Brak żelaza w wodzie- które żelazo wybrać?

tomekb3
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 8 marca 17, 15:51

Brak żelaza w wodzie- które żelazo wybrać?

Postautor: tomekb3 » 5 kwietnia 17, 21:49

Cześć
Nano akwarium 25L nadal dojrzewa (19 dzień). Zauważyłem że rośliny wyblakły i rosną wolniej. Zmierzałem stężenie żelaza testami kropelkowymi JBL i według nich jest w wodzie 0ml/L.
Na forum wyczytałem że dobrze jest dodawać mikro i makro pierwiastki/składniki które są mierzalne.
Jako że widzę w tym logikę to chciałbym kupić żelazo bez domieszek.
Które żelazo warto kupić?

(A może wystarczyłoby podmienić wodę?)
P.S. Jeśli moje przemyślenia są blednę to proszę o krytykę.
Nano Akwarium 25l, Filtr zewnętrzny JBL e401, Grzałka z termostatem 25W, Oświetlenie LED-owe Interpet 3.6W.
Nano Akwarium 50l viewtopic.php?f=40&t=45508

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Brak żelaza w wodzie- które żelazo wybrać?

Postautor: Hunter » 5 kwietnia 17, 22:49

W akwarium roślinnym w pierwszej kolejności powinny pojawić się niedobory potasu, potem azotu, potem fosforu i dopiero żelaza ;)
W skrajnych przypadkach wszystko na raz :P
Dlaczego o tym napisałem?
Objaw o którym wspomniałeś nie wskazuje jednoznacznie na niedobór Fe, mimo tego że test wykazał zerowe wartości. Fe może być obecne w wodzie w formach niemierzalnych przez dany test jednak nadal dostępnych (mniej lub bardziej) dla roślin.

Napisz coś więcej na temat akwarium.
Ilość światła, podłoże, jak przebiegał start, czy masz znacz też inne parametry wody prócz Fe. Ile i jak długo świecisz. Koniecznie zdjęcia akwarium w celu określenia zielonej masy roślin. Czy lejesz jakąś akwarystyczną chemię nawozową / nienawozową?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

tomekb3
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 8 marca 17, 15:51

Re: Brak żelaza w wodzie- które żelazo wybrać?

Postautor: tomekb3 » 5 kwietnia 17, 23:19

Zacznę od tego że akwarium ma tylko cztery gatunki roślin i ciężko tu mówić o akwarium roślinnym przy tak małym litrażu. Jest to bardziej akwarium doświadczalne- jeśli uda mi się je utrzymać w należytym poziomie to pokuszę się o drugie większe.
1. Rośliny w nim to: Bacopa Caroliniana, Echinodorus Bleherae, Hygrophila Siamensis oraz Eleocharis mini.
2. Start akwarium tutaj- dodam że steżenie NO2 zmniejszyło się do 0.4ml/L po podmianie wkładu w filtrze (podziekowania dla barttsw) viewtopic.php?f=38&t=45269
3. Świeciłem 12-14 godzin a od trzech dni 8 godzin dziennie.
4. Podłożem są średniej wielkości niebieskie kamyczki.
5. Jeśli chodzi o inne parametry wody to jeszcze nie miałem okazji ich pomierzyć.
6. Jak do tej pory żadnej chemii nie lałem. W ciągu pierwszych dwóch tygodni dodałem bakterie.

Dodam że w akwarium mam mnóstwo białych pływających pałeczek.
Zdjęcia poniżej:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 5 kwietnia 17, 23:25 przez tomekb3, łącznie zmieniany 1 raz.
Nano Akwarium 25l, Filtr zewnętrzny JBL e401, Grzałka z termostatem 25W, Oświetlenie LED-owe Interpet 3.6W.
Nano Akwarium 50l viewtopic.php?f=40&t=45508

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Brak żelaza w wodzie- które żelazo wybrać?

Postautor: Hunter » 6 kwietnia 17, 06:27

Póki co nie masz czym się przejmować. Akwarium jest jeszcze w fazie dojrzewania i aklimatyzacji roślin. Jakiekolwiek nawozy póki co jeszcze przez kilka tygodni będą zbędne.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

tomekb3
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 8 marca 17, 15:51

Re: Brak żelaza w wodzie- które żelazo wybrać?

Postautor: tomekb3 » 10 kwietnia 17, 21:46

Z roślinami jest coraz gorzej. Liscie niemalże straciły zielony kolor.
Na dnie pojawiły się zielone glony.
Jak nad tym zapanować?
Parametry wody:
Ph=8
Kh=6
NO2=0.1mg/L
NO3=1.0mg/L
Wszystkie pomiary wykonane testami kropelkowymi JBL
Nano Akwarium 25l, Filtr zewnętrzny JBL e401, Grzałka z termostatem 25W, Oświetlenie LED-owe Interpet 3.6W.
Nano Akwarium 50l viewtopic.php?f=40&t=45508

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Brak żelaza w wodzie- które żelazo wybrać?

Postautor: Hunter » 10 kwietnia 17, 22:20

Niepokojąco niskie NO3. Jak wystartowałeś akwarium? Dałeś jakąś pożywkę dla bakterii? Zdaje się, że czas zarybiać akwarium, lub zacząć nawozić 8)
pH 8... niezbyt ciekawie. Niewiele ryb i niewiele roślin to zniesie. A woda kranowa jakie ma pH?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

tomekb3
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 8 marca 17, 15:51

Re: Brak żelaza w wodzie- które żelazo wybrać?

Postautor: tomekb3 » 12 kwietnia 17, 00:00

Hunter pisze: Jak wystartowałeś akwarium? Dałeś jakąś pożywkę dla bakterii?

Wsypałem pół łyżeczki płatków/pokarmu dla welonów.

Wodę z kranu już umieściłem w butelkach żeby po 24h zmiezyć jej Ph.

Jako niedoświadczony akwarysta stawiam że glony o których pisałem to sinice. Zaznaczę że rozwijają się w szybkim tempie (Fot1A oraz Fot1B). Dodam też że na glonach pojawiły się pęcherzyki powietrza które można dostrzec na zdjęciach.
Wstawiam też zdjęcia wyblakłych roślin (Fot2) oraz zdjęcie roślin pokrytych jakimś pyłem (może to też sinice?) (Fot3).

Fot1A
Obrazek

Fot1B
Obrazek

Fot2
Obrazek

Fot3
Obrazek
Nano Akwarium 25l, Filtr zewnętrzny JBL e401, Grzałka z termostatem 25W, Oświetlenie LED-owe Interpet 3.6W.
Nano Akwarium 50l viewtopic.php?f=40&t=45508

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Brak żelaza w wodzie- które żelazo wybrać?

Postautor: Hunter » 12 kwietnia 17, 06:07

tomekb3 pisze:Jako niedoświadczony akwarysta stawiam że glony o których pisałem to sinice. Zaznaczę że rozwijają się w szybkim tempie (Fot1A oraz Fot1B). Dodam też że na glonach pojawiły się pęcherzyki powietrza które można dostrzec na zdjęciach.
Wstawiam też zdjęcia wyblakłych roślin (Fot2) oraz zdjęcie roślin pokrytych jakimś pyłem (może to też sinice?) (Fot3).


Tak to sinice - standard przy tak niskim pH. Ponadto użyłeś pożywki w postaci sztucznej karmy, która dała dużo PO4 uwielbiane przez sinice ;)

Działaj póki jest ich niewiele. Zbierz ile się da. Zgaś lampy w akwarium i zakryj grubym kocem szczelnie akwarium na 4 dni.
Glony znikną, ale wrócą jeśli chemia wody nie poprawi się.

Będziesz potrzebował w pierwszej kolejności nawóz z zawartością azotu, aby podnieść NO3.
A w niedalekiej przyszłości pozostałe makroelementy, czyli fosfor i potas. Dodatkowo żelazo.
Tutaj znajdziesz wszystko: http://e-bioline.pl/14-butelki-250ml
Mogą być dowolnie inne nawozy z zawartością ww. pierwiastków.

Powinieneś zacząć nawozić azotem zaraz po odsłonięciu akwarium, a więc w święta. Działaj szybko bo inaczej po świętach będzie kolejny atak sinic ;|
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

tomekb3
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 8 marca 17, 15:51

Re: Brak żelaza w wodzie- które żelazo wybrać?

Postautor: tomekb3 » 12 kwietnia 17, 10:18

Hunter pisze:pH 8... niezbyt ciekawie. Niewiele ryb i niewiele roślin to zniesie. A woda kranowa jakie ma pH?


- Kranowa Ph=8
- Woda filtrowana przez filtr brita Ph=5.5

Z tego wynika że do podmian muszę użyć mieszanki kranówki z Britą.


Hunter pisze:Tak to sinice -
Działaj póki jest ich niewiele. Zbierz ile się da. Zgaś lampy w akwarium i zakryj grubym kocem szczelnie akwarium na 4 dni.
Glony znikną, ale wrócą jeśli chemia wody nie poprawi się.


Zrobię tak jak radzisz
Nano Akwarium 25l, Filtr zewnętrzny JBL e401, Grzałka z termostatem 25W, Oświetlenie LED-owe Interpet 3.6W.
Nano Akwarium 50l viewtopic.php?f=40&t=45508

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości