Zestaw do Co2

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Zestaw do Co2

Postautor: Alina_33 » 11 kwietnia 17, 12:50

Heyka! Ciułam na butlę do Co2, ale nie mam bladego pojęcia co i jak, dlatego pytam co mam kupić, żeby kasa nie była wywalona w błoto. Nie chcę najgorszego bubla, ani mercedesa. Mam dosyć babrania się z drożdżami.

1. Jaka butla, zawór i co tam jest jeszcze potrzebne?
2. Czy nowa butla jest przysyłana naładowana, czy pusta?
3. Gdzie to napełniać i ile to kosztuje?
4. Mama baniak 72L, jak dużą tą butlę kupić?

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Zestaw do Co2

Postautor: skrzatekMK » 11 kwietnia 17, 13:01

Szukaj jakiejś używki na alledrogo lub olxie. Z ważnych rzeczy to zaworek precyzyjny firmy Camozzi. Reszta to już raczej nie ma znaczenia. Grunt aby butla miała ważną legalizację. Jeśli planujesz podawać CO2 24h/dobę to elektrozawór jest zbędny. Do Twojego akwa proponuję Ci butlę 2kg. Sam mam taką przy 112l i starcza prawie na pół roku. Nabicie u mnie w mieście to 15zł. Nabijam w rozlewni gazów.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Zestaw do Co2

Postautor: abiba » 11 kwietnia 17, 13:16

Alina_33 pisze:Heyka! Ciułam na butlę do Co2, ale nie mam bladego pojęcia co i jak, dlatego pytam co mam kupić, żeby kasa nie była wywalona w błoto. Nie chcę najgorszego bubla, ani mercedesa. Mam dosyć babrania się z drożdżami.

1. Jaka butla, zawór i co tam jest jeszcze potrzebne?
2. Czy nowa butla jest przysyłana naładowana, czy pusta?
3. Gdzie to napełniać i ile to kosztuje?
4. Mama baniak 72L, jak dużą tą butlę kupić?


ad.1 butle CO2 nie róznią sie specjalnie oprócz wielkośći o ile mają świadectwo legalizacji więc to kwestia kasy (marży sklepu), reduktor z dwoma manometrami przeznaczony do CO2 lub/i argonu z dowolnego sklepu spawalniczego/akwarystycznego (cena jak w przypadku butli regulowana jest zasadniczo apetytami sprzedawcy) , zaworek precyzyjny (dobrą opinią cieszą się COMMOZI ale np u mnie za 9,5zł lepiej sie sprawuje od wspomnianego - w sklepie spawalniczym/pneumatycznym kupisz to samo ale taniej )
licznik bombelków niezbdny przy reaktorze ale opcjonalny przy dyfuzorze otwartym .
ad.2 mozna kupić pustą (jak sie postarasz) ale nie warto moim zdaniem sie upierać i wybrać standarową opcję pełną butle z zaplombowanym zaworem
ad.3 to zależy gdzi emieszkasz bo praktyka pokazuje że istnieją ogromne różnice w cennikach różnych firm
np ja nie napełniam lecz wymieniam i kosztuje mnie to 15zł bez względu na pojemność butli z wyjątkiem butli 45kg która koszuje 20zł
ad.4 największą jaką wepchniesz w upatrzone miejsce (patrz pkt 3 )

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Zestaw do Co2

Postautor: deXter » 11 kwietnia 17, 19:38

abiba pisze:ad.3 to zależy gdzi emieszkasz bo praktyka pokazuje że istnieją ogromne różnice w cennikach różnych firm
np ja nie napełniam lecz wymieniam i kosztuje mnie to 15zł bez względu na pojemność butli z wyjątkiem butli 45kg która koszuje 20zł


To masz fajne ceny :) ja za 1.5 kilo płaciłem 20 zł i miałem dzień czekania na gaz :)

Co do gotowych zestawów nie mają one według mnie sensu.

Butle używaną kupiłem chyba za 90 zl, zaworek za 20 i praktycznie nic więcej nie potrzebowałem :P
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Zestaw do Co2

Postautor: Alina_33 » 14 kwietnia 17, 20:35

Czyli podsumowując, mój zestaw musi mieć:

1. Butlę 1,5-2 kg, z legalizacją (jak to sprawdzić?).
2. Zawór, najlepiej Camozzi (jakiś konkretny model?).
3. Reduktor (po co to, może być dowolne?).
4. Licznik bąbelków (może być dowolny?).

Jeśli czegoś brak to proszę o uzupełnienie. Ale mam jeszcze pytanie co do butli. Ona ma jakiś fabryczny zawór do zamykania? Bo jak kupię używkę bez zaworu, to co, ona będzie otwarta?

Sorry za laickie pytania, ale serio, to dla mnie kompletna nowość. Będę wszystko kupowała przez internet, tylko boję się, że u mnie w mieście nie mam gdzie napełnić tej butli, to taka dziura. Ta "rozlewnia gazów" to brzmi co nieco za "fachowo", jak na moją zapadłą dziurę... Mam już dość drożdży, nie chce mi się z nimi babrać, a i tak mam wiecznie glony w tym baniaku. Rośliny rosną, ale glony też mają się dobrze.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Zestaw do Co2

Postautor: abiba » 14 kwietnia 17, 22:13

ad.1 wybite jest na butli - jeśli kupujesz nowa to nawet nie ma co sprawdzać
ad.2 standardowo napełniona i zaplombowana
ad.3 najlepiej (najtaniej) w składnicach gazów technicznych ale bywa że oferuja to sklepy akwarystyczne (nie często) - w sumie silnie zależne od miejsca zamieszkania
ad.4 może być dowolny albo nawet go nie być jeśłi masz dyfuzor typu spiek lub kostka lipowa (jeśli widać jak ulatują bombelki do wody)

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Zestaw do Co2

Postautor: Alina_33 » 15 kwietnia 17, 10:30

Ja mam kostkę lipową w strzykawce, ale słabo bym widziała ile tych bąbelków tam leci, bo kostka jest schowana za filtrem. Jednak jakiś licznik by się przydał. Ponoć niektórzy przerabiają wężyki od kroplówek, ale czy ja wiem....

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Zestaw do Co2

Postautor: Alina_33 » 15 kwietnia 17, 19:33

Czy to ma być to?

http://allegro.pl/zaworek-precyzyjny-ca ... 29196.html

I to?

http://allegro.pl/reduktor-co2-mini-arg ... 38827.html

I to?

http://allegro.pl/licznik-babelkow-co2- ... 26603.html

I czy to będzie do siebie pasowało? Czy to już wszystkie peryferia, została tylko butla? Zależy mi na tym, by wszystko było od jednego sprzedawcy, najpierw peryferia, a potem butla, może w przyszłym miesiącu, bo nie stać mnie tak zaraz na wszystko. Butlę wezmę 1,5 kilo, najpewniej nową, bo po używkę musiałabym gdzieś jechać, to już wolę dodać cenę za przejazdy i kupić nówkę. Przynajmniej może ta legalizacja będzie aktualna i długa.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Zestaw do Co2

Postautor: abiba » 15 kwietnia 17, 23:23

zaworek zwrotny by sie przydał - jeśli woda sie cofnie do zaworka precyzyjnego to zaczynasz odliczać czas do utylizacji

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Zestaw do Co2

Postautor: Alina_33 » 17 kwietnia 17, 23:53

Mam podobne dwa:

http://allegro.pl/zaworek-zwrotny-co2-p ... 37547.html

Nadadzą się?

I ważne, czy to wszystkie rzeczy, prócz butli oczywiście..? Ja nawet nie wiem w jakiej kolejności to połączyć... Będę pewnie musiała obejrzeć jakiś filmik.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Zestaw do Co2

Postautor: abiba » 18 kwietnia 17, 12:49

Nada sie :)

Zestawienie w kolejnoci montażu:
Przy dozowaniu ciągłym:

butla- reduktor- zaworek precyzyjny (regulacyjny) -zaworek zwrotny - licznik bombelków (opcjonalnie) - dyfuzor/reaktor


Przy dozowaniu okresowym lub przy stosowaniu sterownika pH ("komputer pH"):

butla- reduktor- elektrozawór- zaworek precyzyjny (regulacyjny) -zaworek zwrotny - licznik bombelków (opcjonalnie) - dyfuzor/reaktor

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Zestaw do Co2

Postautor: Alina_33 » 19 kwietnia 17, 14:53

Dziękować!


Z butlą mi się chyba bardzo uda, bo co prawda wydam na nią 150 zł (za nową niewiele mniej), ale w rozlewni gazów technicznych, i będę zanosiła pustą butlę i odbierała pełną, więc będzie migracja butli, ale za taką wymianę 10 zł, przy butli 1,5 kilo. Fakt, nowa butla byłaby ładna, a tutaj kupuję używkę, za cenę nowej, ale ludzie... to tylko butla, i tak postaram się ją schować za baniakiem. Dlaczego tak zdecydowałam? Bo facet powiedział, że jeśli uprę się na własną butlę, to albo płacę 30 zł za nalanie od razu, albo ją zostawiam na parę dni, bo on potrzebuje zużyć 6l gazu na schłodzenie maszyny, i nie opłaca mu się uruchamiać warsztatu dla jednej buteleczki, po prostu czekałabym aż będzie miał kilka butli do nalania i wtedy też 10 zł. A ja nie chcę przepłacać, ani czekać, czwartej opcji nie ma.

Kolejna sprawa, to samo łączenie gratów, kolejność już znam, tylko niektórzy używają jeszcze taśmy teflonowej do łączenia gwintów, pytanie, robić tak, czy niekoniecznie?

W sytuacji wymiany butli, domyślam się, że zakręcam wszystko odwrotnie do odkręcania, czyli zakręcam od najmniejszego zaworka, czy to wszystko jedno? Czy o czymś jeszcze powinnam wiedzieć, w związku z wymianą butli?

Niektórzy mówią na yt, że zawór butli lubi się zapiec, i dlatego dobrze jest odkręcić ją do oporu i cofnąć o 0,5-1 obrotu.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Zestaw do Co2

Postautor: abiba » 19 kwietnia 17, 20:18

Zależy od osprzetu który używasz .
W pneumatyce powszechnie użuwa sie połaczeń gwintowanych z uszcelkami . Przeważnie są tą tzw oringi.
W akim przypadku teflonowa taśma jest niepotrzebna a nawet może powodować pogorszenie połaczenia .

To jest przykłąd gdzie taśma teflonowa jest niezbedna : https://www.google.pl/search?q=zaw%C3%B ... 9-OBCTWJTM: a tutaj przykłąd połaczenia z oringiem (bez taśmy) https://www.google.pl/search?q=zaw%C3%B ... iVU9M-y4GM: wreszcie połaczenie z tzw szybkozłączkami : http://www.google.pl/search?q=zawór+pne ... ml-D8ZaijM:


W przypadku wymiany butli zakręcasz jedynie zawór główny na butli i odkręcasz redutor aby potem zainstalować reduktor (przykręcić go) i odkręcić zawór głowny na butli - niczego więcej nie ruszasz .


Stwierdzenie "lubi " jest na wyrost ale faktem jest że takie coś może sie zdarzyć . Z tego własnie powodu (między innymi ) zawór na butli odkręcamy do (lekkiego) oporu i w takim stanie go pozostawiamy . Niedopuszcalne jest ustawienie tego zaworu w pozycjach pośrednich (np cześciowo odkręconych )
Takie postępowanie wynika ze szcegółowych przepisów bezpieczeństwa w postępowaniu ze zbiornikami ciśnieniowymi z gazami sprężonymi. Wprawdzie w przypadku CO2 nie ma takiego reżimu bezpieczeństwa jak z gazami np łatwopalnymi/wybuchowymi jednak konstrukcja zaworów jest taka sama i przepisy też

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Zestaw do Co2

Postautor: Alina_33 » 19 kwietnia 17, 20:35

Dzięki, :) Na chwilę obecną nie mam więcj pytań. Wkrótce zacznę walczyć. Mam nadzieję, że te wymienne butle nie będą koszmarnie brzydkie, choć pewnie da się je schować za baniakiem.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Zestaw do Co2

Postautor: abiba » 19 kwietnia 17, 20:38

Alina_33 pisze:Dzięki, :) ... Mam nadzieję, że te wymienne butle nie będą koszmarnie brzydkie, ....
może koszmarnie to nie ale na elegancje nie licz - zyskasz za to komfort bo idziesz z butlą raz i oszczedzasz sobie np (oprócz fatygi) glonów które bywa że wysakkują jak zabraknie przez kilka dni np CO2

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości