Mała ilość CO2 w akwarium .

adeptmarine
Narybek
Narybek
Posty: 76
Rejestracja: 9 września 08, 09:39
Lokalizacja: Mława

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: adeptmarine » 7 czerwca 10, 08:39

myszkowski1989 pisze: tylko jakbym osobno zaczął wszystko kompletować po kolei to za parę przesyłek zapłaciłbym te 80 zł. ]

No dobra ale jak będę miał CO2 w nocy włączone to rośliny tego nie będą wchłaniać bo w nocy proces fotosyntezy ustaje .CO2 będzie się wtedy gromadzić aż się zrobi toksyczne dla ryb . Tak mi się wydaje .
aha kostka lipowa jest o wiele lepsza niż te wszystkie ceramiczne dyfuzory, sprawdziłem 2 różne dyfuzory i nie ma porównania z dobrze zrobioną kostką lipową.

Co to jest ta kostka lipowa ?
Pozdro
&
poszukaj na allegro jest koleś nazywa się akwarystyczny24 chyba on ma wszystko czego ci trzeba więc przesyłkę zapłacisz raz
fotosynteza zachodzi cala dobę i nie zatrujesz ryb chyba ze odkręcisz zaworek dławiący na maxa, poza tym musisz mieć ruch tafli wody o czym zapewne wiesz , kostka lipowa to dyfuzor ze strzykawki bardzo prosty do wykonania poszukaj na forum lub google jak by co to pytaj na pw albo gg z chęcią pomogę
Ostatnio zmieniony 7 czerwca 10, 10:31 przez adeptmarine, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
myszkowski1989
Ryba
Ryba
Posty: 293
Rejestracja: 23 stycznia 10, 00:12
Lokalizacja: okolice torunia

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: myszkowski1989 » 7 czerwca 10, 09:00

No zaraz poszukam tego ,,akwarystyczny24 ,, i zobaczę co on tam ma dla mnie :-) hehe .
Wiem wiem co to jest kostka lipowa już , mam coś takiego obcięta strzykawka i w środku taka jakaś wata albo coś . Ale w nocy przecież rośliny nie pobierają już CO2 i nic go nie pobiera .Tylko w nocy oddychają O2 tlenem .
375 L azja płd-wsch tetra tec 2400 Sumiki szkliste,cierniooczki,zbrojniki
ZAPRASZAM DO KOMENTOWANIA ! -> -> -
> http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=25558

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: EyeQueue » 7 czerwca 10, 17:06

adeptmarine pisze:fotosynteza zachodzi cala dobę

Taaaa....
A masz jakieś źródło, które by tę rewelację potwierdziło?

Co do wyłączania na noc CO2, jeśli skoki pH są większe niż bez wyłączania, to lepiej nie wyłączać, o ile stężenie CO2 jest na rozsądnym poziomie. Można też próbować zmniejszyć stężenie "dzienne", by skoki były mniejsze w przypadku wyłączania na noc, lub zastosować dwa odrębnie ustawione zaworki - "dzienny" i "nocny".

Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

adeptmarine
Narybek
Narybek
Posty: 76
Rejestracja: 9 września 08, 09:39
Lokalizacja: Mława

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: adeptmarine » 7 czerwca 10, 17:09

Fotosynteza jest anabolicznym procesem biologicznym polegającym na wychwytywaniu kwantów promieniowania świetlnego przez chlorofil i przekształcaniu ich energii w energię chemiczną . Energia ta zostaje zakumulowana w postaci wiązań chemicznych powstających w wyniku przyswajania CO2 . Komórki zdolne do fotosyntezy redukują go do węglowodanów .
Odbywa się to według równania:`

chlorofil
6CO2 + 6 H2O + energia --------> C6H12O6 + 6 O2
enzymy


Wpływ warunków zewnętrznych na intensywność fotosyntezy:

1.Swiatło
Jest niezbędne w pierwszej fazie fotosyntezy
natężenie światła zmienia się w ciągu roku, dnia, jest zależne
od zanieczyszczenia powietrza, w lesie się zmienia
wraz ze wzrostem natężenia światła wzrasta intensywność
przeprowadzania fotosyntezy ale tylko do pewnego czasu, gdy
natężenia jest za duże następuje blokada chlorofilu i
zwiększenie transpiracji.

Awatar użytkownika
spider72
Ryba
Ryba
Posty: 150
Rejestracja: 27 lipca 09, 19:53
Lokalizacja: Wick, Szkocja

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: spider72 » 7 czerwca 10, 19:28

Może kolega spider72 coś mi powie na temat tej aukcji z allegro bo zauważyłem że posiadasz CO2. Drogo ? Tanio ? Wszystko tam jest niezbędne ? Dosyć słabo znam się na technice CO2 także zdam się na twoją wiedzę .


Mogę Ci powiedzieć tyle, ża da się z tego złożyć działający system, ale czy jest to drogo czy tanio, to Ci nie powiem, bo nie mieszkam w Polsce i nie mam pojęcia o poziomach cen. Ja swój system CO2 złożyłem sobie sam, kupując reduktor w sklepie spawalniczym, a elektrozawór i zaworek precyczyjny na ebay'u.

Jeżeli masz duże akwarium, powyżej 150 litrów, to dyfuzor lub kostka lipowa bedzie mało efektywnym sposobem rozpuszczania CO2, lepszy by był w tym wypadku reaktor zewnętrzny lub mały filtr wewnętrzny do rozpuszczania gazu. W większych akwariach najlepszy jest zewnętrzny reaktor i deszczownia umieszczona na całej długości akwarium, dla dobrej dystrybucji wody bogatej w CO2.

Duże skoki pH między dniem i nocą mogą się brać z napowietrzania akwarium w nocy lub zbyt dużego ruchu tafli wody w nocy (deszczownia nad powierzchnią wody lub za płytko zanurzona, lub wylot filtra nad powierzchnią wody lub za blisko powierzchni) , który powoduje znacznie szybsze ulatnianie się z niej tego gazu. Ja dozuję dużo CO2 i skoki pH u mnie to max. 0.4pH. Deszczownia i wyloty filtrów powinny się znajdować około 5cm pod taflą wody, a wyloty deszczowni powinny być skierowane na przednią szybę akwarium lekko ku dołowi. Ważne jest też zgranie dozowania CO2 z cyklem świetlnym. U mnie CO2 włącza się na 2godz. przed zapaleniem się światła i wyłącza na 1 godz. przed jego zgaszeniem, do tego trzeba jeszcze dobrać odpowiedni przepływ gazu.
Jeżeli jako filtr mamy kaskadę, to również niestety musimy się liczyć z większymi skokami pH, ze względu na zbyt intensywne poruszanie powierzchni wody.

W fazie ciemnej fotosyntezy, wciąż następuje asymilicja Co2 (cykl Calvina), jednak w ciemności przeważa oddychanie (spalanie) cukrów potrzebne do wytworzenia energii dla różnych reakcji biochemicznych, dlatego w nocy roślin wydzielają więcej CO2 niż wiążą i pochłaniają z wody tlen potrzebny do spalania (podobnie jak my). Nawet w dzień zachodzi spalanie cukrów, jednak ponieważ proces fotosyntezy jest wtedy intensywny, to przeważa wydzielanie tlenu (produkt uboczny fotosyntezy) nad CO2. W nocy jest odwrotnie, dlatego mówimy, ze rośliny w nocy wydzielają CO2 i pochłaniają tlen, choć tak na prawdę to po prostu bilans wydzielania CO2 nad tlenem jest dużo większy.
Poza tym CO2 w cyklu Calvina może pochodzić z wewnętrznego spalania, ale to musiałbym już sprawdzić. Niektóre gatunki roślin wodnych potrafią magazynować CO2 z nocnego spalania cukrów, aby użyć go w czasie dostępu do światła, jednak chyba żadna z roślin akwariowych nie ma tych zdolności, przynajmniej ja żadnej nie znam.
Pozdrowienia

adeptmarine
Narybek
Narybek
Posty: 76
Rejestracja: 9 września 08, 09:39
Lokalizacja: Mława

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: adeptmarine » 7 czerwca 10, 19:37

Mądrego to aż miło posłuchać :]
jak z cenami w Szkocji? ja jestem czasem w Aberdeen znasz tam może jakiś sklep akwarystyczny dobry? Chodzi mi raczej o kupienie roślinek jakichś fajnych tam.
Z tą deszczownią to może masz rację moja jest zbyt blisko lustra wody. Muszę spróbować obniżyć ją i sprawdzić przy podawaniu co2 tylko w dzień skoki pH.

Awatar użytkownika
spider72
Ryba
Ryba
Posty: 150
Rejestracja: 27 lipca 09, 19:53
Lokalizacja: Wick, Szkocja

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: spider72 » 7 czerwca 10, 20:25

Z cenami w Szkocji to różnie, generalnie w porównaniu do Polski i patrząc na zarobki, to jest dużo taniej. Koszyk roślin Tropica kosztuje 3 funty, raczej w Polsce nie kosztuje 3 zł :smile: . Ja jednak zawsze zanim coś kupię, zwłaszcza z urządzeń technicznych, to szukam w Internecie, niektóre urzadzenia, kupowałem w Malezji lub HongKongu, bo są czasami o połowę tańsze, tylko trzeba za to poczekac tydzień na przesyłkę, ale akwarystyka to hobby dla cierpliwych, więc da się znieść ;-) .
Sklepów akwarystycznych w Aberdeen żadnych nie znam, chociaż byłem tam kilka razy. Szczerze mówiąc, to większy wybór roślin jest chyba w Polsce przez Internet, niż w tutejszych sklepach. Ja dużo roślin mam od kolegów z brytyjskiego forum, bo w sklepach akwarystycznych najczęściej można spotkać najpopularniejsze i łatwe w utrzymaniu gatunki, chociaż w wielu sklepach można zamawiać wszystko co Tropica ma w katalogu, tylko trzeba wtedy poczekać kilka dni, bo będą sprowadzać na zamówienie, ale za to bez dodatkowych kosztów.
Pozdrowienia

adeptmarine
Narybek
Narybek
Posty: 76
Rejestracja: 9 września 08, 09:39
Lokalizacja: Mława

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: adeptmarine » 7 czerwca 10, 20:49

to i tak taniej jeśli chodzi o roślinki 3 funciaki to około 15zł za tyle kupisz roślinki pospolite a fajniejsze są już droższe. Wybieram się do Aberdeen około 1 lipca więc jak coś chcesz z Polski to daj znać mogę przywieźć.

Awatar użytkownika
spider72
Ryba
Ryba
Posty: 150
Rejestracja: 27 lipca 09, 19:53
Lokalizacja: Wick, Szkocja

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: spider72 » 7 czerwca 10, 22:15

Bigos poproszę :mrgreen: .
Dzięki, ale 12 lipca sam wybieram się do Polski, pierwszy raz od ponad 5-ciu lat, więc jak coś to się sam zaopatrzę.
Pozdrowienia

adeptmarine
Narybek
Narybek
Posty: 76
Rejestracja: 9 września 08, 09:39
Lokalizacja: Mława

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: adeptmarine » 7 czerwca 10, 22:47

a tak wracając do tematu czy lepiej zrobić deszczownie na przednią szybę czy na długość akwarium? a może lily pipe?? żeby nie było tak dużych skoków ph przez noc

Awatar użytkownika
myszkowski1989
Ryba
Ryba
Posty: 293
Rejestracja: 23 stycznia 10, 00:12
Lokalizacja: okolice torunia

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: myszkowski1989 » 8 czerwca 10, 00:17

Jeżeli masz duże akwarium, powyżej 150 litrów, to dyfuzor lub kostka lipowa bedzie mało efektywnym sposobem rozpuszczania CO2, lepszy by był w tym wypadku reaktor zewnętrzny lub mały filtr wewnętrzny do rozpuszczania gazu.

spider72 cóż to jest ten reaktor zewnętrzny tak w skrócie ?
Mam akwa 375 L także sporo z tego co napisałeś tak po krótce można wywnioskować że przy większym zbiorniku zwykły dyfuzor nie da rady podawać CO2 na odpowiednim poziomie ?
Kolejna kwestia ,te wszystkie bajery (dyfuzor, Reduktor z rotametrem i zaworkiem iglicowym,licznik bąbelków,zaworek przeciwzwrotny ,Precyzyjny zaworek ) są niezbędne aby założyć CO2 ?
Wy pewnie troszkę ,,siedzicie ,, w tematyce CO2 ,łatwo będzie mi sobie z tym wszystkim poradzić (ustawić to tak jak trzeba aby akwarium dobrze funkcjonowało i było stabilnym ekosystemem ) ,czy jest to wyższa ,,technologia ,, ?
Pozdrawiam
375 L azja płd-wsch tetra tec 2400 Sumiki szkliste,cierniooczki,zbrojniki
ZAPRASZAM DO KOMENTOWANIA ! -> -> -
> http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=25558

adeptmarine
Narybek
Narybek
Posty: 76
Rejestracja: 9 września 08, 09:39
Lokalizacja: Mława

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: adeptmarine » 8 czerwca 10, 06:47

nie masz się czego obawiać, na http://sklep.roslinyakwariowe.pl/ znajdziesz schemat jeśli nie jesteś pewien co i jak podłączyć.
Zalecał bym jeszcze link
łatwiej wtedy będzie ci uzyskać miarodajne rozpuszczenie co2 w wodzie, aha przyczep to po przeciwnej stronie akwa względem dyfuzora, reaktora. W tym teście nie piszą o tym ale najlepiej zrobić roztwór o KH 4 i z niego uzupełniać ten mały zbiorniczek. W moim przypadku do jakiegoś tam pojemniczka któy miałem pod ręką dodałem 2,5 ml wody kranowej i 1,5ml wody destylowanej i miałem kh 4 który sobie zostawiłem na uzupełnianie tego testu. Reagent w teście należy wymieniać przy każdej podmianie wody.

Awatar użytkownika
spider72
Ryba
Ryba
Posty: 150
Rejestracja: 27 lipca 09, 19:53
Lokalizacja: Wick, Szkocja

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: spider72 » 8 czerwca 10, 20:31

adeptmarine pisze:a tak wracając do tematu czy lepiej zrobić deszczownie na przednią szybę czy na długość akwarium? a może lily pipe?? żeby nie było tak dużych skoków ph przez noc


Nie ma znaczenia czego i jak użyjesz, tak długo jak nie będzie to powodowało zbyt dużego falowania powierzchni wody.
W mniejszych zbiornikach można deszczownie umieścić na bocznej szybie, w dużych lepiej na całej długości tylnej szyby, ma to za zadanie wymusić dobrą cyrkulację i poruszanie całej masy wody w zbiorniku, aby nie było lokalnych zastoin.
Lilly Pipes też są dobre jednak w mniejszych zbiornikach, poza tym niektórych nie można zanurzyć na odpowiednią głębkość bo mają za krótko wygięte kolanko.

myszkowski1989 pisze:spider72 cóż to jest ten reaktor zewnętrzny tak w skrócie ?

Taki baniak montowany na wężu powrotu wody z filtra, gdzie CO2 miesza się z wodą, tak długo az się nie rozpuści. Można kupić gotowy np. taki http://mcten.pl/aqua-medic-aqua-medic-r ... 73d4000fc2 albo zrobić samemu z korpusu filtra narurowego http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=20353
myszkowski1989 pisze:Kolejna kwestia ,te wszystkie bajery (dyfuzor, Reduktor z rotametrem i zaworkiem iglicowym,licznik bąbelków,zaworek przeciwzwrotny ,Precyzyjny zaworek ) są niezbędne aby założyć CO2 ?

To co musisz mieć na pewno, to butla z gazem, reduktor i zaworek precyzyjny i bardzo przydatny jest też elektrozawór. Reduktor może być bez rotametru, bo w akwarystyce przepływ gazu i tak jest zbyt mały, aby rotametr cokolwiek pokazywał. Do tego jest potrzebny reaktor lub dyfuzor(y) w zależności od wielkości zbiornika. Umieszczenie reaktora w obwodzie filtra zwiększy opór przepływu i zmniejszy przepływ wody przez filtr. W dużym zbiorniku czasami warto zrobić osobny system cyrkulacyjny na sam reaktor i do tego polepszy to przepływ wody w zbiorniku, ale jest to zalecane w typowo roślinnych akwariach z dużą ilością roślin oraz dodatkowym oświetleniem niż to, które zwykle producenci wkłądają do standardowych pokryw i gdzie nie limituje się wzrostu roślin dostępnością składników pokarmowych, np. dozowanie metodą EI.
Jeżeli Twoim celem jest tylko obniżenie pH wody bez specjalnego nacisku na pielęgnację roślin, to pewnie i zwykły dyfuzor wystarczy, tylko będą większe straty gazu ze względu na słabsze jego rozpuszczanie.
Pozdrowienia

Awatar użytkownika
myszkowski1989
Ryba
Ryba
Posty: 293
Rejestracja: 23 stycznia 10, 00:12
Lokalizacja: okolice torunia

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: myszkowski1989 » 10 czerwca 10, 11:30

Kusi mnie jeszcze ten zestawik http://www.allegro.pl/item1064539549_ko ... butla.html tylko tu już bym musiał troszkę ,,zacisnąć pasa ,, i porzyczyć parę groszy . Ale zniknoł by problem z wahaniami pH między dniem a nocą Ogólnie warunki w akwarium byłyby bardzo stabilne.
Jeśli chodzi o sterowanie pH to czytałem że najlepszy komputer z tańszych sprzętów to Lajon 101 czy jakoś tak,chodzi o to żeby ten Komputer pH WEIPRO 2010 nie okazał się tanim shitem .
Pozdro.Ale ciepło się robi na dworze ja mam w pokoju 28 C i się wyprowadziłem dwa piętra niżej do piwnicy. Przynajmniej chłodno i cicho :-) hehe
375 L azja płd-wsch tetra tec 2400 Sumiki szkliste,cierniooczki,zbrojniki
ZAPRASZAM DO KOMENTOWANIA ! -> -> -
> http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=25558

Awatar użytkownika
spider72
Ryba
Ryba
Posty: 150
Rejestracja: 27 lipca 09, 19:53
Lokalizacja: Wick, Szkocja

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: spider72 » 10 czerwca 10, 12:01

Jeśli chodzi o sterowanie pH to czytałem że najlepszy komputer z tańszych sprzętów to Lajon 101 czy jakoś tak,chodzi o to żeby ten Komputer pH WEIPRO 2010 nie okazał się tanim shitem .


Ja mam dokadnie ten komputer od dwóch lat i mogę Ci go polecić, na potrzeby akwarium jest w zupełności ok. Możesz kupić ten komputer na ebay'u o dużo taniej (około 25% taniej). Na ebay'u jest większy wybór komputerów pH i niektóre lepsze od tego i niedużo droższe.

Edit: Przykład z ebay'a
Reduktor z elektrozaworem - 36 funtów
http://cgi.ebay.co.uk/CO2-Regulator-Dua ... 25594dc10f

pH komputer - 38 funtów
http://cgi.ebay.co.uk/WEIPRO-PH-2010-PH ... 25573e9350

Obydwa urządzenia od jednego sprzedawcy, więc jeden koszt przesyłki max. 20 funtów

Razem 94 funty x 5zł za funta = 470zł i do tego potrzebujesz już tylko butlę i wężyki. Butlę używaną 2-3kg można dostać za 100zł jak się ma szczęście. Ja używam gaśnicy CO2 :grin: .

Można zmontować z ebay'a jeszcze tańszy zestaw, ale jakość tego który Ci zaproponowałem jest dobra, lepsza od oferty z allegro (mam na myśli reduktor i elektrozawór, bo pH kontroler jest ten sam).
Pozdrowienia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości