pierwotniaki , pomóżcie prosze

manka
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 26 października 10, 10:10
Lokalizacja: torun

pierwotniaki , pomóżcie prosze

Postautor: manka » 26 października 10, 10:33

Może na początek się przywitam :) i proszę nie jechać pomnie :?
wiem że zrobiłam mnóstwo błędów, ale jak miałam akwa jakieś 7 lat to podobnie sie robiło i bylo ok. no ale do brzegu... dokładnie 14 dni temu postawiłam akwa 50l dolałam uzdatniacza i po 3 dniach zamieszkały tam 3 welonki(wiem że 50l to mało, ale w miarę wzrostu mieszkanców akwa tez będzie "rosło" docelowo do 200l) filtr mam chyba dobry bo aquael fan 1 plus 320l/h , dolewam bakterie i raz w tygodniu podmieniam wode, która jest cały czas mleczna. naczytałam się trochę (przed zalożeniem akwa również czytałam) ale każdy mówi co innego, obeszłam większość sklepów akwarystycznych i tam też każdy swoje. już słyszałam żeby nie podmieniać wody wcale, zaciemnić akwa, włożyć do filtra wegla lub waty. wiem że w akwarystyce liczy się cierpliwość ale podobno metność ma ustąpić po kilku dniach a tu już dwa tygodnie i nie widać poprawy.
po przeczytaniu kilku artykułów podejrzewam że to pierwotniaki - taki dym w wodzie
wiem co źle zrobiłam i polecono mi już restart akwa ale co z rybkami? nie mogę ich oddać bo mam dwie córcie które już je zdążyły pokochać :) moze ktoś tam powie ze kupimy sobie nowe ale to nie takie proste bo stefan, czarodziej i czerwony kapturek ... no sami chyba rozumiecie .

Awatar użytkownika
Virtus
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 1 grudnia 09, 15:11
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów

Re: pierwotniaki , pomóżcie prosze

Postautor: Virtus » 26 października 10, 13:04

manka pisze:nie mogę ich oddać bo mam dwie córcie które już je zdążyły pokochać :)

Gdyby je kochały to same powinny być za ich oddaniem do większego domku. A Ty powinnaś im to wytłumaczyć. To się nazywa męczenie zwierząt...
manka pisze:chyba dobry bo aquael fan 1 plus 320l/h

Do takiego akwarium z odpowiednią obsadą to może i dobry, ale nie z taką jaką masz...
Żeby nie było że off to moja rada: oddaj ryby i zacznij od początku, ale najpierw czytaj, zbieraj informacje, a później rób wszystko jak powinno się robić. Nie będzie wtedy większych problemów.
[center]112l Akwa Ogólne[/center]
[center]Posadź drzewo - kliknij;)[/center]

manka
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 26 października 10, 10:10
Lokalizacja: torun

Re: pierwotniaki , pomóżcie prosze

Postautor: manka » 26 października 10, 13:58

dziekuje za odzew ale... jak na razie obsada moze byc bo 50l na jednego welona przypada ale ciut wiekszego a te moje moga byc w takim lokum jeszcze przez poł roku przynajmniej (zanim nie urosną) i zeby nie bylo te wiadomosci mam ze źródła chyba pewnego, bo jest nim akwarysta z 20 letnim stażem :) tak wiec jak wspomniałam to juz wiem co zle zrobilam wiec moze nie bedziemy walkowac tego tematu. chciałam tylko wiedziec czy czekac na wyklarowanie wody czy wlac jakiegos cristala czy moze węgiel (ktos tam polecil) pytam was bo mój "ekspert" jest chwilowo niedostępny :/

agulec28
Ryba
Ryba
Posty: 234
Rejestracja: 25 maja 10, 14:48
Lokalizacja: Chocianów

Re: pierwotniaki , pomóżcie prosze

Postautor: agulec28 » 26 października 10, 18:27

Nic nie lej, podmieniaj i czekaj. To może potrwać aż akwa dojrzeje. My też popełnilismy ten błąd ale w końcu woda śię wyklarowała. ;-)
Ostatnio zmieniony 27 października 10, 20:14 przez agulec28, łącznie zmieniany 1 raz.
akwa 200L
dużo roślinek z promocji:)

manka
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 26 października 10, 10:10
Lokalizacja: torun

Re: pierwotniaki , pomóżcie prosze

Postautor: manka » 26 października 10, 18:39

a ten węgiel? może się pozbędzie tych paskudnych pierwotniaków ? rybkom nie zaszkodzi bo to w sumie nie chemia a nawet ja usuwa z wody :) a co do podmieniania to dzis pani w sklepie powiedziala ze mam nic ie dotykac i nie podmieniac to szybcies sie wyklaruje.
kurcze nie wiem sama juz kogo posłuchać :roll:
jezeli jednak sie zdecyduje na wegiel to czy musze bakterie te nitryfikacyjne(czy jakies) jeszcze raz wlewac? wydaje mi sie ze tak

agulec28
Ryba
Ryba
Posty: 234
Rejestracja: 25 maja 10, 14:48
Lokalizacja: Chocianów

Re: pierwotniaki , pomóżcie prosze

Postautor: agulec28 » 26 października 10, 19:06

Węgiel jest do czyszczenia wody po lekach.A do akwa nie leje się bakterji tylko pożywki dla nich.Kiedy pakujesz do filtra węgiel, on oczyszcza wodę z tej pożywki,a nie z pierwotniaków. podmieniaj i czekaj. Ja robiłem te same błędy co ty. Słuchałem 'PANI'w sklepie i zamiast akwiarium, miałem całkiem udane "pierwotniakrium" :mrgreen: .Prawie przez dwa mieśiące.
akwa 200L
dużo roślinek z promocji:)

Awatar użytkownika
Virtus
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 1 grudnia 09, 15:11
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów

Re: pierwotniaki , pomóżcie prosze

Postautor: Virtus » 26 października 10, 19:08

manka pisze:50l na jednego welona przypada ale ciut wiekszego a te moje moga byc w takim lokum jeszcze przez poł roku przynajmniej

Ryby kupuje się do akwarium patrząc na ich maksymalne wymiary, a nie takie jakie są w danej chwili.
Może i 50l na jednego welona przypada, ale na pewno 50 litrowy zbiornik jest za mały na tą rybkę. W przypadku akwarium np. 112 litrowego mogą być 2 welony. Wychodzi to około 50 litrów na rybę. Ale takie 50 litrów na rybę w dużym akwa to jednak nie to samo co 50 litrowy zbiornik.
manka pisze:źródła chyba pewnego, bo jest nim akwarysta z 20 letnim stażem :)

manka pisze:kurcze nie wiem sama juz kogo posłuchać :roll:

No chyba pewnego źródła.
manka pisze: a co do podmieniania to dzis pani w sklepie powiedziala ze mam nic ie dotykac i nie podmieniac to szybcies sie wyklaruje.

Mam nadzieję że to nie Twoje pewno źródło. A wodę MUSISZ podmieniać bo wątpię żeby Twój filtr dawał radę przy 3 welonach w tak małym zbiorniku.
[center]112l Akwa Ogólne[/center]
[center]Posadź drzewo - kliknij;)[/center]

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: pierwotniaki , pomóżcie prosze

Postautor: marrkus85 » 26 października 10, 21:07

Agulec28 jeżeli jesteś kobietą to czemu piszesz w innej osobie?

agulec28 pisze:Kiedy pakujesz do filtra węgiel, on oczyszcza wodę z tej pożywki,a nie z pierwotniaków.

To ciekawe że, węgiel usuwa tą pożywkę dla bakterii czyli: amoniak i azotyny. Chyba coś Ci się pomieszało.

Manka Nigdy nie słuchaj sprzedawców w sklepach zoologicznych, gdyż oni znają się na akwarystyce nie wiele więcej niż Ty sama.
Welony będziesz męczyła w tak małym akwa i nigdy Ci nie urosną do prawidłowych rozmiarów gdyż skarłowacieją.
Napisz ile czasu świecisz światło w akwa i czy na baniak pada światło słoneczne.
Przy takiej obsadzie będziesz musiała często podmieniać wodę.
Podobno szmatka z mikrofibry na ssawie, dobrze oczyszcza wodę z pierwotniaków. jednak zawsze lepiej jest usunąć przyczynę, a nie ciągle walczyć ze skutkami.

manka
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 26 października 10, 10:10
Lokalizacja: torun

Re: pierwotniaki , pomóżcie prosze

Postautor: manka » 27 października 10, 10:11

na poczatku dziekuje za wskazówki :)
W przypadku akwarium np. 112 litrowego mogą być 2 welony. Wychodzi to około 50 litrów na rybę. Ale takie 50 litrów na rybę w dużym akwa to jednak nie to samo co 50 litrowy zbiornik.

zgadzam sie ale... gdy masz narybek mierzący 1-2cm i masz ich 3 szt to nie bedziesz ich trzymał w 150l tak więc nie wątpiąc w twoje doświadczenie w tej kwestii bedę stać przy swoim :roll:

a sprzedawców staram się nie słuchać, ale jak i w sklepach tak i w necie mozna bzdur się nauczyć. więc chyba pozostaje wybiórczo wierzyć w to co się usłyszy/przeczyta i dochodzenie do wszystkiego metoda prób i błędów, tak jak to bylo 10 lat temu :?

jednakże za wszelkie wskazówki jestem niezmiernie wdzięczna :dzieki:

-edit- światło włączam na 8-10h na dobę a swiatło sloneczne nie oswietla baniaka -- i o podmianach czestych wiem ... jeszcze raz dodam że tel litraz jest bardzo chwilowy, docelowo jest 200l za kilka miesiecy

agulec28
Ryba
Ryba
Posty: 234
Rejestracja: 25 maja 10, 14:48
Lokalizacja: Chocianów

Re: pierwotniaki , pomóżcie prosze

Postautor: agulec28 » 28 października 10, 20:17

marrkus85, AGULEC28 to moja żona :ok: sorry że wcześniej nie pisaliśmyXD

AMONIAK I AZOTYNY SĄ POŻYWKĄ DLA BAKTERII więc to Tobie marrkus85 coś się namieszało ;-)

[ Dodano: 28 Październik 10, 21:30 ]
marrkus85 pisze:Podobno szmatka z mikrofibry na ssawie, dobrze oczyszcza wodę z pierwotniaków.

Po pierwsze: jeśli masz gąbkę to i tak nic nie da.
Po drugie: Jeżeli mikrofobra jest w filtrze to pierwotniaki i tak będą sobie żyły bo będą przez nią przepływać i jeszcze się rozwijać na gąbce.
akwa 200L
dużo roślinek z promocji:)

manka
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 26 października 10, 10:10
Lokalizacja: torun

Re: pierwotniaki , pomóżcie prosze

Postautor: manka » 29 października 10, 09:26

no to co, w tym wypadku chyba tylko czekać? bo wymiana czy podmiana większej ilości wody to chyba nie wchodzi w grę?

Awatar użytkownika
Virtus
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 1 grudnia 09, 15:11
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów

Re: pierwotniaki , pomóżcie prosze

Postautor: Virtus » 29 października 10, 12:57

manka pisze:no to co, w tym wypadku chyba tylko czekać?

Tak, aż rybki Ci pozdychają :czacha:

Zakwit pierwotniaków spowodowany jest zapewne zachwianiem cyklu azotowego. Jak już wcześniej wspomniałem, przez nieodpowiednią obsadę w tak małym akwarium nie uda Ci się zachować równowagi biologicznej. Raz będzie lepiej, a później może być jeszcze gorzej. Welony są to ryby bardzo brudzące więc albo je oddasz, albo kupisz większe akwarium, odpowiednie dla tych ryb, albo one same odejdą...

Finito :zly:
[center]112l Akwa Ogólne[/center]
[center]Posadź drzewo - kliknij;)[/center]

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: pierwotniaki , pomóżcie prosze

Postautor: marrkus85 » 30 października 10, 23:14

agulec28 pisze:AMONIAK I AZOTYNY SĄ POŻYWKĄ DLA BAKTERII

Zgadza się.
Ale węgiel nie usuwa tych związków azotu z wody. Taką rolę mogą pełnić specjalne wkłady najczęściej stosowane w morszczakach.

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości