli tego nie użyjesz, to Ci wszystko padnie, łącznie z twoim, psem,kotem,roztoczami na twoim ciele i muchami przez które spać nie możesz" mniej więcej taki wydźwięk ma ten tekst... Poza tym inna kwestia gdzie potem ta chloramina znika, po dolaniu tego uzdatniacza? Przecież i tak zostanie w wodzie, conajwyżej w innej formie.


Tak jak napisałem wyżej, cytat ten jest z działu ''skorupiaki'' z dopiskiem ważne tematy, więc ja nie podejmuję się do jego oceny.

Kuro pisze:Swoją drogą, skoro woda kranowa jest aż tak zła, to już dawno wszyscy byśmy kipnęli z tego samego powodu, co te krewety w akwariach...



To co dla człowieka jest mało szkodliwe, lub nie wpływa na jego zdrowie, dla ryb i krewetek może być zabójcze, np. każdy pije colę, kawę czy herbatę i ma się dobrze, to nie znaczy, że ryby mogły by żyć w tych płynach.

osama pisze:Są dwie. Wydawać niepotrzebnie kasę lub nie wydawać...


Butelka, która powinna wystarczyć mi na ponad 5 lat podmian, kosztowała niewiele ponad 20 zł, więc nie jest to majątek.

Malawihobby
Ryba
Ryba
Posty: 306
Rejestracja: 14 lipca 09, 13:22

Re: Woda do podmian

Postautor: Malawihobby » 20 maja 10, 15:47


Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości