Proporcje NO3 : PO4 ?

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Proporcje NO3 : PO4 ?

Postautor: slawekj » 8 marca 17, 11:14

Ach... czym dalej w las to więcej drzew. NO3 organiczne uzyskane w całkowitym procesie nitryfikacji i NO3 w soli KNO3 nieorganiczne to z punktu czysto chemicznego to te same związki. Samo NO3 w dużym stężeniu dla organizmów żywych jest trujące bo przyswajalne a w formie soli KNO3 jest obojętne dla organizmów żywych a pozyskiwanie N czyli azotu jest tylko przez rośliny z tego związku. Dlatego NO3 w rozpuszczonej soli KNO3 może przekraczać poziomy nawet powyżej 100ppn.

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Proporcje NO3 : PO4 ?

Postautor: Doody » 8 marca 17, 11:19

Dawno temu,żywając wody z mojej studni przez lata miałem problem z NO3 (pisałem o tym na forum). Nie przez miesiące, ale lata utrzymywałem poziom NO3 na wartości 50ppm, nie mogąc zejść niżej. Ryby takie jak razbory klinowe, kiryski pstre i spiżowe, otoski, a nawet gurami mozaikowe, dawały radę nie tylko przeżyć, ale nawet nie chorować. Do dziś (teraz mam już inna wodę) żyją niektóre ryby sprzed 8 lat, które "pamiętają" tamte warunki. Większy problem miałem z roślinami i glonami.
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Proporcje NO3 : PO4 ?

Postautor: Dhuz » 8 marca 17, 11:24

Co jest interesującą ciekawostką, biorąc pod uwagę, jak często w akwariach podwyższone NO3 kończy się rozwojem rozmaitych chorób. Niczym ponad. To, że Twoje ryby dały radę nie znaczy, że sugerowanie ludziom utrzymanie takich stężeń jest dobrym pomysłem. Tak, jak u niektórych neony dają radę w bardzo twardej i zasadowej wodzie, co owocuje nagminnym trzymaniem ich w takich warunkach, bo przecież tamtemu się udało.

Swoją drogą, ktoś mi wytłumaczy, dlaczego KNO3 w tej dyskusji jest nazywane NO3, skoro to inny związek chemiczny?

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Proporcje NO3 : PO4 ?

Postautor: slawekj » 8 marca 17, 11:27

Proszę nie mylić KNO3 z samym NO3. NO3 dla organizmów żywych to trucizna a w postaci soli KNO3 obojętne a bardzo dobre dla roślin bo tylko przez nie przyswajalne. Glony sami hodujemy, przy właściwej proporcji N:P nie ma glonów.
Podobnie jest z siarczanami.
Krótko, jak najmniej NO3 z nitryfikacji a dużo NO3 w postaci związku KNO3, Rosliny mają pod dostatkiem azot plus fosfór z KH2PO4.
Stosując te dwie sole mamy wystarczający poziom potasu. I oczywiście koniecznie podmiany wody tygodniowe do 50%.

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Proporcje NO3 : PO4 ?

Postautor: Doody » 8 marca 17, 14:34

Nigdy nie sugerowałem, że dobrze jest utrzymywać takie stężenie :wink: , a wręcz uważam, że jeżeli można kontrolować parametry wody dobierać je jak najbliżej wartości biotopowych. Żebym nie został posądzony o zwolennika podnoszenia azotu :wink:
Co do organicznego czy nie pochodzenia związków, to nie jestem przekonany, że czymś się różnią.
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proporcje NO3 : PO4 ?

Postautor: Hunter » 9 marca 17, 23:05

Doody pisze:Co do organicznego czy nie pochodzenia związków, to nie jestem przekonany, że czymś się różnią.

Dla roślin bardzo istotne jest w jakiej postaci dostają azot i jak łatwo jest on dostępny.
Dlatego wbrew temu co głoszą internety, większość dobrych nawozów na rynku nie jest wytwarzana z przywołanego KNO3 mimo tego iż w swoim składzie mają zarówno N w formie NO3 jak i K. Co nie zmienia faktu, że jest to nawóz w pełni przyswajalny (bez niepotrzebnego balansu).
To fajny nawóz do posypywania trawników w ogrodzie. :P
slawekj pisze:przy właściwej proporcji N:P nie ma glonów

"właściwa" proporcja N:P jest indywidualna dla każdego zestawu roślin.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Proporcje NO3 : PO4 ?

Postautor: slawekj » 10 marca 17, 11:28

Hunter pisze:Dla roślin bardzo istotne jest w jakiej postaci dostają azot i jak łatwo jest on dostępny.
Dlatego wbrew temu co głoszą internety, większość dobrych nawozów na rynku nie jest wytwarzana z przywołanego KNO3 mimo tego iż w swoim składzie mają zarówno N w formie NO3 jak i K. Co nie zmienia faktu, że jest to nawóz w pełni przyswajalny (bez niepotrzebnego balansu).

Prosba o podanie innego zwiaku nieorganicznego dla azotu i potasu.
Ostatnio zmieniony 10 marca 17, 13:00 przez slawekj, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Proporcje NO3 : PO4 ?

Postautor: Doody » 10 marca 17, 12:51

Sławek,
Jak cytujesz kogoś to nie wkładaj mi w usta słów, których nie napisałem....taka prośba...
440l - Roślinne

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Proporcje NO3 : PO4 ?

Postautor: slawekj » 10 marca 17, 12:58

Nie zamierzone pomyłka przepraszam. Poprawiłem.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości