jak podniesc GH i pH w wodzie??

arekkowal666
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 9 stycznia 14, 17:41
Lokalizacja: konin

jak podniesc GH i pH w wodzie??

Postautor: arekkowal666 » 31 sierpnia 14, 07:45

witam wszystkich. mam problem z utrzymaniem odpowiednich wartosci GH i pH...
3 dni temu zalozylem nowy zbiornik o wymiarach 80/45/30 125l. do tego kilka skal oceanicznych i piasek...w planach ma to byc nowy dom dla kilku pyszczakow.
po zrobieniu testow pokazuje mi ze twardosc wody jest na poziomie 8dGH a pH na poziomie 7.
z tego co wyczytalem ze stronki odnosnie warunkow hodowli pyszczakow wszystkie te wskazania sa za niskie... twardosc powinna miescic sie w przedziale 10-30dGH a pH od 7.5 do 8.5.
prosze bardzo wszystkich o pomoc!!! blagam.
Ostatnio zmieniony 31 sierpnia 14, 08:21 przez arekkowal666, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: jak podniesc GH i pH w wodzie??

Postautor: Sance » 31 sierpnia 14, 07:50

Muszelki lub skały wapienne do akwa;)

arekkowal666
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 9 stycznia 14, 17:41
Lokalizacja: konin

Re: jak podniesc GH i pH w wodzie??

Postautor: arekkowal666 » 31 sierpnia 14, 08:21

mam okolo 5 kg i nic.
slyszalem ze soda pomaga. czy to prawda?
pozdrawiam

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: jak podniesc GH i pH w wodzie??

Postautor: EyeQueue » 31 sierpnia 14, 08:35

arekkowal666 pisze:z tego co wyczytalem ze stronki odnosnie warunkow hodowli pyszczakow wszystkie te wskazania sa za niskie...

Przestań czytać takie stronki, bo warunki w jeziorze to GH = 6-10, czyli nic tu nie musisz poprawiać.

Co do pH, wystarczy zwykła soda oczyszczona lub krystaliczna (zależnie od tego, którą zdobędziesz - oczyszczona to ta spożywcza). Ilość sody musisz dobrać eksperymentalnie, ale to rozwiązanie bardziej powtarzane i szybsze niż czekanie na wzrost pH w kontakcie z wapieniami.

Istotne pytanie: czym będziesz mierzył pH, bo testy na rynku mierzą zgrubnie lub w innym zakresie. Innymi słowy, skąd będziesz wiedział, że masz już odpowiednie pH?

Pamiętaj też, że dla ryb ważniejsze są warunki stabilne, niż optymalne. Ryby się adaptują, ale nie do gwałtownych zmian.

Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

arekkowal666
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 9 stycznia 14, 17:41
Lokalizacja: konin

Re: jak podniesc GH i pH w wodzie??

Postautor: arekkowal666 » 31 sierpnia 14, 09:01

mam testy- pasek 6 w 1 firmy tetra.
a co do sody oczyszczonej to dodalem juz 1 lyzeczke czyli okolo 5g- wystarczy na 125l ??
pozdrawiam

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: jak podniesc GH i pH w wodzie??

Postautor: EyeQueue » 31 sierpnia 14, 09:36

arekkowal666 pisze:mam testy- pasek 6 w 1 firmy tetra

Czyli nic nie wiesz na temat dokładnej wartości pH. Może masz 7,6 i nic nie musisz robić, a może masz 6,5 i zabijesz ryby. Nieczęsto to robię, ale w tym przypadku zalecam kupno dokładnego testu kropelkowego pH o zakresie 7,4-9,0. Dopiero wtedy można poprawnie sprawdzić stan wody w kranie i po ewentualnej korekcie.

Zakładam, że znasz już odpowiedź na drugie pytanie...

Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: jak podniesc GH i pH w wodzie??

Postautor: Killifish » 31 sierpnia 14, 11:10

Dla ryb ważniejsze są warunki stabilne i optymalne ;)

Polecam zakupić 5 kg sody. Na Allegro znajdziesz takie aukcje.

Dodanie sody wpłynie na pH. Ja przy podobnych twardościach dodaje 5 gram na 70 litrów. W innym zbiorniku używam gotowych soli + bufor do Tangi.
Zatem jak radził EQ, dobry test pH (polecam JBL) i sukcesywnie podnosisz pH. Zalecam także wymienić te skały oceaniczne.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: jak podniesc GH i pH w wodzie??

Postautor: EyeQueue » 31 sierpnia 14, 13:28

Jeśli możliwe jest (nie tylko teoretycznie, ale i praktycznie, uwzględniając możliwości niedoświadczonego człowieka) zapewnienie warunków optymalnych i stabilnych, to super i do tego należy dążyć. Jeśli jednak mamy wybierać między warunkami nieco (nie za bardzo) odbiegającymi od optymalnych, ale stabilnymi, a idealnymi w teorii, a w praktyce bujającymi się od podmiany do podmiany, to ważniejsze są stabilne. Dalszą dyskusję nie w temacie proponuję prowadzić w innych miejscach.

5 g sody oczyszczonej w 100 L wody (robocze założenie o objętości netto) zwiększy KH o ok. 1,5. Wpływ na pH zależy od wartości początkowej, wzrost może wynieść nawet 0,5 lub tylko 0,1.
Czekam na precyzyjną informację o pH wody.

Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: jak podniesc GH i pH w wodzie??

Postautor: Killifish » 31 sierpnia 14, 13:45

Dlatego ważne jest aby woda do podmian miała właściwe parametry. Nic się wtedy nie buja ;) Tyle OT.


Wpływ sody na KH(mierzone testem akwarystycznym) jest iluzoryczny. To tylko mieszanie w głowie. Prosto EQ ;)
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: jak podniesc GH i pH w wodzie??

Postautor: EyeQueue » 31 sierpnia 14, 16:12

Test KH mierzy stężenie węglanów i tylko węglanów (pominięcie innych anionów słabych kwasów jest przy tej dokładności nieistotne), a skutkiem zmiany zwiększenia stężenia węglanów jest spadek stężenia jonów wodorowych (H+), oznaczanych parametrem pH. Nie za bardzo wiem jak skomentować stwierdzenie, że zwiększenie stężenia węglanów nie wpływa na KH...

Niech więc sobie każdy czytelnik sam skomentuje, ja poczekam z dalszą debatą na autora wątku.

Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

arekkowal666
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 9 stycznia 14, 17:41
Lokalizacja: konin

Re: jak podniesc GH i pH w wodzie??

Postautor: arekkowal666 » 1 września 14, 06:47

po dodaniu 2 lyzeczek sody oczyszczoej ph jest na poziomie okolo 8:-) kh 8 i gh okolo 6... tak pokazalo mi na papierowym tescie, ale juz zamowilem testy w kroplach na gh/kh oraz na ph. dam znac jak juz zrobie. a pozatym to chce podziekowac za pomocne wpisy:-)
pozdrawiam

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: jak podniesc GH i pH w wodzie??

Postautor: Killifish » 1 września 14, 11:46

EQ, za dużo teorii, za mało praktycznego podejścia ;)

Kolega, po dodaniu sody, będzie miał teraz przykłady twardości pozornej (KH>GH) i odpowiednie pH.
Dodanie sody podwyższa alkaliczność wody, nie twardość. Patrząc z punktu widzenia akwarysty, który bada wodę testami dostępnymi w akwarystyce. Testy akwarystyczne na KH nie mierzą twardości a jej alkaliczność.

To co piszesz, to prawda, tylko bardziej akwarystycznie do tego podejdź a mniej chemicznie.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

arekkowal666
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 9 stycznia 14, 17:41
Lokalizacja: konin

Re: jak podniesc GH i pH w wodzie??

Postautor: arekkowal666 » 10 września 14, 11:24

dzisiaj znowu robilem testy... I znowu rece mi opadaja...gh na poziomie 5, kh az 15 i ph powyzej 8.5- tyle wiem bo tylko do tylu jest skala... masakra. wie ktos jak skutecznie doprowadzic wode do warunkow idealnych dla pyszczakow... czy po prostu moje akwarium ciagle dojrzewa i dac sobie jeszcze czasu przed wpuszczeniem obsady?
Ostatnio zmieniony 10 września 14, 14:15 przez arekkowal666, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: jak podniesc GH i pH w wodzie??

Postautor: KAMYK32 » 10 września 14, 11:51

A jakie parametry ma woda do podmian :?: mierzyłeś.
Obrazek

arekkowal666
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 9 stycznia 14, 17:41
Lokalizacja: konin

Re: jak podniesc GH i pH w wodzie??

Postautor: arekkowal666 » 10 września 14, 12:32

kranowka ph 8/8.5 gh 3 kh 3
pozdrawiam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości