Gdzie mi "znika" CO2?

violinkowa
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 28 stycznia 17, 12:15

Gdzie mi "znika" CO2?

Postautor: violinkowa » 1 lutego 17, 12:32

Hej.

Akwarium 25l, czyli po odliczeniu podłoża, filtra, grzałki i roślinek zostaje jakieś 20l wody. Stoi prawie 2 miechy więc "raczej" odstane i gotowe. Robię niemal wszelkie testy wody. CO2 mam 6 - więc słabo. Od 3 dni dolewam po 0,5l wody (ubierając wcześniej te 0,5 z akwa) gdzie dodałam CARBO i tam jest CO2 70 (wiem, dużo).

Jakim cudem po tych dolewkach kolejne testy nadal wykazują mi CO2 - 6 w akwarium? Łącznie dolałam 1,5L wody o zawartości 70 CO2 - dlaczego w akwarium nadal CO2 się nie podnosi? W butli gdzie mam przygotowaną wodę na dolewki - raz dolany CARBON nadal trzyma CO2 na 70.

Awatar użytkownika
jowtek
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 216
Rejestracja: 15 czerwca 16, 13:07

Re: Gdzie mi "znika" CO2?

Postautor: jowtek » 1 lutego 17, 12:41

Carbo to nie co2.

Co2 to gaz a ty lejesz plyn. Aldehyd glutarowy tzw. Carbo wegiel w plynie.

violinkowa
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 28 stycznia 17, 12:15

Re: Gdzie mi "znika" CO2?

Postautor: violinkowa » 1 lutego 17, 12:45

jowtek pisze:Carbo to nie co2.

Co2 to gaz a ty lejesz plyn. Aldehyd glutarowy tzw. Carbo wegiel w plynie.


Dlaczego po dodaniu węgla test na CO2 jest wyższy? Bo węglem się zwiększa co2. Gdzie mi się "ulatnia" ten węgiel w akwarium skoro po dolaniu go do butli - tam jego wartość jest stała?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Gdzie mi "znika" CO2?

Postautor: barttsw » 1 lutego 17, 12:58

bo z bulti caly zas leci
jakie masz ph i kh
i czym miezysz to co2 ?

violinkowa
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 28 stycznia 17, 12:15

Re: Gdzie mi "znika" CO2?

Postautor: violinkowa » 1 lutego 17, 13:15

barttsw pisze:bo z bulti caly zas leci
jakie masz ph i kh
i czym miezysz to co2 ?


ph - 7.2
kh - 8
gh - 9
CO2 - 3 krople (czyli x2 = 6)

WSZYSTKIE testy kropelkowe Zoolka. Wiem jak się CO2 dozuje z butli jak gaz itp. Pytam, skoro CARBON czyli węgiel dodaje do akwarium to NIC nie zwiększa tam CO2, a jak ten sam CARBON czyli węgiel dodałam do butli z wodą odstaną 5l i zwiększyłam tym węglem CO2 do wartości 70 i tą wartość w tej butli trzyma już przez kilka dni. Jaśniej nie potrafię opisać :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Gdzie mi "znika" CO2?

Postautor: barttsw » 1 lutego 17, 14:03

bo woda stoi w akwarium ruch tafli wody wypiera co2
teraz wez sobie tabele co2 i popatrz ile masz tego co2

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Gdzie mi "znika" CO2?

Postautor: abiba » 1 lutego 17, 14:09

barttsw pisze:bo z bulti caly zas leci
jakie masz ph i kh
i czym miezysz to co2 ?


Mowa o butli gdzie przygotowuje wodę do podmianek (tak zrozumiałem)

Carbo ,easy carbo czy tzw wegiel w płynie wszystkie te preparaty wprawdzie są źródłem węgla ale nie wpływaja na parametry wody czyli KH i pH .

CO2 w postaci gazowej to dwutlenek węgla i podawany do wody powoduje że ta woda zmienia sie w kwas węglowy i zmienia parametry wody KH i pH

Tak wiec Easy Carbo i podobne to zupełnie coś innego niż dwutlenek węgla nawet jak ktoś to Ci sprzedał jako węgiel w płynie czy o zgrozo dwutlenek węgla w płynie

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Gdzie mi "znika" CO2?

Postautor: Hunter » 1 lutego 17, 14:24

Co to za węgiel w płynie? Nazwa, marka?
Istnieją na rynku pewne preparaty (np z Tropicala), które nazywane są bezaldehydowymi węglami w płynie. Bez zbędnych tłumaczeń - wpływają na pH wody i dostarczają do wody "normalny" dwutlenek węgla w postaci reakcji chemicznej, w której on powstaje.

Jednak moim zdaniem to po prostu nalewasz wodę do butelki nasyconą CO2. Butelka ze względu na swoją budowę ogranicza możliwość wymiary dwutlenku węgla z atmosferą - dlatego też w butelce CO2 wytrąca się wolniej niż z akwarium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

violinkowa
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 28 stycznia 17, 12:15

Re: Gdzie mi "znika" CO2?

Postautor: violinkowa » 1 lutego 17, 14:36

Producent APZOO.pl CARBO


http://www.apzoo.pl/index.php?route=product/product&product_id=224


Pojemnik 5 litrowy po wodzie destylowanej, to moja butla/naczynie do mieszania odstanej kranówki z destylowaną, stosowana przeze mnie na dolewki. Do TEGO pojemnika dodałam 5ml tego CARBONU i CO2 w tym pojemniku skoczyło do 35 kropel czy wartości 70. Czyli DZIAŁA i test kropelkowy na CO2 i sam CARBON. Tego samego CARBONU dodaję do akwarium i niemal ZERO wzrostu CO2.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Gdzie mi "znika" CO2?

Postautor: Hunter » 1 lutego 17, 14:50

Sprawdź sobie poziom dwutlenku węgla w naczyniu przed podaniem tego preparatu i po. Wyniki będą takie same. :) Jeśli jednak będą inne to gwarantuję, że substancja czynna tego preparatu wpływa negatywnie na pomiar CO2 za pomocą testu.

Alternatywą jest wspomniana przez kolegów wyżej tabela CO2.

Z akwarium CO2 "ucieka" do atmosfery, stabilizując jego poziom na ok 3-6 mg/l. Po to właśnie instalujemy butlę CO2, aby zapewnić stały i równomierny dopływ tego gazu. Żaden zamiennik typu "węgiel w wpłynie" nie daje podobnych efektów.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości